Причини появи відчуття грудки в горлі - що це може бути, діагностика і лікування
- 1. Що таке ком у горлі
- 2. Причини
- 2.1. Ком в горлі після їжі
- 2.2. Здавлювання в горлі
- 2.3. Ком в горлі та нудота
- 2.4. Болить горло, ніби щось застрягло
- 2.5. Ком в горлі і кашель
- 2.6. Першіння і ком у горлі
- 2.7. Після куріння
- 2.8. При вагітності
- 3. Діагностика
- 4. Як позбутися
- 5. Лікування психогенних розладів
- 6. Профілактика
- 7. Відео
Якщо людині важко ковтати, відчувається ком у горлі, потрібне лікування захворювання, що стало причиною дискомфорту в гортані. Виникнення неприємного відчуття можуть викликати захворювання органів травлення або дихання, психічні проблеми, нервові напруги, серйозні ускладнення (рак, туберкульоз). Слід вірно діагностувати захворювання, що викликало ком, і почати терапію. Ознайомтеся з методами лікування форм хвороби.
Що таке ком у горлі
При виникненні кома, що може заважати в горлі при ковтанні їжі, людина відчуває неприємне почуття. У нього з'являється запаморочення, він відчуває тиску і чого-то щільного на глотці. Паралельно розвиваються симптоми удушення, з'являється печіння, першіння або лоскотання. Клубок у горлі може викликати біль у потилиці і шиї, заважати дихати, нормально спати і займатися звичними справами, тиснути на м'язи глотки.
Причини
Лікарі виділяють соматичні, психогенні та патологічні причини кома в горлі:
- неврози, депресії, нервові стреси;
- порушення дихання;
- ендокринні хвороби – гіпертиреоз, тиреоїдит, дифузний токсичний зоб;
- ЛОР-захворювання: гостре, хронічне запалення горла, гортані, глотки;
- гострий, хронічний фарингіт, гнійна ангіна, ларингіт, бронхіт;
- серйозні захворювання – паратонзилліт, парафарингеальный або паратонзіллярний абсцес, абсцес кореня язика або надгортанника
- зміщення хребців у шийному відділі – вертебрологія, остеохондроз;
- небезпечні захворювання – пухлини гортані, ротової порожнини, трахеї, рак горла, гостре запалення;
- гастроентерологія – швидкий прийом їжі, захворювання ШКТ;
- механічні пошкодження (якщо проковтнути зонд);
- гастроезофагеальний рефлюкс, грижа або пухлина стравоходу, діафрагми;
- стрептококове запалення тканин глотки;
- побічна дія антигістамінних або антидепресивних препаратів, ліків, що знижують артеріальний тиск.
Ком в горлі після їжі
Якщо виникають порушення ковтання, йде процес дисфагії, який перешкоджає нормальному проходженню їжі і рідини по стравоходу, приводячи до кого. Патологія проявляється при септичному запаленні гортані, трахеї, стравоходу, слизової оболонки рота, на тлі дифузного спазму м'язів стравоходу, освіти добро - та злоякісних пухлин. Відчуття кома супроводжується періодичним кашлем, утрудненням ковтання слини, болем при проходженні їжі по стравоходу, проникненням частинок їжі в трахею або гортань.
Здавлювання в горлі
При паралельному відчуття здавлювання тканин і грудки в горлі можна говорити про реакції алергії. Відбувається набряк слизової дихальних шляхів, наростає відтік слизу з бронхів, приводячи до неприємного почуття, виникає печія. Можливою причиною кома стає інфекційна хвороба легень, мокрий сильний кашель, ГРВІ та ГРЗ, що супроводжуються ринітом і сльозотечею, першіння всередині горла. Хворі не можуть відкашлятися.
Ком в горлі та нудота
Якщо хворий відчуває нудоту і ком всередині горла, це означає шлунково-стравохідний гастроезофагеальний рефлюкс. При ньому відбувається закидання дуоденального вмісту в повітроносні шляхи через стравохід. Кислоти шлункового соку обпалюють слизовий епітелій, пацієнт відчуває печію, відрижку, сухість і болючість слизової, коли людина ковтає, буває кислий присмак.
Рефлюкс з'являється після їжі або прийняття горизонтального положення. Причиною його стають:
- надмірна вага;
- підвищений внутрішньочеревний тиск;
- знижений тонус сфінктера стравоходу;
- різке зниження кліренсу травного тракту;
- підвищена кислотність шлункового соку;
- нераціональний прийом медикаментів;
- метаплазія – заміщення плоских клітин епітелію циліндричними, що підвищує ризик розвитку онкології.
Болить горло, ніби щось застрягло
Відчуття грудки в горлі іноді призводить до болю і відчуття застряглого кількості слизу. Розширені судини надлишково тиснуть на м'язи глотки і трахеї, защемляють нижнегортанный нерв. Це відбувається з причини патологічного розширення аорти в області шиї, що здавлює горло, м'язи глотки. Аневризма аорти виникає з-за дистрофічного зміни структури судин, на тлі запалення щитовидної залози, атеросклерозу, цукрового діабету, інфекційної патології. Супроводжується неприємне відчуття грудки сухим кашлем, дискомфортом при ковтанні, сиплостью голосу, ядухою.
Ком в горлі і кашель
При виникненні кашлю мокрого типу може відчуватися клубок у горлі внаслідок надлишкового відділення слизу з верхніх дихальних шляхів. В'язка щільна слиз «варто» всередині ротоглотки, заважає нормально дихати і ковтати слину. Вирішити її можна прийомом відхаркувальних або муколітичних препаратів, що розріджують мокротиння, але підвищують її кількість. Неприємні відчуття супроводжуються печією, печінням, рясним слинотечею, гнильним запахом з рота.
Першіння і ком у горлі
Викликає відчуття грудки в горлі, першіння глотки, викликане миастений або хибним паралічем. Це свідчить про швидкої стомлюваності м'язової тканини на тлі автоімунних збоїв. Уражаються жувальні м'язи гортані, людина не може ковтати. Причинами кома стають сильні стреси, емоційне перенапруження, зниження імунітету на тлі неправильного прийому імунокорегуючих лікарських препаратів.
Після куріння
Ком в горлі після куріння відчувається через стресових ситуацій, напруження м'язів нижньої горлової частини (істеричний клубок), проблем з шлунково-кишковим трактом. Причинами виникнення неприємного почуття стають:
- дефіцит йоду в організмі курця;
- остеохондроз (у людей з тривалим стажем куріння);
- постійний стрес;
- рак гортані або легень на фоні багаторічного вживання нікотину;
- постійне відкашлювання з-за наявності сторонніх тіл усередині легенів.
При вагітності
Ком всередині глотки на тлі вагітності виникає з-за психогенних факторів. Жінка знаходиться в напрузі, пов'язаному з очікуванням дитини, відчуває страх за нове життя. На пізніх термінах вагітності ком ввечері відчувається через здавлювання зростаючим плодом шлунково-кишкового тракту, защемлення деяких органів. Підвищується ризик рефлюксу, хитальной грижі, послаблюється м'язово-зв'язковий апарат ШКТ.
Діагностика
При відчутті неприємних характерних симптомів потрібно звернутися до терапевта, який після обстеження пацієнта і вивчення скарг пацієнта випише направлення до отоларинголога, ендокринолога, вертебролога, гастроентеролога або невропатолога. Для уточнення постійної причини появи кома знадобляться результати обстеження та аналізи, які роблять в стаціонарі:
- загальний аналіз крові та сечі, біохімія крові;
- огляд шиї, лімфовузлів, щитовидної залози;
- орофарингоскопия – огляд порожнини рота;
- непряма ларингоскопія – вивчення гортані, зв'язок, грушоподібних синусів;
- УЗД щитовидної залози;
- рентгенографія шийного відділу хребта;
- комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія шиї.
Як позбутися
Після встановлення причини захворювання лікар підкаже, як позбавитися від грудки в горлі. В залежності від типу виділяють методи терапії:
- Захворювання верхніх дихальних шляхів – полоскання горла антисептичним розчином (відвар ромашки, морська вода, розчин солі та йоду), розсмоктування таблеток від тонзиліту (Стрепсілс), зрошення спреями (Стопангін).
- Психологічні фактори (тривожність, страх, панічна атака) – консультація лікаря-психотерапевта, прийом чистої води невеликими ковтками від грудки.
- Патології щитоподібної залози – призначаються препарати йоду.
- Онкологія – дослідження тканини, хіміотерапія, радіочастотна терапія.
- Захворювання ШКТ – усунення печії за допомогою ліків, виправлення становища органів, що призвели до утворення кома, операцією.
Лікування психогенних розладів
При психоемоційних проблеми, які спричинили за собою появу грудки в горлі, пацієнти звертаються до психолога або психіатра. Ті допомагають впоратися з факторами страху, хвилювання. Лікарі використовують методику заспокоєння хворого, навчають його, як швидко перестати боятися і турбуватися. При більш важкому захворюванні неврозу глотки фахівці постійно контролюють стан хворого, виключають ймовірність розвитку пухлини мозку, розсіяного склерозу або сифілісу, прописують спеціальне лікування.
Профілактика
Щоб прибрати грудку з горла, турбує пацієнтів, потрібно дотримуватися особливі профілактичні заходи в повсякденному житті:
- уникати стресів, перевтоми, панічних атак;
- вчасно лікувати вірусні інфекції, проходити вакцинацію;
- підвищувати імунітет постійним загартовуванням, прийомом вітамінів;
- провітрювати приміщення, зволожувати повітря;
- дотримуватися режиму дня, за можливості вести здоровий спосіб життя;
- займатися спортом, висипатися, грамотно чергувати відпочинок і роботу;
- вживати корисну їжу, більше фруктів і овочів, обмежити споживання спецій;
- більше гуляти, перебувати на свіжому повітрі, ходити пішки;
- вчасно проходити медичний огляд, здавати аналізи для виявлення наявності патологій;
- контролювати збільшення щитовидної залози;
- консультуватися з неврологом щодо захворювань з розряду психосоматики;
- тяжко працюючи на шкідливому виробництві, приймати заходи щодо захисту організму від негативного впливу.
Відео
У мене клубок у горлі. Від чого це буває