Хронічна втома – причини й рішення
Високий темп життя і постійна завантаженість часто призводять до того, що ми не помічаємо перших тривожних сигналів організму і починаємо вирішувати проблему, коли вже стикаємося з серйозними симптомами. Сьогодні дуже багатьом з нас знайоме стан постійної втоми – коли не допомагає ні тривалий відпочинок і сон, ні ударні дози кофеїну. Воно може супроводжуватися погіршенням пам'яті, уваги та здатності концентруватися, і, як наслідок, зниженням працездатності. І, що зовсім неприємно, часто хронічна втома поєднується зі зниженим імунітетом і частими застудами.
Якщо вам це знайомо, то має сенс розібратися, в чому причини постійної втоми і як можна з ними впоратися.
Гормональна причина
Найпершим кроком у напрямку лікування втоми має стати звернення до лікаря. Не варто обмежуватися походом до терапевта і загальним аналізом крові, хоча, безумовно, з цього варто почати. Досить часто проблема хронічної втоми лежить в гормональній сфері і вимагає участі лікаря-ендокринолога.
Фахівці рекомендують обстежити функціонування щитовидної залози, наднирників і статевих залоз. Розглянемо цих «трьох китів» нашого гормонального здоров'я детальніше. Відомо, наприклад, що зниження активності гормонів щитовидної залози (тироксину і трийодтироніну) часто призводить до пригнічення імунітету, підвищеної стомлюваності і уповільнення метаболізму. Порушення в роботі надниркових залоз, що виробляють адреналін, кортизол, ДЕА-С, також може помітно знижувати імунні функції організму. Порушення у виробленні третьої групи гормонів, що синтезуються репродуктивними залозами, «нагороджують» свого господаря зниженням лібідо і все тієї ж підвищеною стомлюваністю.
Повний аналіз можливих порушень в гормональному обміні допоможе розібратися, чи не це є причиною хронічної втоми. Необхідно зауважити, що обстеження може зайняти деякий час, але це варто того, щоб привести своє здоров'я в норму.
Гіподинамія та інші порушення способу життя
Якщо проведене обстеження не виявило ніяких порушень, то причини хронічної втоми можуть критися в особливостях способу життя. Часто енергії не вистачає через недостатню щоденної фізичної активності. Тобто виходить такий парадокс, коли для того, щоб стати бадьоріше і енергійніше, потрібно спочатку цю енергію правильно витратити.
Переважно сидячий спосіб життя людина веде недавно – якщо мати на увазі тривалу історію існування на Землі людського виду. Ми створені для руху і відчуваємо в цьому фізичну потребу, ігнорування якої загрожує проблемами зі здоров'ям. Гіподинамія призводить до патологічних змін в роботі всіх систем людського тіла, погіршення кровообігу і насичення киснем всіх органів і тканин. Підвищена стомлюваність і схильність до інфекційних і багатьом іншим захворюванням стають сумним підсумком всіх цих процесів.
Ми не закликаємо вас підкорити спортивний олімп, поставте собі завдання поступово і природно збільшувати свою щоденну активність. Робити це набагато простіше, ніж здається з першого погляду: частіше здійснюйте прогулянки – в гарну погоду це не тільки корисно, але й приємно. Під час робочого дня регулярно робіть перерву, щоб розім'ятися і відновити кровообіг, по можливості, відвідайте сусідній сквер під час обідньої перерви. В ідеалі буде добре, якщо ви зможете викроїти час для якогось спортивного захоплення, чи то йога, плавання, танці або ранкові пробіжки. Будь-яка фізична активність збільшує енергетичний потенціал організму і підвищує життєвий тонус.
Нераціональне харчування
Життя «на бігу» в деякій мірі вибачає нас за всі ті перехоплені бутерброди, відсутність сніданку, відвідини фастфуд-ресторанів та інші гастрономічні «злочину» перед собою. Однак, варто бути готовими і до «покаранням» за таке нерозумне ставлення до власного харчування.
Всім відомо, що вуглеводи є джерелом енергії для людини. Але, як сказано у відомому «крилатому» вираженні, «ліки від отрути відрізняється лише дозою». Надмірне захоплення їжею, що містить цукор, призводить до стану, вкрай далеким від енергійного. (Тут варто сказати окреме «дякую» сучасним виробникам їжі, які кладуть цукор практично у всі продукти – навіть ті, які не передбачають бути солодкими)
Надлишок вуглеводної їжі в раціоні людини змушує цукор в крові «вести себе» вкрай нестабільно. Після трапези відбувається різкий стрибок цукру, який на короткий час дає відчуття задоволення і припливу сил, але дуже скоро він так само швидко падає. Ми відчуваємо себе втомленими, роздратованими і пригніченими – організм вимагає нову дозу цукру. Крім того, на засвоєння рафінованих цукрів травна система витрачає багато внутрішніх ресурсів. Виходить замкнуте коло, яке веде до зайвої ваги, проблем із самопочуттям, втоми і нестачі поживних речовин в організмі.
Слід переглянути своє харчування і віддати перевагу продуктам, які вивільняють цукор повільно або, кажучи мовою нутриціології, мають низький глікемічний індекс. До них належать крупи, фрукти, овочі. Також важливу роль у харчуванні людини грає білкова їжа (м'ясо, птах, риба, бобові, молочні продукти), яка допомагає підтримувати стабільний рівень цукру в крові та не викликає «провалів» у працездатності людини протягом дня.
Дефіцит вітамінів і важливих мікроелементів
Уважно ставлення до здоров'я і своєчасні обстеження, як і налагодження раціону харчування і способу життя при всьому своєму позитивному ефекті, на жаль, не скасовують поширеною ситуації дефіциту вітамінів і нутрієнтів, необхідних для правильного функціонування організму.
Сьогодні все частіше медики різних країн пов'язують синдром хронічної втоми та високу схильність до простудних захворювань з дефіцитом вітаміну D. У результаті багатьох досліджень було доведено, що це біологічна речовина безпосередньо впливає на стан нашого імунітету. Достатня кількість вітаміну D допомагає організму успішно відбивати атаки патогенних «агентів» (вірусів, бактерій, грибків і тому подібних) і підтримує загальний енергетичний баланс організму. І, навпаки, його дефіцит найчастіше провокують проблеми зі здоров'ям.
У природному середовищі основні джерела вітаміну D – це ультрафіолетове випромінювання сонця і невелика група продуктів харчування. Тобто для синтезу в організмі нативної або природної форми цього нутриента під назвою холекальциферол необхідно: регулярно перебувати на сонці в періоди його максимальної активності і/або в досить-таки великих кількостях споживати продукти, багаті вітаміном D. При всій уявній доступності першого і другого, виникають деякі проблеми.
За статистикою, 80% росіян відчувають дефіцит вітаміну D, в першу чергу, із-за географічного розташування і низькою інсоляції більшої частини країни. Додатковим фактором нестачі «сонячного» вітаміну стає постійне перебування в закритих приміщеннях, в яких, у мешканця великого міста проходять і робота, і відпочинок.
Отримати рекомендовану дозу «відповідального за імунітет» вітаміну з їжі теж не так просто, як здається. Найбільш багаті цим речовиною жирні сорти риби, але якщо заповнювати потребу організму в холекальциферолетільки з її допомогою, можна отримати іншу неприємну проблему – зайва вага. До того ж усі ми розуміємо, сучасні способи виготовлення продуктів харчування роблять їх доступнішими, але при цьому збіднюють з точки зору вмісту в них вітамінів і поживних речовин. Таким чином, за результатами досліджень, виходить, що з їжею ми можемо отримати не більше 10% від рекомендованої добової дози.
У боротьбі з хронічною втомою та іншими неприємними симптомами разом зі всіма перерахованими рекомендаціями важливо приймати якісні вітамінні комплекси. В цьому випадку зверніть увагу на [seohide title=" Він містить легко засвоюється форму важливого нутриента, який ми отримуємо під дією сонячних променів і з їжі.
Вітамін D, що входить до складуДЕТРИМАКС ВІТАМІН Д3,сприяє підвищенню природних захисних сил організму і підвищенню життєвого тонусу організму. Вітамін D регулює енергетичний потенціал клітин і сприяє підвищення вироблення АТФ (аденозинтрифосфату), що є власним універсальним джерелом енергії для всіх біохімічних процесів, що протікають в організмі.
Регулярний прийом комплексів з вітаміном D здатний налагодити енергетичний баланс в організмі, зміцнити імунітет, м'яко компенсуючи дефіцит цього нутриента у продуктах харчування та вплив щоденних стресових факторів на сучасної людини. Наш організм-цілісна система, саме всебічний підхід до проблеми хронічної втоми здатний успішно позбавити від цього стану на тривалий час.
номер РУ.№: RU.77.99.11.003.E.003908.09.17 від 05.09.2017
Біологічно активна добавка. Не є лікарським засобом