Зниження лібідо у жінок і чоловіків - причини, симптоми і методи лікування
Втрата лібідо або його сильне зниження є серйозною проблемою в житті людини. Зменшення статевого потягу веде до емоційного дискомфорту, проблем у відносинах, сімейного життя, нерідко сигналізуючи про проблеми фізичного чи психічного здоров'я. Розлад сексуального життя часто веде до напружену обстановку в родині, розриву стосунків пари, навіть розлучень. Зниження лібідо як у жінок, так і чоловіків обов'язково повинно підлягати комплексному лікуванню.
Що таке лібідо
У перекладі з латинської мови лібідо – це сексуальні (статеві) потяг людини, пристрасть до протилежної статі, бажання фізичної близькості. Це явище контролюється:
- ендокринною системою;
- центральною нервовою системою;
- різними групами статевих гормонів – тестостероном, естрогеном, прогестероном та ін., які виробляються у спеціальних залозах (яєчках, яєчниках, гіпофізі, гіпоталамусі);
- деякими соціальними факторами (виховання, релігія, мораль).
Потреба в інтимних контактах розвивається під час статевого дозрівання, остаточно формується до 16-18 років. У кожного лібідо має свою ступінь вираженості в залежності від гормональної системи, особливостей характеру. Однак є і патології сексуального потягу: гіперсексуальність, асексуальність, гіпосексуальність та ін. Зниження сексуального бажання виникає і при одноманітності статевого життя подружжя, при порушенні інтимності.
Чоловіча
Сексуальну активність у чоловіків визначають гормони групи андрогенів, особливо тестостерон. Особливості:
- На лібідо надають значно вплив психологічні фактори, стан ендокринних залоз внутрішньої секреції (щитовидна залоза, гіпофіз, наднирники), наявність хронічних захворювань.
- Статева функція у чоловіків залежить від способу життя-вживання алкоголю, куріння, відсутність фізичної активності веде до зниження статевого потягу.
- Нормальне чоловіче лібідо проявляється регулярним статевим життям, повноцінної ерекцією і еякуляцією.
Жіноче лібідо
Сексуальне бажання жінок залежить від гормонів (пролактин, естрогени), психоемоційного стану, способу життя, хронічних хвороб. У жінок зустрічається фізіологічне зниження бажання фізичної близькості внаслідок вагітності та пологів. Зміна сексуального бажання багато дівчат відзначають під час менструального циклу, що пояснюється різним рівнем статевих гормонів протягом місяця: в період овуляції рівень естрогенів в кілька разів вище, ніж на початку або в кінці циклу.
Зниження лібідо у жінок
Відсутність лібідо у жінок або його зменшення – нерідке явище. Багато дівчат відзначають небажання займатися сексом внаслідок повної відсутності порушення та/або оргазму при статевому акті, при больових відчуттях під час акту. Нормальні і природні процеси зниження лібідо у жінок з віком (після 40-45 років), при настанні менопаузи та клімаксу, що пов'язано з припиненням дітородної функції, згасанням функціонування яєчників.
Чому у жінки зникає потяг
Знижене лібідо пов'язано з ендокринними порушеннями в жіночому організмі, стресами, депресіями, психологічними травмами (наприклад, зґвалтування або сексуальні домагання в дитячому віці). Зменшення сексуальної активності часто пов'язане з вагітністю, народженням дитини, тривалим періодом лактації, внаслідок тимчасової перебудови всіх систем організму, особливо ендокринної. Крім того, зниження статевого потягу – один з побічних ефектів при тривалому застосуванні гормональних препаратів.
Симптоми
Жінки і дівчата намагаються приховати від чоловіка або хлопця своє небажання займатися сексом, боячись її образити або здатися неповноцінною, тому ознаки проблем зі статевим життям не завжди помітні навіть її партнеру. Низьке лібідо у жінок проявляється наступним чином:
- постійне або періодичне відсутність сексуального бажання, яке проявляється навіть під час прелюдії;
- відсутність порушення;
- відсутність розрядки при мастурбації або відмова від самозадоволення (якщо жінка раніше їм регулярно займалася);
- відраза до сексу;
- уникання будь-яких інтимних контактів з партнером;
- сухість піхви (відсутність мастила) під час статевого контакту.
Лікування
Перед тим як почати лікування, необхідно з'ясувати, яка причина зниження лібідо. Зробити це допоможе сексолог – лікар, який спеціалізується на порушеннях сексуального життя людей. Якщо розлад статевого життя – результат психологічних розладів, то необхідна консультація психолога або психотерапевта, який призначить необхідне лікування (антидепресанти, індивідуальне вирішення психологічних проблем). У випадках захворювань ендокринної системи необхідна комплексна гормональна терапія.
Допомогти жінці налагодити сексуальне життя допоможуть продукти харчування, які багаті вітамінами групи В, D, кальцієм і цинком: горіхи, насіння соняшника і гарбуза, боби, морепродукти. Допоможуть і народні методи лікування: відвари, настої імбиру, ялівцю, чорниці. Не слід забувати про ароматерапії: запах мускату або кориці в спальні може допомогти з потрібним настроєм не тільки жінці, але і її партнеру.
Зниження лібідо у чоловіків
Сексуальний потяг має велике значення для будь-якого здорового чоловіка. Вважається нормальним явище, коли хлопця тягне до красивої дівчини. Однак не завжди чоловік може похвалитися сильним сексуальним бажанням – може відмічатися зниження або відсутність статевого потягу у чоловіків. Згідно зі статистикою, такою патологією страждає кожен п'ятий половозрелый чоловік, і вона розвивається під впливом цілого комплексу фізичних факторів і психологічних причин.
Причини
Дуже різноманітні причини розвитку порушень статевого потягу. Зазначають від простої втоми до серйозних порушень функціонування систем та органів. Зниження сексуального бажання обумовлено наступними факторами:
- психологічними проблемами;
- психічними захворюваннями;
- нервовим перенапруженням;
- хронічними стресами;
- травмами;
- хронічними захворюваннями;
- інфекційними ураженнями;
- патологічним зміною гормонального фону;
- шкідливими звичками (куріння, вживання алкоголю);
- безконтрольним і тривалим застосуванням деяких лікарських засобів.
Симптоми
Проблеми з лібідо у чоловіків проявляються такими симптомами:
- повна відсутність ерекції;
- скороминучі ерекція;
- відсутність еякуляції;
- відраза до сексу;
- відсутність сексуального бажання;
- уникнення сексуальних контактів з партнеркою або дружиною;
Лікування
Зниження статевого потягу у чоловіків лікується так само, як і у жінок: необхідна консультація сексолога, психолога. При підозрі на ендокринні захворювання необхідно здати аналіз на вміст гормону тестостерону в чоловічому організмі. До лікування зниженого сексуального бажання слід підходити строго індивідуально в залежності від причини, що викликала такий стан.
Чоловікові слід звернути особливу увагу на свій спосіб життя, змінити його. До поступового зниження синтезу статевих гормонів і відсутності статевого потягу, іноді і імпотенції ведуть:
- регулярне вживання фаст-фуду та іншої жирної, надмірно солоної їжі;
- малорухливий спосіб життя;
- гіповітаміноз;
- куріння, зловживання алкоголем.
Відео
Зниження лібідо | Про найголовніше