Лікування і профілактика лімфедема нижніх кінцівок
Багатьом знайомий стан набряклих ніг, при цьому часто проблема не представляє небезпеки і буває викликана виключно особливостями харчування або погодою. Однак, якщо набряк не проходить протягом декількох днів або навіть тижнів, то слід терміново звернутися до лікаря. Подібний симптом вказує на таке захворювання, як лімфедема нижніх кінцівок, коли порушений лімфатичний відтік, і вимагає негайного лікування.
Що таке лімфедема нижніх кінцівок
Захворювання являє собою набряк м'яких тканин ніг, який поступово прогресує. Патологія виникає внаслідок порушення природного відтоку лімфатичної рідини по судинах. Патологія при якій відбувається закупорка шляхів відтоку лімфи викликає накопичення продуктів розпаду, включаючи шлаки. Так, залишки бактерій, лейкоцитів та інших непотрібних речовин замість того, щоб бути вилученими з тіла, починають осідати на м'яких тканинах, приводячи до лімфедеми.
Симптоми
Патологія відноситься до категорії хвороб, клінічні прояви яких залежать від ступеня їх розвитку. Кожній стадії лімфедеми притаманні свої симптоми:
- Початкова форма. Симптоми появи хвороби виражені слабко або взагалі відсутні. У пацієнта може спостерігатися набряк нижніх кінцівок, який посилюється у вечірній час, але після фізичного навантаження проходить.
- Вторинна стадія. Патологічні зміни стають яскраво вираженими, лімфедема починає турбувати людину, приносячи йому серйозний дискомфорт. Маса тіла хворого швидко зростає, при цьому максимальному навантаженню піддаються нижні кінцівки, які зовні стають схожими на стовпи. Шкіра стоп, стегон і гомілок втрачає еластичність, грубіє.
- Третя ступінь патології. Ознаки лімфедеми прогресують. У цей час розвиваються трофічні виразки, знижується рухливість ніг через слабкість опорно-рухового апарату. У деяких пацієнтів починається сепсис або некроз тканин ніг з наступною повною атрофією м'язів.
У деяких випадках у пацієнтів проявляються такі симптоми лімфедема, при цьому вони можуть розвинутися на будь-якій стадії патології, включаючи первинну:
- блідість шкіри ніг;
- тяжкість/біль у грудях;
- занепад сил, слабкість;
- болючий набряк пальців, який супроводжується неприємними відчуттями в кисті.
Причини лимфодемы ніг
Захворювання може вразити будь-якої людини, проте з більшою ймовірністю лімфедема ніг з'являється при наявності певних стимулюючих факторів. До таких належать:
- зараження паразитами;
- бешихове запалення;
- зниженням імунітету;
- патологія вен і супутні цьому застійні явища (флебіт, варикоз, тощо);
- ускладнення при онкологічних патологіях;
- запущений сифіліс;
- проживання з високим радіаційним фоном або проведений курс променевої терапії;
- екзема;
- аутоімунні системні патології;
- тривалий негативний вплив на шкіру різних негативних факторів (УФ-променів, морозу, хімічних речовин).
Класифікація
Синдром, при якому одна нога товщі інший або хронічний набряк обох ніг ділиться на вроджений і набутий типи. Для першого характерна передача лімфедеми у спадщину, при цьому 90% діагностованих випадків припадає на молодих жінок віком до 35 років. Практично у всіх пацієнтів з вродженою формою патологія обумовлена спонтанної гіпоплазією лімфатичних судин, а основним фактором ризику служить вагітність.
Вторинна лімфедема (придбана) зустрічається частіше і носить поступово розвивається характер. Так, проблема може розвинутися в результаті структурних змін або травми, причиною яких є перенесена операція, Крім того, викликати порушення відтоку лімфи здатна інфекція, яка була занесена в лімфатичну систему. При цьому патогенні бактерії будуть поширюватися по судинах і приведуть до порушення відтоку венозної крові. Набута лімфедема може розвинутися на тлі променевої терапії або після екстирпації лімфовузлів.
Діагностика
Як правило, лимфедему виявляють на 2 або 3 стадії розвитку, оскільки на ранньому етапі хвороба діагностувати складно. Це пояснюється відсутністю або слабкою вираженістю симптоматики і схожістю ознак порушення відтоку лімфи з липедемой, захворюваннями почім, посттромбофлебическим синдромом. У зв'язку з цим діагностику лімфедеми проводять фахівці різних профілів за допомогою дорогого обладнання. Що входить в первинний огляд лікаря:
- збір анамнезу;
- огляд ураженої кінцівки;
- оформлення направлень до іншим фахівцям і на здачу аналізів.
Основні методи, що дозволяють встановити діагноз, які застосовуються для обстеження пацієнта з підозрою на лимфедему – це:
- лімфографія (в посудину вводять контрастну речовину);
- дуплексне ультразвукове сканування;
- УЗД, допомагає визначити площу ураження нижніх кінцівок;
- дослідження лімфатичної системи (виявляються уражені місця, визначається їх локалізація);
- КТ та МРТ.
Лікування лімфедема нижніх кінцівок
Повністю вилікувати захворювання, пов'язане з порушенням відтоку лімфи в ногах, на сьогоднішній день немає можливості. Тим не менш, комплексне лікування допоможе значно поліпшити якість життя пацієнта та запобігти його повну інвалідизацію. При цьому вибір засобів і процедур, які будуть використовуватися підбираються лікарем індивідуально. Що включає комплексне лікування:
- схуднення за допомогою ведення здорового способу життя, систематичних фізичних навантажень;
- дотримання дієти з обмеженням споживання солі, жирів;
- пневмопресстерия;
- пневмомасаж;
Крім перерахованих заходів, слід регулярно носити еластичні шкарпетки, панчохи. Вроджену чи набуту лимфедему обов'язково лікують медикаментами. У деяких випадках для збереження нижніх кінцівок пацієнтам необхідно хірургічне втручання. Для поліпшення функції ніг, застосовують такі препарати:
- діуретики (Фуросемід, Диувер);
- стимулятори кровообігу (Компламін, Солкосерил, Трентанал);
- місцеві засоби, що застосовуються в області ураження нижніх кінцівок (Рутин, Троксерутин, Гепатромбин);
- флебатропики (Венорутон, Аэсцин, Ескузан, Детралекс, Дафлон);
- протизапальні засоби (Бутадіон, Реопірин).
Народними засобами
Примі препаратів при лімфедеми часто доповнюють немедикаментозним лікуванням. Народні засоби часто виявляються дуже ефективними для усунення патології. До найбільш дієвим рецептами проти лімфедеми відносяться:
- Ванна з травами для лікування ніг. Столову ложку низки кип'ятять в 500 мл води протягом 10 хвилин, остуджують і проціджують. У відварі тримають нижні кінцівки 20 хвилин. Процедуру проти лімфедеми слід повторювати щодня протягом 3 тижнів.
- Аплікація. Змішайте в однаковій кількості череду, ромашку, звіробій, подорожник, шавлія, деревій. У літрі води закип'ятіть 4 ст. л. суміші, після пару хвилин потім рідину на слабкому вогні. У відвар від лімфедеми слід додати 5 г аспірину, 2 м ампіоксу і 50 мл спирту. Склад підігрійте, після змочіть в ньому чисту ганчірочку і накладіть її на хвору кінцівку. Повторюйте процедуру проти лімфедеми 2-3 рази на добу.
- Сечогінний чай. Шипшина, мучниці, листя смородини змішуються в рівних пропорціях. Суміш заливається склянкою окропу, настояти півгодини, проціджують. Отриману рідину п'ють натщесерце одноразово. Лікування лімфедеми проводять 2-3 тижні.
Профілактика
Зберегти скорочувальні функції м'язів ніг і рухливість людини із запущеною лимфедемой вкрай складно. У ході розвитку патології уражаються периферичні судини ніг, тому прогноз патології, як правило, несприятливий. Тим не менше, ризик летального результату невеликий. При діагностуванні у пацієнта вторинної форми лімфедеми і своєчасно розпочатому лікуванні, можна розраховувати на успішне купірування захворювання. При цьому людина зберігає здатність рухатися і виконувати побутову роботу.
До профілактичних заходів, що допомагають запобігти розвитку лімфедеми, відносяться:
- вибір зручної, вільної одягу та взуття;
- дотримання правил гігієни;
- запобігання навантаження на хвору кінцівку;
- відмова від ходіння босоніж, особливо в громадських місцях;
- своєчасне відвідування лікаря.
Відео
Лімфедема – лікування лімфедеми народними засобами і методами