Часта відрижка - причини появи у дорослого або дитини. Як лікувати часту відрижку, відео
Викид газів з шлунку в порожнину рота або відрижка є неприємною реакцією організму на багато факторів. Такий розлад може бути пов'язано з фізіологією або патологією. Причини частої відрижки різноманітні. Все залежить від того, чим спровоковане виділення шлункового газу. Нерідко зригування супроводжується печією, здуттям черевної порожнини, кепським присмак у ротовій порожнині і таким же запахом. Розберіться, від чого виникає відрижка, яка постійно дає про себе знати.
Види відрижки та їх причини
Відрижка з'являється за фізіологічним або патологічним причин. Явище спостерігається і у здорової людини, що не має проблем з роботою шлунково-кишкової системи. Відрижка повітрям, що періодично супроводжується запахом з'їденої незадовго до цього їжі, з'являється певні моменти:
- людина швидко їсть, проковтує шматки, толком їх не пережевав;
- відбувається бурхлива розмова в процесі прийняття їжі;
- при переїданні;
- при заковтуванні зайвої кількості повітря (аерофагія).
Патологічними «винуватцями» викиду газів з шлунка вважаються захворювання системи травлення:
- гастрит, виразка;
- панкреатит;
- проблеми з жовчним міхуром;
- грижа стравоходу;
- гастродуоденіт.
На сьогоднішній день причини появи неприємної виснажливої відрижки класифікують на п'ять основних різновидів, які визначаються самостійно, за відчуттям:
- гірка;
- тухла;
- з кислим присмаком;
- повітряна (пуста);
- без смаку і запаху.
Гірка
Часто відбувається відрижка, після якої в роті залишається відчуття гіркоти. Є кілька поширених мотивів виникнення цього явища. Причини частої відрижки з гірким смаком:
- Рефлюкс гастродуоденальный. Якщо жовч правильно виводиться з організму, то вона надходить з печінки в дванадцятипалу кишку, а потім у нижню частину кишечника. Іноді відбувається порушення роботи воротаря і в 12-типрестной кишці збільшується тиск. Жовч потрапляє в шлунок, викликаючи гіркий присмак.
- Використання медикаментів певних груп. Наприклад, частою причиною відрижки може бути вживання спазмолітиків, які негативно впливають на м'язи сфінктера. Результат: формується простір між шлунком і 12-палої кишкою.
- Хірургічне втручання. Якщо в процесі проведення операції лікар розсікає частина сфинктерных м'язів, то з цього моменту жовч постійно буде потрапляти у шлунок.
- Різні травми і хвороби органів черевної порожнини.
- Період виношування дитини (позначається сильний тиск плоду на дванадцятипалу кишку).
- Хронічна форма дуоденіту. Запальний процес слизової оболонки 12-палої кишки викликає підвищення тиску. У шлунок надходить дуоденальна «начинка».
З запахом тухлих яєць
Головними причинами частою відрижки з тухлим «ароматом» нерідко є запалення шлункової слизової зі зниженням кислотності, стеноз пілоричного частини шлунка, зменшення в обсязі одного з відділів 12-палої кишки. Якщо з'являються такі патології, то хід нормального процесу травлення може. У результаті їжа в деякій кількості розпадається, виділяється сірководень, який по запаху схожий на протухлі курячі яйця. «Тухла» відрижка може бути спровокована ще такими відхиленнями:
- виразкові захворювання шлунка;
- аерофагія;
- глютенова ентеропатія – невміння організму перетравлювати клейковину злакових рослин (захворювання хронічного характеру).
З кислим присмаком
Відрижка після прийому їжі може мати і кислий присмак. Наявність «кислинки» сигналізує: у шлунку знаходиться значно більше кислоти, ніж кількість, необхідна для нормального переварювання їжі. Більшість випадків викиду шлункових газів в ротову порожнину пов'язано з такими вадами:
- виразка шлунка, гастрит;
- шлунково-стравохідний рефлюкс – порушення роботи стравоходу, пов'язане з тим, що в нього потрапляє вміст дванадцятипалої кишки, шлунка;
- онкологічні захворювання ШКТ.
Повітрям разом з їжею
Причина частого відрижки повітрям часто криється в надмірній його ковтанні. Коли об'єм повітря, який людина приймає всередину з їжею, вище показників норми, то це явище називають аэрофагией (пневматозом). Таке зригування ставати результатом фізіологічного або патологічного характеру відхилення. Пневматоз фізіологічний викликається:
- поглинанням газованих напоїв;
- швидким поїданням продуктів харчування;
- бесідами в процесі їжі;
- тривалим і постійним використанням жуйки;
- регулярними переїдання;
- великою кількістю гострих, жирних страв у щоденному денному меню;
- нерідко постійна відрижка повітрям і ком у горлі з'являються з-за фізичного навантаження, яка слідує відразу після прийому їжі.
Джерелом появи патологічної аэрофагии вважаються:
- істеричний психоз;
- сильне зниження шлункового тонусу і порушення перистальтики шлунка;
- грижа стравоходу;
- аневризма частини серцевої аорти;
- часте вдихання повітря через рот;
- рясне слиновиділення;
- кардиоспазмы стравоходу;
- серцево-судинна недостатність.
Без запаху і присмаку
Іноді у людини може турбувати «порожнє» виділення шлункових газів, яке не має присмаку і нічим не пахне. В цьому випадку мотиви, що викликають відрижку, теж поділяють на фізіологію і патологію. Фізіологічні причини «порожнього» зригування:
- хвороби носа та ротової порожнини;
- часте вживання занадто холодних або навпаки гарячих напоїв;
- пневматоз;
- газовані алкогольні та безалкогольні напої, збиті коктейлі;
- постійні перекушування на ходу;
- переїдання;
- другий триместр вагітності;
- їжа, яка не пережовується ретельно;
- фізичне навантаження відразу після прийому їжі.
Патологічні джерела походження зригування:
- хронічна форма гастриту, виразки шлунка;
- значне звуження стравоходу;
- невротична аерофагія;
- збої в роботі шлунка;
- кардиоспазмы.
Чому буває відрижка після їжі
Причини відрижки після їжі у дорослих і дітей різного віку різняться. «Винуватці» виділення шлункового газу в ротову порожнину у вагітних різняться. Причини і особливості дуже індивідуальні. Дізнайтеся основні часто зустрічаються фактори, які призводять до виникнення такого розладу у дитини або жінки, яка готується стати матір'ю.
У дітей
Найголовнішою причиною появи відрижки у маленької дитини (новонародженого) є та сама аерофагія або заковтування надмірної кількості повітря. Крім цього, лікарі називають ще кілька мотивів, що викликають часті гази із шлунка. Фізіологічні приводи:
- дитина переїдає;
- у процесі вживання їжі дитина занадто активно рухається або розмовляє;
- тісні предмети одягу;
- напружена атмосфера під час годування;
- активність відразу після їжі;
- неправильно складений раціон.
Хвороби, які можуть призвести до появи часте зригування:
- гепатит;
- виразка шлунка;
- панкреатит;
- запалення жовчного міхура;
- дисбактеріоз;
- гастрит;
- порушення роботи шлунку і кишечника;
- глисти.
Для вищеописаних захворювань характерно не тільки здуття живота, відрижка повітрям. В окремих випадках виникає нудота, блювання, діарея. Якщо у дітей були помічені схожі симптоми, то необхідно обов'язково звернутися за допомогою до лікаря, який призначить адекватну терапію. Запускати нездужання не варто, інакше вони призведуть до більш серйозних проблем зі здоров'ям.
При вагітності
На момент виношування малюка, деякі жінки мучаться від частої гучного відрижки. Чому це відбувається? Джерелами цієї неприємності виявляються:
- зміна гормонального фону;
- збільшення тиску в животі, зміна розташування шлунка, яке відбувається із-за зростаючої матки;
- загострення хвороб хронічного характеру;
- погане перетравлення їжі.
Печія та відрижка, метеоризм у першому і другому триместрах вагітності говорять про те, що все йде за планом, плід нормально розвивається. Щитовидка, яєчники, ендокринна система, гормони підлаштовуються під новий «статус», звідси і поява зригування. Щоб полегшити стан, жінці в положенні рекомендується серйозно переглянути свій стандартний режим харчування.
Як позбутися від частої відрижки
Постійне появу відрижки різного типу заважає нормального життя людини. У таких випадках потрібно відвідати лікаря, який проведе необхідні обстеження шлунка, кишечника, всієї травної системи. Якщо відрижка викликана яким-небудь захворюванням травної системи, то буде призначений курс грамотного лікування. Позбутися від фізіологічного зригування можна самостійно. Для цього потрібно:
- є їжу не поспішаючи, старанно пережовуючи;
- виключити надмірне фізичне навантаження;
- не розмовляти під час їжі, не нервувати;
- прибрати з раціону газовані напої і продукти, які можуть викликати зригування (жирне, гостре, солоне);
- скласти повноцінний режим харчування, який буде постачати організм всіма необхідними вітамінами;
- намагатися не переїдати;
- кинути палити, відмовитися від жувальної гумки (особливо натщесерце);
- кожен день гуляти на свіжому повітрі.