Аномалія кіммерле - лікування і симптоми хвороби
- 1. Що таке аномалія кіммерле
- 2. Причини аномалії
- 3. Симптоми аномалії
- 3.1. Повна аномалія киммерли з синдромом цереброваскулярних порушень
- 3.2. Часткова аномалія
- 4. Діагностика аномалії кіммерле
- 5. Аномалія кіммерле - як з цим жити
- 5.1. Лікувальна гімнастика
- 5.2. Масаж
- 6. Як лікувати синдром кіммерле
- 6.1. Консервативне лікування
- 6.2. Оперативне лікування
- 7. Аномалія кіммерле у дітей
- 8. Чим небезпечна аномалія кіммерле
- 9. Відео: Хвороба кіммерле
Будь-які відхилення у функціонуванні внутрішніх систем, розвитку анатомії тіла у людини призводять до погіршення самопочуття. Аномалія кіммерле – патологія шийного відділу хребта, що призводить до здавлення артерії, що живить головний мозок. Це не смертельне захворювання, з ним деколи навіть беруть в армію молодих хлопців, але виникає певний дискомфорт, який інколи може мати серйозні наслідки для здоров'я.
Що таке аномалія кіммерле
Вперше хвороба була діагностована у 1923 році, описана детально угорським вченим А.с Кіммерле в 1930 р. Аномалія розвитку шийного відділу хребта (першого хребця (атланта), що призводить до утворення додаткової кісткової перемички між задньою дужкою хребця і краєм суглобового відростка атланта. З-за цього порушення в будові з'являється отвір, яке охоплює потиличний нерв і хребтову артерію. Лікар помітив ще, що у людей з цією патологією частіше знаходять розлади мозкового кровообігу.
На відміну від інших хребців Атлант не має тіла, він виглядає як кільце, яке має задню і передню арку. Через задню дугу першого шийного хребця проходить хребетна артерія. При розвитку аномалії цей просвіт закривається кальцинованої зв'язкою і додатковим кістковим містком, що призводить до закриття отвору. У певних умов це відхилення призводить до різним клінічним симптомам через подразнення нервових закінчень, поганої циркуляції крові до головного мозку.
Причини аномалії
На даний момент причини аномалії кіммерле і фактори, що провокують розвиток мальформації не з'ясовані. Фахівці поділяють цю патологію на кілька видів, що часом пояснює їхнє походження, наприклад, вроджена і набута. По статистиці 10% новонароджених є така перемичка. Розвиток набутої аномалії пов'язують з хворобами хребта.
Симптоми аномалії
Якщо захворювання є уродженим, то ознаки патології може тривалий час не виявлятись. Деякі люди до самої смерті не знають про наявність хвороби Кіммерле. Однак можуть виникнути симптоми і з самого дитячого віку. Виділяють наступні основні ознаки аномалії кіммерле:
- шурхіт, шум у вухах (двосторонній), при повороті голови вони стають яскравішими;
- сильний головний біль;
- оніміння м'язів обличчя;
- запаморочення, які посилюються при повороті голови;
- проблеми з координацією;
- потемніння в очах, непритомність при розвороті голови;
- напади болю в руках, ногах при повороті шиї;
- у лицьовій області ослаблений м'язовий тонус.
Повна аномалія киммерли з синдромом цереброваскулярних порушень
Лікарі виділяють не два виду захворювання відповідно до форми аномального кісткового кільця. Повна аномалія кіммерле розвивається у разі, якщо з'єднує атлант з черепом зв'язка костеніє. Це особливо важкий вид патології, яка провокує виникнення серйозних симптомів. Рівень комфорту життя пацієнта з таким діагнозом значно знижується.
Часткова аномалія
Цей варіант кіммерле не провокує стільки серйозних порушень. Пацієнту з даною патологією необхідно регулярно відвідувати лікаря і перебуває під наглядом. Неповна аномалія кіммерле вимагає лікування у разі, якщо чинить негативний вплив на рівень комфорту життя людини, але в деяких випадках її наявність залишається для хворого непоміченою.
Діагностика аномалії кіммерле
Для багатьох патологій, які пов'язані з порушенням артеріального тиску, притаманні схожі симптоми. З цієї причини діагноз аномалія кіммерле поставити вдається тільки завдяки певним ознаками. Як правило, хвороба проявляє себе під час поворотів головою, рухах. Ступінь аномалії визначає ступінь зміни хребця. Для діагностики використовують такі інструменти:
- Які зміни допоможе виявити рентгенографія шийного відділу хребетного стовпа.
- Томографія шийного відділу.
- Визначити необхідність проведення додаткових досліджень лікар може за скаргами пацієнта, які характерні для хвороби кіммерле: шум у вухах, потемніння в очах, запаморочення при повороті голови і пр.
- На основі первинного огляду терапевт може передати хворого нейрохірурга або педіатра.
- Виявити наявність патології допоможуть непрямі ознаки, наприклад, інтенсивність течії крові. Протестувати цей показник можна за допомогою ультразвукового обстеження шийних артерій, які постачають до головного мозку поживні речовини.
Самим достовірним варіантом для постановки діагнозу вважається рентген. На підставі результатів діагностики лікар визначає краще, оптимальне лікування для пацієнта. Іноді симптоматика плутає фахівців і визначити відразу ж патологію не виходить, встановити точний діагноз дозволяє тільки рентген. Своєчасна терапія допомагає уникнути ускладнень.
Аномалія кіммерле - як з цим жити
Людина, який придбав захворювання вже після народження, відчуває значне зниження якості життя. Коли з'являються перші симптоми, пацієнт хоче знати, як жити з аномалією кіммерле. Багато людей відчувають всі описані вище симптоми, але не пов'язують їх прояву з хворобою. Іноді помиляються з діагнозом і лікарі, грунтуючись тільки на описаній хворим симптоматиці, це призводить до призначення неправильного лікування.
Кіммерле може призвести до порушення координації, пам'яті, втрати чутливості, зниження розумових здібностей. Найстрашніший варіант розвитку подій – ішемічний інсульт, який призводить до смерті. Для профілактики захворювання рекомендується уважно стежити за своїм здоров'ям, при отриманні травм або появі перших ознак – звернутися до лікаря. Рекомендується помірно отримувати спортивні навантаження, більше перебувати на свіжому повітрі, стежити за масою тіла.
Лікувальна гімнастика
Це один з варіантів терапії, які допомагають впоратися з проявами захворювання. Вправи при аномалії киммерли носять лікувальний характер, спрямовані на розтягання потиличних м'язів, це спеціальна гімнастика для шийного відділу хребта. Повноцінний ефект терапії можна отримати, якщо нормалізувати стан всього хребта, поліпшити поставу. Така терапія допоможе нормалізувати кровообіг, послабити тиск м'язів навколо хребетної артерії.
Масаж
Це один з варіантів зняти напругу в шийному відділі, поліпшити кровотік до мозку. Масаж при аномалії кіммерле повинен обов'язково виконуватися кваліфікованим фахівцем. Якщо ви прийшли вперше до масажиста, ви повинні попередити його про наявність аномалії, щоб він враховував це і підібрав відповідну техніку. Процедура допоможе зняти спазми м'язів, поліпшить загальне самопочуття. Під наглядом лікаря можна використовувати різні масажні аплікатори.
Як лікувати синдром кіммерле
Якщо симптоматика захворювання тривожна і створює дискомфорт людина, то використовують комплексний варіант терапії. Лікування аномалії кіммерле проводиться одразу за кількома напрямками: медикаментозна, мануальна терапія, маса, лікувальна фізкультура. У крайніх випадках може бути призначена операція (оперативне втручання), але спочатку лікарі намагаються використовувати всі можливі інші методи.
Консервативне лікування
В цю групу входять всі варіанти терапії, які не є оперативним втручанням. Як правило, це симптоматичний характер лікування, який спрямований на поліпшення самопочуття пацієнта при аномалії, підвищення його рівня якості життя. До даної терапії відноситься масаж, прийом медикаментозних засобів, фізіотерапевтичні процедури. З препаратів використовують наступні категорії:
- Трентал, Пентоксифілін призначають для регулювання плинності, в'язкості крові;
- для поліпшення, стимуляції мозкового кровообігу застосовують Цинаризин, Девінкан, Кавінтон, Серміон;
- засоби нормалізації тиску;
- у деяких випадках при аномалії додатково призначають метаболічні препарати (Мілдронат, Пірацетам), нейропротекторы, антиоксиданти.
Оперативне лікування
Для більшості випадків вистачає консервативного лікування, хірургічне втручання не потрібна. Операція при аномалії киммерли проводиться тільки при виникненні декомпенсованого прояви синдрому хребетної артерії, що створює порушення кровотоку у вертебро-базилярном басейні. Під час операції хірург виконує мобілізацію хребетної артерії, резекцію патологічного дуги. Хворий проходить потім реабілітаційний процес, протягом 14-30 днів необхідно використовувати комір Шанца.
Аномалія кіммерле у дітей
Як правило, ця патологія діагностується в ранньому віці випадково. Формується аномалія кіммерле у дитини ще на стадії внутрішньоутробного розвитку, але конкретної причини даного процесу не виявлено. Малюк може тривалий час жити з цим порушенням і не підозрювати про це. Посилюють фактором може виступити:
- сколіоз;
- остеохондроз;
- сильні фізичні навантаження;
- тривале сидяче положення (наприклад, за комп'ютером).
З-за пережиму каналу надходження крові до мозку діти можуть гірше вчитися, може бути знижена витривалість. Активно проявляються при прогресуванні хвороби кіммерле наступні ознаки:
- нудота;
- занепад сил;
- слабкість;
- вегетосудинна дистонія;
- запаморочення;
- нестабільний емоційний фон.
Чим небезпечна аномалія кіммерле
Один з перших питань пацієнтів, які дізналися про свій діагноз: знизитися тривалість життя і які наслідки аномалії? Смертельної небезпеки патологія не несе, тільки в деяких випадках, коли перебіг хвороби запущено, а лікування не проводиться, може статися інсульт. В інших випадках захворювання викликає мігрені, надає деформирующее вплив на будову судин, що призводить до порушення кровообігу головного мозку.
Хронічні болі та інші симптоми хвороби кіммерле різко знижують рівень життя людини, хворий не може виконувати активні дії, при фізичного навантаження відбувається загострення симптомів: проблеми з координацією, оніміння, рух очних яблук. Все це стає передвісником інсульту в краниовертебральном басейні. Необхідно зробити рентген для точної постановки діагнозу, почати лікування патології кіммерле і виконувати всі вказівки лікаря. Все це допоможе уникнути ускладнень.