Як утворюється голос і куди він зникає
Голос — один з найважливіших інструментів зв'язку людини з навколишнім світом. Не дивно, що його раптова втрата (у медицині для опису цього стану прийнятий термін афонія, також вживається слово дисфонія — це більш широке поняття, що описує не тільки повну втрату голосу, а також зниження його звучності, зміна тональності, осиплість, хриплость) не тільки приносить значний дискомфорт, але стає серйозною перешкодою для нормальної роботи і повноцінного дозвілля.
Куди «пропадає» голос? Для відповіді на це питання, потрібно спочатку розібратися в тому, як він утворюється.
Кілька слів про освіту голоси
Процес голосоутворення відбувається в гортані, але бере участь у ньому не тільки сама гортань, а також нервова та дихальна системи. «Внесок» легких полягає в видиханні крізь просвіт гортані повітряної струменя. Чим він потужніший — тим голосніше утворюється в гортані звук, недарма кожен з нас звертав уваги, що для того, щоб голосно закричати, потрібно набрати в легені побільше повітря. Якість звуку, його тональність, висота залежать від будови і стану гортані.
Сама по собі гортань являє собою трубку, стінки якої утворені хрящами специфічної форми, з'єднаними між собою м'язовими та сполучнотканинними перемичками. Форма хрящів гортані визначає тональність голосу. Прикладом цьому зв'язку служить мутація («ломка») голоси в підлітковому віці. Вона більш помітна у хлопчиків, але відбувається у дітей обох статей.
Пов'язана ломка з процесом зростання хрящів гортані, який відбувається в період статевого дозрівання під впливом зміненого гормонального фону. Ніж більш великі хрящі гортані — тим ширше її просвіт, тим нижче голос у людини. Крім того, тональність, звучність голосу залежить від голосових зв'язок — це сполучнотканинні освіти, що лежать в стінках гортані і покриті слизовою оболонкою.
Коли людина мовчить, голосові зв'язки нерухомі і просвіт гортані максимально широкий. При розмові пошепки голосові зв'язки вібрують, але практично не стикаються один з одним. При розмові вони вібрують інтенсивно, труться одна об одну, причому чим вище голос і голосніше — тим вже голосова щілина, тим тісніше зіткнення зв'язок.Чому пропадає голос
Виходячи з анатомії гортані і фізіології голосоутворення можна зробити висновок про те, що саме може вплинути на стан голоси. У першу чергу мова про патологіях голосових зв'язок. Найчастіше мова йде про їх набряклості внаслідок запалення. Запалення може бути інфекційної і неінфекційної природи — останнє може виникнути внаслідок алергічної реакції, опіку гортані, травм, тривалого куріння, дихання дуже сухим повітрям. Безумовно, голос може зникнути внаслідок пошкодження гортані, а також внаслідок деяких патологій нервової системи (наприклад, тяжкого стресу або пухлини центру головного мозку, відповідального за голосообразование). Однак найчастіше основна причина захриплості або навіть втрати голосу — запальний набряк голосових зв'язок.
Відновлення голосу
Як відновити голос? В першу чергу слід визначити причину дисфонії, для чого може знадобитися огляд не лише ЛОР-лікаря, але також невропатолога, пульмонолога а також ряд інструментальних досліджень.
Якою б не була причина втрати голосу, лікар буде рекомендувати дотримуватися мовчання протягом відновного періоду — це важливо для того, щоб уникнути додаткового травмування голосових зв'язок. Крім того, рекомендується забезпечити зволоження вдихуваного повітря і рясне питво для пацієнта — ці заходи сприяють підтримці водного балансу слизової гортані і її швидкому відновленню.
Крім того, необхідно приймати ліки, що відновлюють голос — наприклад, Гомеовокс — комбінований засіб, що поєднує в собі комплекс активних речовин рослинного походження, які впливають на слизову гортані протизапальну і пом'якшувальну дію. Детальніше про препарат можна прочитати тут: https://homeovox.ru/#about Застосовувати таблетки, відновлюють голос Гомеовокс можна не тільки з лікувальною, а й з профілактичною метою — перед необхідністю тривалої розмови, співу. Крім того, якщо мова йде про інфекційному запаленні гортані, лікар може призначити для боротьби з інфекцією антибактеріальні або противірусні препарати.
Відповідальне ставлення до голосу і заходи усунення запалення гортані допоможе відновити голос в домашніх умовах максимально швидко.