Скарлатина у дітей - шляхи передачі, інкубаційний період, симптоми, діагностика, лікування та профілактика
Хвороба скарлатина у дітей протікає з різним ступенем тяжкості, при відсутності лікування із застосуванням антибактеріальних препаратів загрожує ускладненнями. Захворювання носить інфекційний характер, тому хворий дитина ізолюється в домашніх або стаціонарних умовах, а в дитячих установах при появі перших випадків оголошується карантин. Для постановки точного діагнозу, підбору антибіотика для боротьби зі збудником інфекції, препаратів інших груп для терапії супутніх симптомів необхідно звернутися до лікаря-терапевта.
Що таке скарлатина
Інфекційне захворювання, що викликається гемолітичними стрептококами групи А, що супроводжується сильною інтоксикацією і вираженою екзантемою (шкірним висипом), називають скарлатину. Збудник хвороби продукує эритротоксин, надає септичне, токсичну дію, викликає сильну алергічну реакцію. Захворюваність у дітей підвищується всередині колективів, в осінньо-зимовий період часу.
Способи передачі
Основні шляхи передачі захворювання – повітряно-крапельний та побутовий. Стрептококи групи А викликають не тільки скарлатину, але і ангіну, фарингіт, хронічний тонзиліт, інші інфекції ЛОР-органів, тому хворіють ними люди теж можуть бути джерелами зараження. Пацієнт одужав епідеміологічно небезпечний для оточуючих протягом двох-трьох тижнів після зникнення висипки.
Види і симптоми скарлатини у дітей
Симптоми хвороби можуть трохи відрізнятися в залежності від тяжкості перебігу та типу захворювання. Розрізняють стерту приховану (протікає безсимптомно), токсико-септичну геморагічну (супроводжується вираженою інтоксикацією) і экстрабуккальную форму хвороби. Характерні ознаки скарлатини у дитини – це малиновий наліт на мигдалинах, гострий біль при ковтанні, лихоманка, загальне нездужання різного ступеня тяжкості, мелкоточечная висип по всьому тілу.
Типова
Типова форма захворювання у дітей може протікати в легкій, середньої або важкої форми. Характер течії залежить від стану імунітету дитини та її віку. Для кожного ступеня тяжкості скарлатини властиві свої особливості і клінічна картина:
- Легка. Температура не піднімається вище 38-38,5°З, інтоксикація не сильна, наліт на мигдалинах може бути відсутнім, а шкірні висипання проявлятися слабо, окремими папульозними і везикулезная елементами. Швидкість розвитку хвороби висока – за 5-7 днів проходить лихоманка та інші гострі симптоми.
- Середньої тяжкості. Початок хвороби гострий, температурні показники можуть підніматися до 40°С, гарячковий синдром супроводжується сильним головним болем, виражену слабкість, ломота в кістках та суглобах. Висипання рясна, яскраво-малинового кольору, на мигдалинах з'являється гнійний наліт. Симптоми зникають через 8-10 після початку захворювання.
- Важка. Інтоксикація сильно виражена, таку форму скарлатини називають токсико-септичної. У ряді випадків хворий дитина потребує госпіталізації для запобігання небезпечних наслідків розвитку некротичного запалення або нагноєння лімфатичних вузлів.
Атипова
Симптоматика стертою (або прихованої) форми скарлатини виражена неявно – при катаральному типі ангіні лихоманка виражена неявно або відсутня, висип убога, швидко проходить без лущення шкірних покривів. При экстрафарингеальном протягом стрептокок попадає в організм дитини через шкіру, при сильних опіках, відкритих ранах та інших ушкодженнях (тому цей тип є найбільш рідкісним). Запалення мигдалин і лімфовузлів у хворого в цьому випадку не спостерігається.
При геморагічної скарлатині гіпертоксичній форми симптоматика розвивається стрімко, на тлі тяжкої інтоксикації розвивається серцево-судинна недостатність, на шкірі утворюються геморагії – крововиливи різного ступеня тяжкості в різних частинах тіла. Захворювання провокує виникнення ускладнень з ураженням нирок, печінки, серця і суглобів та септичні стани (некротичну ангіну, лімфаденіт).
Як виглядає висип
Висип при скарлатині у дітей виглядає як безліч точок на шкірі, яскраво-рожевого, або малиново-червоного відтінку. Висипання локалізуються на обличчі (щоках), на згинальних поверхнях кінцівок, на пальцях рук і долонях, в паховій і пахвовій областях. У ліктьових згинах, під пахвами і під колінами висип згущується, носогубний трикутник залишається блідим. Через кілька днів після висипання (3-5) шкіра починає сильно свербіти і лущитися, ще через 5-7 днів висип проходить, не залишаючи пігментації на шкірному покриві.
Стадії захворювання
Скарлатина у дітей типової форми протікає в кілька послідовних стадій з характерними клінічними ознаками. Початок хвороби передує інкубаційний період триває від 2-3 днів до тижня. На цій стадії симптоми хвороби ще відсутні, але носій бактерії вже є заразним. Далі інфекція розвивається за наступним алгоритмом:
- На початковій стадії у хворого розвивається ангіна (виключаючи приховану і экстрафарингеальную форми), гарячковий синдром і інші симптоми інтоксикації (млявість, слабкість або збуджений стан, прискорений пульс, розлади ШКТ (шлунково-кишкового тракту) та ін). Тривалість цього періоду захворювання – від 1 дня до 3-4 діб.
- Гостра стадія характеризується появою висипу (перший-третій день захворювання). Локалізація висипань – ліктьові і підколінні згини, пахвові області, щоки, пах. Збільшуються сосочки язика, він стає яскраво-червоного кольору. Триває виражена ангіна. Тривалість стадії – 5-7 днів.
- На заключній стадії починається шкірний свербіж і лущення, зване висівкоподібному (невеликими шматочками шкіри). Проходять симптоми лихоманки і ангіни. Залежно від типу захворювання тривалість періоду одужання становить 7-10 днів.
Діагностика
Скарлатина у дітей в більшості випадків діагностується виходячи з даних клінічної картини, на підставі опитування батьків та огляду хворого дитини. Характерні шкірні висипання і ангіна свідчать про захворювання типової форми. У діагностуванні нетипової скарлатини допомагають дані наступних лабораторних аналізів:
- загальний аналіз крові на наявність бактеріальної інфекції (лейкоцити вище норми, висока швидкість осідання еритроцитів).
- бактеріологічний мазок з горла;
- рідко – аналіз крові на виявлення специфічних антитіл до антигенів, експрес-діагностика РКА (реакція ензим-мічених антитіл).
Лікування скарлатини у дітей
Лікування скарлатини у дітей в домашніх умовах здійснюється з обов'язковим дотриманням усіх лікарських рекомендацій. Дитині показаний постільний режим і спокій, рясне кисле тепле пиття (натуральні ягідні морси з журавлини або брусниці, цитрусові соки без консервантів). Через ангіну необхідно дотримання дієти, прийом їжі в напіврідкому або рідкому, негорячем вигляді. Хворий має бути ізольований від інших дітей на 10-14 днів.
Медикаментозна терапія
Лікування скарлатини обов'язково включає в себе призначення антибіотиків. Препаратами вибору є пеніциліни у формі сиропу або таблеток – Амоксицилін, Ретарпен, Амоксиклав, Аугментин. У разі низької ефективності засобів цієї групи можлива їх заміна на макроліди (наприклад, Сумамед) або Бісептол – ліки, не є антибіотиком, але володіє протимікробною дією. Крім антибактеріальних кошти призначаються препарати наступних фармакологічних груп:
- жарознижуючі;
- протизапальні;
- антигістамінні (при сильної алергічної реакції);
- антисептики місцевої дії для запаленого горла.
Для зниження температури застосовують препарати групи нестероїдних протизапальних засобів - Ібупрофен, Парацетамол. Застосування дозволено у дітей з 3-6-місячного віку, використовувати ці медикаменти слід при лихоманці понад 38,5. Застосування повинно бути максимально короткостроковими, а використання препаратів для профілактики і перевищення рекомендованих доз неприпустимо.
Терапія скарлатини проводиться в трьох основних напрямки. Лікування спрямоване на боротьбу зі збудником, пом'якшення симптомів ангіни, загальної інтоксикації і алергії та запобігання розвитку ускладнень. В обов'язковому порядку рекомендуються полоскання горла або інгаляції з антисептичними розчинами місцевої дії – фурациліном, настоянкою календули, відваром ромашки, соди. Спеціального догляду за шкірою не потрібно – висип не потрібно змащувати зеленкою, як при вітряній віспі, вона безслідно проходить самостійно через 7-14 днів після початку захворювання.
Назва препаратів | Форма випуску | Активно діюча речовина | Механізм дії | Особливості схеми лікування і дозування | Протипоказання | Побічні ефекти |
---|---|---|---|---|---|---|
Амоксиклав | Таблетки, суспензія | Амоксицилін, клавуланова кислота | Антибіотик пеніцилінового ряду широкого спектра дії, активний відносно бактерій стрептокока групи А | Добова доза розраховується лікарем, виходячи з ваги і віку дитини, з розрахунку 20-40 мг на 1 кг. Одна доза суспензії в мірній ложці містить 5 мг кошти. | Інфекційний мононуклеоз, жовтяниця в анамнезі, лімфолейкоз, висока чутливість до пеніцилінів | Погіршення апетиту, нудота, діарея, алергічні реакції, запаморочення або головні болі, кристалурія |
Бісептол | Таблетки, суспензія | Ко-Тримоксазол, (сульфаметоксазол + триметоприм) | Бактерицидну, антибактеріальну дію. Пригнічує синтез нуклеїнових кислот та пуринів, що перешкоджає розмноженню бактерій | Добову дозу поділяють на два прийоми, за 120 або 480 одноразово (за призначенням лікаря). У віці до п'яти років – не більше 120 мг на прийом. Тривалість лікування 7-10 днів | Вік до 3 років, лейкопенія, анемія, гіпербілірубінемія, порушення функцій нирок і печінки | Бронохоспазм, порушення з боку системи травлення, сечовидільної системи |
Зіртек | Таблетки, краплі | Дегидрохлорид цетиризин | Блокатор Н1-гістамінових рецепторів | У віці від 6 місяців до року – по 5 крапель за добу (одноразово), від року до двох років – по 5 крапель 1-2 рази за добу, від 2 до 6 – 10 крапель одноразово або по 5 крапель в два прийоми, щодня | Ниркова недостатність, вік до 6 місяців, підвищена чутливість до компонентів засобу | Запаморочення, сонливість, підвищена стомлюваність, нудота, риніт або фарингіт |
Стрепсілс | Таблетки або льодяники для розсмоктування | Амилметакрезол, дихлорбензиловий спирт | Антисептик місцевої дії з протимікробним ефектом | Таблетку розсмоктують раз в 3-4 години не частіше 8 разів за добу на протязі 5-7 днів | Вік до 5 років, підвищена чутливість до компонентів препарату | Індивідуальні алергічні реакції |
Люголь | Спрей | Молекулярний йод | Антисептик, надає бактерицидну дію на грампозитивні і грамнегативні бактерії | Зрошення глотки проводять 3 рази за добу, після їжі, проходження симптомів ангіни | Туберкульоз, геморагічний діатез, кропив'янка, вугрові висипання. Вік до 5 років | Сльозотеча, соплетечение, риніт, тахікардія, шкірні алергічні реакції |
Ускладнення
Найпоширенішими ускладненнями є гнійно-запальні процеси (отит, лімфаденіт, синусит) і захворювання на фоні інфекційно-алергічного механізму (міокардит, нефрит, артрит аутоімунного генезу). При своєчасному початку прийому антибіотиків ризик розвитку пізніх ускладнень значно знижується. Можливими захворюваннями, що виникли на тлі скарлатини, є:
- бактеріальний гломерулонефрит;
- суглобовий ревматизм;
- флегмонозна ангіна;
- ураження серцевих клапанів;
- хорея Сиденгама.
Профілактика скарлатини у дітей
Профілактичні заходи включають в себе карантинні заходи (у школах, дитячих садках та інших установ), своєчасне виявлення носіїв інфекції та їх ізоляцію на дому або в умовах стаціонару протягом 10-14 днів. Хворій дитині виділяється окремий посуд, контакти зі здоровими членами сім'ї повинні бути мінімізовані. У кімнаті, де перебуває хворий, необхідно регулярно провітрювати і здійснювати вологе прибирання.