Лікування аутоімунного гепатиту

Це хронічне захворювання являє собою неразрешившееся запальне явище в печінці, яке не має встановленої природи. Характер запалення перипортальный або більш великий, присутні тканинні аутоантитіла. Існує кілька схем лікування, але повністю вилікувати хворого можна тільки після пересадки органу.

Показання до лікування аутоімунного гепатиту

Аутоімунні захворювання печінки небезпечні тим, що захисний механізм організму атакує власні клітини. Раніше вдавалося діагностувати недугу, коли у хворого вже розвивався аутоімунний цироз печінки, а ефективність лікування була дуже слабкою. Сучасні методи діагностики допомагають визначити розвиток хвороби набагато раніше. Виділяють три види АІГ (аутоімунного гепатиту), кожен з них передбачає різні схеми лікування. Тип захворювання визначає відповідь на терапію, прогноз, симптоми природного перебігу. Виділяють такі види:

 • 1-й тип – анти-ANA, анти-SMA позитивний;
 • 2-й тип – анти-LKM-l позитивний;
 • 3-й тип – анти-SLA позитивний.

Існує кілька варіантів свідчень, які визначають необхідність призначення лікування при аутоімунному гепатиті. Виявляються вони після огляду хворого лікарем, проведення серологічних аналізів. Існують наступні показання для лікування аутоімунного гепатиту:

Відносні

Абсолютні

Не проводять лікування

Слабко або помірно виражені симптоми

Неухильне прогресування явно виражених симптомів

Безсимптомний перебіг, спостерігаються невеликі лабораторні зміни

АСТ 3-9 норм

γ-глобуліни

АСТ ≥ 10 норм

АСТ

Виражена цитопенія

Перипортальный гепатит

АСТ ≥ 5 норм + γ-глобуліни ≥ 2 норм

Портальний гепатит

Мостовидні/мультилобулярные некрози

Неактивний цироз

Декомпенсований цироз з кровотечею з вен стравоходу в анамнезі

Який лікар лікує гепатит аутоімунної природи

Після звернення в лікарню вам повинні провести обстеження, призначити необхідні аналізи. Після підтвердження діагнозу аутоімунний гепатит вами займеться спеціаліст-гепатолог. Важливе завдання на даному етапі – правильно визначити патологію, виключити такі хвороби:

 • хронічна форма вірусного гепатиту;
 • всі форми, види гепатозу печінки;
 • алкогольний, лікарський гепатит;
 • недостатність альфатриспирина, хвороба Вільсона;
 • аутоімунний, первинний склерозуючий холангіт.

Лікування аутоімунного гепатиту

Лікарі не можуть сказати точно, що стає причиною розвитку аутоімунного гепатиту печінки, тому терапія зводиться до впливу на групу процесів в організмі, які впливають на вироблення тропных аутоантитіл до паренхімі. Лікування спрямоване на пригнічення імунітету, припинення створення клітин, які атакують чужорідних агентів. Ефективність терапії полягає в припиненні руйнування клітин органа, але є і побічний результат – людина стає беззахисний перед грибковими, інфекційними, бактеріальними агентами.

Медикаментозне лікування гепатиту аутоімунної природи супроводжується спеціальною дієтою, яка спрямована на зниження навантаження на печінку. Необхідно знизити кількість продуктів, що мають алергічні властивості, відмовитися від солоного, жирного, копченого. Варіанти народної медицини не допускаються, суворо заборонені: вони можуть погіршити гепатит, позитивний ефект спостерігатися не буде. Вилікувати повністю людини може від криптогенного гепатиту тільки пересадка здорового органу.

Як лікувати гепатит дієтою

Один з важливих етапів безопераційного лікування – дотримання правильного режиму харчування. Пацієнту з гепатитом необхідно виключити певний ряд продуктів, які можуть погіршити стан. Слід повністю відмовитися від алкоголю, солоного, гострого, копченого, жирного, смаженого. Лікування аутоімунного гепатиту включає наступні рекомендації і обмеження щодо продуктів харчування:

Не можна вживати

Можна вживати

Горіхи

Каші

Яєчний білок

Морси

Мед

Фрукти, овочі

Цитрусові

Відварну телятину, яловичину

Незбиране молоко

Чай

Шоколад

Рибу нежирних сортів

Консервативне лікування гепатиту

Даний метод являє собою медикаментозну терапію. Обов'язково призначаються глюкокортикоїди (глюкокортикостероїди), які спрямовані на зупинку патологічних змін в органі, поліпшення стану хворого. Мінус такого підходу в тому, що він не здатний запобігти порушення структури і функції печінки (цироз). Виділяють 3 схеми терапії аутоімунного гепатиту:

 1. Призначаються гормони (глюкокортикостероїди) у великій кількості.
 2. Прописують імуносупресори (пригнічення імунітету) і глюкокортикостероїди.
 3. До попереднім медикаментів додають уросдезоксихолевую кислоту, яка покращує регенерацію гепатоцитів.

Аутоімунна терапія

Кожна з вищенаведених схем має певний набір препаратів, які використовуються для лікування гепатиту. У випадку з застосуванням глюкокортикостероїдами, як правило, призначають від 40 до 80 мг Преднізолону за добу (доза розраховується, виходячи з маси пацієнта). 70% медикаменту приймається натщесерце вранці, а решту – ввечері перед їжею. Курс триває 14 днів, через цей час лабораторні аналізи повинні показати позитивну динаміку.

Дозу знижують щотижня на 0,5 мг. Коли показник опуститься до 10-20 мг, більше зниження не проводять, це підтримує кількість препарату. Медикамент вводиться внутрішньом'язово, схема розрахована на тривалий період. Проводиться лікування цим методом, поки не з'являться нормальні значення в лабораторних аналізах. За другою схемою даний медикамент вводиться по 20-40 мг один раз за добу, через 2 тижні починається зниження. Також прописується 50 мг Азатіоприну, який приймається (таблетки) 3 рази за день. Курс лікування становить близько 6 місяців.

Остання схема крім описаних вище медикаментів включає уросдезоксихолевую кислоту (УДХК). Преднізолон і Азатіоприн застосовується за тією ж схемою, як і у 2 курсі. Дозування кислоти становить на 1 кг маси тіла 10 мг. Форма випуску – таблетки, що приймаються 3 рази за добу. Курс терапії триває від 2 місяців до півроку. Потім виключають зі схеми Азатіоприн, решту 2 препарату використовують ще протягом року. Допускається прийом препаратів для терапії симптомів, наприклад:

 • Ріабал 3 рази за добу по 1 таблетці приймається при болях;
 • 3 рази за день по 1 таблетці потрібен Вікасол при появі судинних зірочок, кровотечі ясен;
 • Фуросемід призначається при виникненні асциту, набряку.

Хірургічне лікування гепатиту

Єдиним дієвим спосіб вилікувати дане захворювання є трансплантація печінки. Процедура відноситься до складних операцій, але часто виконується в країнах СНД. Головна проблема в цьому процесі – знайти відповідного донора. Пошуки органу займають кілька років і коштують серйозних грошей (від 100 тис. доларів). Пацієнту буде непросто перенести операцію, лікар-трансплантолог повинен мати досвід проведення даної процедури. Пересадка печінки пов'язана з рядом незручностей та ускладнень:

 1. Відповідний по аналізах орган може не прижитися, організм почне його заперечувати навіть при прийомі імунодепресантів.
 2. Регулярний прийом медикаментів, які активно пригнічують імунітет, погано позначається на організмі людини. Це створює великий ризик захворіти вірусної, інфекційною хворобою. Просте ГРВІ може спровокувати розвиток сепсису, пневмонії, менінгіту.
 3. Нова печінка може неправильно функціонувати, що призводить до появи печінкової недостатності, за якою слідує смерть.

Відео: аутоімунний гепатит у дітей

Потапов А. С. Аутоімунний гепатит

Відгуки

Олена, 24 рокиЗвернулася в лікарню, тому що були болі в правому підребер'ї, нудота, втома. Лікар зробила аналіз і поставила діагноз хронічний гепатит. Морально було дуже важко, але лікар сказала, що консервативна терапія мені допоможе, хоч і доведеться з цим жити. Виписали Преднізолон, та імуносупресанти для придушення антитіл.
Марія, 32 рокиЦей страшний діагноз – аутоімунний гепатит – поставили мою 6-річному синові. Ми пройшли курс лікування, якийсь час хвороба була в ремісії. У 12 років у дитини стався рецидив, і ситуація знову стала небезпечною. Дитину постійно доводиться тримати на Преднизолоне, а під час загострення додавати ще інші препарати, які виписує лікар.
Артем, 35 роківНа постановку діагнозу пішло 5 місяців, лікарі дуже довго розбиралися, але в підсумку поставили діагноз – криптогенний (аутоімунний) гепатит. З-за того, що звернувся пізно, почав розвиватися цироз печінки. Два роки стою в черзі на трансплантацію донорів немає, регулярно проходжу курси терапії з імуносупресорами, Преднізолоном.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!