Як знизити тиск в домашніх умовах швидко і ефективно

Артеріальна гіпертонія може призвести до розвитку серйозних ускладнень, аж до летального результату. Щоб такого не сталося, за рівнем тиску необхідно регулярно стежити і знижувати його при необхідності. Якісно, з цим завданням справляються спеціальні медичні препарати, що призначаються лікарем. Якщо ж під рукою таблеток не виявилося, можна вдатися до підручним засобам: самомасажу, дихальної гімнастики, засобів народної медицини.

Що таке пониження тиску в домашніх умовах

З-за підвищеного навантаження на серце починають посилено працювати м'яза лівого шлуночка, що негативно позначається на стані міокарда. Він швидше зношується, слабшає, починає погано качати кров, із-за чого виникають неправильні імпульси, що призводять до порушення серцевого ритму. Крім того, гіпертонія сприяє утворенню холестеринових бляшок на стінках судин, що загрожує розвитком стенокардії та інфаркту. Якщо процес почався в судинах головного мозку, розвивається інсульт, в нирках – ниркова недостатність, сітківці ока – сліпота.

Запобігти ці неприємні наслідки гіпертонії можна, якщо тримати артеріальний тиск у нормі. Його обчислюють значення в міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.) і вказують через дріб. Нижній поріг називають діастолічним, верхній систолічним. Норма ПЕКЛО і класифікація гіпертонії така:

Верхній поріг, мм рт. ст.

Нижній поріг, мм рт. ст.

Нормальний АТ

120

80

Предгіпертонія

125-139

80-89

Гіпертонія 1-ї стадії

140-159

90-99

Гіпертонія 2-ї стадії

від 160 і вище

від 100 і вище

Багато хто вважає, що знижувати АТ потрібно до вікової норми, яку можна розрахувати, якщо додати до свого віку 100. З медичної точки зору ніякої вікової норми не існують. Лікарі вважають, що доцільно знижувати тиск до, так званих, цільових значень – позначки, при якій всі органи і системи добре функціонують, і немає ризику розвитку патологій.

Для більшої частини населення «робочий тиск не перевищує значень 140/90 мм рт. ст., але при цьому слід враховувати вік пацієнта і супутні захворювання. Наприклад, у літніх людей цільове АТ може досягати позначки 150/90 мм рт. ст., а у пацієнтів з цукровим діабетом воно повинно бути нижче 140/90 мм рт. ст., з-за високого ризику розвитку судинних ускладнень. У будь-якому випадку з'ясувати необхідність зниження рівня АТ можна тільки після проходження діагностики і постановки діагнозу.

Як знизити тиск в домашніх умовах

Якщо результати аналізів показали наявність предгипертонического стану або розвиток артеріальної гіпертензії, необхідно вжити заходів для стабілізації потоку крові по венах і артеріях. Лікар призначає спеціальні препарати, які необхідно приймати довічно. Крім того, рекомендується налагодити режим харчування, відмовитися від паління та інших шкідливих звичок.

Проводячи лікування підвищеного тиску в домашніх умовах, варто пам'ятати, що знижувати його в короткі терміни не можна. Якщо швидко його знизити, може розвинутися ішемія серця або мозку. Набагато безпечніше робити це протягом декількох місяців, поступово привчаючи організм до нового стану. При прийомі медикаментів варто чітко дотримуватися інструкції і дозувань. Самостійно зменшувати або збільшувати кількість таблеток небезпечно.

Якщо напад гіпертонії наздогнав вас раптово, а потрібних ліків під рукою не знайшлося, можна скористатися наступними порадами:

  • Якщо причиною недуги став сильний стрес або перевтома, спробуйте прийняти горизонтальне положення, привести в норму дихання, розслабитися, очистити свідомість від непотрібних думок. Можна включити розслаблюючу музику. У боротьбі з нервовим перенапруженням добре допомагають прогулянки на відкритому повітрі.
  • Наповніть таз холодною водою, занурте в нього руки і ноги. Як альтернатива ванночці можна зіставити контрастний душ.
  • Допомагає привести АД в норму не тільки холод, але і тепло. Зробіть теплий компрес на потилицю, потримайте ноги в тазику з гірчицею або прийміть ванну з настоєм валеріани, гвоздики, лаванди. Якщо немає температури, поставте гірчичники на спину.
  • Зробіть простий компрес на стопи. Для цього намочіть рушник розчині яблучного оцту. Прикладіть мокру тканину стопах і трохи полежте.

Як знизити тиск без таблеток

Всім, у кого систолічний тиск знаходиться на позначці 140 мм рт. ст. з нижніми межами 90 мм рт. ст., вже варто серйозно задуматися про здоров'я і вжити заходів. На початкових етапах можливе зниження артеріального тиску без таблеток, з допомогою підручних засобів – масажу, акупунктури, правильного харчування, дихальних технік. Вчені провели дослідження і з'ясували, що зміна способу життя сприятливо впливає на рівень АТ. Результати вражають:

  • при зниженні ваги на кожні 10 кг, АТ падає на 5-20 мм рт. ст.;
  • скорочення споживання солі знижує тиск на 2-8 мм рт. ст.;
  • помірне вживання алкоголю допомагає знизити значення на 2-4 мм рт. ст.;
  • заняття спортом знижують показники на 4-9 мм рт. ст.

Продукти

Надмірна любов до шкідливої їжі, переїдання, дієта, насичена жирами і вуглеводами, сприяють розвитку багатьох серцевих недуг. Ось чому правильне харчування відіграє важливу роль в лікуванні гіпертензії. Зниження тиску без ліків можливо, якщо ви будете дотримуватися наступних принципів:

  • Є більше овочів, свіжих фруктів, ненасичених жирів, до яких відносяться і рослинні масла з-за великого вмісту холестерину.
  • Знизите частку тваринної їжі або перейдете на дієтичне м'ясо птиці, кролика, яловичину.
  • Включіть в раціон більше злаків, риби, горіхів.
  • Обмежите споживання солі, спецій, алкоголю.

Картоплю, квасолю, сочевицю, боби і горох можна вживати в помірних кількостях. З хлібобулочних виробів віддати перевагу житньому, хлібі з висівками та знизити його споживання до 200 грам в день. Основу дієти при артеріальній гіпертензії повинні складати продукти з магнієм, калієм, кальцієм, омега-3-жирними кислотами і незамінних амінокислот, що містять речовинами:

  • М'ясо нежирних сортів, морська риба (приготовлені переважно на пару, в духовці або подані у відвареному вигляді).
  • Молоко і кисломолочна продукція, нежирна сметана, сир, сири.
  • Розсипчасті злакові каші – вівсяна, гречана, ячна, пшенична.
  • Вегетаріанські, фруктові або молочні супи. Перші страви на нежирному м'ясному бульйоні дозволено вживати не частіше 1 рази в тиждень.
  • Свіжі фрукти/овочі – капуста, огірки, помідори, гарбуз, кабачки, яблука, виноград, кавун, диня, абрикоси, курага, лимон, буряк.

Напої

Щоб знизити тиск в домашніх умовах, потрібно обмежити вживання алкогольних напоїв, повністю відмовитися від вживання міцного спиртного. У день дозволяється випивати не більше 200 грам сухого червоного вина з натурального якісного сорти винограду. Заборонено пити каву, міцний чай. Замість них краще включити в питний раціон:

  • Знежирене молоко, яке заповнить недолік кальцію в організмі. Рекомендована доза – 3 порції в день.
  • Буряковий сік – джерело калію і заліза, речовин, які відіграють важливу роль у кровотворенні. Щоб привести в норму серцевий ритм лікарі рекомендують випивати в день 1-2 чашки свіжого бурякового соку.
  • Чай каркаде містить фітохімічні сполуки, які більше відомі в народі як природні інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючого ферменту). Для нормалізації рівня АТ рекомендована добова доза – 3 чашки.
  • Гранатовий сік містить ті ж ферменти, що і каркаде. Крім того, він покращує вироблення червоних кров'яних тілець, перешкоджає утворенню холестеринових бляшок, збільшує приплив крові до серця. Добова доза соку – 180 мл
  • Журавлинний сік є потужним засобом, що володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями. Він допомагає запобігти пошкодженню кровоносних судин, збільшує приплив крові. Середня норма журавлинного фрешу – 200 мл

Масаж

Збити тиск в домашніх умовах допоможе легкий масаж точок акупунктури. Їх всього дві:

  • Перша знаходиться в ямочці над ключицею під вухом. Знайти її просто, якщо провести пряму лінію від краю вуха вниз. Масажувати точку потрібно дуже акуратно, не допускаючи сильного натискання пальця, протягом 2-3 хвилин. Проводити процедуру можна до 7 разів на добу.
  • Друга точка розташована в ділянці слинних залоз, прямо в ямці за мочкою вуха. Її потрібно опрацьовувати більш сильними рухами, але не викликають сильної болі. Для нормалізації тиску потрібно натиснути на ямочку по 5-7 разів з кожної сторони особи.

Знизити тиск в домашніх умовах добре допомагає масаж комірцевої зони спини. До методики вдаються в моменти гіпертонічного нападу та для профілактики гіпертензії. М'які масажні рухи допомагають розслабити м'язи, посилюють кровообіг, знижують артеріальний тиск. Роблять масаж протягом 15 хвилин, після чого можна перейти до опрацювання шиї і верхніх відділів грудей:

  1. Починати процедуру слід з легких погладжуючих рухів. Спочатку пальцями, проводячи від шиї вниз, потім переходячи до глибокого погладжування трапецієподібних м'язів та лопаткам.
  2. Поперемінно слід розтирати зону надпліч, лопатки, верх шиї і область, де розташовані надключичні лімфовузли.
  3. Після розтирання переходять до спиралевидному масажу: колоподібними рухами кінчиків пальців опрацьовують зону від надпліччя до кутів лопаток.
  4. Добре зняти ПЕКЛО допомагає легке поплескування по комірцевої зоні ребром кисті.
  5. Завершувати масаж варто легким погладжуванням шкіри.

Дихальна гімнастика

Зняти тиск в домашніх умовах добре допомагають дихальні вправи. Завдяки гімнастиці серце перекачує більше крові з меншими енергетичними витратами, із-за чого знижується тиск на артерії і показник ПЕКЛО приходить в норму. Лікування буде корисно для гіпертоніків і людей, у яких спостерігаються періодичні перепади тиску. Займатися гімнастикою можна скільки завгодно, для її проведення не потрібні спеціальні умови.

Комплекс вправ можна розробити самостійно, взявши за основу методику по Стрельникової або Бубноскому. Підійде і стандартний набір:

  1. Для першої вправи встаньте рівно, руки для контролю покладіть на живіт, але не надавлюйте. Глибоко вдихніть так, щоб наповнився повітрям живіт. Наповнивши цю частину тіла повітря, «доберіть» кисень грудною кліткою, тобто розправте її, трохи подавши вперед. Якщо стан дозволяє, ускладните завдання, звівши лопатки разом. Максимально вдихнувши, затримайте повітря в організмі на 5-7 хвилин. Виконувати вправу можна не більше трьох разів.
  2. Друга вправа робиться аналогічно, але з кількома особливостями. Перша відмінність – після того, як глибоко вдихнете, не затримуйте кисень, а відразу переходите до видиху. Друга особливість – постарайтеся зробити видих в два рази довше вдиху. Виконувати це дихальне вправу 2-3 рази.
  3. Зробіть (строго через ніс) глибокий вдих животом. Розправте грудну клітку, плечі, зведіть лопатки. Потім почніть повільний видих, спочатку випускаючи повітря з живота, потім з грудей. Після того як майже все повітря вийшов, зупиніть видих, опустіть підборіддя до грудей. Не дихайте стільки, скільки можливо, потім плавно поверніться у вихідну точку. Зробіть 2-3 повтору.

Як збити тиск швидко таблетками

Якщо ви перепробували всі перераховані вище варіанти, скинули зайву вагу і відмовилися від шкідливих звичок, а гіпертонія не відступає, потрібно приймати ліки. Для зниження артеріального тиску Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує 5 сучасних груп симпатичних препаратів. Вибір засобу, їх комбінації, дозування, курс прийому – прерогатива лікаря. До базового лікарського набору гіпертоніка відносяться наступні види ліків:

  • діуретики;
  • бета-адреноблокатори;
  • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ);
  • блокатори кальцієвих каналів;
  • блокатори рецепторів ангіотензину-2.

Інгібітори АПФ – найбільш часто вживані, безпечні й ефективні ліки. Вони лише зрідка можуть спровокувати розвиток побічних ефектів у вигляді сухого кашлю або запаморочення. Механізм дії пов'язаний з попередженням вироблення ангіотензину-2 – речовини, що має судинозвужувальну дію. Гіпотензивний ефект від прийому інгібіторів спостерігається через 4-6 тижнів після початку лікування. Часто призначувані АПФ ліки:

Окремо з цієї групи ліків варто виділити нейротропна препарат Капозид. Він випускається у вигляді білих таблеток, вкритих плівковою оболонкою. За рахунок двох активних компонентів (каптоприлу та гідрохлоротіазиду) ліки володіє комбінованим дією – виробляє легкий діуретичний ефект, блокує утворення ангіотензину-2, за рахунок чого знижується тонус судин і рівень артеріального тиску.

Таблетки призначаються при комплексному лікуванні гіпертонії у кількості 1 штука на добу. Ліки мають численні побічні ефекти, часті з яких – сонливість або безсоння, запаморочення, нудота, блювання. Капозид категорично протипоказаний при:

  • ангионевротическом набряку;
  • порушеннях функцій нирок;
  • гострих запальних процесах у сечовивідних шляхах;
  • стенозі ниркових артерій;
  • тяжких порушеннях функцій печінки;
  • вагітність або годування груддю.

Механізм дії наступної групи ліків (блокаторів рецепторів ангіотензину-2) схожий з інгібіторами АПФ, але гіпотензивний ефект приходить із запізненням – після 6-8 тижнів від початку лікування. У цілому цей клас ліків добре переноситься, рідко викликає побічні ефекти. До числа препаратів центральної дії відносяться:

Багато позитивних відгуків у препарату Клонідин. Дія ліків направлено на стимуляцію а2А-адренорецепторів мозку, зниження активності центрів збудження нейронів. Препарат призначають для усунення гіпертонічного кризу, при первинній відкритої глаукоми, артеріальної гіпертензії. Регулярний прийом Клонідину викликає неуважність, імпотенцію, може спровокувати сухість очей. Препарат не рекомендується при:

  • кардіогенному шоці;
  • гіпотензії;
  • індивідуальної непереносимості;
  • атеросклерозі;
  • брадикардії;
  • депресії;
  • вагітності.

Інша група ліків – діуретики – вимагає під час прийому дотримання певної дієти. У раціон варто включити продукти з магнієм і калієм. Сечогінні засоби діють за рахунок зменшення циркулюючого об'єму рідини в серцево-судинній системі, ефективно і безпечно знижують тиск. До популярним діуретичним засобам ставляться:

При прийомі бета-адереноблокаторов пацієнт повинен стежити за пульсом. Частота серцевих скорочень не повинна бути нижче 55 ударів на хвилину. Такі таблетки призначаються пацієнтам зі стенокардією, серцевою недостатністю, але категорично заборонені людям з бронхіальною астмою. З призначуваних бета-адереноблокаторов варто виділити:

  • Бісопролол;
  • Метопролол;
  • Пропранолол;
  • Небіволол.

Механізм дії блокаторів кальцієвих каналів заснований на розширенні судин і полегшення роботи серця. Гіпотензивний ефект розвивається через декілька днів після початку лікування. Іноді при прийомі цього класу ліків можлива набряклість щиколоток, поява запаморочення, головного болю. До блокаторів кальцієвих каналів належать ліки:

  • Амлодипін;
  • Норваск;
  • Коринфар;
  • ЭсКордиКор.

В окрему групу лікарі виділяють миотропные гіпотензивні ліки. Їх механізм дії заснований на розслаблення кровоносних судин. Ці таблетки допомагають швидко нейтралізувати високий тиск, усунути неприємні симптоми. Поширені торгові назви миотропов:

Народні засоби

Як знизити тиск в домашніх умовах за допомогою підручних засобів знали ще наші предки. При частих нападах гіпертензії можна приготувати спеціальну настоянку на березових бруньках:

  1. Візьміть 25 г свіжих або сушених нирок.
  2. Залийте сировину 100 мл спирту або міцної горілки.
  3. Накрийте ємність кришкою, настоюйте в темному місці тиждень.
  4. Приймайте настій по 20 крапель три рази на добу за 20 хвилин до їжі протягом місяця.

Народні засоби пониження тиску в домашніх умовах використовуються часто. Рецептів існує дуже багато, але приймати відвари, настої і інші ліки з трав слід при узгодженні з лікарем. Наступний настій можна використовувати тільки в якості допоміжного засобу, після прийому таблеток:

  1. Візьміть 1 ст. л. сухого кропу.
  2. Залийте 200 мл окропу, дайте настоятися під кришкою 3 години.
  3. Суміш процідіть, приймайте по третині склянки перед їдою 3 рази на добу протягом місяця.

Профілактика

Запобігти розвитку гіпертонії простіше, ніж лікувати захворювання. Профілактика необхідна всім людям, які входять у групу ризику, мають спадкову схильність, страждають від вегетосудинної дистонії або інших хронічних захворювань. Лікарі рекомендують дотримуватися наступних правил:

  • Правильно харчуватися, виключити з раціону жирну, гостру їжу. Включити в меню свіжі овочі, фрукти. Замість кави пити зелений або чорний чай, каркаде, фруктово-овочеві соки.
  • Обов'язково кинути палити, знизити споживання алкоголю.
  • Намагатися не переїдати, стежити за своєю вагою. Ожиріння – одна з причин розвитку гіпертонії.
  • Більше рухатися, особливо корисні будуть плавання і легкий біг підтюпцем.
  • Постійно стежити за рівнем свого артеріального тиску.
  • Регулярно відвідувати лікаря, проходити профілактичний огляд.

Відео

Як без пігулок знизити тиск в домашніх умовах

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!