Анемія - що це таке, симптоми у дітей і дорослих

Сучасне ставлення до проблеми зниженого гемоглобіну така, що велика частина населення сприймає це як цілком нормальний стан. У випадку якщо ви дотримуєтеся аналогічної точки зору і не зовсім розумієте, що таке недокрів'я і як воно проявляється, то вам слід ознайомитися з даними з цього стану.

Симптоми

Ступінь вираженості захворювання залежить від його конкретного виду. У більшості випадків анемічний синдром виявляється випадково під час лабораторних досліджень крові пацієнта. Щодо безсимптомного перебігу недокрів'я можна сказати, що цей факт обумовлюється схильністю пацієнтів списувати прояви зниженого гемоглобіну на зміну погоди, втома та інші провокуючі фактори, не підозрюючи про справжні причини їх виникнення. Внаслідок цього читачеві потрібно звернути пильну увагу на наступні загальні ознаки:

  • швидку втомлюваність;
  • зниження рухової активності;
  • запаморочення;
  • дратівливість;
  • постійно холодні кінцівки;
  • головний біль;
  • сонливість;
  • випадання волосся;
  • ломоту в тілі.

У дорослих

Зниження гемоглобіну значно впливає на загальний стан здоров'я людини. Анемічні люди схильні до розвитку патологій серця і судин, нерідко у них діагностуються проблеми з ШКТ. Важливо відзначити, що жінки дітородного віку більш схильні до зниження концентрації гемоглобіну через місячних кровотеч. На тлі недокрів'я у жінок спостерігаються інші патологічні зміни зовнішнього вигляду: випадання волосся, ламкість нігтів, надмірна блідість шкірних покривів. Крім цього, ознаки анемії у дорослих можуть виражатися в наступних станах:

  • вторинному імунодефіциті;
  • втрати м'язової маси;
  • тахікардії;
  • зниження лібідо у чоловіків;
  • низькому артеріальному тиску;
  • невмотивованої задишці;
  • систолічному шумі.

Ознаки у дітей

Нормальний рівень гемоглобіну в крові сприяє активному росту і розвитку дитини. При нестачі цього білка діти відчувають численні неприємні синдроми. Так, окремої уваги заслуговує нервова система дитини. Мозок в умовах недокрів'я відчуває гіпоксію, на тлі якої у маленьких пацієнтів часто розвивається гіпотрофія, затримка психомоторного розвитку. З боку ШКТ також можуть спостерігатися негативні явища у вигляді запору або діареї. Крім того, симптоми анемії у дітей часто проявляються у вигляді:

  • гіпотонії;
  • плаксивості;
  • блідості вушних мочок;
  • метеоризмі;
  • зниженому апетиті;
  • тріщини на долонях;
  • непритомності.

Причини захворювання

Розвивається недокрів'я унаслідок негативного впливу багатьох чинників. Вивчення останніх має базуватися на чіткому розумінні питання. Якщо передбачається анемія – що це таке, знати обов'язково. Медичні джерела під даним захворюванням розуміють групу клініко-гематологічних синдромів, загальним моментом для яких є зниження концентрації гемоглобіну в крові. Недостатній рівень залізовмісного білка може мати наступну етіологію:

  1. підвищене руйнування еритроцитів;
  2. кровотечі;
  3. недостатнє вироблення червоних кров'яних клітин.

Причини анемії у жінок – це і рясні менструації, і післяпологові кровотечі. Важливу роль у розвитку недокрів'я грає і тривале грудне вигодовування дитини. Проте деякі фахівці не рекомендують вагітним і годуючим жінкам приймати синтетичні вітаміни і нутрієнти. Враховується і те, що штучні макро - і мікроелементи при зниженому гемоглобіні погано засвоюються.

Залізодефіцитна

У медицині такий вид недокрів'я прийнято називати гипохромным, або микроцитарным. Патологія розвивається через нестачу заліза в організмі. Лабораторними ознаками цієї форми недокрів'я прийнято вважати зменшення вмісту еритроцитів і гемоглобіну, зниження колірного показника. Окремого розгляду вимагає залізодефіцитна анемія у вагітних. У період ембріонального життя плід отримує потрібні елементи з материнського організму. При ситуації, коли дієта вагітної не відповідає зрослим потребам в залозі, у майбутньої мами розвивається недокрів'я.

Гемолітична

Захворювання пов'язане з руйнуванням еритроцитів у руслі крові, тоді як в нормі червоні клітини піддаються гемолізу в печінці і селезінці. Даний вид розвивається недокрів'я унаслідок спадкової схильності або внаслідок аутоімунних процесів. Набуті гемолітичні анемії є частим наслідком інтоксикацій, отруєнь, тривалої дії низьких температур. У пацієнтів, які страждають від цієї форми недокрів'я, спостерігається жовтушність, яку нерідко лікарі приймають за симптоми інфекційних захворювань печінки.

Перніціозна

Такого роду патологія виникає з причини нестачі вітаміну B12 (фолієвої кислоти). Перніціозна анемія, або гиперхромное недокрів'я, як і інші дефіцитні форми захворювання (наприклад, макроцитарна) розвивається із-за неправильного харчування. Збалансований раціон у звичайній ситуації вирішує проблему нестачі тих чи інших нутрієнтів. Здебільшого пернициозное недокрів'я діагностується у пацієнтів старше 60 років.

Апластична

Патології розвивається із-за недостатньої вироблення еритроцитів кістковим мозком. Набута апластична анемія, як і гіпопластична синдром, що виникає внаслідок аутоімунних процесів (ревматоїдного артриту) або онкологічних захворювань, пов'язаних з системним злоякісним ураженням кровотворної тканини. До останніх можна повною мірою віднести лейкемію і лімфому Ходжкіна. Недокрів'я при цих видах онкології виникає на тлі специфічного медикаментозного лікування.

Серповидна

Недокрів'я цього виду відноситься до вроджених недуг, передається у спадок. Серповидна анемія гипорегенераторного характеру виникає, коли гемоглобін набуває S-образне кристалічна клітинну будову. Еритроцити, несучі таке залізовмісна речовина, мають відмінну від нормальної форми, що ускладнює їх активний рух по дрібних судинах (капілярах) кров'яного русла.

Мірою гемоглобіну

Зниження концентрації білка, відповідального за перенесення кисню в крові, може виявлятися різними симптомами. Незначні відхилення від норми рідко супроводжуються якими-небудь негативними станами. У разі, якщо рівень гемоглобіну падає менше 90 г/л, у хворого починають інтенсивно проявлятися симптоми недокрів'я. Ступінь тяжкості анемії за гемоглобіну може бути представлено наступною таблицею:

Класифікація патології в залежності від ступеня її тяжкості

Концентрація гемоглобіну (г/л)

Легка

90-110

Середня

70-90

Важка

70 і нижче

Чим небезпечна

Велика частина населення страждає від дефіцитної (мікроцитарної) форми недокрів'я. Відповідаючи на питання пацієнтів, чим небезпечна залізодефіцитна анемія, лікарі попереджають, що при тяжкому ступені захворювання підвищуються ризики виникнення серйозних ускладнень. Хронічний дефіцит заліза в організмі призводить до значного зниження рівня гемоглобіну. Крім того, при недоліку цього нутриента не підтримується процес газообміну. Внаслідок цього внутрішні органи людини зазнають гіпоксію, що може призвести до коми.

Лабораторна діагностика

Виявлення патології здійснюється за допомогою загального аналізу крові. Дане лабораторне дослідження дозволяє визначити рівень гемоглобіну і гематокритне число. Крім того, аналіз крові на анемію показує співвідношення формених елементів. При цьому особлива увага приділяється об'єму еритроцитів. При наявності підозр на дефіцитні види недокрів'я хворим призначається біохімічне дослідження крові.

Лікування анемії

Терапія хвороби проводиться з урахуванням причини її виникнення. Дефіцитні форми недокрів'я вимагають призначення заліза і вітамінів. Лікування при анемії, яка виникла в результаті гострого постгеморагічного синдрому, проводиться шляхом термінового переливання крові. Пацієнтам з дещо зниженим гемоглобіном лікарі, як правило, радять переглянути раціон в бік збільшення споживання білкових продуктів.

Препарати заліза

Важкі гипохромное недокрів'я усувається за допомогою призначення хворому медикаментозних засобів. Дефіцит заліза заповнюється прийомом спеціальних ліків, в яких цей нутрієнт знаходиться в біодоступність формі. Препарати від анемії потрібно приймати тільки за призначенням лікаря. Так, передозування заліза може призвести до запорів, геморою, виразці шлунка. При ситуації, коли результати лабораторних досліджень підтверджують дефіцитну форму недокрів'я, пацієнту призначається один з наступних препаратів:

  • Сорбифер;
  • Феррум-Лек;
  • Тотема;
  • Мальтофер;
  • Традиферон.

Вітаміни

Недокрів'я розвивається на тлі порушення синтезу або брак потрібних для організму речовин. Так, вилікувати дефіцитні форми анемії можна за допомогою прийому синтетичних макро - і мікроелементів. Важливо звернути увагу читача на той факт, що вітаміни від анемії повинні надходити в організм тільки в біодоступність формі. На процес кровотворення найбільший вплив надають:

  • мінеральні речовини: залізо, мідь, цинк;
  • вітаміни групи В;
  • аскорбінова кислота;
  • вітаміни А, Д, Е.

Лікування народними засобами

Досвід старшого покоління не раз допомагав хворим впоратися з найважчими формами недокрів'я. Медикаментозні засоби мають масу побічних ефектів, які часто перекривають позитивні властивості ліки. Натуральні склади, навпаки, допомагають підвищити гемоглобін без будь-яких негативних наслідків. Єдиним протипоказанням для застосування того або іншого рецепту від недокрів'я є наявність алергії на його компоненти. Так, лікування анемії народними засобами може передбачати використання:

  1. Настою суниці. Сухі ягоди залити склянкою окропу і залишити під кришкою на 3-4 години. Свіжоприготований проціджений настій при недокрів'ї вживається за раз.
  2. Чаю з шипшини та чорноплідної горобини. Рівну кількість сухих інгредієнтів змішується і збожеволіє в скляний або емальований посуд. Далі рослинні компоненти заливаються окропом і настоюють близько півгодини. Підвищувати гемоглобін таким чаєм слід кілька разів на день.

Що потрібно їсти

Велике значення у подоланні дефіцитних станів, що провокують недокрів'я, приділяється збалансованому харчуванню. Недолік заліза та інших нутрієнтів розвивається внаслідок наявності у людини неправильно сформованих гастрономічних уподобань. Відомо, що цукру, кава і чай провокують недокрів'я з-за їх негативного впливу на засвоєння багатьох необхідних людині елементів. Харчування при анемії у дорослих в обов'язковому порядку повинно включати:

  • жирні сорти риби;
  • яйця;
  • яловичину;
  • печінка;
  • сухофрукти.

Профілактика

Попередити недокрів'я завжди простіше, ніж його лікувати. З цієї причини фахівці рекомендують проходити щорічні профілактичні огляди з метою виявлення латентних патологічних процесів в організмі. Враховують можливу паразитарну інвазію, яка є частою причиною зниження рівня гемоглобіну в крові людини. Крім цього, профілактика анемії здійснюється за допомогою:

  • повноцінного харчування;
  • відмови від шкідливих звичок;
  • щоденних помірних фізичних навантажень;
  • своєчасного лікування захворювань ШКТ.

Відео

Що таке анемія, які органи і частини тіла піддаються цьому недугу? Здоров'я

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!