Детоксикація організму від алкоголю в домашніх умовах або клініці - лікарські і народні засоби

Зловживання спиртними напоями згубно впливає на функціонування всіх внутрішніх структур людського тіла. Детоксикація організму від алкоголю спеціальними препаратами, народними засобами дозволяє в стаціонарних або домашніх умовах подолати негативні наслідки інтоксикації продуктами розпаду етанолу. Дізнайтеся про особливості очищення після тривалого прийому спиртного.

Що таке детоксикація

У медицині під цим терміном прийнято розуміти комплекс заходів, спрямованих на нейтралізацію, а також виведення шкідливих речовин. Детоксикація організму від спиртного допомагає не тільки відновити нормальне функціонування внутрішніх систем, але і запобігає розвитку синдрому відміни. При всьому цьому треба розуміти, що процедура очищення не є методикою лікування згубної залежності, а служить лише засобом допомоги організму в справі виведення небезпечних сполук.

Ступені отруєння алкоголем

З метою визначення характеру детоксикаційних заходів проводиться первинний огляд пацієнта, в ході якого з'ясовується ступінь тяжкості отруєння етанолом. Зважаючи на це, варто зазначити, що надання немедичною допомоги можливе лише при слабко вираженій інтоксикації. У всіх інших випадках потерпілий потребує негайного лікарського втручання. Між тим в залежності від тяжкості клінічної картини отруєння фахівці виділяють наступні види або ступеня інтоксикації:

  1. Легка – характеризується почервонінням обличчя, порушенням координації, почастішанням дихання і пульсу.
  2. Середня – передбачає появу дезорієнтації в просторі, блідості шкірних покривів, нудоти, блювоти.
  3. Важка – супроводжується дихальною недостатністю, відсутністю сухожильних рефлексів, порушенням серцевого ритму.

Особливості детоксикації у разі алкоголізму

Одноразовий прийом великої дози спиртного, як правило, обертається важким отруєнням. При цьому загострення залежності (запій) в кінцевому підсумку теж приймає характер серйозної інтоксикації. У зазначених випадках дії медперсоналу повинні бути, перш за все, спрямовані на виведення ацетальдегіду з організму. Між тим хронічне отруєння вимагає, щоб процедура очищення проводилася тільки після того, як у відношенні хворого будуть проведені лікувальні заходи з усунення що виникли внаслідок абстинентного синдрому метаболічних порушень.

Методи детоксикації від алкоголю

Характер вжитих заходів багато в чому визначається тяжкістю стану пацієнта. Так, при розвитку легкої інтоксикації дозволяється проводити детокс в домашніх умовах. Розвиток тяжкої форми отруєння вимагає негайного звернення до медичного закладу. Особливо небезпечним в плані розвитку несприятливих наслідків вважається вживання сурогатного алкоголю.

Так, прийом контрафактних спиртних напоїв нерідко обертається сліпотою, зниженням функції нирок, печінки та іншими негативними наслідками аж до важкої інвалідності, летального результату. При всьому цьому важливо розуміти, що отруїтися можна не тільки ерзац-алкоголем, але і сертифікованою продукцією. Пам'ятайте, що безконтрольний прийом будь-яких етаноловмісних напоїв загрожує серйозними наслідками. Власне, наявністю останніх і обумовлюється застосування тих чи інших методів детоксикації організму від алкоголю:

  1. Медикаментозних – припускають використання лікарських препаратів, спрямованих на зв'язування і виведення токсинів.
  2. Немедикаментозних – включають застосування апаратних способів очищення крові від продуктів розпаду спиртного (гемодіаліз, плазмофарез).
  3. Комбіновані – поєднують використання абсорбційних препаратів і методів лікування патологічної тяги до спиртного.

В лікувальній установі

Детоксикація від алкоголю у стаціонарних умовах відбувається на основі попереднього огляду пацієнта лікарем-наркологом. Залежно від стану пацієнта підбираються відповідні методи очищення організму. Медикаментозна детоксикація спрямована на усунення ацетальдегіду, який утворюється при взаємодії етанолу з ферментами печінки. Очищення організму від шкідливих речовин в лікувальному закладі проводиться за допомогою гемодіалізу та наступних лікарських засобів:

  • абсорбентів (активоване вугілля, Смекта);
  • антигіпоксантів (Антоксинат, Бемитил);
  • вітамінів групи В;
  • крапельниць з сольовим розчином;
  • гепатопротекторів (Урсофальк, Ессенціале форте);
  • седативних засобів (Гліцин, бромом препарати).

В домашніх умовах

При легкому ступені інтоксикації очищення організму дозволяється проводити самостійно. Детоксикація організму від алкоголю в домашніх умовах, головним чином, складається з промивання шлунка та прийому абсорбентів. Крім того, для відновлення водно-сольового балансу і запобігання зневоднення потерпілому рекомендується кожні 30 хвилин, пити по склянці злегка підсоленої води. При ситуації, коли алкогольна детоксикація в домашніх умовах не принесла очікуваних результатів, слід звернутися за кваліфікованою допомогою.

Чим вивести токсини з організму після алкоголю

Щоб уникнути подальшого надходження в кров ацетальдегіду вкрай важливо при отруєння спиртними напоями прийняти будь абсорбуючий препарат. Ліки цієї фармакологічної групи сприяють зв'язуванню продуктів розпаду етанолу і перешкоджають їх проникненню в мікроциркуляторне русло. Крім того, ефективно вивести токсини з організму допомагають сольові крапельниці. Не варто забувати і про народні засоби. Так, вживання молока з медом не тільки сприяє очищенню крові, але і підтримує функцію печінки, нирок.

Перша допомога

Отруєння алкоголем супроводжується серйозними симптомами. При цьому перша допомога потерпілому від надмірного вживання алкоголю направлена на первинне купірування виникають синдромів. Так, у разі, коли наслідком отруєння стало зниження частоти серцевих скорочень, рекомендується підшкірне введення 1 мл Кордіаміну. При розвитку тяжких станів (зупинки серця, дихальної недостатності) проводиться базова серцево-легенева реанімація. Між тим загальний алгоритм першої допомоги отруївся алкоголем включає наступні дії:

  • промивання шлунка слабким розчином перманганату калію;
  • прийом абсорбентів;
  • відновлення водно-сольового балансу допомогою вживання слабосоленої води.

Препарати для детоксикації

Медикаменти для усунення наслідків отруєння алкоголем має право призначати лише лікар-нарколог з урахуванням стану пацієнта та наявності у нього супутніх патологій. При цьому особливого підходу вимагає процедура детоксикації осіб з патологіями серця і судин. У зазначеному випадку очищення проводиться під суворим контролем лікаря-кардіолога. Медикаментозна детоксикація при алкоголізмі, не ускладненим іншими захворюваннями, як правило, здійснюється за допомогою наступних лікарських засобів:

  • Поливидона – ліки ефективно зв'язує токсини і швидко виводить їх з організму. Полівідон підсилює нирковий кровотік, сприяє збільшенню діурезу. Препарат призначений для внутрішньовенного введення. Разова доза становить 300-500 мл лікарського розчину. Полівідон показаний при всіх видах інтоксикації, променевої та опікової хвороби. Обмеженнями для застосування препарату служать бронхіальна астма, гострий нефрит, крововиливи в мозок. Серед побічних ефектів препарату можна виділити тахікардію, гіпотонію.
  • Тетураму (Дисульфіраму) – засіб для виведення токсинів і формування неприйняття до спиртного. Препарат комплексно впливає на організм: знешкоджує токсичні метаболіти і викликає нестерпний біль при спробі випити алкоголь. Схема лікування визначається лікарем індивідуально з урахуванням стану пацієнта. Тетурам використовується при хронічному отруєнні етанолом і нікелем. Прийом ліків може бути чреватий психічними розладами, інфарктом, набряком мозку.
  • Метадоксила – прискорює розпад і виведення етанолу з організму. Препарат сприятливо впливає на функцію печінки, має мінімальну кількість побічних ефектів. Зважаючи на низьку токсичність Метадоксил дозволяється застосовувати для самостійного виходу з запою. Препарат випускається у формі таблеток та розчину для внутрішньовенного або внутрішньом'язового введення. Схема лікування визначається індивідуально.

Народні засоби

У разі легкого отруєння доцільно поєднувати прийом медикаментів з вживанням натуральних детоксикаційних продуктів. Так, з метою посиленого виведення токсинів цілителі рекомендують приймати відвари з сечогінних трав: чебрець, липового цвіту, хвоща. Непогані результати дає вживання яєчних білків. При всьому цьому найбільш ефективними народними засобами боротьби з наслідками отруєння алкоголем по праву вважаються:

  • Медова вода. Що міститься в цьому продукті бджільництва фруктоза знижує симптоми нездужання і допомагає ефективно вивести токсини з організму. Приготування даного засобу займе всього пару хвилин. З цією метою необхідно розчинити чайну ложку меду в склянці теплої води. Готовий склад слід приймати 5-6 разів за день.
  • Відвар пижма. Квітки цієї рослини залийте 500 мл окропу. Після охолодження відвару додайте 20 г ромашки і доведіть суміш до кипіння. Потім дайте настоятися засобу протягом декількох днів. Приймають відвар під час їжі. Дозування визначають за вагою: 1 столова ложка цілющого напою на кожні 10 кг маси тіла.
  • Розсіл. Даний засіб здавна використовується для усунення симптомів похмілля. З цією метою рекомендується вживати по 3-4 склянки розсолу (краще квашеної капусти) протягом доби.

Відео

Перший етап лікування - детоксикація

Алкогольне отруєння, що робити?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!