Сепсис - що це. Симптоми, розвиток та лікування сепсису у дітей і дорослих
- 1. Що таке сепсис
- 2. Класифікація сепсису
- 2.1. Септикопіємії
- 2.2. Септицемія
- 2.3. Септичний ендокардит
- 3. Причини сепсису
- 3.1. Хірургічний сепсис
- 3.2. Уросепсис
- 3.3. Отогенний сепсис
- 3.4. Риногенних сепсис
- 3.5. Сепсис в гінекології
- 4. Сепсис у дітей
- 5. Ознаки сепсису
- 6. Діагностика сепсису
- 7. Як лікувати сепсис
- 8. Відео: сепсис і його лікування
У народі вкоренилася просторечная формулювання – зараження крові. У медицині це сепсис – від давньогрецького слова «гниття». За такої небезпечної хвороби дійсно відбувається розпад живих тканин, і зараження крові загрожує смертю. Ризик її розвитку особливо схильний людина зі слабким імунітетом.
Що таке сепсис
Недуга являє собою масовану атаку хвороботворних мікроорганізмів. Отже, сепсис – що це таке? Лікарі уточнюють: важке інфекційне захворювання, коли по всьому тілу поширюються отрути, що виробляються патогенною флорою, і запальні речовини, що продукуються самим організмом. При цьому імунна система проти них безсила, якщо дуже ослаблена.
Можна розглядати цей патологічний процес і як генералізоване інфекційне захворювання крові на тлі гострого імунодефіциту. У міжнародній класифікації хвороб легко знайти сепсис: код за МКХ-10 – А41. Різновиди недуги мають окремі шифри. Наприклад, септичний шок – А41.9, стрептококова септицемія – А40, сепсис новонародженого – Р36.
Класифікація сепсису
У лікарській практиці розрізняють два різновиди хвороби: ранню та пізню. Ранній сепсис розвивається з моменту появи гноеродного вогнища швидко, менш ніж за 2 тижні. Бурхливий перебіг хвороби може виглядати як стрімка алергічна реакція. Пізній сепсис розвивається з моменту виникнення вогнища гнійного процесу не пізніше ніж через 2 тижні і прогресує набагато довше.
За тривалістю і характером перебігу розрізняють:
- блискавичний сепсис, який через день-два нерідко призводить до смерті хворого;
- гострий сепсис, що триває 1-2 тижні і має більш сприятливий прогноз;
- підгострий сепсис, прогресуючий 1-2 місяці і завершується одужанням або переходить в хронічну форму;
- рецидивуючий сепсис, коли періоди стихання хвороби чергуються із загостреннями;
- хронічний або хроніосепсису, здатний тривати роками.
Септикопіємії
Що таке септикопіємії? Це форма патології, при якій утворюються гнійники в багатьох органах. Основні збудники – синегнойные палички і стафілококи, нерідко складові «солодку парочку». Спочатку це великий первинний осередок, найчастіше в легенях, потім інфекція в крові спрямовується до нових місць локалізації. Реакція організму на атаку хвороботворної флори триває кілька тижнів.
Септицемія
Що таке септицемія? Це гостра або блискавична запальна реакція організму при фактичній відсутності гнійників у внутрішніх органах. Найчастіша причина – стафілококова і стрептококова інфекція. Протікає септицемія лише день-два, але дуже важко. Може вразити маленького (до 3 років) дитини, нагадуючи гостру респіраторну інфекцію.
Септичний ендокардит
Що таке септицемія, коли запальний осередок виникає на поверхні серцевих клапанів? Це септичний ендокардит – наслідок збою в серці, перекачуючому кров. У перспективі пацієнту загрожує виникнення вад серцевих клапанів: розвиток недуги можна запідозрити, якщо хворий почав відчувати, як у голові, шиї б'ються в такт з пульсом великі артерії, прискорено б'ється серце, перед очима миготять «мушки».
Причини сепсису
Проникає в організм бактеріальна, вірусна, грибкова інфекція далеко не завжди викликає захворювання завдяки імунній системі. Однак її захист може стати надмірним і викликати ураження рідних клітин. Імунна система виробляє занадто багато медіаторів запалення – речовин, які ушкоджують судини, порушує кровообіг, переводять органи в аварійний режим роботи.
Септичним процесом частіше ускладнюються:
- великі шкірні гнійники, рани, опіки;
- важкі ангіни і отити;
- гнійні процеси в легенях, апендиксі, сечовому міхурі, простаті;
- перитоніт;
- онкозахворювання;
- ВІЛ та ін.
Може ускладнитися Сепсисом будь-запальна патологія. Якщо гноєтворні бактерії роз'їдають тканини зубів або ясен, це загрожує одонтогенным сепсисом. Однак не завжди винна зовнішня інфекція: хвороботворні бактерії, що живуть в кишечнику людини, теж можуть потрапити в кров. Коли не вдається встановити першопричину, ставиться діагноз «криптогенний сепсис».
Хірургічний сепсис
Цей вид захворювання може розвинутися в будь-якому віці, але, згідно медстатистике, частіше спостерігається у дорослих, в основному, у чоловіків 30-50 років. Для нього характерна наявність гнійно-запального процесу (абсцесу, флегмони тощо), що загрожує тим, що у хворого може виникнути сепсис крові. Важливо, щоб гнійний осередок був доступним для лікування за допомогою хірургії.
Уросепсис
Серед типових особливостей уросепсису – наявність вогнищ нагноєння в нирках, сечовому міхурі, передміхуровій залозі. Завдяки інтенсивної терапії з застосуванням сильнодіючих антибіотиків ці захворювання успішно виліковуються. Уросепсис часто розвивається при таких запаленнях сечостатевої системи, як пієлонефрит, аденома простати і її видалення, бартолініт та ін.
Отогенний сепсис
Це ускладнення різних форм отиту, оскільки первинний осередок локалізується в органі слуху. Для отогенного сепсису характерно особливо тяжкий перебіг, обумовлене близькістю головного мозку. Перші його симптоми – сильна стріляючий біль у вусі і зліт температури до 40 градусів. То жар, озноб призводять пацієнта в стан знемоги. Якщо інфекція вражає мозок, розвивається менінгіт.
Риногенних сепсис
Дана різновид захворювання – рідкість. При риногенном сепсисі гнійник локалізується в порожнині носа, навколоносових пазухах. Його попередниками стають гайморити, тромбофлебіти або тромбози місцевих вен, полипозы, навіть носові кровотечі. Риногенних варіант сепсису, як і отогенний, небезпечний близькістю вогнищ запалення до оболонок мозку.
Сепсис в гінекології
Наслідком ускладнених пологів, операцій на жіночих статевих органах може стати акушерсько-гінекологічний сепсис. Вкрай важко протікає така патологія, що виникає в результаті підпільних абортів, викиднів. Сепсис при вагітності може розвинутися протягом доби і навіть за лічені години, представляючи для жінки і плоду смертельну небезпеку.
Сепсис у дітей
Така патологія іноді виникає у новонароджених і грудних немовлят. Смертність при сепсисі у дітей дуже висока, до 40% випадків. На першому місці в групі ризику – недоношені малюки, так як розвиток захворювання може відбуватися блискавично. Основне джерело сепсису – нагноєння пуповини, проте первинним осередком патології можуть стати і дихальні шляхи, і шкірні гнійники.
Ознаки сепсису
Найбільш типові для цього захворювання симптоми:
- хворого стрясає сильний озноб;
- дуже висока температура – при сепсисі може мати хвилеподібні коливання;
- рясна пітливість.
Сепсис може проявлятися такими додатковими симптомами, як:
- шкірний висип;
- кровоточивість слизових оболонок;
- падіння тиску;
- задишка;
- зневоднення;
- «воскове обличчя;
- легкий ступор або ейфорія.
Діагностика сепсису
У розпорядженні лікарів є такі методи, що дозволяють визначити причину інфікування:
- аналізи крові, сечі;
- прокальцитониновый тест (аналіз сироватки крові).
- бактеріологічні аналізи;
- ультразвукове дослідження;
- рентгенодіагностика;
- томографія.
Важливий диференціальний діагноз, допомагає виключити тиф, малярію, туберкульоз, бруцельоз та інші схожі патології. Критерії сепсису чотки: необхідна наявність не менше двох з 4 класичних симптомів захворювання:
- Температура: вище 38°С, нижче 36°С.
- Пульс частіше 90 ударів/хвилину.
- Дихальні рухи: більше 20 на хвилину.
- Лейкоцити: більш 12х109/л, менше 4,0х109/л (або понад 10% незрілих нейтрофілів).
Як лікувати сепсис
Хворому призначається екстрене медикаментозне лікування:
- антибіотики;
- знеболюючі медикаменти;
- імуномодулятори;
- розчини інфузійної терапії;
- ліки, які нормалізують тиск;
- препарати, що відновлюють функції серця, печінки, нирок;
- вітаміни, антиоксиданти.
Антибіотики при сепсисі відіграють найважливішу роль у комплексному лікуванні захворювання. Негайно призначають внутрішньовенні ін'єкції. Частіше це два-три препарати різних груп в максимально можливих високих дозах. Імуномодулятори підвищують захисні сили організму. Інфузійні кровозамінники, сольові, білкові розчини сприяють відновленню складу крові, водно-сольового балансу, активізують кровообіг, очищають організм від токсинів.
Проте поки не ліквідовано осередок сепсису, медикаментозне лікування не може дати необхідного ефекту, тому оперативне втручання проводиться як можна раніше. Хірург розкриває гнійник і видаляє його гнійний вміст разом з некротичними тканинами. Дуже важливий адекватний догляд за пацієнтом. Сепсис не може передаватися від хворої людини здоровій.
Надійну профілактику хвороби забезпечують:
- дотримання пацієнтами особистої гігієни;
- своєчасна ліквідація локальних гнійників;
- суворе виконання медпрацівниками вимог асептики;
- мінімальні терміни використання катетерів;
- грамотна антибіотикотерапія;
- вакцинація проблемних пацієнтів.