Препарати калію та магнію для серця: що призначають лікарі
Лікарські засоби на основі калію (K) і магнію (Mg) потрібні організму, аби впоратися з хворобами, викликаними дефіцитом даних елементів. Обидва компоненти впливають на роботу, здоров'я серця, застосовуються при кардіологічних захворюваннях або для їх профілактики. Перед призначенням будь-яких препаратів калію, магнію потрібно проконсультуватися з кардіологом.
Функції калію і магнію
Мікроелементи калій і магній допомагають регулювати роботу клітин, тканин і органів. Більшість людей отримують мінерали з їжі, а при недостатньо збалансованому раціоні може спостерігатися їх дефіцит. Для дорослої людини добові норми складають 3,5 г калію і 300 мг магнію. Якщо їх не отримувати, розвинеться гіпокаліємія або гіпомагніємія. Для усунення проблем знадобляться калій і магній в таблетках або ампулах.
Калій міститься в клітинах, позаклітинної рідини, допомагає м'язам скорочуватися, передавати сигнали по нервах. За рахунок нього знижується ризик порушення серцевого ритму, інсульту, артеріальної гіпертензії. Магній також служить для нормального функціонування серцево-судинної системи. Дефіцит може призвести до появи захворювань, нічних судом литкових м'язах, неспокою і навіть раптової серцевої смерті.
Обидва мікроелемента є універсальними кардиопротекторами, антиаритмічними засобами. Функції магнієвих іонів:
- вироблення енергії з поживних речовин їжі;
- розслаблення кровоносних судин;
- стабілізація нервової діяльності, усунення неврозів;
- підвищення якості, травлення;
- забезпечення роботи м'язів, нервів, кардіоміоцитів;
- нормалізація серцевого ритму;
- підтримка мембран клітин в тонусі, зниження артеріального тиску до норми.
Показання до застосування препаратів калію і магнію
Застосовувати калій і магній для серця потрібно при встановленому дефіциті елементів в організмі, загрозі розвитку серцево-судинних захворювань. Знизити вміст речовин у крові можуть діарея, блювання, надмірне вживання солі, підвищене потіння, прийом діуретиків (сечогінних засобів), наявність пухлин. Для усунення дефіциту даних мікроелементів показані препарати калію і магнію для серця.
Деякі засоби можуть використовуватися в комплексі проти хронічних захворювань (серцевої недостатності, перенесеного інфаркту міокарда), аритмій, або в якості допоміжних компонентів при терапії серцевими глікозидами. Для забезпечення ефективності медикаментів рекомендовано дотримуватися дієту, багату продуктами з даними елементами.
Препарати калію та магнію для серця протипоказані при:
- тяжкі порушення роботи нирок;
- атріовентрикулярній блокаді;
- надниркової недостатності;
- гіперкаліємії;
- гіпермагніємії;
- тяжкої міастенії;
- низькому артеріальному тиску.
Їх з обережністю використовують при зневодненні, патології обміну амінокислот, гемолізі (руйнуванні клітин крові), вагітність, грудне годування. На тлі прийому засобу може розвиватися гіперкаліємія. Ризик підвищений у пацієнтів літнього віку, хворих із захворюваннями нирок, які приймають антибіотики, калійзберігаючі діуретики, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту, нестероїдні протизапальні засоби. Побічними ефектами більшості препаратів калію і магнію для серця є:
- нудота, блювання;
- діарея;
- гіперкаліємія або гіпермагніємія;
- атріовентрикулярна блокада;
- алергічні реакції на шкірі.
Ознаки гіпокаліємії
Якщо калій для серця буде надходити в недостатній кількості, через деякий час може розвинутися гіпокаліємія. Її легка ступінь не викликає побічних симптомів. Середня або тяжка форми характеризуються такими ознаками:
- м'язова слабкість, яка призводить до паралічу і зупинки дихання;
- підвищена стомлюваність, сонливість;
- тремтіння рук (тремор);
- судоми;
- почастішання пульсу, тахікардія, аритмія, тахіаритмія, атріовентрикулярна блокада;
- фасцикуляції (м'язові посмикування);
- паралітична кишкова непрохідність;
- гіповентиляція легень;
- гіпотензія;
- тетанія, рабдоміоліз (руйнування м'язів), млявий параліч;
- порушення концентраційної здатності нирок, поліурія зі вторинної полідипсією, ніктурія;
- зниження моторики шлунка та тонкої кишки за рахунок ураження гладкої мускулатури;
- парестезії, ригідність кінцівок;
- тривала гіпокаліємія веде до интерстициальному нефриту, розвитку ниркової недостатності, кіст в нирках.
Симптоми гіпомагніємії
Хронічна нестача магнію називається гіпомагніємією, викликається дефіцитом запасів елемента, неправильним харчуванням, порушеннями ниркової затримки чи шлунково-кишкової абсорбції речовини. Симптоми дефіциту елемента:
- анорексія, нудота, блювання;
- млявість, слабкість;
- порушення психіки, тетанія;
- карпопедальный спазм;
- тремор, м'язові фасцикуляції;
- гіпокальціємія;
- біль у серці;
- понижений тиск;
- підвищений ризик утворення тромбів;
- випадання волосся;
- оніміння рук;
- генералізовані тоніко-клонічні судоми.
Нестача магнію в організмі: симптоми, лікування, профілактика
Препарати з магнієм і калієм для серця
Для усунення дефіциту елементів використовуються препарати калію для серця з додаванням магнію. Частіше вони випускаються у форматі таблеток для швидкого і зручного прийому, але існують і ампульні розчини для перорального вживання або парентерального введення. Лікарі радять вибирати засоби, в яких відразу є обидва елементи – вони підсилюють дію один одного і позитивно впливають на роботу серця.
Панангін
Ампули і таблетки Панангін (10 мл 5 ампул коштують 150 рублів, 60 таблеток – 340 р.) містять мікроелементи у вигляді аспарагінатів. Калийсберегающий препарат впливає на метаболічні процеси, знижує тиск при гіпертензії і стенокардії, ризик розвитку атеросклерозу. З'єднання ендогенного аспартату нормалізують роботу серця. Засіб протипоказаний при:
- гострої ниркової недостатності;
- олігурії;
- кардіогенному шоці;
- ацидозі;
- зневодненні;
- гемолізі.
Показання: порушення серцевого ритму, поліпшення роботи серцевих глікозидів. Ампули вводять внутрішньовенно крапельно по 1-2 ампули за 4-6 годин. Вміст розводиться в 75 мл 5% розчину глюкози. Таблетки приймають перорально в індивідуально підібраному дозуванні. Засіб може застосовуватися при вагітності та лактації. Побічні дії: міастенія, гіперкаліємія або гіпермагніємія при швидкому введенні препарату, алергічні реакції.
Магне В6
Таблетки (50 шт. за ціною 430 рублів) і розчин для прийому всередину (10 ампул по 10 мл стоять 490 р.) Магне В6 містять магній у форматі лактату дигідрату і пидолата, вітамін В6 (піридоксину гідрохлорид). У препараті Форте містить цитрат магнію. Поєднання компонентів посилює дію одне одного, покращує всмоктування. Препарат з обережністю використовується при нирковій недостатності, вагітності, лактації.
Його протипоказання: підвищена чутливість до компонентів, фенілкетонурія, вік до 6 років, недостатність лактази. Таблетки приймаються під час їжі по 6-8 шт. на день у 2-3 прийоми, розчин розбавляється половиною склянки води, приймається по 3-4 ампули на добу в 2-3 прийому. Курс прийому триває місяць. Побічні реакції: алергія, запор, біль у животі, метеоризм, нудота, блювання. Показання: порушення сну, болючість м'язів, судоми.
Препарати магнію і калію при лікуванні хвороб серця
Допельгерц актив Магній
Таблетки Доппельгерц Актив Магній (30 шт. коштують 290 рублів) додатково містять вітаміни групи В і фолієву кислоту. Для зручності БАД має другу форму випуску – шипучі таблетки з ароматом апельсина та маракуї, збагачені кальцієм і вітаміном Д3. До складу входять оксид магнію, вітаміни В6, В1 і В12, фолієва кислота. Протипоказанням є індивідуальна непереносимість компонентів. Показання: дефіцит вітамінів. Дорослим призначається по одній таблетці раз на день під час їди курсом не менше двох місяців.
Побічні ефекти: нудота, головний біль, блювота, алергія. Тіамін (вітамін В1) покращує обмінні процеси, нормалізує роботу нервової системи, покращує пам'ять і мислення. Піридоксин (вітамін В6) стабілізує рівень цукру в крові, усуває неврологічні розлади. Ціанокобаламін (вітамін В12) нормалізує кровотворення, поліпшує засвоєння їжі, захищає від інсульту, інфаркту, нервових збоїв. Фолієва кислота покращує синтез білка, утворення еритроцитів, перенесення кисню клітинами крові.
Доппельгерц актив Магній + Вітаміни групи В
Магнерот
Таблетки Магнерот (20 шт. 500 мг коштують 300 рублів) в якості активного компонента містять магнію оротат дигідрат, калію в складі немає. Препарат контролює нормальне функціонування клітин міокарда, підвищує стійкість до стресу, допомагає запобігти симптоми атеросклерозу і ендартеріїту, хронічних хвороб серця. Магнерот показаний при ангиоспазме, ліпідних розладах, стенокардії. Засіб протипоказаний при сечокам'яній хворобі, цирозі печінки, схильність до утворення конкрементів, цирозі печінки, порушенні ниркової функції та всмоктування.
Заборонено застосовувати ліки при непереносимості лактози, віком до 18 років. Воно з обережністю використовується при вагітності та грудному вигодовуванні. Таблетки приймаються до їжі по 2 шт. тричі за добу курсом 7 днів, потім по 1 шт. 2-3 рази за добу щодня. Курс триває 4-6 тижнів. Від нічних судом литкових м'язах потрібно приймати по 2-3 таблетки ввечері. Побічні ефекти: розлад стільця, алергія, нудота.
Кудесан
Таблетки Кудесан (Kudesan) містять коензим q 10, токоферол. Додатково препарат випускається у формі крапель і розчину, що містять убидекаренон. Засіб підтримує нормальну роботу міокарда, забезпечує його енергією, захищає від шкідливої дії вільних радикалів.40 таблеток коштують 350 рублів. Ліки сприяє нормальному скорочення серцевого м'яза, покращує провідність нервових імпульсів, служить для профілактики захворювань судинної системи, уповільнює процеси старіння.
Прийом таблеток допомагає перешкоджати розвитку атеросклерозу, зміцнює серце, підтримує еластичність судин. Показаннями для прийому служать зниження ризику розвитку гіпертонії, ішемічна хвороба серця, інсульт, інфаркт міокарда, комплексна терапія аритмії, серцева недостатність. Препарат протипоказаний при підвищеній чутливості до компонентів, призначається по 2 таблетки двічі на день під час їжі. Курс лікування триває місяць. Під час терапії рідко можуть спостерігатися діарея, нудота, алергічні реакції.
Відео
Магній від гіпертонії. Магній замість ліків від тиску