Моноклональні антитіла: застосування для лікування

Сьогодні вони стали необхідним реагентом в біологічних лабораторіях. Продаж препаратів, в яких зустрічаються моноклональні антитіла, спрямовані на терапію важких захворювань (псоріаз, рак, артрит, склероз), мають багатоміліардний оборот. Хоча в 1975 році, коли була опублікована стаття про метод отримання гібридом, лише одиниці повірили в їх практичне застосування.

Що таке моноклональні антитіла

Вони виробляються імунними клітинами, що походять від однієї попередниці, що належать до одного клону. Це явище спостерігається при вирощуванні В-лімфоцитів в культурі. Такі антитіла можуть вироблятися проти майже будь-якого природного антигену (наприклад, боротися з чужорідним білком і полісахаридами), який вони будуть специфічно зв'язувати. Далі вони використовуються для виявлення цієї речовини або його очищення. Моноклоны широко застосовуються в біохімії, молекулярної біології, медицині. Виробляти антитіла нелегко, що безпосередньо впливає на їх вартість.

Отримання моноклональних антитіл

Цей процес починається з імунізації тварин, як правило, мишей. Для цього вводять специфічний антиген, який синтезує антитіла проти нього. Потім у миші видаляється селезінка і гомогенізований для отримання суспензії клітин. Вона містить B-клітини, яка продукує антитіло. Потім їх змішують з миеломой (мишачої плазмоцитоми), яка має безперервну здатність синтезувати собі подібних в культурі (пухлинні клони).

Завдяки злиттю утворяться гібриди пухлинних і нормальних клітин (гибридомы), безперервно зростаючі і здатні виробляти суміш антитіла заданої специфічності. Наступний крок після отримання гібридом — клонування і відбір. У кожну лунку спеціального планшета поміщають близько 10 злитих клітин і культивують їх, перевіряючи на вироблення специфічних імуноглобулінів. Гибридомы з лунок, що містять потрібні ідентичні антитіла (виробляють парапротеиїни), клонують і знову перевіряють. Так роблять 1-2 рази.

У результаті отримують клітки, здатні виробляти власні імуноглобуліни тільки однієї потрібної унікальною специфічності. Далі клони можна заморозити і зберігати. Або ж культивувати, накопичувати, прищепити мишам, де вони також будуть зростати. Згодом отримані молекули імуноглобуліну різними методами очищаються від сторонніх домішок і використовуються для діагностики в лабораторіях або терапевтичного застосування.

Важливо відзначити, що отриманий за допомогою гибридомы клітинний клон є мишачим імуноглобуліном, який при попаданні в організм людини викликає реакцію відторгнення. Вихід знайшли завдяки рекомбінантних технологій. Фрагмент мишачого моноклона, з'єднали його з фрагментом людського імуноглобуліну. В результаті були отримані гибридомы, що отримали назву химерних, які були вже більш близькими для людини, але все одно провокували імунні реакції організму, що відрізняються від необхідних.

Наступний крок був зроблений завдяки генній інженерії і пов'язаний із створенням, так званих гуманізованих антитіл, на 90% гомологічних людському иммуноглобулину. Від первісного гибридомного мишачого моноклона залишилася лише маленька частина від злиття клітин, які відповідають за специфічне зв'язування. Вони і використовуються у клінічних випробуваннях.

Застосування

Моноклоны успішно витісняють імунні сироватки. Гибридомы створили дивовижні можливості в аналітиці: їх застосовують як «мікроскоп» з надзвичайно високою роздільною здатністю. З їх допомогою можна виявити унікальні антигени, характерні для ракових клітин конкретних тканин, отримати до них моноклоны певної специфічності і використовувати для діагностики та типування новоутворень. Застосовують їх при лікуванні псоріазу, розсіяного склерозу, артритів, хвороби Крона, рак молочної залози та багатьох інших.

При псоріазі

Для терапії важких форм псоріазу призначають прийом системних глюкокортикостероїдів (стероїдні гормони), що впливають на гормональний фон людини і пригнічують місцевий імунітет. Моноклональні антитіла при псоріазі впливають виключно на активні клітини псоріатичного запалення, не пригнічуючи імунну систему повністю. Терапевтичний ефект – зниження активності запалення, нормалізація ділення клітин шкіри і зникнення псориазных бляшок.

При ревматоїдному артриті

Моноклональні антитіла при ревматоїдному артриті виявилися ефективними в тих ситуаціях, де інші засоби не надали лікувальної дії. В європейських країнах сьогодні основним терапевтичним напрямком при цьому недугу є такі препарати. Терапевтичний курс тривалий за часом, адже ліки діють хоч і ефективно, але повільно. З-за труднощів у діагностиці артритів за лікувальною допомогою варто звертатися якомога раніше, при перших же симптомах і підозри.

Для лікування раку

Для великого числа пацієнтів з онкологією фармпрепарати, у складі яких містяться моноклоны, стали надією на одужання і повернення до нормального життя. Багато людей з великими злоякісними пухлинами тіла, безліччю пухлинних клітин і маловтішними прогнозами після курсу терапії відчула поліпшення стану. Моноклональні антитіла для лікування раку мають очевидні переваги:

  1. Прикріплюючись до злоякісним клітинам, вони не тільки роблять їх більш помітними, але і послаблюють, порушують їх структуру. З ними людському організму боротися набагато легше.
  2. Виявивши свою мету, вони сприяють блокуванні рецепторів росту пухлини.
  3. Розробка антитіла здійснюється в умовах лабораторій, де вони навмисно з'єднуються з малою кількістю радіоактивних частинок. Переносячи ці частинки по організму, вони доставляють їх до пухлини, де ті і починають діяти.

Принцип лікування

Дія моноклонов просте: вони розпізнають певні антигени і зв'язуються з ними. Завдяки цьому імунна система швидко помічає проблему і вступає з нею в боротьбу. Вони допомагають організму людини самостійно впоратися з антигенами. Ще одна їхня величезна перевага – вплив виключно на патологічно змінені клітини, не завдаючи при цьому шкоди здоровим.

Препарати з моноклональними антитілами

Хоча винайдені гібриди нормальних і пухлинних клітин такого типу були не дуже давно, спектр препаратів, що містять їх у своєму складі, вже виглядає переконливо. Новинки фармацевтики з'являються регулярно. Такі препарати, як і більшість лікарських засобів, мають різні побічні ефекти. Нерідко після застосування моноклональних речовин надходять скарги на прояви алергічних реакцій у вигляді свербежу, висипу. Зрідка терапія супроводжується нудотою, блювотою або кишковим розладом. Далі про ефективні препарати докладніше.

Стелара

Використовується при терапії важких форм бляшечного псоріазу. Фармпрепарат складається з моноклонов людини, що зводить ризик виникнення побічних ефектів до мінімуму. Форма випуску – розчин для підшкірного введення у флаконі або шприці. Рекомендована доза становить 45 мг на добу. Другу ін'єкцію вводять через 4 тижні після першої, далі уколи роблять 1 раз у 12 тижнів. Терапевтичний ефект від Стелара проявиться вже через 15-20 днів. Підтримуюче лікування забезпечує тривалість ремісії. Після 2 ін'єкцій шкіра очищається на 75%.

Ремікейд

Являє собою химерні антитіла на основі моноклонов миші і людини. Препарат знижує запалення шкіри, регулює поділ шкірних клітин. Форма випуску – порошок ліофілізований для приготування парентерального розчину у флаконах 20 мл розчин для інфузій вводять внутрішньовенно протягом 2-х годин зі швидкістю до 2 мл в хвилину. Дозування залежить від ступеня тяжкості хвороби. Повторні ін'єкції роблять через 2 і 6 тижнів після першої. Для підтримки ефекту терапію повторюють кожні 1,5-2 місяці.

Хуміра

Рекомбінантний моноклон з пептидної послідовністю, ідентичною людській. Препарат ефективний при терапії важких форм псоріазу, важкому активному ревматоїдному і псоріатичному артриті. Застосовується у вигляді підшкірних ін'єкцій в область живота або передню стегнову поверхню. Форма випуску – розчин для підшкірного введення. Уколи по 40 мг вводяться 1 раз в 2 тижні.

Симпони

Складові фармпрепарату — моноклоны людини. Застосовується при прогресуючому псоріатичному або ревматоїдному артриті, анкілозуючому спондиліті. Цей засіб допомагає зменшити симптоми при псоріазі нігтів і шкіри. Форма випуску – розчин для підшкірних ін'єкцій (шприц або автоинжектор). Симпони потрібно вводити підшкірно один раз в місяць.

Ціна

Придбати лікарські препарати в Москві можна за наступними цінами:

Препарат

Доза

Ціна

Стелара

45 мг (одна доза)

158000-224500 р.

Ремікейд

100 мг (одна доза)

41000-55000 р.

Хуміра

40 мг (одна доза)

49000-68000 р.

Симпони

50 мг (одна доза)

61000 р.

Відео

Лікування моноклональними препаратами

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!