Сульфіт натрію: формула і застосування
Есенція з сульфіту широко поширена в харчовій промисловості. Даний синтетичний розчин часто використовують на підприємствах як відбілювач, антиоксидант, хладагент, стабілізатор забарвлення. Крім того, Е 221 застосовують як консервант для збереження м'яса та інших продуктів.
Що таке сульфіт натрію
Суміш сульфіту (неорганічне з'єднання ) виглядає як порошок світло-рожевого кольору, з ледь вловимим запахом і солонуватим смаком. Сульфіт натрію (або сірчанокислий натрій) являє собою солі сірчистої кислоти і натрію (формула Na2SO3), розчиняється у воді, утворює кристалогідрати, піддається гідролізу. Na2SO3 – сіль сильної основи і слабкої кислоти, тому гідроліз протікає по аніону. Ця речовина є активним відновником,широко застосовується в хімічній промисловості.
Застосування сульфіту натрію
Найбільше поширення консервант отримав у харчовій промисловості. Існує велика кількість продуктів із застосуванням сульфіту натрію. Цей сірчанокислий хімікат часто можна виявити серед інгредієнтів у такої продукції:
- консервованих овочах, ягодах і навіть морепродуктах;
- напівфабрикати з картоплі та грибів;
- виробництві прохолодних напоїв, цукерок;
- мармелад, желе, джем, варення, їх аналоги з фруктів;
- желирующих ягідних екстрактах, зефір;
- солоної або в'яленої риби;
- кондитерської та ковбасної продукції;
- вині, пиві.
Сірчанокислий натрій відповідає за збереження продуктів харчування, дозволяє продовжити їх термін зберігання. Особливо популярний він при виноробстві, тому що не дає розмножуватися мікроорганізмів, покращує окислювальний потенціал готового вина. Це властивість також актуально для алкогольної продукції, що зберігається в упаковці тетра-пак. Безводний сульфіт білого або жовтуватого кольору застосовують для дублення виробів зі шкіри, фарбування тканин з бавовни, отримання сірчистого газу, прояви плівки, обробки сухофруктів.
Харчова добавка Е 221
На упаковках з продукцією, при виготовленні якої використовувався sodium sulphite, буде вказано - харчова добавка Е 221. Як і всі речовини, позначені маркуванням «Е», він не дуже корисний для здоров'я. Цей хімікат здатний покращувати несвіжий, млявий вигляд товару, стійкий до нагрівання і гідролізу. Na2SO3 (хімічна формула Е 221) не перший рік використовується при виробництві харчових продуктів. При вживанні в невеликих кількостях він абсолютно нешкідливий, але не варто зловживати, тому що великі обсяги речовини можуть бути небезпечними.
Шкода сульфіту натрію
Речовина з хімічною формулою Na2SO3 допустимо використовувати розчин, у межах норми. Потрібно уникати вдихання або ковтання, перед роботою з ним захистити шкіру, очі. Шкода сульфіту натрію полягає в його негативний вплив на шлунково-кишковий тракт. Ознакою отруєння добавкою можуть бути болі в шлунку, зневоднення, нудота або діарея. Не можна часто вживати консерви, вина з вмістом даного антиоксиданту, тому що можуть наступити неприємні наслідки. Під впливом серністокіслий хімікату руйнуються вітаміни Е, В 1.
Препарат може викликати алергічні реакції, захворювання дихальних шляхів - за цієї причини небажано давати маленьким дітям продукти з такою харчовою добавкою. Цей консервант може перетворитися під впливом кислот в діоксид сірки, який відноситься до третього класу небезпеки для людини. Даний хімікат дозволений у всіх європейських країнах, але потрібно дуже ретельно ставитися до вибору продуктів харчування і уважно вивчати їх склад, якість перед покупкою.