Дісгідротіческая екзема на руках і ногах у дітей і дорослих

Коли рецидивуючий дерматит вражає стопи і кисті у вигляді набряклості і почервоніння, в медичній термінології це називається дисгидрозом або екземою (дисгидротической). Як правило, хвороба проявляється у вигляді невеликих серозних пухирців, які виникають з різних причин.

Дісгідротіческая екзема кистей рук

Дисгідрозі на руках – це хронічне захворювання, яке вражає і дитини, і дорослого (частіше від 12 до 40 років). Викликається захворювання закупоркою проходів на шкірі потових залоз. Розвивається дісгідротіческая екзема кистей рук частіше на тлі порушень роботи імунної, травної, ендокринної системи. В результаті на долонях і/або бічних частинах пальців з'являються набряки і сверблячі почервоніння з дрібними везикулами.

Стоп

На підошовній поверхні дисгідрозі зустрічається рідше в дев'ять разів, ніж на руках. Розвивається при підвищеній пітливості підошов і часто супроводжується дисгидрозными мікозами. Дісгідротіческая екзема стоп може свідчити про захворювання внутрішніх органів, розладі в роботі потових залоз або інших захворюваннях. Загострюється патологія в осінньо-весняний період.

Причини дисгидротической екземи

Дисгідрозі кистей рук і стоп не виникає з якоїсь однієї причини. Екзема проявляється в якості якогось неблагополуччя в організмі або із-за нервового перенапруження. Хвороба може спровокувати прийом антибіотиків, гіпергідроз, робота з хімікатами або розумове перенапруження. Основні достовірні причини дисгидротической екземи:

 • алергенні продукти (яйця, шоколад, цитрусові, полуниця);
 • імунні порушення;
 • емоційна нестабільність;
 • сильний переляк;
 • нервове перенапруження;
 • ендокринні хвороби;
 • засоби побутової хімії;
 • судинні порушення;
 • зловживання алкоголем;
 • захворювання нервової системи;
 • спадкова схильність;
 • гостра їжа або окремі приправи;
 • зрушення в обміні речовин;
 • сонячна радіація;
 • переохолодження.

Симптоми

Дисгідрозі шкіри у дитини може початися після діатезу, але від батьків хвороба не передається. Головний симптом дисгидротической екземи – це висип. Особливості шкірних висипань:

 • періоди ремісії змінюються рецидивами;
 • поява везикул завжди супроводжується сверблячкою;
 • спочатку мимовільно розкриваються папули, з'являється ерозія, яка затягується скоринкою;
 • бульбашки розташовуються поодинці або групами у глибоких шарах шкіри;
 • всередині знаходиться прозора рідина, зовні бульбашки щільно закриті;
 • діаметр кожного везикула не перевищує 5 мм.

Внаслідок тривалого перебігу екземи ділянки шкіри розтріскуються, схильні до красноте, лущення, потовщення (лихенификации). Іноді на ерозованими областях відбувається бактеріальне інфікування. Після патогенний агент поширюється по всьому організму. На цій стадії дисгидротического дерматиту у хворого на заражених ділянках з'являється гній, підвищується температура тіла, з'являються набряки, збільшуються лімфовузли.

Діагностика

Лікарі візуально діагностують дисгидротический дерматит за початковими ознаками. Пустули і везикули на пальцях або стопах вже свідчать про наявність захворювання. З цієї причини додаткова діагностика дисгидротической екземи фахівця не потрібно. Після огляду лікар відразу призначає лікування. Однак якщо спостерігаються попрілості, утворення тріщин, роздратування, гнійне запалення або ороговіння шкіри, то проводиться додаткова діагностика. Пацієнта направляють на зішкріб для дослідження на наявність грибка, щоб виключити інші патології.

Лікування дисгидротической екземи

Вилікувати дисгідрозі на пальцях або стопах важко, але можна. Лікар до кожного пацієнта, будь то дитина або доросла людина, шукає індивідуальний підхід, оскільки причин виникнення хвороби багато. Лікування дисгидротической екземи починається з ліквідації вогнищ, які послужили провокуючим фактором: ураження внутрішніх органів, неврози, хронічні інфекційні патології або травмовані рубці на шкірі. По можливості розпізнаються і знищуються зовнішні фактори, які надали подразнюючу дію на шкірні покриви.

Далі проводиться комплексне лікування дисгидротического дерматиту, загальна частина якого спрямована на корекцію і підтримання порушених функцій. Курс призначається в залежності від стадії екземи, наявності піодермії і від зовнішнього вигляду висипань. Мета місцевої терапії – прибрати або зменшити загострення, відновити працездатність пацієнта. Для лікування дисгидротического дерматиту застосовуються:

 1. Антигістамінні препарати. Вони пригнічують дію гістаміну, що призводить до гальмування алергічних реакцій при екземі. До них відносять: Клемастин, Цетиризин, Хлоропірамін.
 2. Седативні засоби. Заспокійливі ліки пригнічують збудження, регулюють роботу ЦНС. Часто застосовують у дерматології: Амизол, Гемитон. При дисгидротическом дерматиті призначаються також трави, що володіють седативною дією які додатково заварюють разом з відваром ромашки: кора дуба, деревій, шавлія, череда.
 3. Місцеві засоби. Якщо мокнуча екзема, то застосовують бовтанку Ціндол або розчини: борної кислоти, таніну, резорцину, нітрату срібла, фурациліну.
 4. Фізіотерапія. Дозволяють зменшувати застосування лікарських засобів такі процедури, як дарсонвалізація, лазеротерапія, кріотерапія, магнітотерапія, загальне УФО, таласотерапія, ультрафонофорез.
 5. Додатково. Для посилення терапевтичного ефекту призначається спеціальна дієта, місцеві ванни, кортикостероїдні мазі.

Відео

Лікування екземи на руці - трави+дієта (особистий досвід)

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!