Нейтрофіли знижені в крові у дорослого і дитини. Причини, лікування і ступеня нейтропенії
- 1. Нейтрофіли – норма
- 1.1. Паличкоядерні нейтрофіли – норма
- 1.2. Сегментоядерние нейтрофіли – норма
- 1.3. Нейтрофіли – норма у дітей
- 1.4. Норма нейтрофілів в крові у жінок
- 1.5. Норма нейтрофілів в крові у чоловіків
- 2. Нейтрофіли нижче норми – що це значить
- 2.1. Знижені нейтрофіли в крові у дитини
- 2.2. Нейтрофіли знижені у дорослого – причини
- 2.3. Низькі нейтрофіли і високі лімфоцити
- 2.4. Зниження сегментоядерних нейтрофілів у крові
- 2.5. Паличкоядерні нейтрофіли знижені
- 2.6. Нейтрофіли знижені, моноцити підвищені
- 3. Як підвищити нейтрофіли в крові
- 4. Відео: аналіз крові WBC
Більшу частину лейкоцитів складають нейтрофіли. Їх функція дуже важлива для організму людини – знищення патогенних бактерій в крові, тканинах тіла, при цьому лейкоцитарні елементи гинуть самі. Існує показник норми, а коли аналізи виявляють знижений вміст нейтрофілів у крові, це говорить про можливий розвиток захворювання.
Нейтрофіли – норма
Позначається цей показник neut в аналізі крові типу wbc, виділяють дві підгрупи даних клітин. Всередині організму виділяють 2 фази дозрівання гранулоцитів, цей процес протікає в кістковому мозку. Спочатку клітини називаються миелоцитами, після вони перетворюються в метамієлоцити. Формуються вони виключно всередині кісткового мозку в кров не потрапляють, тому wbc аналіз їх виявляти не має.
На наступному етапі вони зовні схожі на паличку, від чого пішла і назва форми – паличкоядерні. Після дозрівання клітини набувають сегментоване ядро, на цій стадії формується сегментоядерние лейкоцити. Норма нейтрофілів у крові визначається цими двома видами клітин: wbc аналіз вказує відсоток від загальної кількості. З сукупного числа лейкоцитів обчислюється співвідношення кожного виду: це і називається лейкоцитарною формулою.
Паличкоядерні нейтрофіли – норма
Показники цих клітин не залежать від статі людини, головним критерієм для оцінки нормального показника стає вік пацієнта. Це один з видів клітин, які враховуються в лейкоцитарній формулі. Якщо вивчають паличкоядерні нейтрофіли – норма суттєво відрізняється у немовляти і дитини, якому вже тиждень. Слід пам'ятати, що це лише частина від загального вмісту лейкоцитарних клітин. Нормальні значення вказані в таблиці:
Вік | Кількість (% паличкоядерних) |
Грудничок | Від 5 до 12 |
7 днів від народження | Від 1 до 5 |
14 днів | Від 1 до 4 |
1 місяць | Від 1 до 5 |
1 рік | Від 1 до 5 |
Дошкільник | Від 1 до 4 |
6-12 років | Від 1 до 4 |
Дорослий | Від 1 до 4 |
Сегментоядерние нейтрофіли – норма
Це друга форма лейкоцитарних клітин, які враховуються в аналізі. Це другий елемент, який враховується в лейкоцитарній формулі. У розшифровці загального аналізу будуть вказані сегментоядерние нейтрофіли – норма складає:
Вік | Кількість (% сегментоядерних) |
Грудничок | 50-70 |
7 днів від народження | 35-55 |
14 днів | 27-47% |
1 місяць | 17-30% |
1 рік | 45-65% |
Дошкільник | 35-55% |
6-12 років | 40-60 |
Дорослий | 40-60 |
Нейтрофіли – норма у дітей
Після проведення загального аналізу лікар приділяє увагу числа лейкоцитів. Якщо вони знижені або підвищені, це говорить про можливий розвиток якоїсь патології. Відхилення показників одного з видів лейкоцитів буде вказувати на конкретний вид хвороби. Головне завдання цих клітин – боротьба з грибковими, вірусними захворюваннями. Медиками встановлена норма нейтрофілів в крові у дітей, що вказує на відсутність патологій.
- У перші дні життя у дитини має бути 50-70% сегментоядерних і 5-15% паличкоядерних.
- Кількість цих клітин до кінця першого тижня має становити 35-55% і 1-5%.
- Через два тижні показник паличкоядерних клітин буде 1-4%, а сегментоядерних – 27-47%.
- До кінця місяця життя у дитини буде 1-5% паличкоядерних, 17-30% сегментоядерних, а до року 1-5% і 45-65%.
- 1-4% і 35-55% – норма для малюків 4-6 років.
- У віці 6-12 років показники становить 1-4% паличкоядерних, 40-60% сегментоядерних.
Для діагностики важливі показники в аналізі не тільки самостійна норма нейтрофілів. Необхідно враховувати співвідношення між усіма сегментованими, молодими клітинами, які можуть вказати на наявність якого-небудь нейтрофільного зсуву. Для визначення наявності того чи іншого захворювання окреме кількість палочко - і сегментоядерних клітин не має істотного значення.
Норма нейтрофілів в крові у жінок
Певні коливання показників нормальної кількості імунних клітин спостерігається тільки в перші роки життя людини. У зрілому віці це значення завжди тримається на одному рівні. Якщо імунні клітини знижені або підвищені, то це говорить про розвиток захворювання. Норма нейтрофілів в крові у жінок повинна бути наступною: 40-60% сегментоядерних клітин і 1-4% паличкоядерних.
Норма нейтрофілів в крові у чоловіків
Стать людини не має значення при визначенні нормального показника захисних клітин. Головний параметр – вік, наприклад, у дитини до року відбуваються відчутні стрибки вмісту лейкоцитів. Норма нейтрофілів в крові у чоловіків така ж, як у жінок: 1-4% палочко - і 40-60% сегментоядерних клітин. Зміна цього показника буде пов'язано з виниклими в організмі запальними або інфекційними процесами.
Нейтрофіли нижче норми – що це значить
Аналіз може виявити у людини знижені нейтрофіли, якщо в організм потрапила вірусна інфекція, що протікає запальне захворювання, було проведено радіаційне опромінення, які викликали анемію. Зниження нейтрофілів в крові буде виявлена, якщо людина живе в поганих екологічних умовах, вживає певні групи медикаментів, наприклад, сульфаніламіди, левоміцетин, пеніцилін, анальгін. Дане явище називається нейтропенією. Залежно від характеру процесів виділяють кілька варіантів цієї патології. Види нейтропенії:
- вроджена;
- придбана;
- ідіопатична (з'ясована).
Виділяють ще істинну і відносну нейтропенію. В першому випадку кількість клітин в крові знижений, а у другому – вони знижені по відношенню до інших видів. Медики використовують декілька категорій, які вказують на тяжкість хвороби:
- легка нейтропенія;
- помірна нейтропенія;
- тяжка нейтропенія;
Зменшення кількості імунних клітин відбувається через їх занадто швидкого руйнування, тривало протікаючих запальних захворювань, функціональних/органічних збоїв кровотворення кістковим мозком. Питанням лікування, якщо знижені ці клітини, займається лікар-гематолог. Він визначить першопричину цього стану і призначить терапію, яка її усуне.
Знижені нейтрофіли в крові у дитини
Це один з найбільш важливих показників клінічного аналізу. Низькі нейтрофіли в крові виявляються, якщо дитина недавно переніс бактеріальне, вірусне захворювання, пропив курс лікарських медикаментів або було харчове отруєння. Якщо знижені нейтрофіли в крові у дитини без видимих причин, то лікар може запідозрити патологію кісткового мозку. Відбувається зниження через його недостатнє функціонування або протистояння важких захворювань. Знижені лейкоцити можуть бути і з таких причин, як:
- отруєння хімічними речовинами;
- спадкове захворювання;
- опромінення;
- одна з форм анемії;
- патологія печінки (гепатит);
- кір;
- краснуха.
Нейтрофіли знижені у дорослого – причини
Причиною того, що у дорослих знижений кількість захисних клітин організму, як і в дитини, часто виступають протікають сильні запальні процеси. Як правило, відчутна зміна відбувається тільки при важкій формі патології, на боротьбу з якою йде велика кількість лейкоцитів. Якщо нейтрофіли знижені у дорослого – причини можуть бути наступні:
- прийом ліків, які пригнічують імунну систему;
- радіаційне опромінення;
- забруднена екологія;
- інфекції;
- отруєння організму.
У деяких людей виявляється стан, коли захисні клітини спочатку знижені, потім підвищуються і знову знижуються. Дане явище отримало назву – циклічна нейтропенія. При такому захворюванні кожні кілька тижнів/місяців абс аналіз показує раптом, що нейтрофілів немає. При цьому спостерігається підвищений рівень еозинофілів, моноцитів.
Низькі нейтрофіли і високі лімфоцити
Аналіз може виявити, що в крові нейтрофіли знижені лімфоцити підвищені. Такий стан свідчить про те, що пацієнт переніс грип, або гостру вірусну інфекцію. Кількість захисних клітин має відносно швидко повернутися до колишніх показників. Якщо цього не відбувається, то причиною високих лімфоцитів можуть виступати такі патології:
- туберкульоз;
- лімфосаркома;
- лімфолейкоз;
- ВІЛ.
Зниження сегментоядерних нейтрофілів у крові
Такий стан вказує на проблеми з кроветворением з боку кісткового мозку, ослаблення імунного захисту. Зниження сегментоядерних нейтрофілів в крові відбувається при наявності гострої вірусної інфекції або впливу на людину одного з нижчеописаних факторів:
- наявність антитіл до лейкоцитів;
- імунні комплекси, які циркулюють у крові;
- токсичне отруєння організму.
Паличкоядерні нейтрофіли знижені
Запідозрити нейтропенію можна, якщо людина часто піддається інфекційних захворювань. Будуть паличкоядерні нейтрофіли знижені, якщо у людини часто діагностують стоматит, поразка зовнішнього, середнього вуха, ротової порожнини, ясен. Ця група клітин є не до кінця дозрілими нейтрофілами. Їх кількість безпосередньо впливає на загальний імунітет людини. Виділяють наступні причини зниження паличкоядерних клітин:
- анемія;
- наркозалежність;
- погані умови екології;
- радіаційне опромінення;
- вірусна інфекція;
- нейтрофільоз;
- деякі лікарські препарати;
- запальні процеси;
- еритремія;
- екзогенна інтоксикація свинцем, отрутами;
- хронічний мієлолейкоз;
- ендогенні інтоксикації;
- гнійно-некротична ангіна
- гингвинит;
- алергія;
- некроз м'яких тканин.
Нейтрофіли знижені, моноцити підвищені
Будь-яка патологія, якій піддається організму людини, що викликає збільшення кількості моноцитів. Це явище називається моноцитоз. Як правило, він привозить до зниження лейкоцитів, що характерно для лимфоцитопении, нейтропенії. Будуть нейтрофіли знижені, моноцити підвищені при наявності таких захворювань:
- хронічний миеломоноцитарный або моноцитарний лейкоз;
- артрит, червоний вовчак, плоиартериит;
- протозная/риккетсіозних вірусна інфекція, інфекційний ендокардит;
- гострий монобластний лейкоз, лімфогранулематоз;
- виразковий коліт, бруцельоз, сифіліс, ентерит.
Як підвищити нейтрофіли в крові
Коли у людини знижений відсоток нейтрофілів, необхідно вирішити проблему, що викликала цей стан. Якщо це сталося внаслідок інфекційного захворювання, то вони самостійно відновлюються за короткий проміжок часу. За інших обставин єдиний спосіб, як підвищити нейтрофіли в крові у дитини або дорослого, – усунути першопричину їх зниження. Лікар може призначити медикаментозну терапію, яка актуально при явно вираженої нейтропенії. Якщо захворювання проявляється помірно, то:
- прописують стимулятори лейкопоезу;
- ефективним вважається застосування Пентоксила, Метилурацилу.
Проводити терапію слід після консультації з імунологом під контролем імунограми. Коли організм не відповідає на лікування і лейкоцити раніше знижені, призначають ліки колониестимулируюих факторів, наприклад, Ленограсти, Филграстим. Ці ж медикаменти відразу ж прописують хворим з агранулоцитозом. Призначають такі препарати тільки за умови стаціонарного лікування, тому що це сильнодіюча група засобів.
Дізнайтеся, яка повинна бутинорма лейкоцитів в крові у жінок.