Геморой 3 ступеня зовнішній, внутрішній і комбінований - симптоми, лікування в домашніх умовах і операція
Якщо вчасно не лікувати запалення гемороїдальних вузлів комбінованими методами, прогресує геморой 3 ступеня, який вважається вже хронічним, і лікується шляхом проведення операції. Хвороба починається з невидимих анальних тріщин, але при відсутності консервативної терапії хворобливі вогнища патології починають випадати. Геморой 3 стадії характеризує вже ускладнену клінічну картину, вимагає проведення радикальних заходів з боку проктолога.
Що таке геморой 3 ступеня
Це запалення гемороїдальних вузлів, яке не піддається консервативному лікуванню. Відмінною особливістю 3 ступеня геморою є процес випадіння гемороїдальних вузлів, які складно вправити. Пацієнт відчуває не тільки внутрішній дискомфорт, але і гострий напад болю. Розвивається зовнішній геморой, який легко травмувати і тим самим тільки посилити переважну клінічну картину. Вогнище патології зосереджений в зоні анального проходу, тому при перших симптомах потрібно звернутися до проктолога.
Симптоми захворювання
Щоб вилікувати геморой і подовжити період ремісії, важливо знати, як виявляється патологічний процес, як часто атакують рецидиви і під впливом яких патогенних факторів. Характерні симптоми при запальних захворюваннях 3 ступеня докладно представлені нижче, стають головною причиною госпіталізації пацієнта:
- випадання гемороїдальних шишок без фізичних навантажень;
- гострі болі, доповнені сверблячкою, печінням області анального отвору;
- поява зовнішніх гемороїдальних вузлів;
- запалені сусідні вени;
- ослаблення анального сфінктера;
- набряк з частими кровотечами;
- ускладнений процес дефекації;
- різке зниження рівня гемоглобіну в крові;
- рецидиви хронічного запору.
Причини розвитку захворювання
Ефективне лікування геморою 3 стадії неможливо без пошуку першопричини, інакше терапевтичний ефект тимчасовий або зовсім відсутній. По суті, це ускладнення початковій стадії характерного недуги, яке не було своєчасно і повноцінно проліковано. Геморой третього ступеня часто прогресує з вагітністю, однак на практиці зустрічаються й інші патогенні фактори. Серед таких:
- схильність до закрепів;
- пасивний спосіб життя;
- наявність шкідливих звичок;
- пристрасть до гострих, солоних, копчених страв;
- підвищені фізичні навантаження;
- ускладнення після пологів;
- наявність анальних тріщин.
Ймовірність ускладнень
Якщо комбіновані препарати від геморою неефективні на практиці, лікарі пропонують альтернативні методи видалення гемороїдальних шишок. Якщо зазначену проблему зі здоров'ям не вирішити за допомогою радикальних хірургічних заходів, потенційні ускладнення 3 ступеня патології можуть бути такими:
- ризик обмеження вузлів;
- запалення параректальної клітковини;
- тромбоз гемороїдальних вен;
- залізодефіцитна анемія;
- зараження крові при травмуванні сайту.
Лікування геморою 3 ступеня
Виникнення анемії можуть передувати періодичні загострення геморою, які супроводжуються рясними кровотечами. Ефективне лікування геморою 3 стадії без операції можливо при своєчасному реагуванні на проблему, при цьому після діагностики лікар дає пацієнтові наступні цінні рекомендації:
- При хворобливих відчуттях відмінно допомагають ректальні супозиторії з аналгетичну і протизапальну дію.
- При сильному свербінні і палінні області анального отвору позитивна динаміка спостерігається від антигістамінних препаратів.
- Для пом'якшення процесу дефекації можуть бути задіяні проносні засоби, фітопрепарати.
- Для видалення гемороїдальних вузлів можуть бути задіяні малоінвазивні методики з нетривалим періодом реабілітації.
- Запущена стадія характеризується проведенням операції, як радикального методу лікування 3 ступеня геморою.
Лікування без операції
Комбіновані мазі, супозиторії, гелі і таблетки краще допомагають при неприємних відчуттях ранній стадії недуги. При 3 ступені геморою такі відрізняються низькою ефективністю, лише запускають прогресуючий патологічний процес. Якщо вчасно звернутися до лікаря, можна уникнути зволікання. До консервативної терапії краще застосовувати при появі перших ознак геморою, пізніше – бажано лікуватися за участю малоінвазивних методик або проведення операції.
Правильне харчування і дієта
В домашніх умовах геморой лікують комплексно, лікарі рекомендують пацієнтові більше рухатися, дотримуватися правил особистої гігієни і правильно харчуватися. В останньому випадку мова йде про лікувальну дієту, яка повністю виключає вживання жирної, смаженої, солоної, копченої, пряної їжі, алкоголю, газованих напоїв. Інші заборонені продукти харчування представлені нижче:
- жирні сорти м'яса і риби;
- перші бульйони;
- кетчупи і майонези;
- копченості;
- макаронні вироби;
- кондитерські вироби;
- випічка.
При 3 ступені геморою рекомендуються наступні продукти харчування, якими в обов'язковому порядку потрібно збагатити добовий раціон пацієнта:
- сірі і темні каші;
- кисломолочна продукція;
- рослинні олії;
- здоба з борошна грубого помелу;
- фрукти та овочі;
- зелень;
- злакові.
Малоінвазивні методи
Застосовуються такі прогресивні методики з мінімальним ризиком ускладнень в післяопераційний період, забезпечують повне висічення гемороїдального вузла. Проводяться характерні процедури в умовах стаціонару, не вимагають попередньої госпіталізації пацієнта. Малоінвазивні методи відрізняються високою ефективністю при незначному списку медичних протипоказань. Травмування слизової прямої кишки виключено, і вже через кілька днів клінічний хворий почуває себе задовільно.
Лігування вузлів кільцями з латексу
Для видалення геморою це малоінвазивну методику використовують частіше за інших. Пояснюється це її високою ефективністю і безпекою. Позитивна динаміка спостерігається у 90% усіх клінічних картин, тривала реабілітація не потрібно. Пряму кишку процедура не травмує, зате від геморроидальной шишки можна позбутися назавжди. Актуальність лігування вузлів визначають форми захворювання, а техніка операції така:
- За допомогою лигатора лікар накидає колечко з латексу на кавернозное освіта.
- Лігатура стискається і здавлює судини, що забезпечують кровопостачання геморою.
- Після перетяжки вузлів латексними кільцями зменшується в розмірах, засихає і відпадає.
- Цей процес абсолютно безболісний, протікає 2 – 3 тижні.
- Госпіталізація не потрібна, призначають систематичні консультації проктолога.
Дезартеризация гемороїдальних вузлів
Вибір різновиду хірургічного втручання залежить від ступеня тяжкості прогресуючого геморою, присутніх медичних обмежень. Дезартеризация має більше протипоказань, чим вище описана процедура, наприклад, не потрібно її проводити у стадії рецидиву геморою, при тромбировании вузла і анальних тріщин. Суть методу полягає в «прошиванні» живлячої вузол судини поліпропіленовою ниткою з її подальшою перев'язкою. За один сеанс можна «прошити» до 6 судин. Зазначена методика на практиці реалізується так:
- Для визначення живильної артерії використовують спеціальний ультразвуковий датчик, закріплений на аноскопе.
- Інструмент акуратно вводять у задній прохід, після чого сенсор відшукує живлячі судини і сигналізує про це.
- З допомогою невеликого отвору в аноскопе виконують перев'язування артерій, до 6 – 10 одиниць за раз.
Хірургічне видалення
При 3 ступені геморою класичним лікуванням є гемороїдектомія, що проводиться в стаціонарі за участю місцевої анестезії або загального наркозу. Це радикальний метод, який передбачає остаточне видалення гемороїдальних шишок з досить тривалим реабілітаційним періодом і потенційним ризиком ускладнень. Визначаючись, як лікувати геморой 3 стадії, лікарі після проведеної діагностики обирають одне з двох напрямів:
- Відкритий метод. Після видалення кавернозного тіла краї рани не зшивають, а гояться вони природним шляхом. Фото операції лякає, а діяти потрібно строго по лікарських рекомендацій.
- Закрита техніка. Процедура має ідентичну вищеописаною техніку, а основна відмінність полягає в зшиванні країв сформованої рани. Загальну анестезію лікарі можуть не задіяти.
Пацієнти, які страждають від 3 ступеня геморою, використовують більш щадну операцію, якої в проктології вважається геморроидопексия. Суть методу полягає в примусовому підтягуванні вузликів шляхом виконання невеликих надрізів слизової прямої кишки вище видимого вогнища патології, який відрізняється низькою чутливістю. Перед дачею згоди пацієнта не завадить вивчити фото зазначеної процедури, ознайомитися з протипоказаннями, специфікою реабілітаційного періоду. Для відновлення можна використовувати протизапальну свічку ректально.
Народні методи
Таке хронічне захворювання, як 3 ступінь геморою лякає всіх в житті і на фото, а пацієнт проживає в стані постійного дискомфорту. Використовувати методи альтернативної медицини неефективно, як самостійне лікування. Народні рецепти можуть лише доповнити і підвищити ефективність офіційних методик. При 3 ступені геморою такого роду «травки» не допомагають, а забезпечують легкий, тимчасовий терапевтичний ефект. Ось про які народних рецептах йдеться:
- Необхідно зубчик часнику розрізати на кілька частин і вставити на ніч в задній прохід, при цьому вмочивши «часникову свічку» в розтоплений гусячий жир. Проводити процедуру перед сном щодня протягом 10 – 14 діб.
- З'єднати по 1 ст. л. кори дуба, трави водяного перцю, квітів ромашки та календули, залити 1 л води і утримувати на водяній бані протягом години. Потім настояти склад, процідити і охолодити. Використовувати у вигляді домашніх клізм 2 рази на добу до повного зникнення симптомів.
- На гемороїдальний вузол можна посадити п'явку, яка швидко його знекровлює, сприяє засихання і отпаданию. Така ефективна процедура герудотерапії повинна проводитися тільки професійним медичним працівником у стаціонарі.
Відео
Лікування геморою 3 стадії - проктолог Позняки Київ