Запалення легень - симптоми у дітей перші ознаки
Захворювання має інфекційну природу і являє собою запалення тканин легень. Завдяки сучасній медицині смертність від пневмонії сильно скоротилася, проте батькам потрібно знати, як розпізнати хворобу в дитини на ранніх етапах – це допоможе швидше і легше впоратися з нею.
Перші ознаки запалення легенів
Пневмонія – підступна патологія, початок якої часто протікає безсимптомно або ж схоже з іншими захворюваннями. Тим не менше у неї є певні специфічні ознаки. Батькам варто показати дитину лікарю, якщо вони помітили, що почали проявлятися такі перші симптоми запалення легень:
- глибокий, постійний кашель;
- висока температура тіла (більше 38 градусів), яка не опускається як мінімум три доби поспіль;
- хрипить, прискорене дихання (у дітей 1 року або менше – більше 60 вдихів в хвилину, у дітей 2 років – від 50 вдихів, у дітей 3 років і старше – 40 вдихів і більше);
- відсутність апетиту (це пояснюється тим, що вірус вражає не тільки легені, але і кишкові клітини, знижуючи апетит, провокуючи пронос, блювоту, нудоту);
- прояв синяви на обличчі, набряклість нижніх кінцівок, у дитини бліді губи (при запаленні легень порушується кровообіг у малому колі з-за чого може з'явитися серцево-легенева недостатність);
- розвивається тахікардія;
- відбувається втягнення грудної клітки;
- можуть проявлятися патології ЦНС (з-за таких позалегеневих симптомів діти стають дратівливими, неспокійними, може спостерігатися апатія, сонливість або млявість);
- хворі запаленням легенів діти худнуть (іноді вага доходить до критичної позначки).
Бронхопневмонія
З бронхітом це захворювання не має нічого спільного. Бронхіальна пневмонія є гострим запаленням стінок бронхіол. У групу ризику входять немовлята і діти віком до трьох років. Спровокувати патологію можуть стафілокок, пневмокок, стрептокок. При цьому не завжди бронхопневмонія у дітей розвивається через зараження ззовні: так, пневмококи, що знаходяться всередині організму, нерідко активізуються при інших легких і безпечних захворюваннях.
Вогнищеві ураження зосереджені переважно в бронхіолах, але можуть також бути виявлені в легенях немовлят. В залежності від того, де в дихальних органах знаходяться осередки бронхопневмонії, розрізняють двосторонню, лівосторонню і правосторонню форму патології. Щоб підтвердити діагноз, дітям проводять бронхоскопію і рентгенографію грудної клітки. Підозрювати бронхіальне запалення легенів можна при наявності таких симптомів:
- запаморочення;
- кашель;
- задишка;
- слабкість;
- блідість шкіри;
- аритмія;
- головні болі;
- стомлюваність;
- хрипи при диханні;
- висока температура, аж до 39 градусів і вище (при атипової пневмонії цього симптому немає, тому навіть без підвищеної температури батьки повинні показати дитину лікарю якомога раніше, інакше хвороба призведе до тяжких ускладнень);
- лейкоцитоз.
Двостороння пневмонія
Особливість і небезпека даного типу запалення легенів полягає в тому, що воно вражає самі нижні відділи органу, перешкоджаючи газообменным процесів. Двостороння пневмонія характеризується такими ознаками:
- температура дитини довше 3 діб не приходить в норму;
- після перенесеного ГРВІ або ГРЗ загальний стан здоров'я не нормалізується через тиждень або навіть відбувається погіршення стану малюка;
- проявляються хрипи, починається вологий кашель (не обов'язково з відходженням мокротиння);
- при диханні чути посвист, кректання;
- дитині стає важко дихати;
- може з'явитися больовий синдром, локализирующийся в нижніх відділах легенів (як правило, він збігається з нападами кашлю);
- дихання дитини стає частим (середня кількість вдихів – 40 в хвилину).
Правобічна
Така форма захворювання розвивається у дітей значно частіше за інші, що пояснюється анатомічними особливостями будови бронхіального дерева правій частині. Так, правий головний бронх має спрямованість косо зверху вниз, що сприяє переміщенню вірусів в нижню область легені, де вони розмножуються дуже швидко. Правобічна пневмонія супроводжується наступними симптомами у дітей:
- виділення мокротиння;
- кашель;
- зростання температури, пітливість;
- синюшність шкіри в носогубної частини особи;
- лейкоцитоз (визначити цей симптом можна лише за умови проведення аналізу крові);
- почастішання ЧСС і дихання.
При вірусному запаленні легенів температура не є обов'язковим симптомом. Ключовими ознаками розвитку хвороби є м'язова слабкість, сухий кашель, швидка стомлюваність/сонливість. По ходу розповсюдження інфекції в організмі дітей основними симптомами вірусної пневмонії стають сильний кашель з виразками і зростання температури аж до 38-40 градусів.
Лівостороння
Це захворювання значно небезпечнішим, ніж правостороннє запалення легенів, оскільки загрожує серйозними незворотними наслідками. Формування вогнищ у лівій частці органу свідчить про виснаження дитячого організму після попередньої хвороби (застуди, бронхіту, хірургічної операції). Як результат, імунітет ослаблений і не здатний боротися з хвороботворними організмами. Часто із-за слабкої вираженості симптомів лікування патології починається пізно. Лівостороння пневмонія характеризується:
- нудотою, блювотними позивами, головними болями, ниючими або колючими відчуттями в лівій частині грудної клітки;
- вологим кашлем з мокротою, задишкою, млявістю (по ходу розвитку патології кашель може трансформуватися в гнійний з характерними кров'яними прожилками);
- сильним і різким підвищенням температури тіла, ознобом;
- поступовим посиленням болю при глибокому диханні, можливої короткочасною втратою свідомості.
Прикоренева
Коренева частина легені – це зона входження в орган головного бронха, бронхіальних і легеневих артерій, лімфатичних судин, вен, нервових сплетень. Прикоренева пневмонія вражає цю область і спричинюється бактеріальною інфекцією. Клінічна картина захворювання у дітей характеризується такими симптомами:
- кашлем, задишкою;
- високою температурою;
- безсонням;
- головним болем;
- слабкістю;
- підвищеною пітливістю.
Інфекційне запалення легенів
Захворювання має дві форми – первинну і вторинну. У першому випадку пневмонія розвивається як самостійна патологія, у другому вона виникає на тлі інших інфекцій (при грипі, гаймориті). Захворіти може малюк в будь-якому віці, навіть новонароджений. Ознаки пневмонії у дитини залежать від виду запалення:
- Крупозна форма характеризується ураженням лише однієї частки легень (правої або лівої). При цьому у дітей відразу ж зростає температура аж до 39-40 градусів. В зоні очеревини і грудної клітини відчувається біль, кашель характеризується мокротою, на тілі з'являється червоний висип.
- Осередкове інфекційне запалення легенів діагностується, як правило, у маленьких діток до 3 років, у дітей 4 років і старше хвороба зустрічається рідко. Пневмонія вражає всі легкі і розвивається після бронхіту. Перші ознаки пневмонії у дітей висока температура, глибокий, сухий кашель. Вилікувати патологію можна лише тривалим прийомом підібраних лікарем препаратів.
- Стафілококовий тип з більшою ймовірністю вражає немовляти, ніж дітей більш старшого віку. Основні симптоми пневмонії у дитини в даному випадку – це блювота, задишка, хрипи з кашлем, важке дихання. При своєчасному лікуванні патологія відступає через 1,5-2 місяці, після малюкові належить пройти десятиденну реабілітацію.
- Сегментарний вигляд лише частково вражає легені, при цьому симптомами хвороби будуть поганий сон, відсутність апетиту, млявість, температура в межах 38 градусів. Оскільки запалення легенів протікає приховано, виявити захворювання на перших порах дуже складно.
Як проявляється запалення легенів
Пневмонію частіше страждають діти, оскільки у дітей 5 років і старше вже до кінця розвинена дихальна система, яка може повноцінно захищатися від будь-яких інфекцій. Запалення легень – симптоми у дітей перераховані вище захворювання специфічне. Завдяки спостережливості батьки можуть вчасно помітити погіршення здоров'я свого чада і почати лікування, уникнувши небезпечних наслідків. Як виявляється пневмонія у дітей грудного віку:
- висока температура;
- швидке скупчення мокротиння;
- синюшність шкіри;
- дратівливість/плаксивість;
- кашель.
У підлітків симптоматика дещо відрізняється. Ключовими ознаками хвороби в даному випадку будуть:
- температура без циклічного зниження або підвищення;
- хрипи;
- сухий кашель;
- приглушення легеневого звуку в області запального процесу.
В процесі прогресування патології історія хвороби доповнюється такими симптомами:
- синюшність шкірного покриву обличчя, блідість губ;
- вологі хрипи;
- важкість дихання, задишка;
- висока температура, яка не спадає довше 3 діб.
Температура
Для пневмонії характерна температура в межах 37-38 градусів, перевищення цієї межі залежить від збудника, індивідуальних особливостей організму хворого. При показнику градусника вище 39 градусів видно, що імунітет малюка не справляється з інфекцією і задіє усі ресурси для боротьби з нею. Така температура при запаленні легенів повинна збиватися протизапальними препаратами, а більш низька (в межах 38) – немає.
Задишка
Це один з ключових ознак хвороби. Дихання при пневмонії може по ходу розвитку запальних процесів, які без своєчасного лікування можуть трансформуватися в хронічне захворювання. Задишка після одужання говорить про те, що в організмі все ще є інфекція і важливо не залишати цей симптом без уваги, а повторно звернутися до лікаря, який зробить посів харкотиння на поживні середовища або інші додаткові дослідження.
Нежить при пневмонії
Під час захворювання слизова носоглотки інфікується/дратується, внаслідок чого починається набряк тканин. Як правило, через 3-10 днів після прояву, симптом йде на спад. Нежить при пневмонії вимагає симптоматичного лікування, оскільки сильно ускладнює стан дітей: вони відчувають нестачу кисню, погано сплять, відмовляються від їжі. Після завершення терапії краще робити профілактику повторного появи симптому.
Без симптомів
Деякі форми патології протікають безсимптомно і можуть проявлятися м'язовою слабкістю, шкірними висипаннями, вегетативними розладами, які батьки не можуть зв'язати з пневмонією. Запалення легенів без симптомів, як правило, трапляється на перших стадіях розвитку хвороби, а після починають проявлятися кашель, нежить, хрипи, підвищена температура тощо Без першого симптому патологія протікає вкрай рідко і представляє величезну небезпеку для здоров'я малюка, оскільки загрожує формуванням абсцесу легені.
Діагностика запалення легенів
Якщо батьки помітили характерні для легеневого запалення симптоми, потрібно негайно звернутися до лікаря. При наявності у малюка кашлю, лікар повинен прослуховувати його кожні 3-4 діб до його припинення (це особливо стосується новонароджених діток). При пневмонії педіатр почує характерні хрипи і утруднене дихання. Діагностика запалення легенів може включати наступні заходи:
- рентгенографію;
- аускультацію (прослуховування);
- дослідження газового складу крові;
- мікроскопічне дослідження мокротиння.
Відео
Запалення легенів - Школа доктора Комаровського