Димедрол - інструкція із застосування, форми випуску, показання, передозування, побічні ефекти і аналоги

Для купірування нападів алергії, набряків використовується Димедрол в таблетках або ін'єкціях. Цей препарат викликає сонливість, тому має обмеження по застосуванню. Його прийом розповсюджений у комплексній терапії з іншими медикаментами, які в сукупності дають успішний результат лікування. Ознайомтесь із інструкцією по застосуванню препарату.

Що таке Димедрол

За прийнятою медичної класифікації Димедрол належить до блокаторів гістамінових рецепторів і протиалергічних препаратів. Активною речовиною складу є дифенгідраміну гідрохлорид, який діє на центральну нервову систему, пригнічуючи гістамінові і холінергічні структури з рецепторами головного мозку. За рахунок такого ефекту знімається спазм гладкої мускулатури, настає полегшення стану людини при алергії.

Склад і форма випуску

Основними формами випуску медикаменту є ін'єкційний розчин і таблетки. Перший можна приймати перорально або закопувати в очі. Крім цього, на основі діючого компонента випускаються ректальні свічки. Склад, опис препаратів вказані в таблиці:

Розчин

Таблетки

Опис

Прозорий безбарвний

Білі плоскоциліндричні з фаскою і рискою

Концентрація дифенгідраміну, мг

10 на 1 мл

30, 50 або 100 на 1 шт./ 20 для дітей

Склад

Очищена Вода для ін'єкцій

Стеаринова кислота, картопляний крохмаль, колоїдний діоксид кремнію, лактоза

Упаковка

Ампули по 1 мл, по 10 шт. в пачці з інструкцією по застосуванню

Блістери або стрипи по 6 або 10 шт., пачки по одному блістеру

Фізико-хімічні властивості Димедролу

Лікарський засіб відноситься до блокаторів гістамінових рецепторів мозку. За рахунок цього Димедрол знімає спазм гладкої мускулатури, зменшує проникність капілярів, послаблює інтенсивність алергічних реакцій. Активно працює речовина складу місцевоанестезуючого препарату має протиблювотної активністю, седативним ефектом, снодійним дією.

Препарат викликає місцеву анестезію, яка проявляється у короткочасне відчуття оніміння слизової оболонки рота, чинить спазмолітичну дію. Більшу ефективність Димедрол показує при бронхоспазмі, викликаному либераторами гістаміну (морфіном), меншу – при алергічному типі. Препарат малоефективний щодо бронхіальної астми, може поєднуватися з бронхолітиками (Теофіліном, Ефедрином).

Дифенгідрамін проявляє антагонізм з ефектом гістаміну, підвищує артеріальний тиск. У пацієнтів з дефіцитом об'єму циркулюючої крові парентеральне введення Димедролу може викликати зниження тиску і посилювати гіпотонію за рахунок ганглиоблокирующего дії. При локальних ураженнях мозку та епілепсії препарат може активувати епілептичні розряди і провокувати напад епілепсії.

Лікарський засіб починає діяти за кілька хвилин, його ефект триває до 12 годин. Дифенгідрамін зв'язується з білками плазми на 98%, метаболізується в печінці, легенях і нирках, виводиться нирками, з грудним молоком у вигляді метаболітів-кон'югатів з глюкуроновою кислотою. Активна речовина складу проникає через гематоенцефалічний бар'єр, достатню кількість виявляється у грудному молоці.

Показання до застосування

В інструкції по застосуванню розчину і таблеток Димедрол вказані наступні показання до використання:

  • комплексна терапія анафілактичних і анафілактоїдних реакцій;
  • набряк Квінке, премедикація (підготовка до втручання);
  • сироваткова хвороба;
  • гострі алергічні стани;
  • лікування кропив'янки, сінної пропасниці, ангіоневротичного набряку тканин;
  • алергічний кон'юнктивіт;
  • порушення сну, хорея, блювання вагітних;
  • морська, повітряна хвороби, синдром Меньєра;
  • лікарська алергія, лікування отруєння;
  • гострий іридоцикліт;
  • променева хвороба;
  • алергічні захворювання очей, кон'юнктивіт.

Спосіб застосування і дозування

В залежності від форми випуску Димедролу відрізняється спосіб його застосування і дозувальний режим. Так, таблетки приймаються всередину, мають дитячу і дорослу дозування, курс прийому залежить від типу хвороби та тяжкості її перебігу. Розчин відрізняється більш широким спектром застосування – його вводять внутрішньом'язово, внутрішньовенно, використовують у вигляді крапель і перорально.

В ампулах

Уколи Димедролу роблять внутрішньом'язово (50-250 мг) або внутрішньовенно краплинно (20-50 мг), для дорослих і дітей старше 14 років доза становить 1-5 мл розчину 1-3 рази/день, максимум на добу можна ввести 200 мг. Дітям віку 7-12 місяців належить 0,3-0,5 мл, 1-3 років – 0,5-1 мл; 4-6 років – 1-1,5 мл, 7-14 років – 1,5-3 мл кожні 6-8 годин. Точне дозування визначається лікарем, самостійне призначення уколов небажано.

У таблетках

Для дорослих таблетки Димедрол приймаються в кількості 30-50 мг 1-3 рази/добу курсом 10-15 днів. Разова доза для дітей молодше року дорівнює 2-5 мг, дитині 2-5 років покладений прийом 5-15 мг, 6-12 років – 15-30 мг. Димедрол як снодійне вживається по 50 мг перед сном. Перевищувати дозу, призначену лікарем, не зважаючи на збільшення ймовірності ризику появи негативних реакцій. Таблетки запиваются водою, приймаються незалежно від прийому їжі.

Свічки

Під назвою «Димедрол» свічки не випускаються, але є супозиторії для ректального використання з вмістом анальгіну і дифенгідраміну, наприклад, Анальдим. Їх використовують в якості знеболюючого засобу після очисної клізми, вводять в пряму кишку двічі/добу. Дітям 1-4 років призначається одна свічка, дорослим – 1-3 супозиторія. Чим молодший вік дитини, тим менше концентрація активних речовин повинна застосовуватися. Курс лікування триває 1-4 днів.

Краплі

Для використання в офтальмології або алергології призначаються краплі Димедрол. Для цього 0,2-0,5% на 2% розчині борної кислоти закапати по 1-2 краплі 3-5 разів/добу в кон'юнктивальний мішок для зняття алергічних реакцій. Розчин можна вводити і інтраназально, для усунення симптомів алергічних риніту і синуситу – по 0,05 мл засобу в кожну ніздрю кілька раз/добу. Курс лікування визначається лікарем, він же призначає точну дозу медикаменту.

Особливі вказівки

При вивченні правил застосування Димедролу з антигістамінну активність варто звернути увагу на особливі вказівки в інструкції:

  • у період лікування утримуйтеся від керування автотранспортом і небезпечними механізмами, оскільки препарат викликає снодійний ефект, знижує швидкість психомоторних реакцій і концентрацію уваги;
  • під час терапії уникайте тривалого перебування на сонці через появу фотосенсибілізації;
  • застосування засобу як протиблювотний ефект може ускладнювати діагностику апендициту та розпізнавання симптомів передозування іншими ліками.

Димедрол при вагітності

Лікарі з обережністю призначають препарат у період вагітності і лактації, оскільки дифенгідрамін може викликати негативні наслідки для розвитку дитини. Перед прийомом лікар має оцінити користь для матері над ризиком для плоду, і якщо вона вище, прописати медикамент. При грудному вигодовуванні Димедрол проникає у грудне молоко, може викликати седативний ефект у новонароджених або підвищену збудливість. При лактації прийом ліків протипоказаний.

Димедрол дітям

Не можна застосовувати Димедрол для дітей без вказівки лікаря і розгляду кожного випадку в індивідуальному порядку, визначення тяжкості захворювання і показань до використання. Застосування розчину для парентерального введення і уколів протипоказано у віці семи місяців, таблеток для перорального прийому – до шести років. Точно дотримуйтесь дозування для дитини, щоб уникнути ризику появи негативних побічних ефектів і надмірного збудження.

Сумісність з алкоголем

За даними досліджень, медикамент посилює пригнічувальну дію етанолу на центральну нервову систему, тому весь час терапії медикаментом слід відмовлятися від прийому алкоголю та спиртовмісних напоїв або ліків. Поєднання кошти з алкоголем негативно діє і на печінку, викликаючи ризик передозування медикаментом і отруєння алкогольними метаболітами.

Лікарська взаємодія

Перед призначенням Димедролу в комплексній терапії з іншими медикаментами слід вивчити лікарська взаємодія препарату:

  • він підсилює дію лікарських засобів, гнітюче діють на нервову систему;
  • інгібітори моноаміноксидази збільшують антихолинергическую активність дифенгідраміну;
  • психостимулятори викликають антагоністична взаємодія;
  • він підсилює антихолінергічні ефекти засобів з м-холіноблокуючою дією;
  • не можна поєднувати препарат з засобами, що містять дифенилгидрамин гідрохлорид, навіть для місцевого призначення (гелі, креми, мазі), через можливість передозування;
  • трициклічні антидепресанти можуть призводити до підвищення внутрішньоочного тиску при глаукомі і посилювати холиноблокирующее дія медикаменту.

Побічні дії

На тлі застосування медикаменту з боку систем і органів людського тіла можуть розвиватися такі побічні ефекти, як:

  • сонливість, слабкість, порушення координації рухів;
  • тремор, запаморочення, дратівливість, ейфорія;
  • збудження, безсоння, сухість слизових оболонок рота, носа;
  • анемія, зниження тиску, тахікардія;
  • порушення сечовипускання, кропив'янка;
  • алергічні реакції, фоточутливість;
  • шкірний висип, свербіж.

Передозування

Ознаками перевищення дози Димедролу є пригнічення стану у дорослих або перезбудження у дітей. Може початися депресія, розширюються зіниці, в роті з'являється сухість, людина страждає від нудоти і блювоти. Спеціального антидоту немає, але може бути призначений Фізостигмін при появі антихолінергічних симптомів. Пацієнту промивають шлунок, контролюють артеріальний тиск. Не можна використовувати при отруєнні адреналін і аналептики, слід забезпечити доступ кисню, ввести внутрішньовенно плазмозамінні рідини.

Протипоказання

Препарат з обережністю призначають при бронхіальній астмі, вагітності, гіпертиреозі, підвищений внутрішньоочний тиск, в літньому віці. Протипоказаннями для прийому медикаменту стають:

  • лактація;
  • підвищена чутливість до компонентів;
  • закритокутова глаукома;
  • феохромоцитома;
  • гіперплазія передміхурової залози;
  • виразкова хвороба шлунка або 12-палої кишки, стеноз;
  • епілепсія;
  • дитячий вік до 7 місяців для розчину, до 6 років для таблеток;
  • стеноз шийки сечового міхура;
  • застосування як місцевого анестетика – із-за ризику розвитку локального некрозу.

Умови продажу та зберігання

Медикамент відпускається за рецептом, зберігається подалі від дітей в темному місці при температурі не вище 30 градусів протягом п'яти років.

Аналоги

Існує кілька найменувань аналогів медикаменту з тим же активно діючою речовиною. Також у продажу зустрічаються препарати-замінники з іншими компонентами, але з однаковим ефектом впливу на організм. Популярні лікарські засоби:

  • Дифенгідрамін хлорид;
  • Дифенгідрамін;
  • Аллерган;
  • Димедрил;
  • Рестамин;
  • Алледрил;
  • Диабенил.

Ціна

Купити медикамент вийде за рецептом в аптеках або через інтернет-магазини. Вартість ліків залежить від типу (таблетки/розчин), торгової націнки і концентрації активної речовини. Ціни на препарати в московських аптеках вказані в таблиці:

Вид кошти

Ціна в рублях

Ампули 1 мл 10 шт.

123-170

Таблетки 50 мг 10 шт.

120-130

Відгуки

Вероніка, 28 роківЯ страждаю від безсоння, не можу заснути, довго ворочаюсь, на ранок встаю розбита. Це негативно позначається на працездатності. Подруга порадила пару раз на тиждень приймати на ніч таблетку Димедролу. Я послухалася, і залишилася задоволена. Препарат м'яко заспокоює, від нього не виникає нудоти і різких провалів в сонний стан.
Леонід, 38 роківКожну весну я починаю чхати і кашляти, тому що розпускаються бруньки листя, цвітуть дерева. У мене алергія, допомогти впоратися з якою під силу тільки краплях Димедрол. Я закопую їх в очі, щоб зняти набряк і сльозоточивість, іноді можу капнути в ніс для усунення нежитю. Препарат хороший, та й коштує недорого, не те, що сучасні засоби.
Єлизавета, 32 рокиминулого місяця я зіткнулася з зудящим дерматозом. Робота пов'язана з побутовою хімією, ось організм і відреагував. Я довго шукала засіб, яке б могло допомогти, в підсумку зупинилася на таблетках Димедролу. П'ю їх на ніч, тому що ліки викликає сонливість вдень, додатково мажу плями кремом. Успіх є, але не такий швидкий, як хотілося.
Віталій, 41 рікВперше півтора місяці тому я зіткнувся з морською хворобою, мене стало заколисувати в автомобілі. Я чув, що Димедрол добре справляється з ознаками хвороби, вирішив пропити курс. Препарат вже застарів – від нього сильно тягне в сон, тому і мови не йде про управління транспортом. Буду шукати сучасний аналог Димедролу, щоб самому вести машину.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!