Хвороба свинка у дорослих і дітей: симптоми і лікування
Люди дуже сприйнятливі до вірусу, який викликає свинку. Захворювання відрізняється вираженою сезонністю – пік припадає на березень-квітень. Медичне назва свинки звучить як епідемічний паротит. Після одужання людина набуває довічний імунітет до цього захворювання.
Загальні відомості про свинці
Епідемічний паротит – це гостре вірусне захворювання, що викликається параміксовірусом. Переносником патології є тільки хвора людина, причому заразитися від нього можна ще за 1-2 дні до появи симптомів. Паротит характерний для дітей, причому хвороба свинка у хлопчиків зустрічається в 1,5 рази частіше, ніж у дівчаток. Хворіють переважно в період з 5 до 15 років.
У зв'язку з погіршенням екології хвороба свинка у дорослих жінок і чоловіків стала зустрічатися практично так само часто, як і у дітей. Парамиксовирус проникає в організм, вражає мигдалини, верхні дихальні шляхи, а потім переходить і на слинні залози. Основні шляхи зараження свинкою:
- Повітряно-крапельний. Це головний шлях передачі вірусу, коли інфікування відбувається при безпосередній близькості хворої людини.
- Контактно-побутовий. Посуд, іграшки та інші особисті речі хворого теж можуть виступати джерелом парамиксовируса.
Симптоми
Парамиксовирус паразитує в нервових волокнах і залозистих тканинах. У більшості пацієнтів запалюються привушні і підщелепні слинні залози, через що змінюється контур обличчя людини. Внаслідок цього хвороба і одержала два характерних назв: свинка, завушниця.
Інкубаційний період захворювання складає 10-25 днів, частіше – 2 тижні. В цей час симптоми свинки не проявляються. Спочатку вірус накопичується у слизових, а потім проникає в кров. У дорослих за 1-2 дні до виникнення ознак можуть з'являтися головний біль, ломота м'язів і суглобів, сухість у роті, слабкість, озноб. Для дітей такий продромальний синдром менш характерний. Інші симптоми свинки:
- припухлість в проекції навколовушних слинних залоз;
- біль в привушної області, що посилюється в нічний час;
- підвищене слиновиділення;
- зниження апетиту;
- підвищення температури до 40 градусів;
- нездужання;
- біль при відкриванні рота, ковтанні їжі, жуванні;
- сухість у роті.
Наслідки хвороби
Свинка особливо згубна для дитини. Деякі наслідки можуть призвести до летального результату. Можливі ускладнення захворювання:
- панкреатит (гостре запалення підшлункової залози);
- менінгоенцефаліт;
- гостра форма серозного менінгіту;
- порушення роботи центральної нервової системи;
- ураження середнього вуха, що ведуть до повної глухоти.
Небезпеки для чоловіків та хлопчиків
Особливу групу ризику складають хлопчики. Чим старше дитина, тим більше ймовірність розвитку ускладнень аж до безпліддя.
Особливості перебігу захворювання у хлопчиків:
- Вірус у 20% випадків переходить на статеві органи, руйнує і впливає на сперматогенний епітелій яєчок.
- Мошонка запалюється, в ній відчувається нестерпний біль.
- Набряклість, сильне почервоніння незабаром переходить і на друге яєчко. Розвивається атрофія, дисфункція, а потім і безпліддя, не піддається лікуванню.
Найбільшу небезпеку представляє свинка для підлітків в період статевого дозрівання. Якщо паротит не супроводжувався орхітом (запалення яєчка), то безпліддя не виникне. За статистикою, близько 50% чоловіків, які перенесли при свинці двостороннє запалення яєчок, стають в майбутньому стерильними. Спрогнозувати, чи буде безплідним хлопчик, можна тільки при досягненні ним статевозрілого віку. Орхіт виникає на 5-8 добу і часто виступає у сильної статі єдиною ознакою паротиту.
Лікування
Хвороба свинка у дорослих і дітей не має певної схеми лікування. Медицина не може запропонувати варіанти позбавлення від захворювання. Лікарі лише створюють умови для сприятливого одужання. Основні методи лікування:
- Дотримання постільного режиму. З перших діб як дорослий, так і дитина повинна лежати. За недотримання постільного режиму можуть виникнути ускладнення. Тривалість його дотримання – не менше 10 днів.
- Корекція раціону. З меню виключають жири, білий хліб, макарони, смажену їжу, маринади, гострі страви. Продукти потрібно вживати у вигляді пюре, щоб було легше ковтати. Раціон повинен бути збагачений вітамінами.
- Використання компресів. Їх накладають на привушну область. Для перев'язки використовують теплий шарф.
- Полоскання горла. Для процедури застосовують слабкий содовий розчин – 1 ч. л. соди на 1 ст. теплої води.
Медикаментозна терапія
Основне завдання медикаментозної терапії – попередження розвитку ускладнень. Додатково ліки допомагають полегшити перебіг захворювання. При свинці дорослим і дітям можуть бути призначені:
- Жарознижуючі: Парацетамол, Ібупрофен. Показані при температурі вище 38,5 градусів.
- Антибіотики: Ампіцилін, Амоксицилін. Призначаються при ризику гнійних ускладнень.
- Антигістамінні: Супрастин, Кларитин. Використовуються для зниження інтенсивності симптомів.