Диплококки в мазку у жінок і чоловіків

Лабораторне дослідження біологічного матеріалу на наявність патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів є однією із стандартних процедур, яку необхідно проходити кожному щорічно. Нерідко під час здачі аналізів у людини виявляють диплокок в мазку, що говорить про наявність патологічного інфекційного процесу, який потребує термінового лікування антибіотиками. Ознайомтеся з причинами появи та способами зараження, видами цієї бактерії.

Що таке диплококки

Патогенні Диплококки – це бактерії, пов'язані за родом до Нейссериям або Стрептококів, що мають сферичну або округлу форму. Як правило, з'єднані попарно і покриті щільною захисною оболонкою або капсулою. Ці патогенні бактерії бувають як грампозитивними, так і грамнегативними. Другі вважаються більш небезпечними, викликають розвиток деяких венеричних захворювань (цервіцит, гонорея) і інфекцій головного мозку. При попаданні в організм людини, диплококки вражають органи сечостатевої, дихальної та нервової систем.

Серед клінічних проявів диплококковой інфекції виділяють наявність неприємного запаху з піхви, який нагадує несвіжу рибу. Крім того, пацієнти обох статей, заражені цими патогенними бактеріями, відзначають свербіж, печіння, біль при сечовипусканні, статевому акті. Нерідко бувають рясні виділення жовтого або білого кольору, в'язкої консистенції. Часто диплококова інфекція поєднується з наявністю інших патогенних бактерій.

Різновиди диплококков

Існує безліч видів диплококков, але далеко не всі з них небезпечні для людини. Найпоширенішими патогенами є:

  1. Гонококи. Ці мікроорганізми є збудниками гонореї, найбільш патогенних представником диплококков.
  2. Менінгококи. Викликають запалення верхніх дихальних шляхів і мозкових оболонок.
  3. Пневмококи. Бактерії викликає запалення легеневої тканини – пневмонію.

Діагностують диплококки за допомогою мазка з уретри, піхви, зіва і, при необхідності, пункції околоматочного простору. Для отримання максимально вірного результату аналізу, до здачі мазка необхідно підготуватися:

  1. За дві доби до здачі аналізу необхідно утриматися від статевих контактів.
  2. Не рекомендується проводити інтимну гігієну за 10-12 годин до здачі мазка, інакше вся необхідна мікрофлора буде змита.
  3. При здачі мазка із зіву не слід чистити зуби або користуватися ополіскувачем для порожнини. Крім того, перед аналізом не рекомендується приймати їжу, пити чай або каву.

Гонококи

Такий вид диплококка як гонокок викликає венеричне захворювання гонорею. У чоловіків хвороба проявляється різким болем при сечовипусканні, ерекції, набряком статевого члена. Дівчата при зараження гонореєю відзначають гнійні виділення з неприємним запахом, розвиток молочниці у зв'язку з зниженим імунітетом. Диплококки в мазку у чоловіків і жінок виявляють разом з великою кількістю лейкоцитів.

Гонококи передаються переважно через незахищені статеві контакти, в окремих випадках, через побутові предмети гігієни. Діагностику проводять, оцінюючи клінічну картину і результати мазків з уретри та піхви. Лікарську терапію і профілактику проводять такими антибіотиками, як Тетрациклін, Доксициклін, Амоксиклав, Цефтріаксон та Бісептол. Крім того, гонококи чутливі до високих температур і дезінфікуючих розчинів хлоргексидину.

Менінгококова інфекція

Ця форма бактерій характеризується зараженням слизових оболонок носоглотки, головного мозку. Основним фактором патогенності менінгококів є токсин, від його кількості залежить тяжкість хвороби. Існують два види цієї інфекції: генералізована (менінгіт, менінгоенцефаліт) і локалізована (назофарингіт). Інкубаційний період після потрапляння збудника в організм становить до 10 діб. Бактерії з верхніх дихальних шляхів потрапляють в кров, потім відбувається ураження мозкових, слизових оболонок, що супроводжується лихоманкою, висипом.

У зовнішньому середовищі збудники нестійкі, чутливі до низьких температур зовнішнього середовища, висушування. Захворювання, які викликають менінгококи лікують антибіотиками з групи тетрациклінів, пеніцилінів, эритромицинов. Бактерії стійкі до сульфамидам, Ристомицину. Специфічну профілактику проти менінгокока проводять за допомогою вакцин, а неспецифічну – дотриманням строго протиепідемічного режиму.

Пневмококова інфекція

Виділяють неінвазивні та інвазивні форми пневмококових поразок. До інвазивної групи належать важкі, що загрожують здоров'ю та життю захворювання: пневмонія, сепсис, перикардит, артрит. До неінвазивних форм пневмококового ураження відносять гострий бронхіт, внегоспитальную пневмонію, кон'юнктивіт, отит, синусит. Вони, як правило, є ускладненнями інших інфекцій. Діагностують пневмококи за допомогою аналізу крові, рентгенографії. Лікарську терапію здійснюють такими антибіотиками: Бензилпеніцилін, Амоксиклав, Цефтріаксон.

Способи зараження диплококками

Зараження інфекціями відбувається від хворої людини. Шляхи передачі цих патогенних бактерій залежать від їх виду:

  1. Внутрішньоклітинні поліморфні і позаклітинні диплококки (гонококи) проникають в організм через незахищеного сексу, при спільному використанні індивідуальних побутових предметів особистої гігієни (рушників, зубних щіток), а також внутрішньоутробно.
  2. Менингококковые диплококки передаються від хворої людини здоровій, як правило, повітряно-крапельним шляхом. Вогнища інфекції знаходяться на слизовій носоглотки, оболонці головного мозку.
  3. Пневмококи передаються контактно-побутовим, повітряно-крапельним шляхом.

Причини появи диплококков в мазку

Для зараження гонореєю насамперед необхідна зустріч із збудником, але і недотримання елементарних правил гігієни відіграє свою роль. Серед факторів, які провокують наявність диплококков в мазку, виділяють:

  1. Надмірне застосування антисептичних, дезінфікуючих розчинів (наприклад, марганцівки або хлораміну) для обробки порожнини піхви. Вони викликають загибель нормальної мікрофлори і дисбактеріоз.
  2. Неконтрольована тривала лікарська терапія антибіотиками.
  3. Диплококки в мазку у жінок з'являються з-за носіння нижньої білизни з синтетичних матеріалів, або занадто тісного.
  4. Ранній початок статевої активності.
  5. Часта зміна статевих партнерів.
  6. Недотримання принципів особистої гігієни.
  7. Відсутність профілактики зараження (наприклад, використання презервативів).

Відео

125 Диплококки в мазку у чоловіків

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!