Принцип роботи систем зворотнього осмосу - плюси і мінуси методу очищення води і схема установки

Якість води, яка тече з вашого трубопроводу залишає бажати кращого? Тоді зверніть увагу на зворотний осмос – така система сприяє підвищенню очищення води, яка практичні повністю звільняється від будь-яких домішок. Ця технологія є на сьогоднішній день самою досконалою і широкорозповсюдженій. Застосовують її з 70-років минулого століття для отримання питної та чистої рідини, призначеної для промисловості, медицини та інших потреб.

Що таке зворотний осмос

Осмос для очищення води являє собою процес, при якому розчинник під тиском проходить через мембрану (напівпроникну) з більш концентрованого розчину в менш концентрований. При цьому мембрана фільтра пропускає воду, але не пропускає деякі не розчинені в ній речовини. Ще стародавні греки виявили, що морська вода піддається опріснення, якщо пропустити її через стінки посудини, виконаного з воску.

Фільтр зі зворотним осмосом

Завдяки тому, що система зворотного осмосу була вдосконалена, фільтри на її основі стали використовуватися не тільки в промислових умовах, але і в побутових. Завдяки цьому тисячі подібних фільтрувальних установок стали встановлюватися в різних регіонах світу. За своїми властивостями одержувана на виході рідина дуже близька до талої води льодовиків. Фільтр для води із зворотним осмосом являє собою установку, яка може видаляти малі молекули, барвники, іони натрію, сульфати, солі жорсткості і інші частки, розмір яких становить від 0,001 до 0,0001 мкм.

Конструкція

Якщо вас зацікавила зворотньоосмотична установка, то перед тим як зробити таку покупку, ознайомтеся з її конструкцією. Вона являє собою пристрій, що складається з кількох картриджів з мембраною і фільтрами, і бака, призначеного для очищеної води. Вирішивши використовувати таку систему, врахуйте, що накопичувальний бак у більшості варіантах буває розрахований на 8-12 літрів.

В кухонну стільницю або мийку врізається кран очищеної питної води. Окремо покупець може замовити установку додаткових картриджів. Одним з них є мінералізатор, який збагачує воду магнієм, кальцієм і натрієм. Другий являє собою біокерамічний картридж, застосовується для відновлення структури (природного) води.

Додатковою гарантією чистоти отриманої води служить постфільтр – він необхідний для забезпечення якості чистої рідини, коли рідина в баку починає застоюватися, наприклад, під час перерв при її споживанні. Весь перерахований комплект з легкістю встановлюється під раковиною будь-якого типу, хоча його розміри не так вже малі. Не слід забувати доглядати за таким агрегатом. Якщо у очищуваної води з'явився присмак або запах, то нерідко проблема полягає в мембрані, яка забруднилася.

Мембрана зворотного осмосу

Цей полупроницаемый матеріал є дуже важливим у системі – через нього можуть пройти тільки молекули кисню і води. Якщо фільтруюча поверхня мембрани забрудниться, то процес очищення рідини повністю зупиниться, тому в системі використовується попередня фільтрація надходить рідини, що складається з 2-3 етапів. Сама мембранна конструкція складається з пакета, що має три герметичні кромки – четвертий аналогічний елемент прикріплюють до перфорованої труби для відводу фільтратів.

Функціональні характеристики і можливості

Зворотньоосмотична установка в залежності від моделі володіє продуктивністю від 170 до 250 л/добу і ресурсом україни в межах 4000-15000 л. Якщо сім'я складається з 4 осіб, то пристрій з ресурсом в 5000 л цілком вистачить на 1.5-2 роки експлуатації. При цьому за ним потрібен певний відхід, приміром, щороку потрібно міняти фінішні фільтри, а кожні півроку – картриджі попереднього очищення. Вода, яка виходить на виході очищена від домішок хімічного походження, так і від вірусів і бактерій, але не будь-яких.

Шкода або користь

Цей метод володіє своїми плюсами і мінусами, які обов'язково потрібно взяти до уваги. Один з істотних недоліків полягає в тому, що установка видаляє з води ті корисні включення, в яких наш організм відчуває необхідність, наприклад, кальцій, магній і т. д. З іншого боку - високий ступінь очищення від домішок є не менш корисною для організму, тим більше цей показник у побутових агрегатів доходить до 98%. Правда, мінеральних солей у такий рідини вкрай мало, тому про шкоду або її користь для здоров'я немає певної думки.

Деякі лікарі впевнені, що вживання такої очищеної рідини може чинити шкідливий вплив на серцево-судинну систему. Вирішити проблему допоможе мінералізація за допомогою встановлення спеціального картриджа. Незважаючи на те, що фільтр з описаною технологією коштує дорожче порівняно з проточним аналогом, різниця у витратах згодом виявиться несуттєвою.

Схема зворотного осмосу

Мембранна технологія надає можливість проводити очищення водопровідної води від різних включень не тільки ефективно, але й швидко. Фільтрація рідини при ній проводиться під високим тиском з використанням спеціальної мембрани. Для цього на вході системи розташовані 1-2 попередніх фільтра, функцією яких є затримка розчиненого залишкового хлору, іржі і частинок піску.

На наступному етапі вода поступає в накопичувальний резервуар, звідки проходить через 1-2 фінішних фільтра і надходить до користувача. Причому останньою сходинкою служить фільтр механічної очистки, який виготовлений на базі спресованого активованого вугілля. Вода з високою концентрацією включень зливається, щоб мембрана передчасно не засмітилася. Така система дозволяє очистити рідина від таких включень:

 • марганець;
 • хлор;
 • органічні сполуки;
 • пестициди;
 • залізо;
 • нітрати;
 • свинець;
 • гербіциди;
 • фосфати;
 • кадмій та ін

Принцип дії

Вирішивши купити фільтр для очищення води, для початку ознайомтеся з принципом його роботи. Цей агрегат з'єднується з водопроводом, звідки надходить вихідна для очищення рідина. Спочатку проводиться передочистка води, для якої використовується кілька фільтрів, завдання яких полягає у підготовці надходить рідини перед її проходженням перед мембраною. Остання є дорогим змінним виробом, термін експлуатації якого може залежати від різних факторів.

Далі під дією різниці тисків надходить вода піддається очищенню при фільтруванні через штучну пористу мембрану – одну або декілька. Потік у результаті розділяється на два. Один з них представлений кришталево чистою водою, яка надходить у спеціальний резервуар, інший – рідиною з підвищеною щільністю, відправляється в дренажну систему. Основний принцип дії такої системи фільтрів складається з:

 1. Передочистки.
 2. Пропускання рідини через мембрани.
 3. Попадання чистої води в накопичувач.
 4. Фінішної очистки.
 5. Розливу очищеної рідини через окремий кран в будь-яку ємність: пляшку, банку, стакан і т. д.

Установка

В цілому установка зворотного осмосу не є складним процесом, але якщо у вас немає мінімальних навичок роботи з сантехнікою, то краще довірте цю справу професіоналам. Грамотно встановлена система буде забезпечувати вас чистою водою круглий рік і ніяких проблем з її якістю у вас виникати при цьому не буде. Змонтувати її можна як у вертикальному, так і в горизонтальному положенні. Якщо ви вирішили придбати такий фільтр, то ознайомтеся з короткою інструкцією по його установці:

 1. Перекрийте подачу води, зробіть врізку, попередніми чином обмотавши всі різьбові з'єднання фум-стрічкою.
 2. Від'єднайте лінію подачі від крана холодної води, після чого приєднайте і закріпіть врізку.
 3. Встановити кран питної води на раковині, скориставшись фіксаторами труб і кріпильними гайками.
 4. Проведіть монтаж хомута на стічну трубу. Для цього попередньо просвердліть у трубі (зливний) отвір, навколо якого наклейте захисну гумку.
 5. В кінці встановіть пакунок банк і запустіть фільтр.

Як вибрати зворотний осмос

Перш ніж купити установку в інтернет-магазині з доставкою додому/поштою або спеціалізованій торговій точці в Москві, Санкт-Петербурзі або іншому місті країни, визначитеся з її конкретною моделлю. Для початку визначтеся з оптимальною ступенем очищення. Кількість модулів (ступенів) може досягати семи. Проста система складається з трьох попередніх фільтрів, мембрани та вугільного фільтра фінішної очистки. Сама складна конструкція передбачає установку мінералізатора і біокерамічного активатора.

Крім того, визначитеся з об'ємом накопичувального бака. Для цього врахуйте не тільки потреби своєї сім'ї, але і розміри простору під раковиною, інакше його монтаж буде занадто складним або навіть неможливим. Великій родині, в якій часто люблять готувати, краще зробити вибір на користь агрегату, продуктивність якого складає не менше 5 л/год.

Порівняння фільтрів зворотного осмосу

Купувати системи очищення води потрібно в офіційних магазинах, де здійснюється продаж продукції відомих компаній – нерідко там пропонують знижку. Фільтри зарубіжного виробництва обходячи дорожче, але при цьому вони не завжди розраховані на водопровідну воду в російських містах. Плюс до цього можуть виникнути перебої з постачанням витратних елементів.

Ключовими виробничими підприємствами, які випускають фільтри для вітчизняного споживача є Атол, Бар'єр, Аквафор. Серед них фільтри останніх двох компаній можна купити приблизно за 6-10 тисяч рублів – все залежить від обраної вами комплектації. Середня вартість фільтрів компанії Атол доходить до 10-12 тисяч рублів, що обумовлено використанням американських комплектуючих.

Зворотний осмос або проточний фільтр

Це питання не обов'язково ставити занадто жорстко – все залежить від ситуації. Головне, щоб обраний фільтр відповідав вашим вимогам. Для цього доведеться здати воду на експрес-аналіз, який можна замовити у будь-якого великого виробника фільтрів. Якщо виявиться, що вам належить боротися з механічними домішками, то краще вибрати проточний фільтр. Якщо ж в рідині буде виявлений букет шкідливих домішок, то інший варіант виявиться більш підходящим.

Ціна фільтрів

Замовляючи фільтр, щоб зробити водопровідну воду більш придатною для пиття, зробіть порівняння цін. Виконати таку дію сьогодні завдяки розвитку і поширенню інтернету не складно. На це у вас піде 10-15 хвилин часу, але головне - ви зможете заощадити, вибравши потрібний фільтр за максимально низькою ціною. Порівняння пропозицій в декількох інтернет-магазинах Москви для фільтра Аквафор ДВМ-101С Моріон:

Назва

Ціна в рублях

ЗАТ Аквафор Маркетинг

7900

Мийки-З

6900

МедиаМаркт

6900

Встройка-Соло

6900

Экобосс

6990

Відео

ОГЛЯД ЗВОРОТНОГО ОСМОСУ | Частина 1 | ПРЕ-ФІЛЬТРИ | МЕМБРАНА | ПОСТ-ФІЛЬТРИ

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!