Алкалоз: симптоми і лікування
Організм людини – складна збалансована система, будь-який збій у якої призводить до проблем. Частіше тіло саме може впоратися із захворюваннями, але часом виникають такі запущені випадки, що без втручання ззовні не обійтися. Наприклад, стан алкалозу – це важке захворювання, нехтування якими може призвести до летального результату за рахунок пригнічення дихання. Ознайомтеся з причинами, які його викликають, способами лікування.
Що таке алкалоз
Відповідно до медичної термінології, під алкалозом розуміється збільшення рівня рН крові та інших тканин організму за рахунок накопичення лужних речовин. Назва терміна походить від латинського alcali, що означає «луг». Інше визначення називає такий стан порушенням рівноваги кислотних і лужних речовин в організмі, що призводить до надмірного накопичення лужних основ і дисбалансу метаболізму.
Симптоми
Стан небезпечно тим, що призводить до гипокапнии – гіпертонії мозкових артерій, гіпотонії периферичних вен з вторинним зниженням серцевого викиду та артеріального тиску. В результаті з сечею губляться катіони і вода. Симптоми алкалозу:
- ознаки дифузної ішемії головного мозку – збудження, тривожність, запаморочення, парестезія обличчя, кінцівок, швидке стомлення, зниження концентрації уваги і пам'яті;
- непритомність;
- бліда, сіра шкіра;
- гіпервентиляція – часте дихання, «собаче» дихання, істерична задишка;
- тахікардія, серцеві тони мають маятниковий ритм, малий пульс;
- зниження артеріального тиску в горизонтальному положенні, при перекладі в сидяче положення спостерігається ортостатичний колапс;
- апатія;
- гіпоксемія, гіпохлоремія;
- збільшення вироблення сечі (підвищений діурез);
- зневоднення організму, гіпокальціємія з судомами м'язів;
- епілептичні напади;
- інфаркт міокарда.
Метаболічний алкалоз з'являється при застосуванні ртутних діуретиків або масивних інфузій лужних розчинів, нітратної крові. Він відрізняється компенсованим тимчасовим характером, не має чітких виражених проявів, крім деякого пригнічення дихання і появи набряків. До симптомів відносять слабкість, спрагу, анорексію, головний біль, гіперкінези, судоми, сухість шкіри, зниження тургору тканин, рідке поверхневе дихання з приєднанням пневмонії або серцевої недостатності. З'являються тахікардія, апатичність, сонливість, можлива кома.
Причини захворювання
Основними факторами, що призводять до появи захворювання, є післяопераційний період, вживання певних груп препаратів, порушення балансу шлункового соку і водно-електролітного рівноваги. Причинами алкалозу є:
- захворювання мозку, пухлини, енцефалопатії;
- гострі крововтрати, обширні травми тіла;
- порушення кислотності шлункового соку внаслідок свищів, тривалої блювоти, прийому лужних препаратів і їжі, порушення метаболізму.
Види алкалозу
Дихальний алкалоз може мати компенсовану або некомпенсированную стадію. Їх відмінності:
- Компенсований гіпохлоремічний алкалоз, порушення кислотно-лужної рівноваги зі зсувом рН крові до меж 7,35-7,45 (близькі до норми). Спостерігаються відхилення в буферних системах, фізіологічних механізмах.
- Некомпенсований гіпокаліємічний алкалоз – при ньому рН більше 7,45, що пов'язано з надлишком лужних підстав, недостатністю фізико-хімічних і фізіологічних механізмів регуляції балансу.
Газовий алкалоз
Цей тип виникає після гіпервентиляції клітин, що призводить до надмірного виведення вуглекислого газу і падіння напруги в артеріальній крові, гипокапнии. Гіпервентиляцією супроводжуються енцефаліти, пухлини головного мозку, її викликають мікробні токсини, кофеїн, коразол, підвищена температура тіла, гостра крововтрата в результаті травм.
Негазовый
Відмінний від попереднього тип, що характеризується поділом на три підтипи. Він викликається порушеннями стану шлунково-кишкового тракту і ділиться на три підтипи: метаболічний, видільної і екзогенний. У кожного підтипу алкалозу своя причина і симптоми прояву. Основними називають втрата калію і хлору внаслідок вживання неправильної їжі, ліків.
Метаболічний алкалоз
Зазначений підтип зустрічається при порушенні обміну електролітів, гемолізі, стани після оперативних втручань, у дітей, хворих на рахіт. Хронічний метаболічний тип розвивається у хворих на виразку шлунку після прийому великої кількості лугів або молока. До симптомів відносять загальну слабкість, зниження апетиту, блювоту, нудоту, шкірний свербіж, атаксію.
Декомпенсований метаболічний алкалоз проявляється внаслідок первинної (тривала блювота) або вторинної (втрата калію при гемолізі, діареї) недостатності хлору, термінальних станах зневоднення. Небезпекою даного підтипу є збій у роботі ферментативної системи, ризиком виникнення летаргії. Хлорид-резистентное стан з'являється при дренуванні шлунка, терапії діуретиками (сечогінними засобами) або глюкокортикоїдами.
Екзогенний
Причинами прояву екзогенного підтипу є надлишкове введення бікарбонату натрію для нейтралізації підвищеної кислотності шлункового соку або тривалий прийом лужної їжі. У хворого спостерігаються сухість у роті, судоми, слабкість, швидка стомлюваність, постійна блювота. Лікування полягає в нормалізації водно-електролітного балансу, усунення судомного синдрому, підвищеного тонусу нервово-м'язової системи.
Видільної
Даний підтип алкалозу виникає внаслідок великих втрат шлункового соку при блювоті, свищах, тривалого прийому діуретиків. Їм супроводжуються захворювання нирок, затримка натрію в організмі, ендокринні розлади, у деяких випадках до нього призводить посилене потовиділення. При такому стані у людини порушуються показники гемодинаміки, знижується мозковий кровотік, виникає эмбриокардия.
Змішаний алкалоз
Під ним розуміється поєднання газового і негазового підтипів. Його причинами є травми головного мозку, що супроводжуються задишкою, блюванням шлунковим соком, гіпоксією. Під час змішаного стану знижується тиск, зростає нервово-м'язова збудливість, з'являється гіпертонус з розвитком судом. Небезпека проблеми полягає у пригніченні моторики кишечника і зниження активності дихання.
Лікування алкалозу
Газовий тип алкалозу лікується усуненням причини, що викликала гіпервентиляцію легенів. Також до складу терапії входить нормалізація газового рівня крові. Хворим дають вдихати суміші вуглекислого газу, карбогену, роблять інгаляції. Негазовый алкалоз лікується в залежності від виду. Найчастіше лікарі призначають прийом засобів, що пригнічують карбоангидразу, сприяють виділенню іонів натрію і гідрокарбонату нирками. Можуть прописати розчин кальцію, калію, хлориду амонію, інсулін.
При тромбоемболії легеневих артерій хворого госпіталізують. При значній гипокапнии інгалюють суміш кисню, вуглекислого газу і карбогену. Для усунення судом внутрішньовенно вводять хлорид кальцію. Гіпервентиляцію можна купірувати седуксеном, морфіном. При декомпенсованому метаболічному стані внутрішньовенно вводять розчини хлориду кальцію і натрію.
Усувають гіпокаліємію внутрішньовенним введенням препарату калію – це Панангін, розчин хлориду калію разом з глюкозою та інсуліном, калійзберігаючих ліків (Спіронолактон). При будь-яких типах призначається хлорид амонію, для усунення надлишкового введення лугів застосовують Діакарб. Паралельно проводиться симптоматична терапія, спрямована на усунення блювоти, гемолізу, діареї.