Котяча двуустка - будова паразита, шляхи зараження, симптоми опісторхозу, діагностика і лікування

Розвиток небезпечної глистової інвазії під назвою опісторхоз провокує котяча двуустка – паразит у вигляді невеликого плоского хробака, який в якості остаточного господаря вибирає людини і рыбоядных тварин, у тому числі котів і собак. Він відноситься до класу трематод, є різновидом печінкового сосальщика. Цим паразитом сильно заражені всі сибірські річки. Звідси походить ще одна його назва – сибірська двуустка. Початковий її розмір не більше 2 див. Всередині господаря двуустка може паразитувати близько 10-30 років, що дуже небезпечно для життя.

Що таке котяча двуустка

Opisthorchis felineus (котячий сосальщик) – це представник плоских черв'яків з класу сосальщиков, який при попаданні в організм людини або тварини викликає опісторхоз. Концентрація цього гельмінта відзначається у печінці, підшлунковій і жовчному міхурі.

Як виглядає

Паразит має ланцетовидної форми – овальну з загостреними кінцями, нагадує вузький листок. Двуустка має жовтуватий колір, але практично прозора. Розміри невеликі: довжина досягає 5-15 мм, а ширина – 5-7 мм. Будова котячої двуустки має характерні особливості, які притаманні всім сосальщикам. Основна відмінність – присоски на передньому кінці, за рахунок яких паразит утримується у тілі хазяїна.

Морфологічні ознаки

По центру тіла розташовується розгалужена матка, заповнена коричневими яйцями. Відразу за нею знаходиться яєчник. Насінники розташовуються в хвостовій частині. Вони являють собою розетковидные освіти. Котячий сосальщик є гермафродитом, тобто для розмноження потрібна одна доросла особина. Ротова присоска має отвір, що веде в глотку, яка забезпечена м'язами. Вони забезпечують всмоктування їжі і виведення продуктів розпаду. Кишечник тягнеться впродовж всього тіла без відгалужень. Выделительное отвір знаходиться по центру заднього кінця тіла.

Цикл розвитку котячого сосальщика

Сибірський сосальщик має складний життєвий цикл. Перший його етап – це потрапляння яєць гельмінта в прісні водойми з фекаліями кінцевого господаря, частіше тварини. Подальший життєвий цикл котячої двуустки проходить наступні фази:

  • яйця на мілководді заковтують прісноводні молюски-битиниды;
  • через 2-10 місяців з'являються церкарії, які за 48 годин повинні встигнути потрапити в організм коропових риб (проміжного господаря);
  • у рибі церкарий втрачає хвіст, набуває захисну оболонку і перетвориться в личинки (метацеркарии);
  • після вживання людиною риби паразит проникає в органи ШКТ, де втрачає оболонку, а потім проникає в печінку;
  • за місяць відбувається дозрівання до дорослої особини, після чого починається відкладання яєць (в цей час з-за реакції імунної системи у людини проявляються симптоми опісторхозу);
  • з фекаліями гельмінти потрапляють у каналізацію або грунт, а потім – у водойми, після чого починається новий цикл.

Опісторхоз – котяча двуустка у людини

У прісній воді сибірська двуустка зберігає життєздатність протягом 1 року. Заразитися можна тільки через поглинання зараженої риби, яка була погано прожарена або проварена, а також солоної, в'яленої або холодного копчення. Інший шлях – заковтування равликів, молюсків або з яйцями гельмінта всередині. Тривалість існування котячої двуустки всередині організму досягає 40 років, тому протягом довго часу можна і не підозрювати про зараження.

Чим небезпечне захворювання

В результаті зараження сибірською двуусткой виникає глистяна інвазія, яка може протікати у вигляді безсимптомної інфекції або прийняти важку форму з серйозними ускладненнями. Паразит завдає шкоди:

  • жовчному міхурі і його проходах;
  • тканин печінки;
  • протоках підшлункової залози.

В результаті прикріплення ротовими і черевними присосками до слизових оболонок тканини останніх ущемляються. Це призводить до порушення кровотоку. Котяча двуустка та її яйця перешкоджають нормальному відтоку жовчі та секрету підшлункової залози. Така закупорка призводить до розширення проток, розвитку в них інфекції. Важка форма глистової інвазії небезпечна появою раку печінки та підшлункової, хронічного гепатиту, цирозу.

Інкубаційний період

У середньому інкубаційний період триває від 2 до 4 тижнів. Після цього людина починає відчувати перші симптоми опісторхозу. Починається інфекція дуже гостро. По мірі стихання цієї фази пацієнти відзначають поліпшення стану, і патологія перетікає в хронічну стадію. Вона найчастіше проявляється холециститом, хронічним панкреатитом, дискінезією жовчовивідних шляхів.

Симптоми зараження

Після закінчення інкубаційного періоду починається гостра стадія опісторхозу. За кілька тижнів захворювання перетікає в латентну стадію, приймаючи хронічну форму. Тут симптоми стихають, тому пацієнти відчувають полегшення, але це не означає, що котяча двуустка відступила. З'являються болі в правому підребер'ї, нервозність і безсоння. Для обох форм опісторхозу характерні наступні ознаки:

  • дратівливість;
  • підвищена збудливість;
  • алергічні реакції у вигляді висипу, почервоніння, свербежу та набряку Квінке;
  • сильний біль у правому підребер'ї;
  • відчуття тяжкості в області печінки і жовчного міхура;
  • пронос;
  • нудота, блювання;
  • втрата апетиту;
  • підвищене газоутворення.

Гостра форма опісторхозу

Стадія гострого опісторхозу триває від кількох днів до 3 місяців. До списку класичних симптомів приєднуються ознаки ураження легеневої області, астматичний бронхіт. При гастроскопії у пацієнтів спостерігаються ерозії і виразки на слизовій шлунка і дванадцятипалої кишки. Небезпека в тому, що опісторхоз часто плутають з іншими захворюваннями, тому потрібно диференціальна діагностика. На різні ступені глистової інвазії вказують такі симптоми:

  1. Легка. Супроводжується слабкістю, стомлюваністю, температурою до 38 градусів.
  2. Середня. Крім високої температури, відзначаються м'язові болі, блювання, розлад травлення.
  3. Важка. Характеризується приєднанням захворювань внутрішніх органів. Розвивається жовтяниця, збільшення лімфовузлів, біль у правому підребер'ї, здуття живота, розлади стільця, кашель, набряк Квінке.

Ознаки хронічного захворювання

При хронічному перебігу опісторхозу симптоми не так яскраво виражені. Він небезпечний тим, що навіть після лікування доводиться продовжувати терапію. Хронічна форма глистової інвазії супроводжується:

  • втомою;
  • дратівливістю;
  • сильним свербежем;
  • підвищеним потовиділенням;
  • головним болем;
  • запамороченням;
  • гастродуоденітом;
  • панкреатитом;
  • гепатит;
  • хронічний холецистит;
  • тремтінням пальців, язика, повік;
  • харчовою алергією.

Як позбутися від сибірського сосальщика

Головним методом діагностики котячої двуустки у людини і тварин є аналіз калу. Додатково проводиться імуноферментний аналіз. Він визначає імуноглобуліни групи М. Ці речовини вказують на ранню стадію інфікування. При виявленні антитіл igg лікарі говорять про запущеній стадії захворювання. Після постановки остаточного діагнозу опісторхоз, фахівець може призначити адекватну терапію.

Лікування опісторхозу носить комплексний характер. В епідемічному плані ця патологія не небезпечна, тому терапія може проводитися амбулаторно. У стаціонар пацієнта поміщають тільки при більш тяжкому перебігу захворювання. Лікування спрямоване на:

  • поліпшення відтоку жовчі;
  • відновлення роботи внутрішніх органів;
  • регенерації епітелію, пошкодженого присосками паразита;
  • усунення алергічної реакції;
  • дезінтоксикацію організму.

Схема медикаментозного лікування

Прийом ліків покликаний вирішити відразу кілька проблем, пов'язаних з опісторхозу. Пацієнтові доводиться брати кошти з різних категорій одночасно в залежності від конкретних симптомів та їх вираженості. Варто враховувати, що більшість з використовуваних препаратів токсичні, тому їх прийом повинен контролюватися лікарем. Схема лікування має три напрямки:

  1. Позбавлення від паразитів. З цією метою приймають антигельмінтні препарати.
  2. Відновлення уражених органів. Сюди відносяться антигістамінні, протизапальні, седативні засоби. Додатково можуть бути призначені ентеросорбенти, пребіотики і пробіотики.
  3. Профілактична терапія. Спрямована на запобігання повторної інвазії. Передбачає дотримання дієти з виключенням сирої, слабосоленої та замороженої прісної риби. Її потрібно варити мінімум 20 хвилин після закипання води.

Препарати для лікування опісторхозу

Медикаментозна терапія – це основний метод лікування опісторхозу. Вона починається з підготовчого етапу, коли показані препарати, що сприяють відтоку жовчі, протиалергічні та протизапальні ліки. При сильному запаленні доречні антибіотики. Наступний етап – дегельмінтизація, яка включає протипаразитарні препарати. Найефективнішим вважається Празиквантел, який активний по відношенню практично до всіх видів гельмінтів, в числі яких і котяча двуустка. На етапі реабілітації показані седативні, абсорбенти та пробіотики.

Протигельмінтні засоби

Найпопулярнішим ліками є Празиквантел. Він володіє декількома ефектами: викликає накопичення в тілі паразита іонів кальцію, що викликає параліч хробака, знижує опірність епітелію двуустки впливу травних ферментів господаря. Для людини дане ліки вважається відносно безпечним, побічні ефекти спостерігаються у 10% випадків. Як протипаразитарних використовують препарати нового покоління:

  1. Хлоксил. Знищує будь-яких гельмінтів з роду трематод всього за 2 дні. Перед початком лікування необхідно перейти на знежирену дієту, відмовитися від спиртного. При 2-денному курсі лікування потрібно приймати по 8-10 м, а при 5-денному – 4-5 р. Зазначена доза ділиться на 3 рази і випивається протягом доби через 15-20 хвилин після прийняття їжі.
  2. Альбендазол. Володіє більш широким спектром дії. Добова доза для дорослих становить 0,4 р. потрібно Приймати після їжі, не розжовуючи і не розділяючи.

Антигістамінні

Протиалергічні препарати призначаються для зниження рівня гістаміну в крові і придушення алергії на токсичні продукти життєдіяльності двуустки.Список антигістамінних засобів включає:

  • Димедрол;
  • Супрастин;
  • Лоратадин.

Седативні препарати

Ефект від застосування седативних засобів полягає в зменшенні роздратованості або хвилювання. Ці симптоми можуть супроводжувати опісторхоз, тому прийом таких препаратів раціональний. Крім того, седативні ліки відновлюють стан нервової системи, яка теж страждає від котячої двуустки. В склад комплексної терапії проти паразитів можуть бути включені засоби на основі валеріани або брому.

Протизапальні при появі васкулітів

Щоб попередити руйнування тканин кровоносних судин, тобто васкуліти, призначають протизапальні засоби на основі аскорутина, бутадіону та саліцилати. Вони додатково виявляють анальгетичну та жарознижувальну дію. Терапія спрямована виключно на усунення глистової інвазії, тому після неї повинен бути період реабілітації з дотриманням спеціальної дієти, фізіотерапією і загальнозміцнюючі процедурами.

Народні засоби

Якщо таблетки тільки справляються з котячої двуусткой, то кошти на основі рослин допомагають усунути порушення, що виникли в результаті захворювання. Трави виробляють на організм декілька ефектів:

  • дратівливий;
  • жовчогінний;
  • проносний;
  • протизапальний;
  • седативний.

Настій осикової кори

Для приготування народного кошти буде потрібно стільки осикової кори, щоб з неї вийшло 20 г сировини. Далі його закладають в термос, заливають 0,5 літра окропу. Засіб потрібно настоювати протягом 12 годин, після чого процідити через марлю. Прийом необхідно вести по 2-3 ст. л. за 30-40 хвилин до вживання їжі. Повторювати процедуру потрібно кілька разів у день протягом 25-30 діб.

Відвар чистотілу

Готовий відвар чистотілу ще називають квасом з-за особливостей приготування засобу. Потрібно близько 100 г вимитого і віджатого чистотілу. Його загортають в мішечок з марлі разом з невеликим шматочком кремнію, який потім поміщають на дно 3-літрової банки. Далі необхідно додати склянку цукру і 1 ст. л. сметани і залити сироваткою. Квас залишають на 2 тижні в темному місці. Пити необхідно кілька разів протягом дня по 0,5 склянки.

Молоко і березовий дьоготь

Вам буде потрібно 1 крапля дьогтю на 1 склянку молока. Це добова доза, яку потрібно вживати за раз. Далі з кожним днем необхідно на ту ж кількість молока додавати по 1 краплі доки їхня кількість не досягне 20 штук. Далі потрібно виконувати зворотне – щодоби зменшувати по 1 краплі. Весь курс терапії становить 40 днів.

Відвар пижма і полину

Змішайте рівні пропорції пижма і полину, після чого візьміть тільки 1 ч. л. трав'яної суміші. Її заливають 250 мл гарячої води, потім томити на повільному вогні 3-5 хвилин. Відвару потрібно дати трохи охолонути. Приймати засіб необхідно теплим по 0,5 ст. до 3 разів протягом доби. Курс лікування триває не менше 2 тижнів, далі роблять такий же за тривалістю перерву і повторюють цикл терапії.

Сибірська двуустка у домашніх тварин

Котяча двуустка може використовувати в якості остаточного господаря і домашніх тварин. Інкубаційний період опісторхозу у вихованців триває від 5 до 21 дня. Розпізнати захворювання на початковій стадії можна за першим симптомів:

  • підвищення температури;
  • слабкості тварини;
  • апатичного поведінки;
  • відмови від їжі.

Ознаки інвазії

Якщо захворювання приймає більш важку форму, то у тварини розвивається лихоманка і жовтяниця, яку можна легко побачити на слизових оболонках. Промацуючи область печінки, можна виявити її горбистість. На тлі цього спостерігається блювота, випадання шерсті, розлад травлення. Якщо стан тварини покращився, можливо опісторхоз прийняла хронічну форму. У цьому випадку з'являється хронічний панкреатит та дискінезія жовчних шляхів.

Чим і як лікувати

Терапія проти опісторхозу у тварин схожа зі схемою лікування, призначеної для людини. Інтенсивність і тривалість кожного етапу повинен визначати лікар-ветеринар. Основні напрямки лікування:

  1. Симптоматична терапія. Спрямована на стабілізацію загального стану тварини, усунення симптомів інтоксикації і алергії. З цією метою використовують антигістамінні препарати і засоби, що очищають печінку. Додатково вихованцеві призначають дієту, вітаміни, жовчогінні препарати і при необхідності антибіотики. Середня тривалість симптоматичної терапії становить 2-3 тижні.
  2. Дегельмінтизація. На цій стадії використовують ті ж протипаразитарні ліки, призначені для лікування опісторхозу у людей. Серед таких засобів виділяються Хлоксил, Празиквантел, Альбендазол. За порадою ветеринарів, цю терапію проводять в стаціонарі, так як використовуються медикаменти володіють побічними ефектами.
  3. Реабілітаційна терапія. На цьому етапі знову призначають гепатопротектори, жовчогінні і ферментні засоби. Під їх впливом організм і порушені його функції відновлюються, проходять побічні ефекти від попередніх стадій лікування.

Профілактика опісторхозу

Головною умовою профілактики опісторхозу є правильна термічна обробка риби. Котяча двуустка не здатна тривалий час витримувати високі температури. Рибу необхідно варити або смажити не менше 15-20 хвилин. Гарненько потрібно коптити і засолювати язя, ляща, чебака, плотву. Інші заходи профілактики:

  • у разі приготування юшки на природі не мити посуд, овочі і руки у водоймах;
  • обробляти рибу окремим ножем, після чого мити руки з милом;
  • не давати домашнім вихованцям сиру рибу родини коропових;
  • після засолювання риби не вживати її раніше 10 днів;
  • не пробувати сиру рибу або фарш.

Відео

Про Описторх (котяча двуустка) і Опісторхоз

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!