Причини запалення легенів у дітей і дорослих - симптоми і лікування, ускладнення та профілактика

Запалення легенів – це дуже серйозне захворювання, яке у медицині офіційно називається пневмонією. Хвороба займає 4 місце по смертності після інсультів, інфарктів та онкології. Найактуальніше питання сьогодні – що таке пневмонія, чи можна заразитися від цієї хвороби і на якій стадії? Щоб мати уявлення про небезпеку захворювання, необхідно знати про причини патологічного процесу і нюанси його розвитку.

Пневмонія – що це таке

Основна суть хвороби – легенева тканина піддається патологічних змін. Від запальних процесів страждає функція дихання і, як наслідок, всі органи і тканини, так як вони недоотримують кисень. Запалення легенів – це інфекційне захворювання, під час якого відбувається атака вірусів і мікробів на альвеоли – найменші частинки дихального апарату. Пневмонія може зачіпати невелика ділянка легеневої тканини або поширитися на ціле легке. Розвивається хвороба за тиждень, а повне відновлення може зайняти кілька місяців.

Збудники

Запалення легенів протікає, в залежності від збудника, що викликав його. Найчастіше (до 50%) патологію викликає пневмокок. Ця група включає більше 100 видів бактерій. Найпоширеніші – мікоплазма (мікоплазмові пневмонії), легіонелла, хламідія. На другому місці по частоті тканина легені вражає гемофільна паличка, золотистий стафілокок, клебсієла і інші мікроби. Епідемічний спалах викликається агресивними збудниками, що поширюються повітряно-крапельним шляхом. Епідемії пневмококових пневмоній відзначаються у місцях скупченості людей.

Заразно запалення легенів

Перш ніж з'ясовувати, чи заразна пневмонія, слід зрозуміти, яка причина викликала захворювання. Якщо бактеріальне запалення легенів виникло у людини на тлі вже наявної патології, то це навряд чи викличе інфекції у партнера, що знаходився в контакті з хворим. Однак якщо збудниками стали атипові мікроорганізми (хламідії, мікоплазма та інші), то вони часто передаються повітряно-крапельним шляхом. Якщо у іншої людини знижений імунітет, то ризик зараження дуже високий. З цієї причини краще з хворим звести контакти до мінімуму.

Симптоми

Що таке пневмонія, не завжди можна відразу зрозуміти, адже клінічна симптоматика хвороби дуже різноманітна, а прояв патології залежить від численних факторів. Первинні скарги пацієнта схожі на ознаки багатьох бактеріальних інфекцій: слабкість, гарячка, нездужання, підвищена пітливість, висока температура тіла. Потім виникає кашель з виділенням гнійного мокротиння, болю в грудній порожнині, дихальна недостатність. Коли збудник проникає в легеневу тканину по кровотоку, то додатково лікар виявляє такі клінічні симптоми:

  • вкорочення перкуторного звуку;
  • шум тертя плеври;
  • вологі хрипи;
  • крепітація;
  • ослаблене бронхіальне дихання;
  • послаблення голосового тремтіння.

Причини пневмонії

Захворіти запаленням легенів можна різними способами, адже причин, від чого буває пневмонія, дуже багато. Як вже вказувалося, на першому місці стоїть бактерія пневмокок. Часто стають збудниками:

  • грампозитивні мікроорганізми: стрептококи, стафілококи;
  • грамнегативні мікроорганізми: гемофільна паличка, ентеробактерії, паличка Фрідлендера, легіонелла, протей, кишкова паличка;
  • мікоплазми;
  • грибкові інфекції;
  • вірусні інфекції (аденовіруси, парагрип, грип, герпес).

Хвороба провокує не тільки інфекційний збудник пневмонії. Нерідко запалення легень починається внаслідок неінфекційних факторів: алергічних агентів, токсичних речовин, іонізуючого випромінювання, травм грудної клітки. До групи ризику належать пацієнти з:

  • хронічними бронхітами;
  • застійною серцевою недостатністю;
  • вродженими вадами легенів;
  • хронічними носоглоточными інфекціями;
  • тяжкими імунодефіцитними станами.

Чим небезпечна

Що таке запалення легенів, вже розібралися. Однак не всі пацієнти ставляться до лікування з належною увагою, оскільки не знають, чим небезпечна пневмонія. До винаходу антибіотиків хвороба була смертельною. Досі закінчується летальним результатом захворювання в 5% випадків. Особливо небезпечна пневмонія для дітей і літніх пацієнтів, оскільки імунітет у них ослаблений. Відразу після поразки бронхів і легенів настає порушення обміну кисню. Наслідки для дорослих пацієнтів можуть бути наступні:

  • дихальна недостатність;
  • бронхіальна астма;
  • серцева недостатність;
  • фіброз або абсцес легені.

При вагітності

Пневмонія вірусної етіології небезпечна і для матері, і для дитини. Проблема полягає в тому, що на ранніх термінах симптоми ураження альвеол схожі на клінічні прояви застуди, тому жінки не звертаються до лікарів, намагаючись лікуватися самостійно. Така поведінка лише обтяжує патологію. Якщо аспіраційна пневмонія була виявлена вчасно, то прогноз сприятливий. Якщо домашнє лікування призвело до приєднання вторинної інфекції або до гнійного ускладнення, то ризик виникнення важких наслідків високий. Запалення легенів при вагітності може призвести до:

  • миокардиту, эндокардиту;
  • інфекційно-токсичного шоку;
  • сепсису;
  • дихальної недостатності;
  • бронхообструктивному синдрому;
  • ексудативному плевриту;
  • набряку, абсцесу, гангрени легені.

У дитячому віці

Серед дітей частіше хворіють пневмонією немовлята і школярі. При несвоєчасному лікуванні патології наслідки для дитячого організму можуть бути самі різні: плеврит, деструктивний пневмоніт, серцево-легенева недостатність. Якщо проводиться правильна терапія, то наслідків і ускладнень бути не повинно, а прогноз захворювання в більшості випадків позитивний.

Класифікація

Залежно від тяжкості захворювання і характерних симптомів розрізняють кілька видів пневмонії:

  1. Типова. Основною причиною є осередкове інфекційне запалення.
  2. Атиповий збудник. Є причиною цілої групи захворювань, симптоматика яких у кожному випадку різниться. При прогресивному розвитку може спостерігатися пайову запалення. На рентгені такий вид запалення не має чіткості, тому вважається дуже підступним.
  3. Застійний вигляд. Характеризується виникненням застою в бронхах. Скупчення мокротиння викликає розвиток хвороботворних мікробів, що спочатку провокує респіраторні вірусні захворювання, а потім хронічну інфекцію (хламідійну пневмонію).
  4. Попадання чужорідних мас. Найчастіше мова йде про дрібних предметах або часток їжі, що викликають пошкодження слизової оболонки.

Стадії

При розвитку вірусної пневмонії лікарі виділяють кілька етапів перебігу захворювання:

  1. Стадія припливу. Тривалість складає близько 80 годин. Характеризується різким надходженням крові в легені з виділенням ексудату. Відбувається набряк органу, що веде до його запалення.
  2. Стадія червоного опеченения. Тривалість складає не більше 70 годин. Тканини легень ущільнюються, збільшуються в об'ємі, в ексудаті підвищується концентрація еритроцитів.
  3. Стадія сірого опеченения. В ексудаті зникають еритроцити, підвищується вміст лейкоцитів. Це призводить до того, що легеневі тканини стають сірого відтінку. Період може тривати один тиждень.
  4. Стадія вирішення. Спостерігається розсмоктування фібрину, розпад лейкоцитів, у результаті легке набуває здоровий вид. Тривалість відновлення становить 10-12 діб.

Діагностика

Для підтвердження можливої патології легень використовуються лабораторні та інструментальні методи діагностики. Основний спосіб – рентгенологічний в прямій і бічній проекції. Для більш чіткого визначення вогнища запалення (особливо при сегментарній пневмонії) застосовуються додатково:

  • комп'ютерна томографія;
  • електрокардіографія;
  • фибробронхоскопия;
  • біопсія легень (при інтерстиціальній пневмонії);
  • дослідження функції зовнішнього дихання (якщо задишка спостерігається).

Лабораторні дослідження включають загальний аналіз крові, дослідження мокротиння і бактеріоскопію. При тяжкому перебігу хвороби з характерними ураженнями легенів проводять забір крові з вени для визначення збудника. Якщо патологія супроводжується симптомами грипу, береться аналіз крові на антитіла до вірусів. При важких осередкових пневмоніях для своєчасного початку штучної вентиляції легень необхідно повне дослідження газів крові.

Аускультація

Діагностика крупозній пневмонії включає в себе аускультацію. Лікар уважно слухає легкі, звертаючи особливу увагу на дихання хворого. Аускультативні симптоми:

  1. Вологі хрипи. Прослуховуються на вдиху при максимальній швидкості повітряного потоку. Симптом виникає при утворенні в бронхах в'язкого ексудату, що складається з бульбашок, які, проходячи через повітряний потік, лопаються і видають характерний звук.
  2. Крепітація. Патологічний процес в альвеолах, який відбувається при змочуванні їх стінок в'язким секретом. Це призводить до прослушиваемому тріску при вдиху. Коли хворий намагається відкашлятися, крепітація не зникає, що відрізняє її від хрипів.

Лікування

Терапевтичні дії спрямовані на придушення гострої бактеріальної інфекції, відновлення легеневої резистентності, усунення затяжний інтоксикації. Основне лікування при пневмонії – призначення антибактеріальних препаратів. Не призначають антибіотики, якщо хвороба викликана вірусами. У цьому випадку лікування проводиться протизапальними та противірусними препаратами. Наявність у хворого грибкової пневмонії вимагає прийому протигрибкових лікарських засобів. Щоб прискорити одужання пацієнта, лікарі додатково призначають:

  • лікувальну фізкультуру;
  • масаж;
  • фізіологічні процедури.

Препарати

У переважній більшості запалення легенів лікується антибіотиками. Серед антибактеріальних засобів можна виділити пеніциліни. Їх механізм дії спрямований на придушення біосинтезу клітинної оболонки, яка захищає клітину від навколишнього простору. До цієї групи антибіотиків відносяться:

  1. Новоциллин. Форма випуску флакони для внутрішньом'язового введення. У середньому призначається по 1 млн ОД 4 рази/добу.
  2. Оксацилін. Випускається по 0,25 г, 0,5 г у флаконах, капсулах і таблетках. Застосовується кожні 4-5 годин. Середня добова доза – 6 г
  3. Нафциллин. Призначають внутрішньовенно або внутрішньом'язово кожні 4-6 годин. Добова доза – від 6 до 12 р.

Курс може становити від 3 днів до декількох тижнів, залежно від тяжкості захворювання. При внутрішньолікарняних пневмоніях в умовах стаціонару проводиться комбінована схема лікування антибіотиками для усунення ризику епідемії. При госпітальному запаленні легенів, особливо при стафілококової інфекції, призначаються такі антибактеріальні препарати:

  • цефалоспорини 3-4 поколінь;
  • карбапенемы;
  • фторхінолони;
  • еритроміцин;
  • аміноглікозиди.

Народні засоби

Зустрічаються поради лікування патології народними методами. Це небезпечно, особливо на тлі хронічного захворювання, оскільки може призвести до летального результату, тому всі терапевтичні заходи потрібно обговорювати з лікарем. Існує фітотерапія, допомагає при кашлі і зменшує появу мокротиння. Один з найбільш ефективних рецептів – збір з квіток календули, звіробою і ромашки. Для приготування відвару треба змішати по 1 ч. л. кожного компонента, залити 2 склянками окропу, після чого 2 ч. наполягати. Приймати 3 рази в день по 0, 3 склянки до поліпшення стану.

Ускладнення пневмонії

В основному всі легеневі ускладнення пов'язані з неадекватним лікуванням. Найгірший варіант розвитку подій – летальний результат на тлі плеврального виливу, коли надлишок рідини просочується в простір. Існує ризик переходу інфекції на навколишні тканини та органи, викликаючи в них патологічний процес. Це можуть бути серце, головний мозок, легеневі артерії.

Як не заразитися від хворого пневмонією

Щоб не підхопити інфекцію, слід знати, що ж таке пневмонія, і як можна уникнути зараження. Для зниження ризику захворювання слід дотримуватися кількох правил, які дозволять підняти загальний імунітет організму:

  • вчасно лікувати вірусні інфекції;
  • не переохолоджуватися;
  • робити кожен рік щеплення від грипу;
  • відмовитися від шкідливих звичок.

Профілактика

Основна порада, яку можна дати в цілях профілактики запалення легенів – при появі перших симптомів застуди звертатися до лікаря. Людям, які страждають хронічними бронхо-легеневими захворюваннями, щоб не заразитися, варто вакцинуватися ПНЕВМО-23. Крім цього, до базових рекомендацій відносяться:

  • підтримання позитивного настрою;
  • ведення активного способу життя;
  • різноманітне харчування.

Відео

Що таке пневмонія?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!