Лактоза - що це таке і в яких продуктах міститься, аналіз на чутливість у дітей і дорослих
Сахарид лактоза – це хімічна сполука, що міститься в молочних і кисломолочних продуктах харчування. В організмі ця речовина відповідає за підтримання життєдіяльності бактерій, що складають нормальну мікрофлору кишечника, засвоєння вітамінів і метаболізм мікро-, макроелементів. Такі продукти, що містять лактозу, повинні вживатися людиною для повноцінного відтворення її запасу:
- кефір;
- йогурти;
- сир;
- тан;
- кисляк.
Молочний цукор лактоза
Лактобиоза або лактоза – це органічна хімічна речовина, яке є одним з представників групи вуглеводних сахаридів. Назва з'єднання походить від латинського слова lactis (молоко). Лактоза міститься тільки в молочних продуктах, отримують її шляхом випарювання молочної сироватки. Вперше цей сахарид би відкритий італійським вченим Фабріціо Бартолетті. В даний час молочний цукор широко застосовується в харчовій промисловості та фармацевтиці.
Лактоза є дисахарид, тобто складається з двох молекул простих цукрів (моносахаров) глюкози і галактози. При попаданні в травний тракт людини під дією ферменту лактази вуглевод розпадається на ці мінімальні структурні одиниці, які всмоктуються в кров через стінку кишечника і використовуються клітинами для здійснення обмінних процесів.
Користь
Молочний цукор – один з необхідних компонентів для нормального синтезу різних речовин, які надають слині в'язку консистенцію. Крім того, він прискорює процес засвоєння життєво важливих вітамінів групи В та С. При попаданні в травний тракт лактоза забезпечує всмоктування, засвоєння кальцію, магнію і фосфору. Одним з найважливіших властивостей цієї речовини також є забезпечення розмноження, розвитку біфідобактерій, які покращують стан мікрофлори кишечника і необхідні для нормального травлення.
Хімічні властивості лактози
За своїм хімічним характеристикам лактоза відноситься до групи відновлюють вуглеводів, які мають здатність віддавати електрони з розривом власної кисневої зв'язку. Крім того, цей сахарид виявляє властивості слабкої кислоти, реагує з гідроксидом натрію та деякими іншими лугами. Хімічна активність лактози обумовлюється наявністю в її структурі спиртових функціональних груп.
Зв'язок між моносахарами глюкозою і галактозою забезпечується за допомогою кисню і називається глікозидного. Її розрив відбувається під дією ферментів або при гідролізі у розчинах сильних кислот. Швидкість такої хімічної реакції залежить від температури: чим вона вища – тим швидше протікає процес розриву зв'язку. В присутності лугів вуглевод розпадається до кислот, але при цьому зберігає свою сахариновую структуру, тобто після закінчення реакції виходять два моносахариду з активною кислотної групою, що перетворює з'єднання в кислоту.
Де міститься лактоза
Вуглевод застосовують при виробництві безлічі лікарських засобів для надання медикаменту певної форми, не впливаючи при цьому на фармакологічну дію. Крім того, лактозу широко використовують для приготування дитячих сумішей для штучного вигодовування. У виробництві кондитерських виробів цю речовину застосовують для додання смакових якостей солодощів. Лактоза моногідрат – основний компонент для виготовлення продуктів харчування, які призначені для людей, страждаючих цукровим діабетом.
Продукти
Штучно цей сахарид додають в напівфабрикати, варення, джеми, хлібобулочні вироби, спеції і кондитерські вироби для додання в'язкої консистенції, поліпшення смаку і зовнішнього вигляду. Ось, в яких продуктах міститься лактоза:
- цільне молоко;
- молочна сироватка;
- молочнокислі продукти;
- вершкове масло.
Лікарські препарати
Це речовина в фармацевтиці застосовується в якості допоміжного компонента у багатьох медикаментозних препаратах таблетованої форми. Воно забезпечує ефективне пресування таблеток, тому, якщо пацієнт страждає непереносимістю цього сахаридів, йому слід уважно вивчати склад препаратів. При гострій необхідності приймати медикаменти, які містять молочний цукор, додатково призначають ферментативне ліки Лактаза. Лактозу або лактулозу містять такі популярні препарати:
- Але-шпа;
- Біфідумбактерин;
- Лопедиум;
- Мотиліум;
- Пеніцилін;
- Гастал;
- Церукал;
- Енап.
Непереносимість лактози
Під непереносимістю лактози розуміють такий стан, при якому не відбувається розщеплення її до моносахаридів. Як правило, ця патологія обумовлена недостатністю лактази, яка забезпечує розпад дисахарида, внаслідок чого організм не може повноцінно засвоїти. Захворювання проявляється такими порушеннями травлення як коліки, метеоризм, дисбактеріоз, діарея. Ці симптоми з'являються через 30-40 хвилин після вживання молочних продуктів.
Причини
Лактазна недостатність буває вродженою (генетичної) або набутою. У людей європеоїдної раси це захворювання проявляється до 9-12 років. У деяких випадках непереносимість лактози розвивається у новонароджених дітей. В основному це обумовлено генетичними факторами. Крім того, непереносимість молочного цукру частіше зустрічається у азіатів.
Зустрічаються випадки функціональної лактазной недостатності, пов'язані з порушенням синтезу цього ферменту незалежно від спадкових факторів. Як правило, ця патологія є наслідком будь-якого захворювання, провокує порушення нормального функціонування шлунково-кишкового тракту, наприклад, ентерити, гастрити, виразки, вірусні або бактеріальні інфекції. При цьому бактерії нормальної мікрофлори кишечника не в змозі синтезувати достатню кількість ферменту лактази.
Симптоми
Клінічна картина при непереносимості молочного цукру проявляється протягом години після вживання продуктів, що містять лактозу. Класична симптоматика недостатності лактази включає в себе:
- діарею;
- метеоризм;
- здуття живота внаслідок процесів бродіння в кишечнику;
- переймоподібні болі;
- блювоту.
Аналіз на лактозную непереносимість
Діагностику порушення засвоєння вуглеводу проводять за допомогою деяких інструментальних і лабораторних аналізів:
- Біопсія тонкого кишечника. Даний аналіз є одним з найбільш точних методів визначення недостатності лактази. Для виконання цього дослідження у пацієнта беруть деяку кількість слизової оболонки тонкого кишечника, на якому і визначають активність ферменту. Її зменшення свідчить про наявність непереносимість молочного цукру.
- Лактозна крива. Для визначення лактозною кривої у пацієнта беруть кров вранці натщесерце, потім людині необхідно спожити певну кількість молочного цукру і впродовж наступної години кілька разів повторюють аналіз крові. Після чого будують графік концентрації сахаридів у залежності від часу, що пройшов від його прийому внутрішньо.
- Водневий дихальний тест. Один з найпоширеніших методів дослідження на непереносимість молочного цукру у дітей молодшого віку. За допомогою спеціального вимірювального приладу визначають кількість водню у видихуваному повітрі через деякий час після вживання лактози всередину.
- Аналіз калу на вуглеводи. Дослідження калу на вміст вуглеводів – це найбільш поширений метод діагностики непереносимості лактози у пацієнтів. Цей аналіз є малоінформативним, внаслідок того, що він дає велику кількість помилкових результатів. Крім того, поява вуглеводів в калі може бути спровоковано безліччю причин.
- Копрограма. Цей аналіз допомагає визначити кислотність калу і виявити, які речовини в ньому містяться. Для діагностики лактозною непереносимості велике значення має і зміст жирних кислот. При наявності патології засвоєння молочного цукру лактози реакція калу стає кислою, підвищується концентрація жирних кислот.
Продукти без лактози
В деяких випадках організм людини не здатний засвоювати цей сахарид. При проявах такої алергії з дієти слід виключити абсолютно всі похідні молока. Безлактозными є наступні продукти:
- овочі;
- фрукти;
- мед;
- кави;
- чай;
- рослинні олії;
- макаронні вироби;
- крупи;
- м'ясо і риба;
- яйця;
- горіхи.
Відео
Непереносимість лактози. Кому не варто пити молоко
Лактазна недостатність (непереносимість лактози). Генетична непереносимість лактози