Діатез на щоках у дитини – лікування та причини появи

Майже у кожної дитини на першому році життя на щоках з'являються червоні точки, які сверблять і сверблять. Це привід для звернення до фахівця, батьки не повинні замовчувати і ігнорувати проблему. Почервоніння на щоках у немовляти стає першою ознакою діатезу, який необхідно лікувати.

Що таке діатез

Це один із проявів дерматиту, яке є наслідком впливу зовнішніх провокуючих факторів. Лікарі відносять захворювання до алергічних реакцій, які особливо актуальні в період введення першого прикорму. У більш ранньому віці шкірних висипань передують особливості харчування жінки під час лактації. По суті, діатез – це реакція на алерген, який потрапив в організм дитини. Якщо вчасно не викреслити з життя малюка провокуючий фактор, хвороба може ускладнитися вже іншою формою дерматиту, стати хронічним захворюванням.

Як виглядає

Алергія на щоках у дитини супроводжується характерними висипаннями на шкірі. Це дрібні бульбашки з рідким вмістом, які при розчісуванні мають властивість лопатися. Крім того, діатез виглядає як попрілість і почервоніння верхнього шару епідермісу, схильний до лущення й підвищеної набряклості шкірних покривів. Такий змінений вид щік складно не помітити, тим більше, дитина веде себе раздражительно і вкрай агресивно, потребує лікування.

Як довго проходить діатез у немовлят

Характерна алергічна реакція носить тимчасовий характер, однак спрогнозувати клінічний результат проблематично. Як скоро зникне діатез у немовлят, відомо тільки батькам, завдання яких – усунути алерген з життя малюка, дотримуватися всі лікарські приписи, не змінювати і не порушувати схему інтенсивної терапії. В цілому, висипання перестають свербіти на 3-5 добу, повністю зникають з поверхні щік – до 7 дня. Головне – лабораторним шляхом визначити, що може викликати діатез на щоках у дитини – лікування малюка почати вчасно.

Чим небезпечний

При своєчасному лікуванні це захворювання не небезпечно для здоров'я, однак при відсутності заходів термінового реагування модифікується з атопічного дерматиту у екзему на тілі. Відповідь на питання, небезпечний діатез у немовляти, однозначно ствердна, і про це повинна знати кожна мама. Оскільки малюк відчуває сильне відчуття свербежу, веде себе раздражительно, погано спить, мало їсть, а при розчісуванні здатний знести інфекцію в дерму з подальшим нагноєнням.

Після просихання ранок на шкірі формується кірка, яку дитина прагне здерти. Робити цього не рекомендується, оскільки можуть залишитися точкові шрами. При наявності діатезу на щоках батьки повинні розуміти, що дитячий організм схильний до алергічних реакцій, і з віком така клінічна картина може не змінитися. Клінічний результат і лікування залежать від того, який вид діатезу загострився в конкретному випадку.

Види діатезу

Специфічні симптоми зазначеного захворювання добре знайомі кожному з батьків, а ось види діатезу бажано визначати спільно з лікуючим лікарем після комплексного обстеження в умовах стаціонару. Від цього залежить можливий клінічний результат при діатезі, оскільки правильно поставлений діагноз – це вже половина одужання. Отже, педіатри пропонують таку класифікацію:

  1. Ексудативний діатез (алергічний). Виникає внаслідок недостатньої вироблення травних ферментів, зниження захисної функції кишечника на першому році життя.
  2. Гіпопластичний діатез на щоках. Хвороба рідкісна, супроводжується ураженням серцево-судинної та ендокринної системи.
  3. Нервово-артрический діатез. Захворювання прогресує вкрай рідко, супроводжується ожирінням, судомами і нічними кошмарами.

Алергічний

Якщо в організм дитини потрапило токсична речовина, не виключено, що незабаром на тілі з'являться характерні висипання. Алергічний діатез у дітей характеризує надходження в органи ШКТ харчових алергенів, які викликають не стільки перистальтику кишечника, скільки дрібну висип зі стійким ефектом зудящим. Це не лише наслідок неправильного харчування матері та дитини, але і результат недотримання правил особистої гігієни немовляти. При схильності до такого пологах недузі батьки повинні бути строгими і відповідальними до раціону малюка.

Причини діатезу

При регулярному споживанні алергенів в добовому раціоні не варто дивуватися, чому на шкірі з'явився діатез. У дорослих така проблема зі здоров'ям отримує свій розвиток, вкрай рідко, а у дітей на тлі ослабленого імунітету або дефіциту вітамінів розвивається дуже часто, особливо в ранньому віці. Педіатри виділяють основні причини діатезу, які пильні батьки повинні всіляко уникати. Це:

  • особливості харчування (важливо уникати споживання продуктів з алергенними властивостями);
  • неправильний режим дня;
  • ослаблений імунітет;
  • часті інфекційні захворювання;
  • прийом лікарських препаратів;
  • неправильний введення першого прикорму;
  • синтетичне натільну і постільну білизну;
  • генетична схильність;
  • сухе повітря в дитячій кімнаті.

У немовлят

Найчастіше з такою проблемою стикаються молоді мами при введення першого прикорму. Алергічна реакція виникає при порушенні режиму харчування, наприклад, на окремі види соків або яєчний жовток. Тому перший час все нові харчові інгредієнти повинні надходити в дитячий шлунок у мінімальній кількості, а їх порції збільшувати поступово. При цьому важливо уважно стежити за реакцією дитячого організму. Інші причини діатезу у немовлят – синтетичне натільну і постільну білизну, вологе або сухе повітря в дитячій кімнаті.

Може бути діатез від суміші

Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, не виключено, що поява плям на шкірі пов'язане з вибором суміші. Така покупка не повинна бути самовільним, потрібно попередньо проконсультуватися з дільничним педіатром. Діатез від суміші з'являється, якщо запропонований склад містить завідомо алергічні компоненти. Вживати таку їжу категорично заборонено, інакше в подальшому чекає тривала лікувальна дієта. Порада молодим матусям: як можна довше годувати свого малюка грудним молоком, що є невичерпним джерелом вітамінів.

Лікування діатезу на щоках у дитини

Першим ділом маленького пацієнта потрібно посадити на дієту, щоб визначити характер алергену. Після важливо не контактувати з таким, щоб діатез на обличчі у дитини повторно не загострився, а клінічна картина не посилилася. Корисно подивитися передачу доктора Комаровського на задану тему, щоб зрозуміти і визнати відсутність глобальної проблеми зі здоров'ям. Ефективне лікування діатезу на щоках у дитини вимагає комплексного підходу, який включає дієту, правильний режим дня і прим окремих медичних препаратів для усунення тривожної симптоматики.

У немовлят

При перебігу патологічного процесу пацієнт поводиться нервово. З питанням, як вилікувати діатез у дитини на щоках, краще звернутися до лікаря індивідуально. З прийомом медикаментів поспішати не варто, для початку рекомендується випробувати загальні поради та альтернативні методи, не менш продуктивні на практиці. У такому випадку лікування діатезу у немовлят є щадним і максимально безпечним. Ось хороші варіанти на кожен день:

  1. Не наливати у ванночку для купання окріп, а купати дитину у воді при кімнатній температурі. Додавати відвар череди, лопуха, ромашки для заспокоєння нервової системи. Така водна процедура піде тільки на користь.
  2. Перед сном обов'язково провітрювати дитячу кімнату, а постільна білизна дитині вибирати виключно з натуральних матеріалів. Теж саме стосується одягу, в якій дитина проводить велику частину дня.
  3. Включити в добовий раціон тільки гіпоалергенні продукти, корисні для системи травлення та загального самопочуття. При лікуванні прикорм вводити по рекомендації дільничного педіатра.

Мазь

Перш ніж використовувати той чи інший лікуючу засіб, важливо переконатися, що алергічна реакція на його синтетичні або рослинні компоненти в дитячому організмі повністю відсутня. В іншому випадку може так виявитися, що лікувальний ефект не спостерігається, зате проблема зі здоров'ям тільки посилюється. Основа інтенсивної терапії – правильно підібрані крем або мазь при діатезі у немовлят, які використовувати до повного зникнення тривожної симптоматики. Ось чим мазати діатез на щоках у дитини краще:

  • Судокрем;
  • Бепантен;
  • Доксепін;
  • Синекван;
  • Элоком-З;
  • Афлодерм;
  • Адвантан;
  • цинкова мазь;
  • мазь дегтярна;
  • Тетрациклін.

Такі лікуючі кошти використовувати зовнішньо, наносити на попередньо вимиті і очищені шкірні покриви тонким шаром. Змащувати уражені ділянки складом бажано кілька хвилин, щоб ліки вбралося. Після водою не змивати, зверху пов'язки не накладати. Неприємні відчуття від застосування повністю відсутні, зате лікувальний ефект настає негайно. Лікарі дають місяць терміну для повного одужання, в реальності позитивна динаміка спостерігається набагато раніше.

Бепантен

Це медичний препарат нового покоління, який можна використовувати в лікувальних цілях з перших днів життя. Бепантен при діатезі у новонароджених в найкоротші терміни прибирає неприємний свербіж і почервоніння, залишає настільки неприємні відчуття в далекому минулому. Діє краще будь-яких настоїв трав, характеризується гіпоалергенним складом. Отже, необхідно тонким шаром змащувати проблемні зони і на наступний день їх вже не буде. Це найпоширеніший і затребуваний в масах варіант, як лікувати діатез на щічках у немовляти.

Лікування діатезу народними засобами

Використання методів альтернативної медицини теж не заборонено, тим більше, ризик виникнення побічних явищ на шкірі зовсім мінімальний. Частіше батьки вибирають ванночки з череди і ромашки, але багато відвари і настої ефективні при пероральному прийомі. Дієві рецепти для продуктивного лікування діатезу народними засобами представлені нижче:

  1. 10 лаврових листків запарити в 1 літрі окропу, настояти ніч. Давати дитині пити по 1 ст. л. до трьох разів за добу.
  2. Подрібнений і висушений корінь кульбаби у кількості 2 ст. л. залити окропом, настояти, давати дитині натще по 1 ч. л тричі за день.

Відео

Що таке діатез і потрібно його лікувати? - Доктор Комаровський

Відгуки

Вероніка, 31 рікПри вагітності з'явилася висипка на тілі, а дитина народилася з діатезом. З того часу вже минуло три роки, а схильність до алергічних реакцій, як і раніше присутня. Спочатку з'являються дрібні цяточки, які розкриваються і починають спочатку мокнути, а потім підсихати. У нас лікування гормональними мазями курсом, тимчасово допомагає. Раджу Эколом-С.
Аліна, 33 рокиЯк вилікувати діатез у дитини на щоках, мені радив наш дільничний лікар. Спочатку збираю яєчну шкаралупу, мою, потім повністю просушую і подрібнюю в борошно з допомогою кавомолки. Дитині для лікування даю по 1 ч. л. порошку, який розводжу лимонним соком. Ліки не дуже приємне на смак, але від шкірної висипки відмінно допомагає. Давати вітаміни.
Інна, 26 роківНам допоміг крем Бепантен. Народній медицині я не вірю, а ось цей медичний препарат випробувала на своїй дитині. Відразу ж проходить запалення на щоках, шкіра стає блідою і гладкою, немає скарг на свербіж і печіння. Однієї домашньої процедури мало буде, бажано пройти повний лікуючий курс, але при цьому відмовитися від усіх можливих алергенів у їжі.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!