Агорафобія - причини виникнення психічного розладу, симптоматика та методи лікування
У сучасній класифікації психічних розладів агорафобія (agoraphobia) характеризують як страх перед відкритими просторами. Люди з таким діагнозом бояться реальних або очікуваних ситуацій, наприклад, поїздок у громадському транспорті, перебування у натовпі, черзі, відкритих або закритих приміщеннях. Тривожний розлад викликане страхом, що людина не зможе втекти або отримати допомогу у разі, якщо його стан погіршиться. При адекватному лікуванні близько 30% людей з цим психічним захворюванням повністю позбавляється від його симптоматики.
Що таке агорафобія
Це боязнь великих просторів і скупчення людей, яка часто підкріплена соціальним збентеженням. Вперше термін був введений для визначення страху ринків: «агора» в перекладі з давньогрецької означає «ринок», звідси і назва хвороби. Хворий агорафобією людина відчуває сильне занепокоєння, хоче втекти від людей, з приміщення, але йому складно або незручно зробити це.
Симптоми тривоги виникають у натовпі людей, на порожніх вулицях, площах, у торговому центрі, в приміщеннях з відкритим вікном або дверима. Людина усвідомлює, що знаходиться в небезпеці. Агорафобія проявляється, крім того, в страху виходити з зони комфорту (житла) одному, при цьому в супроводі попутника хворий відчуває себе впевнено і добре. Однієї з різновидів агорафобії є страх публічно виступати, страх осоромитися, зробити щось неправильно, не сподобається іншим має соціальне забарвлення.
Причини
Деякі хворі початку хвороби передує різко виражена тривога. Приміром, чоловік був у магазині, де сталася пожежа, а двері при цьому були вузькими. Згідно з психоаналітичною теоріям, користь для хворого можна витягти, адаптуючи (йдучи назустріч) симптомів агорафобії. Виділяють наступні причини патології за типом блокування:
- Фізична. Велика частина людей з острахом натовпу і відкритого простору страждають гіпоглікемією (зниження рівня глюкози в крові).
- Емоційна. Блоки такого характеру визначаються неминущим занепокоєнням, сильними стразами, передчуття катастроф. Зустрічаються хворі агорафобією, які сильно залежали від матері і вважають себе відповідальними за її щастя. При цьому часто після корекції стосунків з мамою хвороба проходить.
- Ментальна. Включає страх божевілля і смерті. Агорафоб в дитинстві міг зіткнутися зі смертю або умопомешательством близької людини. Після дорослішання, навіть зміни він пов'язує зі смертю, що призводить до появи паніки. В його несвідомому таяться страх шлюбу, переїзду, дорослого життя, народження дитини, зміни роботи. На межі ментального та емоційного рівня ці страхи виходять назовні.
Відмітна особливість людей з соціальними фобіями – багате, непідконтрольне уяву. Така ментальна активність сприймається самою людиною, як божевілля. При цьому важливо зрозуміти і прийняти власну надчутливість, контролювати її прояви. Причини розвитку агорафобії проявляються також внаслідок фізичного або психічного факторів. Ризик захворювання підвищує стрес, тривалий прийом транквілізаторів (бензодіазепінів). До інших можливих причин прояву фобії відносять:
- зловживання спиртним;
- хвороби психіки (порушення харчової поведінки, депресія);
- дитячі травми психіки;
- захоплення наркотиками;
- сильні стресові ситуації – втрата близьких, звільнення, війна, тощо
Симптоми
Страх виходити на вулицю рідко спричиняє симптоми фізичного типу, велика частина агорафобов воліє уникати ситуацій, що провокують напади паніки. Фізична симптоматика включає:
- гіпервентиляцію;
- почастішання серцебиття;
- рум'янець, жар;
- зміни потовиділення;
- шум, дзвін у вухах;
- тремор, тремтіння;
- шлункові розлади;
- проблеми з ковтанням;
- запаморочення, непритомність;
- нудоту.
Крім фізичних ознак агорафобії, існують поведінкові і психологічні. Так, страх виходити на вулицю проявляється наступними симптомами:
- страх залишатися наодинці з самим собою;
- страх, що оточуючі люди побачать ваш напад (збентеження через це);
- симптоми депресії;
- відсутність впевненості у собі, низька самооцінка;
- переживання про ризик зупинки серця, раптова смерть;
- страх зійти з розуму;
- почуття втрати контролю над ситуацією;
- безупинне страх, занепокоєння без підстав;
- впевненість, що без підтримки інших нереально вижити;
- уникання обставин, що провокують напад паніки.
Види агорафобії
Даний тип нервових розладів частіше виникає у жителів великих міст і вкрай рідко діагностується у людей з сільської місцевості. Більшість хворих агорафобією – жінки, що пояснюють соціально-культурні засади суспільства. Прояви патології відрізняються у кожного пацієнта: для одного навіть відкриті двері в іншу кімнату – привід для страху, для іншого небезпеку представляють лише величезні стадіони. У зв'язку з цим розрізняють конкретні види страху для визначення ступеня його прояви і варіанти лікування хвороби.
Боязнь відкритого простору
Страх виникає при знаходженні на великих площах в місті, відкритих парках, полях. Відсутність візуальних кордонів викликає у хворого агорафобією дискомфорт. Несвідома тривога появи у людей в момент перебування на безлюдних вулицях, при цьому важливо розуміти, що хворий не відчуває страху до соціуму. У пустельних місцях ризик появи нападу паніки зростає, що пов'язано з відсутністю допомоги при виникненні такої необхідності. Цим пояснюється, чому перші симптоми агорафобії з'являються, коли людина залишається наодинці з собою.
Фобія відкритих дверей
Це розлад психіки, в основі якого лежить несвідомий страх. На думку лікарів, боязнь відкритих дверей іноді здобувається в повсякденному житті внаслідок страху перед чимось, що пов'язане з емоційними травмами при спілкуванні з людьми. У певних випадках агорафобія сильно ускладнює життя людини, проявляючись як страх відкритих дверей, при якому неможливо покинути кімнату і забезпечити себе необхідними речами, продуктами.
Страх вийти з дому
Людина не здатна контролювати свій страх, при адекватному поведінці на відкритому просторі він губиться, може впасти в паніку. Патологія ставить хрест на особистому та суспільному житті хворого. Людям з початковою формою агорафобії властиві таким симптоми, як:
- підвищення пульсу;
- жар, почервоніння шкіри;
- зміна АТ;
- втрата орієнтації у просторі;
- слабкість в ногах;
- уникання спілкування зі знайомими, пр.
Діагностика
При діагностуванні хвороби використовуються спеціальні шкали для визначення рівня тривоги. Максимально поширеною є шкала Спілберга, яка встановлює тривожність пацієнта від низької (до 30 балів), до високої (вище 46 балів). Агорафобія діагностують на основі:
- зібраного анамнезу;
- тривалих бесід з психіатром, лікарем;
- фізичного огляду, що дозволяє виключити інші патології зі схожими симптомами;
- критеріїв розлади, перелічених у Діагностичному і статистичному керівництві з психічних хвороб.
Лікування агорафобії
Терапія людей з агорафобією вимагає комплексного підходу, що включає медикаментозне та психотерапевтичне лікування, використання загальнозміцнюючих засобів. Широко поширені фізіотерапевтичні процедури, тренінги, психотерапія. Важливу роль у лікуванні відіграють соціальні заходи, мета яких – запобігання ізоляції пацієнта.
Вибір терапевтичної методики для кожного пацієнта індивідуальний, причому лікар зобов'язаний проінформувати хворого про переваги і недоліки кожного з них. Важливо попередити агорафоба про побічні ефекти медикаментів, оскільки при такому психічному розладу є тенденція уникати прийом призначених препаратів. Максимально ефективним вважається комплексне лікування агорафобії, що включає медикаменти і психотерапію.
З метою запобігти рецидив (загострення хвороби), медикаментозну терапію продовжують щонайменше 3-6 місяців після стабілізації стану хворого. Лише після цього можна пробувати відмінити прийом ліків. Методи психотерапії можуть продовжувати застосовуватися і після відміни медикаментозного лікування. Навіть при стійких ремісії важливо періодично консультуватися у лікаря, відвідувати психолога. При рецидиві агорафобії хворому рекомендується відновлення лікування препаратами, яке повинно тривати значно довше (як мінімум рік).
Медикаментозне лікування
Терапія антидепресантами та транквілізаторами призначається хворим з панічними симптомами, причому в деяких випадках доводиться підбирати максимально відповідний препарат у декілька етапів, тому лікування проводиться під контролем лікаря. Деяким пацієнтам призначаються трициклічні антидепресанти, однак у них великий список побічних дій, що потрібно враховувати при виборі. Для позбавлення від почуття тривоги застосовують бензодіазепіни типу Клоназепаму або Алпразоламу. При панічному розладі часто призначаються такі кошти:
- Зайрис. Основне показання до прийому – блокування та усунення гострих нападів психозу і шизофренії. Приймають Зайрис і для лікування агорафобії. Перевага ліки полягає у відсутності протипоказань (за винятком індивідуальної непереносимості компонентів). Недоліком вважаються численні побічні ефекти.
- Залокс. Це антидепресант з активною речовиною серталином, переважною в нейронах зворотний повернення серотоніну. Перевагою препарату є його ефективність, недоліком – висока вартість.
- Паксил. Надає схоже з Залоксом дію, але є більш доступним і дешевим аналогом. Недолік кошти – часті побічні ефекти у вигляді апатії, неконтрольованої агресії, пр.
Експозиційна терапія
Популярним методом такого лікування є десенсибілізація, яку активно застосовують при деяких видах фобій, включаючи агорафобія. Лікарі успішно використовують поведінкову терапію для лікування панічних розладів і атак. Існують різні методи експозиційної терапії, в основі яких знаходиться принцип систематичної десенсибілізації. До них відносяться:
- Прихована сенсибілізація. Лікар навчає хворого максимально глибоко розслаблятися, після представляти себе в страхітливої ситуації. При виникненні у пацієнта сильного почуття тривоги, лікар просить його прибрати зі свідомості джерело страху, припинити уявне представлення і продовжити релаксацію. При багаторазовому повторенні процедури реакція страху втрачає силу, оскільки стан розслаблення фізіологічно протилежно остраху.
- Градуально-експозиційний лікування. Як правило, цей вид терапії проходить поступово, для нього характерно повільне наближення до кінцевої мети.
- Метод «повені». Під керівництвом лікаря хворий протягом 1-1,5 години втягується в ситуацію, при якій у нього починається приступ паніки. Страхи пацієнта досягають межі і переживаються в повній мірі. Ця методика вважається однією з найбільш дієвих в поведінкової терапії. При наявності довіри до терапевта хворий за короткий час долає сильне невротичний розлад або фобію.
Як позбутися від агорафобії самостійно
Захворювання здатне істотно ускладнити життя, при цьому ефективне лікування допомагає подолати розлад або навчитися ефективно ним управляти, щоб не стати заручником власних страхів. При агорафобії рекомендується виконати такі дії:
- розслабитеся, увімкніть спокійну, приємну музику, закрийте очі;
- уявіть, що переступаєте поріг будинку (не формуйте події, поступово збільшуйте відстань, відстежуючи відвідують вас думки);
- при дискомфорті повертайтеся назад, але після досягнення стійких позитивних результатів переходите до дій – починайте виходити з дому;
- визначте, що вас утримує від покидання зони комфорту, знайдіть «прив'язку» (дверна ручка, кут кімнати, тощо);
- коли місце виявиться, ви відчуєте спокій, безпека;
- закривши очі, максимально розслабившись, перемістіть точку комфорту в іншу частину квартири (при вдалому результаті експерименту в новій зоні ви відчуєте себе легко);
- виконайте вправу декілька разів до настання впевненості, що лише ви створюєте власну зону комфорту.
Відео
Агорафобія-Страх відкритого простору. Психотерапія
АГОРАФОБІЯ. Як побороти СТРАХ пересування на вулиці?