Когнітивні порушення головного мозку

Як неприємно відзначати у себе або близьких людей погіршення здатності запам'ятовувати інформацію, поява швидкої стомлюваності, зниження інтелекту. Такі розлади в роботі головного мозку в медицині дістали назву «когнітивні порушення». Однак не слід впадати у відчай. Велике значення для людей з таким захворюванням відіграє адекватна терапія. Сучасна медицина здатна забезпечити належне лікування та досягти стабільної ремісії.

Що таке когнітивні порушення

Когнітивні функції – це сприйняття, кмітливість, здатність знайомитися з новою інформацією і запам'ятовувати її, увага, мова, орієнтація в просторі і часі, рухові навички. З часом у людини починають проявлятися порушення повсякденного поведінки з-за збоїв в роботі когнітивних функцій. Поодинокі випадки забудькуватість – це ще не привід переживати, але якщо людина починає регулярно забувати події, імена або назви предметів, то це може вказувати на порушення в діяльності мозку, тоді пацієнту потрібна допомога невролога.

Симптоми

Якщо порушення когнітивних функцій пов'язане з лівою півкулею головного мозку, то можна спостерігати такі зовнішні симптоми, як нездатність пацієнта писати, рахувати, читати, починаються труднощі з логікою, аналізом, зникають математичні здібності. Праве півкуля, уражене хворобою, буде давати просторові порушення, наприклад, людина перестає орієнтуватися в просторі, йде здатність мріяти, вигадувати, фантазувати, співпереживати, займатися малюванням та іншими творчістю.

Діяльність лобових часток мозку пов'язана зі сприйняттям запахів і звуків, з емоційним фарбуванням навколишнього світу, вона відповідає за досвід і запам'ятовування. Якщо захворювання зачіпає тім'яні частки мозку, то пацієнт втрачає можливість цілеспрямовано виконувати дії, він не розрізняє, де право, де ліво, не може писати або читати. Потиличні частки відповідають за здатність бачити кольорові картинки, аналізувати, пізнавати особи, предмети. Зміни в області мозочка характеризуються неадекватною поведінкою і порушенням мови.

Легкий когнітивний розлад

Його можна вважати початковим етапом в ланцюжку збоїв вищої мозкової активності, які здебільшого стосуються пам'яті хворого. Легкий вид порушень може провокуватися не тільки віковими змінами. Нерідко причиною стає енцефаліт або травма голови. Що таке когнітивний розлад і як воно проявляється на зовнішньому плані? Це сильна стомлюваність під час розумової діяльності, неможливість запам'ятовувати нову інформацію, розгубленість, труднощі з концентрацією уваги, проблеми при виконанні цілеспрямованих дій.

Нерідко пацієнту складно розуміти чужу мову або самому добирати слова для передачі думок. Цікавий той факт, що це оборотний процес. При сильних розумових навантаженнях симптоми прогресують, а після гарного відпочинку зникають. Однак є необхідність відвідати невролога і терапевта, які проведуть необхідні інструментальні дослідження, призначать здачу аналізів.

Помірні когнітивні порушення

При погіршенні роботи декількох процесів, що виходять за рамки норми віку пацієнта, але не досягають ступеня деменції, можна говорити про помірному порушенні. За даними медичної статистики, подібні симптоми можуть зустрічатися у 20% людей віку від 60 років. Однак у більшої частини цих пацієнтів у наступні п'ять років настає деменція. У 30% людей спостерігається повільне прогресування хвороби, але якщо за короткий проміжок часу трапляється розлад відразу кількох когнітивних функцій, то необхідна термінова консультація фахівця.

Важка форма

Поширеність деменції спостерігається у літніх пацієнтів, а провокується вона, як правило, хворобою Альцгеймера. БА – це хвороба мозку, пов'язана з відмиранням ацетилхолинергических нейронів. Її першими ознаками стають втрата пам'яті, постійна забудькуватість життєвих подій. На наступній стадії прогресування патологічних змін починається дезорієнтація в просторі, людина втрачає здатність висловлювати свої думки, говорить бред, в побуті стає безпорадний і може потребувати допомоги близьких.

Нерідко виражені порушення когнітивних функцій провокує судинна мозкова недостатність, тоді пам'ять на життєві події може залишатися гарною, але страждає інтелект. Пацієнти перестають розрізняти і бачити схожість між поняттями, їх мислення сповільнюється, з'являється трудність у концентрації уваги. Крім цього, у людини спостерігається підвищення м'язового тонусу, змінюється хода. При таких ознаках призначається нейропсихологічне обстеження.

Причини

Порушення ділять на два види: функціональні та органічні. Функціональні розлади провокуються емоційним перенапруженням, стресами, перевантаженнями. Вони характерні для будь-якого віку і при усуненні причин, як правило, проходять самостійно. Однак бувають випадки, коли лікар вирішує застосувати медикаментозну терапію.

Органічні порушення провокуються змінами в головному мозку під впливом якого-небудь захворювання. Як правило, вони спостерігаються в літньому віці і відрізняються стійким характером. Сучасна медицина пропонує продуктивні способи вирішення такої проблеми, що дозволяють отримати хороший результат. Можна назвати такі причини порушень:

  • Недостатність кровопостачання клітин мозку. Сюди відносять такі захворювання, як серцево-судинна патологія, інсульт, гіпертонія. Людина повинна стежити за своїм артеріальним тиском, підтримувати оптимальний рівень цукру і холестерину.
  • Вікова атрофія головного мозку або прогресуюча хвороба Альцгеймера. У цьому випадку симптоматика хвороби наростає поступово, протягом багатьох років. Адекватне лікування допоможе поліпшити стан пацієнта, стабілізувати симптоми на довгий термін.
  • Проблеми обміну речовин.
  • Алкоголізм і отруєння.
  • Серцево-судинна недостатність.

У дітей

Практика дитячої невралгії показує, що когнітивний дефіцит з'являється внаслідок захворювань, що зачіпають нервову систему маленького пацієнта. Це може бути, наприклад, родова травма або внутрішньоутробна інфекція, вроджені обмінні порушення в нервовій системі дитини. Існує проблема швидкої і правильної діагностики, але чим швидше фахівці виявлять хворобу і почнуть проведення адекватної терапії, тим краще буде результат.

Когнітивні розлади в літньому і старечому віці

У літніх пацієнтів головний мозок відчуває масу змін, а його маса значно зменшується. Починається цей процес рано, ще в 30-40 років, а до 80 років ступінь втрати нейронів може становити до 50% від загальної маси. Вцілілі нейрони не залишаються незмінними, вони зазнають функціональні зміни. На зовнішньому плані це може проявлятися в тому числі у вигляді порушень когнітивних функцій.

Когнітивна дисфункція у літніх людей виражається в надмірній дратівливості, образливості, обмеженість мислення, поганої пам'яті. Їх настрій часто змінюється, проявляються такі якості, як песимізм, страх, тривога, невдоволення іншими людьми, можлива соціально-побутова дезадаптація. Відсутність лікування призведе до катастрофічних порушень когнітивних функцій.

Класифікація

Сучасна класифікація когнітивних розладів грунтується на ступені їхньої вираженості і ділиться на легкі, середні і важкі форми. При легких розладах під удар потрапляють такі процеси, як можливість швидко обробляти інформацію, що надходить, переключення з одного виду діяльності на інший. При помірних розладах переважає порушення пам'яті, яке з часом може розвинутися хвороба Альцгеймера. Важкі розлади – це дезорієнтація у часі, страждає мова, порушується здатність відтворення слів, страждає психіка.

Діагностика когнітивних порушень

Вона заснована на суб'єктивних скаргах самого пацієнта, на оцінці його стану близькими людьми і визначення неврологічного статусу. Крім цього, лікар проводить нейропсихологічне тестування, призначає такі види досліджень, як комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія. Щоб діагностувати наявність депресії у пацієнта (вона часто стає причиною розвитку когнітивних розладів), застосовується шкала Гамільтона.

Лікування

Когнітивний розлад особистості лікується за допомогою нейрометаболических лікарських препаратів трьох видів: класичні засоби (Пірацетам, Піритинол, Церебролізин), препарати для лікування хвороби Альцгеймера (Халіна альфосцерат, Мемантин, Іпідакрин), комбіновані засоби (Омарон, Цинаризин). Великий вибір нейрометаболических ліків для регуляції когнітивних процесів робить можливим індивідуалізувати лікування пацієнтів з порушеннями когнітивних функцій.

Профілактика

Що ж слід робити, щоб уникнути виникнення розлади когнітивних функцій? З юних років необхідно дбати про своє здоров'я. Лікарі рекомендують в якості профілактики цієї проблеми щодня займатися активними видами спорту, тренувати пам'ять, більше спілкуватися. Величезну роль відіграє відмова від шкідливих звичок, достатнє вживання вітамінів, правильне харчування. Наприклад, знизити ризик появи розладів допоможе середземноморська дієта. Останнім часом для профілактики застосовуються фітопрепарати з гінкго білоба.

Відео

Порушення когнітивних функцій

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!