Плоскостопість у дорослих: симптоми і лікування
- 1. Що таке плоскостопість
- 2. Причини плоскостопості у дорослих
- 3. Симптоми
- 4. Типи і види плоскостопості
- 4.1. Поперечний
- 4.2. Поздовжнє
- 5. Ступінь тяжкості
- 6. Лікування плоскостопості у дорослих
- 6.1. Комплекси вправ
- 6.2. Лікарські препарати
- 6.3. Масаж
- 6.4. Хірургічне втручання
- 6.5. Народні засоби
- 7. Заходи профілактики плоскостопості у дорослих
- 8. Відео
Серед проблем ортопедичного та травматологічного характеру плоскостопість займає особливе місце, оскільки властиво особам різного віку, але більшістю помічається лише при появі важких ускладнень. На відчуття дискомфорту в стопах сучасна людина звикла закривати очі, але за цим зовні невинним симптомом може ховатися не найприємніший діагноз, що загрожує інвалідністю. Як з ним боротися?
Що таке плоскостопість
Стопи людини мають склепінчастою еластичною конструкцією, яку формують поздовжній і поперечний склепіння. Нормальне анатомічне їх стан у дорослих це прогин, тому з боку підошви вони не стикаються з землею, а з тильного являють собою підйом ступні, висота якого індивідуальна для кожної людини. Опора підошовної частини здійснюється на 3 точки: п'ятка, зовнішній бічній край і подушечка в зоні великого пальця. Якщо відбувається опущення склепінь і збільшення площі контакту стопи з землею, ставиться діагноз «плоскостопість».
Плоскостопість не можна ігнорувати – якщо склепіння стопи деформуються, це небезпечно для здоров'я. Порушується функція нівелювання що виникає під час руху навантаження на тіло, що породжує захворювання хребта і суглобів ніг, а на важких стадіях може призвести до інвалідності. На тлі плоскостопості може розвинутися вальгусна деформація (дітям даний діагноз ставлять частіше, ніж дорослим): патологія функціонального положення стопи, при якій відбувається викривлення центральної осі. Вага зміщується у внутрішню частину, що призводить до виворіт п'яти.
Причини плоскостопості у дорослих
Дану патологію відносять до придбаних скелетно-м'язових деформацій ніг, але близько 3% випадків носять вроджений характер: їх діагностують у дітей у віці 5-6 років, оскільки до цього стопа дитини має ознаки природного уплощения. Якщо в дитинстві сплощення стопи не спостерігалося, а у дорослому віці його зафіксували, воно є набутим. Чинників ж, що провокують його у дорослих, маса:
- Надмірна вага – одна з найбільш значущих проблем, що створює навантаження на суглоби ніг і стопу. У зоні ризику знаходяться люди, що володіють індексом маси тіла, відповідним станом ожиріння або предожирения. Збільшення ваги при вагітності.
- Взуття на високому каблуці і з вузьким носом – вона здавлює стопу і збільшує навантаження на дистальні м'язи, дестабілізує склепіння, тому при постійному носінні призводить до деформації. Більшість лікарів схиляються до думки, що таку небезпеку несе каблук вище 8-ми див.
- Високі фізичні навантаження на ноги вкупі з відсутністю заходів по зміцненню м'язів стоп (деякі види спорту, робота «на ногах»).
- Генетична схильність, що передається від близьких родичів.
- Перенесені травми.
- Зміни кісткової тканини, пов'язані з порушеннями метаболічних процесів – рахіт, остеопороз, остеопенія.
- Відсутність рухової активності, що приводить до зниження тонусу м'язів.
- Природне вікове сплощення склепіння, що спостерігається у жінок старше 40-ка років.
Симптоми
На початковій стадії патологія може не давати про себе знати – деякі люди, отримавши плоскостопість у шкільному віці, навіть ставши дорослими, про нього не підозрюють. Яскраво виражені прояви спостерігаються тільки при серйозному порушенні ходи, значному перенесення навантаження на хребетний стовп. До основних клінічних симптомів плоскостопості, з якими стикається дорослий, лікарі відносять:
- підвищена стомлюваність нижніх кінцівок навіть при незначних навантаженнях;
- набряклість зони кісточок – як періодичний, так і постійний;
- розмір ноги змінюється (переважно по ширині), за рахунок чого стара взуття сприймається тісному;
- навантаження приймає внутрішня частина стопи, а не вся підошва (це можна відстежити і за станом взуття);
- будь-які заняття спортом (особливо з бігом, стрибками) або тривала ходьба призводять до сильної ниючий біль і паління в ступнях;
- больовий синдром зачіпає литки, стегна і поперек (при запущених стадіях плоскостопості);
- ступні зводить судомами після довгої ходьби, проблема може турбувати ще кілька годин після зупинки.
Типи і види плоскостопості
Класифікація цієї проблеми може проводитися за анатомічним особливостям (поперечний, поздовжній, комбіноване) і за походженням. Додатково лікарі звертають увагу на час виникнення. Вроджена плоскостопість важко встановити у дітей до 4-х років: воно пов'язано з порушеннями розвитку у внутрішньоутробному періоді або неправильним перебігом пологів, може передаватися у спадок. Придбане у дорослих частіше діагностують і підрозділяють на декілька різновидів згідно з причин виникнення:
- Травматична – розвивається через перенесених травм нижніх кінцівок, пов'язаних з переломами кісток стопи, ушкодженнями зв'язково-м'язового апарату.
- Рахитическое – є ускладненням рахіту та інших патологій кісткової тканини, перенесених у дитячому віці.
- Паралітична – вважається ускладненням дитячого поліомієліту: паралічу м'язів гомілки і підошовних.
- Статичний – найпоширеніша різновид у дорослих (за статистикою до неї належить більше 80% випадків), пов'язана зі слабкістю м'язів нижніх кінцівок, кісток і зв'язкового апарату.
Поперечний
Такий вид аномалії супінації переважно спостерігається у дорослих у віці 35-50 років і характеризується зміщенням ваги на всі 5 плеснових кісток – у здорової людини упор повинен відбуватися тільки на 1-ий та 5-ий. На тлі цього зменшується довжина стопи, дистальний відділ розширюється (веерообразное розбіжність кісток), що можна помітити по деформації середнього пальця і відхиленням великого. Домашній огляд ступень на початковій стадії майже не результативна, тому для перевірки на поперечна плоскостопість лікарі радять подометрическое дослідження:
- Лікар стопомером вимірює довжину від краю великого пальця (або вказівного – який більше) до краю п'яти.
- Перевіряється висота зводу до човноподібної кістки (від підлоги).
- Обчислюється співвідношення 2-ого показника до 1-го і множиться на 100.
- Отриманий індекс звіряється з нормативними показниками для висновку про стан склепінь стопи. Деякі стопомеры додатково допомагають виміряти ступінь вальгирования (прогинання всередину).
Поздовжнє
При зіткненні з поверхнею опори всієї площі підошви лікарі говорять про поздовжньому плоскостопості: це найпоширеніший вид даної аномалії супінації, переважно зустрічається у жінок у віці 16-25 років. За рахунок сплощення поздовжнього склепіння стопи стає довшим. Діагностика проблеми проводиться кількома методами. Найпростіший – плантографія, може виконуватися навіть вдома:
- Випробуваному обробляють ступню жирним кремом або рослинним маслом.
- Він встає обома ногами на аркуші паперу, не маючи додаткової опори.
- Випробуваний сходить з паперу і залишений слід (плантограмма) обводиться ручкою або олівцем, оскільки жирні плями швидко розтікаються.
Для оцінки плантограммы за Чижину проводять дотичні від центру п'яти до зовнішнього краю великого пальця (АВ) і основи вказівного (СД), після чого малюють перпендикуляр до центру СД (МН). Поділивши лінію МН навпіл, оцінюють співвідношення світлого (МО) і темного (ВІН) ділянки, використовуючи індекс Чижина МО/ВІН мм. Поздовжнє плоскостопість діагностується при значенні індексу в 2 одиниці і більше. Про уплощении кажуть, якщо він становить 1-2 одиниці.
Ступінь тяжкості
Оцінити розвиток патології здатний тільки лікар на підставі спеціальної діагностики: крім згаданих плантограммы і подометрии може знадобитися проведення рентгенографії. Початковою стадією вважається загальна недостатність зв'язкового апарату, при якій ввечері або на тлі навантажень з'являються болі в ногах, але немає візуальної деформації. Після плоскостопість у дорослих (поперечний або поздовжній) поділяється на 3 ступені:
- Деформація слабка, ноги набрякають після полудня, при натисканні на ступні відчувається біль.
- Комбіноване сплощення, при якому стопа стає плоскою (частково або повністю). Больовий синдром, присутній при ходьбі, стає сильнішою, зачіпаючи не тільки підошовну частина, але і гомілку. Виникають труднощі в русі.
- Деформація яскраво виражена, больовий синдром переходить на хребетний стовп, його супроводжує часта мігрень. Рухова активність обмежена і вимагає носіння ортопедичного взуття.
Лікування плоскостопості у дорослих
При відсутності серйозної деформації кісткової, яка усувається тільки хірургічним шляхом, дорослою людиною плоскостопість може лікуватися в домашніх умовах. Для цього потрібно виключити фактори розвитку патології (нормалізувати вагу, забути про тісного взуття і каблуках, знизити навантаження на ноги) і:
- почати зміцнення м'язів стоп;
- підібрати ортопедичні устілки з полімерного матеріалу з супінатором;
- виключити перевтому ніг;
- щодня робити ножні ванни;
- регулярно проходити курс масажу;
- робити фізіопроцедури у лікаря.
Комплекси вправ
Фізичні навантаження, завдяки яким зміцнюються підошовні м'язи (особливо склепінчасті), формується підйом стопи, бажано почати виконувати, коли з'являються перші ознаки плоскостопості. Вони актуальні для дітей і дорослих, можуть використовуватися в профілактичних цілях. Попередньо слід обговорити список дозволених в конкретній ситуації вправ з ортопедом. Найдієвіші з них:
- Покласти перед собою будь-яку тонку тканину (відріз 50*50 см), збирати її пальцями під варту з краю стопу і розправляти назад.
- Катати під склепінням маленький шипована масажний кулька спочатку у положенні сидячи, потім стоячи (щоб тиснути на шипи вагою).
- Катати під склепінням дерев'яну качалку в положенні стоячи (з упором на неї) – за 20-30 хв. щодня для кожної ноги.
- Притиснувши підошви до підлоги, повільно піднімати пальці нагору й опускати.
- Щодня ходити босоніж, на високих полупальцах за 5-10 хв.
Лікарські препарати
Терапевтичного ефекту ніякі таблетки та ін'єкції не надають – їх роль полягає лише в знятті симптомів: усунення дискомфорту при ходьбі, судом, біль, запалення. Лікарі радять користуватися медикаментами лише на 2-3 стадії патології і у виняткових випадках. Плоскостопість у дорослих може вимагати застосування:
- Міорелаксантів – знімають спазми і судоми. Ефективні препарати тизанідину (Сирдалуд), мидокалма (Мідокалм, Толизор).
- Нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) – знеболюють, при місцевому застосуванні відносно безпечні. Лікарями призначаються Диклофенак, Ібупрофен та їх аналоги.
- Кортикостероїдів – ін'єкції в центр суглоба, тільки за показаннями лікаря при сильному больовому синдромі. Можуть використовуватися Преднізолон, Дипроспан.
Масаж
Стимуляція рефлекторних точок на ступнях може здійснюватися ходінням босоніж по дрібних камінцях, крученням педалей велосипеда, але в осінньо-зимовий період досягається переважно масажем. Процедури тривалістю 10-15 хв проводять через день, виконують з допомогою апарату або руками. Різновидів масажерів кілька:
- компресійні;
- вібраційні;
- інфрачервоні;
- роликові.
Ними водять по ступні, керуючись прикладеного до апарату інструкцією (переважно це кругові рухи і зигзагоподібні). При відсутності такого приладу можна використовувати просто шипована кульку або ролик з голками, або вдатися до прийомів ручного масажу:
- Погладжуваннями і поплескуваннями проходитися по нижніх кінцівок від гомілки до паху.
- Масажувати розтираннями сполучених пальців зону від ступні до гомілки.
- Пройтися по зводу стопи кісточками кулака.
Хірургічне втручання
Плоскостопість у дорослих на останніх стадіях, коли деформація поперечного і подовжнього зводів перешкоджають ходьбі, роблячи людину частково недієздатним, вимагає хірургічного втручання. Напрямок видає лікар, який враховує всі ризики, оскільки не в кожній ситуації вдається повністю відновити анатомічну висоту склепіння та його функції. Основні різновиди таких операцій, виконуваних щодо поперечного типу патології:
- Коригуюча остеотомія – для усунення сплощення поперечного 1-2 ступеня, передбачає розтин частини плеснової кістки з метою подальшого її зміщення.
- Коригуюча клиноподібна резекція – розсічення тільки головки 1 плеснової кістки.
- Сухожильно-м'язова пластика – «стягування» плеснових кісток сухожильних трансплантатом.
- Реконструктивна сухожильна пластика – найчастіше призначається для природженої вальгусної стопи.
Народні засоби
Всі домашні методи лікування на плоскостопість у дорослих, особливо занедбана, діють тільки при їх введенні в комплексну терапію і припускають місцеві процедури. Ефект обумовлений поліпшенням кровообігу і підвищенням м'язового тонусу цієї області. Найбільш дієві рецепти:
- З'єднати гірчичний порошок і сіль кухонну 1:2, додати гас, щоб отримати густу кашку. Втирати складу в ступні перед сном, нічим не кутати.
- Свіже листя полину промити, розім'яти в руках, прикласти до підошов і зафіксувати бинтом. Зверху надіти шерстяні шкарпетки. Проводити процедуру на ніч.
- Кип'ятити півгодини 0,5 кг кори дуба у 3-х л води, дати трохи охолонути. Використовувати для ножних ванночок, розводячи з теплою водою 1:1.
Заходи профілактики плоскостопості у дорослих
Повністю захиститися можна тільки від статичної різновиду даної патології, виключивши основні фактори її розвитку. По-перше, важливу роль відіграють перераховані вище вправи, на які дорослим слід витрачати кожен день за 10-15 хв. Їх можна виконувати на роботі, щоб зняти втому з ніг, чи вдома, ввечері, під час відпочинку. По-друге, з метою профілактики плоскостопості потрібно:
- відмовитися від носіння взуття на високому (8-10 см і вище) каблуці, тісним, вузьким носом;
- не носити взуття з плоскою підошвою – вибирайте каблук висотою 2-4 см;
- підбирати моделі взуття з гнучкою підошвою;
- стежити за масою тіла;
- ходити босоніж по землі, піску, кам'янистій поверхні;
- під час вагітності та при роботі «на ногах» обов'язково використовувати ортопедичні устілки, підібрані лікарем.
Відео
Плоскостопість у дорослих. Лікування. Эмендический масаж