Йога нідра: медитація для початківців

Здавна фізичне розслаблення, позбавлення від стресу, досягнення концентрації і набуття гармонії досягалося за допомогою різних ментальних технік, іменованих йогою. Індійська техніка йога нідра впливає на внутрішні відчуття, допомагає організму занурюватися в стан психічного сну, рятуючи тіло від емоційної напруги, сприяючи загальному розслабленню. Практикувати цю техніку рекомендується при хворобах, стресах і просто перед прийняттям важливих рішень або для фізичної релаксації.

Що таке йога нідра

Виконання техніки нідра вимагає від практикуючого правильного розуміння самої суті духовної практики, знання її історичних основ. Майстер йоги Свамі Сатьянанда Сарасваті, засновник міжнародного співтовариства йоги, у своїх книгах зазначав, що осягнути суть вчення неможливо без розуміння санкальпа (санскр. «намір, рішення»). Психічний сон, часто приймається за стан гіпнозу, допомагає людині у візуалізаціях власних прагнень через підсвідомість. Ця техніка, йога сну, дарує емоційне розслаблення, допомагає впоратися із занепокоєнням.

Історія виникнення

Досягнення глибокої медитації, свідомого розслаблення кожної частини тіла при збереженні стану неспання – мета техніки нідра. Свамі Сарасваті при створенні цієї духовної практики використав стародавні тантричні тексти, згідно з яким майстер, що практикує йогу, здатний перенести свідомість в будь-яку частину тіла. Засновник практики працював нічним сторожем в храмі і розробив спосіб зняття психічної напруги, техніку свідомого впливу на чакри. Сеанси йоги допомогли йому витримати суворий режим практично цілодобового неспання.

Сфери застосування

Рекомендується практикувати Йогу при виникненні стану глибокого переживання, різних хворобах, частих стресах. Ця практика допомогою контролю дихання і підтримки потрібної пози, асана, дарує мозку стан глибокої релаксації, спокою, розслабляє тіло, зміцнює дух. Терапія йогою так само допоможе людям, що страждають від деяких різновидів психічних розладів, в т. ч. і важких. Сам майстер Сарасваті спочатку практикував цю техніку з метою перезавантаження організму. Це допомагало йому впоратися з важкими навантаженнями під час служби в храмі.

Основи йоги нідра

Ця духовна практика заснована на методі розслаблення тіла, який частково вводить його в несвідомий стан, зване психічним сном. У цей момент людина здатна занурюватися у власну підсвідомість, маніпулювати свідомими спогадами. Крім психічного пробудження організму, його повного оновлення і перезавантаження, користь практики полягає в можливості замінити йогою нормальний сон. Так, час перебування в такому стані прирівнюється до 4 години повноцінного здорового сну.

Техніка йога нідра

На самому початку вправи йог повинен вибрати і озвучити санкальпу, тобто рішення, мету, яку він ставить перед собою, грунтуючись на поточних потребах. Це найважливіший аспект практики нідра, що допомагає людині впоратися з переживаннями і тривогами, відновити душевну рівновагу, впевненість у власних силах. Перед установкою мети необхідно прийняти позу шавасана (поза мерця): чоловік лежить на підлозі, ноги злегка розведені, все тіло розслаблене, очі закриті. Перед переходом у стан психічного сну переконайтеся, що ніхто вам не завадить.

Режим очікування

Перший етап – вибір зручної пози, контроль дихання. Гуру йоги радять під час практики надягати м'яку пов'язку на очі, щоб випадкові відблиски світла не завадили розслабленню. Упевнившись в зручності пози, одягу, розслабленості кожної м'язи, почніть представляти своє тіло. Візуалізація буде тільки заважати: необхідно усвідомити кожен ділянку шкіри, рук, ніг, голови. Усвідомте те, як стать тисне на вас, прийміть цю тяжкість, а потім відчуєте легкість в тілі. Як тільки ви відчуєте невагомість, ваша свідомість буде готове перейти до наступного етапу.

Сон зі сновидіннями

В духовних тантричних практик прикордонне стан між неспанням і сном є передвісником, символом підсвідомості. Другий етап техніки нідра полягає в зануренні всередину власної свідомості, управлінні ним. Злийтеся з потоком думок, дозвольте йому показати вам неприємні спогади, від яких цілеспрямовано захищає вас психіка. А потім прийміть їх, змиріться з ними, дайте підсвідомості унести вас ще далі. Прийняття всіх переживань у стані психічного сну допомагає людині досягти смирення, гармонії з самим собою.

Глибокий сон

Фінальна фаза перед завершенням практики, яка в самадхі називається глибокої медитацією. У цьому стані людське тіло досягає повної релаксації, організм перезавантажується, стимулюється регенерація тканин, мозок по-справжньому відпочиває. Успішним завершенням практики нідра вважається досягнення фази глибокого сну. Після того як ваша свідомість досягло гармонії, змирилося і впорався зі всіма проблемами, тривогами, можна відкривати очі.

Йога нідра для початківців

Проведення сеансу йоги по техніці нідра можливо при дотриманні декількох послідовних дій, які потрібно виконувати в точності з рекомендаціями гуру або майстрів йогів:

  1. Підготовка. Ляжте на підлогу, прийнявши зручну позу. У разі необхідності можна підкласти під голову або ноги подушку, сховатися ковдрою, надіти пов'язку на очі.
  2. Зосередження. Сконцентруйте увагу на правій ступні, дочекайтеся її повного розслаблення. Піднімайтеся всі вище по правій стороні тіла. Після її повного розслаблення повторіть те ж саме для лівої сторони.
  3. Контроль дихання. Зробіть глибокий вдих, усвідомте все тіло відразу, утримуйте увагу на ньому протягом декількох хвилин.
  4. Усвідомлені сновидіння. Прислухайтеся до своєї підсвідомості, дайте потоку думок захопити вас за собою, але не засинайте. Постарайтеся досягти внутрішнього спокою.
  5. Пробудження. Через певний час, досягнувши стану глибокої релаксації і відпочивши, можете повільно відкрити очі.

Відео

Йога-нідра, вправа для глибокого розслаблення.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!