Рак передміхурової залози - перші ознаки та симптоми, стадії, діагностика і лікування пухлини

Рак, аденокарцинома, пухлина простати, рак передміхурової залози – назви одного захворювання, яке є найпоширенішим типом онкології серед чоловіків старше 50 років. Більшість представників сильної статі у цьому віці мають субклінічну безсимптомну форму цього захворювання. За дослідженнями, у кожного третього чоловіка причиною смерті якого не була онкологія простати, виявлені раніше клінічно невизначені ділянки малігнізація. Після 80 років аналогічна проблема зустрічається у 80% чоловіків.

Що таке рак передміхурової залози

Передміхурова залоза (простата) – це ендокринна залоза, яка відноситься до статевої системи чоловіка, виконує функції продукування насінної рідини і бере участь у сім'явиверганні. Розташована простата під сечовим міхуром поблизу товстої кишки, зовні виглядає як горіх, обхвачує сечовипускальний канал. Заліза прямо впливає на здатність затримувати сечу. Цей орган дуже піддається віковим змінам, в числі яких онкологія.

Рак передміхурової залози – це злоякісне утворення, яке розвивається із залозистої тканини епітелію. Як і інші ракові пухлини, карцинома передміхурової залози має властивість поширювати метастази в інші органи, однак прогресування захворювання відбувається повільно, від появи мікроскопічних ознак пухлини до критичної стадії може пройти 10-15 років. Навіть невелика пухлина передміхурової залози може поширювати метастази, переважно в кісткову систему, печінка, лімфатичні вузли, легені, наднирники.

У цьому-то і криється найбільша підступність хвороби: якщо до метастазування пухлину можна без проблем видалити хірургічним шляхом і хвороба відступить, то при розростанні метастаз з проблемою не зможе впоратися жоден лікар. В цьому випадку прогнози будуть дуже сумні, аж до летального результату. Тому так важливо своєчасно виявляти рак простати у чоловіків, а для цього слухати свій організм і регулярно відвідувати уролога, особливо після 50-ти років.

Скільки живуть з раком простати

Статистичні дослідження показують: кожен сьомий чоловік у віці п'ятдесяти років і старше має рак простати. Це захворювання є найчастішою причиною смерті серед літніх чоловіків. Виживання, як правило, висока: за розрахункову величину беруть 5 років, все залежить від стадії хвороби і призначення адекватного лікування:

  • На першій стадії з пухлиною живуть довго, виживаність стовідсоткова за умови виконання призначень лікаря. Однак захворювання дуже підступно і на ранніх стадіях проходить без симптомів, так що визначити його і вчасно почати лікування не завжди виходить.
  • Друга стадія – виживаність становить 85% хворих при правильному лікуванні з позитивними результатами.
  • Третя стадія відрізняється розростанням новоутворення за межі органу, а прогноз виживаності становить 50%.
  • Четверта стадія відрізняється критичним перебігом, метастазуванням в органи, тому при агресивному лікуванні хворі живуть не більше трьох років. П'ять років здатні прожити не більше 20% хворих. Головна проблема раку простати – пізнє виявлення, оскільки чоловіки досить легковажні до свого здоров'я, з різних причин ухиляючись від огляду.

Симптоми

Основні ознаки карциноми простати у чоловіків дуже схожі з ознаками аденоми (доброякісної пухлини) простати. На пізніх стадіях захворювання симптоми такі:

  • біль;
  • утруднене хворобливе сечовипускання;
  • порушення еректильної функції, що переходить в імпотенцію;
  • кров в сечі (гематурія);
  • часта потреба в нічний час встати помочитися;
  • відчуття переповнення сечового міхура і гостре бажання сходити в туалет;
  • струмінь сечі слабка, прерывающаяся, виникає необхідність напрягаться4
  • відчуття не до кінця спустошеного сечового міхура.

Коли в запущених стадіях раку метастази проникають в сусідні й віддалені органи і тканини, це стає причиною постійних болів і незручностей різного характеру:

  • болі і незрощення переломів у метастазированных ділянках кісток;
  • часті застуди, вірусні захворювання у зв'язку зі зниженням імунітету;
  • болі в інших метастазированных органах;
  • запори;
  • випорожнення з домішкою крові і слизу;
  • апатія і втома;
  • гематурія;
  • кашель з відходження кров'янистої мокроти;
  • пієлонефрит, болі в поперековій області;
  • різке схуднення;
  • шкіра стає блідо-землистого відтінку.

Симптоми на ранній стадії

Млявий перебіг захворювання з відсутністю видимих симптомів на ранній стадії тільки підвищує його небезпека. Симптоми карциноми простати на ранній стадії помітити практично неможливо, тому чоловіки після 45 років обов'язково повинні проходити огляд і здавати аналізи. Раннє виявлення і лікування хвороби підвищує шанси хворого. Можливо, нічого серйозного не виявиться, але переконатися в цьому треба після обстеження. Слід насторожитися і звернутися до лікаря, якщо:

  • вночі часто доводиться вставати в туалет;
  • напір струменя слабкий;
  • випорожнення відбувається натужно з тяжкими гострими відчуттями.

Причини

Відсоток захворюваності раком простати варіюється в залежності від географічних зон. Наприклад, в Південній та Східній Азії, за деякими дослідженнями, виникнення хвороби набагато нижче, ніж у європейському регіоні. Наука ще не змогла визначити справжні причини виникнення злоякісної пухлини, однак відомі основні групи ризику:

  1. Спадковість. За результатами дослідження близнюків 40% всіх захворювань онкологією простати у чоловіків, чиї предки також перенесли дану патологію.
  2. Вплив на організм канцерогенних факторів.
  3. Манера харчування. Жирна калорійна їжа, нестача овочів в раціоні підвищують ризик онкології.
  4. Прогресування аденоми простати.
  5. Вік після 45 років.
  6. Раса. Африканські народи схильні онкології більшою мірою.
  7. Малорухливий спосіб життя.

Стадії

Загальноприйнятою класифікацією карцином, яка використовується в європейських клініках урології, прийнята бальна система за шкалою Глісона: в ній стадії оцінюються за ступенем злоякісності. Малоагрессивный рак оцінюється в 1 бал, а высокоагрессивный – в 5 балів. Як правило, якщо при карциномі виникає кілька вогнищ, то гістологічний матеріал беруть мінімум з двох великих пухлин і результати досліджень підсумовують, одержуючи індекс за шкалою Глісона. Так, мінімальний індекс – 2 бали, максимальний – 10 балів.

Наступний метод класифікації – система Джюит-Уайтмор, яка служить для диференціації пухлини за розмірами, ураження лімфовузлів, наявності метастаз. Ступеня поширеності пухлини:

  1. Перша стадія А. Злоякісні клітини практично не відрізняються від нормальних, пухлина капсулированная, перебіг хвороби безсимптомний.
  2. Друга стадія Ст. Пухлина капсулированная, знаходиться в межах органу, не пальпується ректально, спостерігається ріст пухлини, підвищений рівень ПСА, перебіг безсимптомний.
  3. Третя стадія С. Пухлина починає виходити за межі залози, поширення на ближні лімфовузли, пухлина проникає в сечовий міхур і сечівник, ускладнюючи вихід сечі.
  4. Четверта стадія D. Метастазирующая пухлина, підвищений рівень ПСА, обширне ураження метастазами регіонарних лімфовузлів, тканин, органів, велика ймовірність рецидивів після проходження лікування.

Діагностика

Не варто панікувати при перших проблеми з сечовипусканням. Може бути, це невелике запалення або аденома, але сходити до лікаря треба обов'язково, щоб встановити точну картину проблеми. Діагностика складається з:

  1. Ректальної пальпації (прощупується на пізніх стадіях).
  2. Аналізу на рівень ПСА (простатспецифічного антигену). Якщо рак простати у чоловіків є, то рівень ПСА підвищується.
  3. Уточнюючих методик обстеження – ультразвукове дослідження з ректальним датчиком (ТРУЗД), комп'ютерної томографії, біопсії (паркан шматочка залози з допомогою спеціальної голки).

Біопсія – гістологічне дослідження тканин для остаточного підтвердження або спростування діагнозу. Щоб отримати об'єктивні результати, потрібно досліджувати близько десяти і більше зразків залозистої тканини простати, узятих з різних ділянок залози. Однак у даного методу діагностики є побічні ефекти у вигляді появи крові в калі, спермі та сечі. Хоча у нормі ці ускладнення минають через два дні, є ймовірність розвитку запального процесу передміхурової залози в місці вилучення фрагмента тканини, і тривалий кровотеча.

Лікування

В залежності від отриманих даних обстеження, враховуючи вік пацієнта, стадію хвороби, наявність метастазів, призначається лікування. Існують такі способи боротьби з карциномою простати:

  1. Оперативний (хірургічний метод) – це повне висічення передміхурової залози (простатектомія).
  2. Медикаментозний – гормонотерапія. Побічні ефекти бувають рідко і не вимагають лікування.
  3. Променева терапія, брахітерапія – радіоактивне опромінення.
  4. Сфокусована високоінтенсивна ультразвукова аблація простати (HIFU) – вплив ультразвуковими хвилями.
  5. Антиандрогенная монотерапія – медикаментозна кастрація.
  6. Видалення за допомогою лазера.

Операція

Процедура видалення пухлини може проводитися трьома способами: відкрита порожнинна операція, лапароскопія, роботизована простатектомія. Традиційна порожнинна операція надзвичайно травматична і небезпечна ускладненнями (нетриманням сечі, імпотенції). Останній метод дозволяє мінімізувати крововтрату, зберегти еректильну функцію і нормальне функціонування сечового міхура. Ефективність операції висока тільки у разі відсутності метастаз. Вдало і своєчасно проведена операція – це гарантоване повне позбавлення від хвороби.

Видалення новоутворень

Порожнинні операції з видалення пухлини передміхурової залози проводяться під загальним або місцевим наркозом. В ході операції робиться невеликий розріз внизу живота, залоза відокремлюється від сечового міхура, сечовипускального каналу і вирізають разом з насіннєвими бульбашками. При цьому по можливості, зберігаються нерви (Nerve Sparing), відповідальні за еректильну функцію, якщо вони не залучені в раковий процес. Потім кукса уретри з'єднується з сечовим міхуром допомогою катетера, який через два тижні після операції видаляється.

Краще як для лікаря, так і для пацієнта, лапараскопический метод видалення новоутворення. Він менш травматичний, менше крововтрат, швидше проходить відновлення, шви практично непомітні. В ході операції на першому етапі в очеревині роблять невеликі надрізи шириною 1 см в кількості п'яти штук. В отвори вводять оптичні інструменти, за допомогою яких здійснюється видалення органу, насінних бульбашок і регіонарних лімфатичних вузлів. Показана лапараскопическая простатектомія при капсульованих пухлинах без метастазування.

Інноваційна методика видалення аденокарциноми – роботизована простэктомия да Вінчі. В країнах Європи цей метод використовують все частіше. Операція проводиться дистанційно за допомогою робота. У черевну порожнину через невеликі отвори вводяться «щупальця» робота, який передає на монітор комп'ютера зображення оперованого органу. Команди роботові, які рух виконувати, передає хірург через спеціальний апарат, здійснюючи руху спеціальними джойстиками.

Хіміотерапія

Для лікування пухлини з метастазами на пізніх стадіях застосовується хіміотерапія. Крім того, показаннями є нечутливість новоутворення до гормонотерапії, рецидив після простатектомії, місцево-поширена пухлина простати. Хіміотерапія – це блокування росту ракових клітин і метастаз токсичними речовинами. Фактично хіміопрепарати є отрутою для онкоклеток. Потрапляючи в кров, ліки розноситься з кров'ю по всьому організму і знаходить найбільш віддалені метастази.

Однак препарати впливають аналогічним чином і на нормальні клітини. Ще не придумано ліки з виборчим дією, тому наслідки хіміотерапії можуть проявлятися у вигляді симптомів інтоксикації:

  • нудота з блюванням;
  • діарея;
  • слабкість;
  • анемія;
  • відсутність апетиту;
  • випадання волосся;
  • запаморочення;
  • стомлюваність.

Радіотерапія

Для зниження швидкості ділення пухлини, блокування появи метастаз застосовується променева терапія або радіотерапія – радіоактивне опромінення. Однак радіотерапія при раку передміхурової залози не гарантує повної перемоги над злоякісним недугою. Як правило, опромінення комбінують з медикаментозною терапією для посилення ефективності лікування раку простати.

Альтернативним високоінтенсивним методом опромінення на перших стадіях хвороби є брахітерапія. Метод заснований на введенні в передміхурову залозу радіоактивного йоду. Процедура проводиться під контролем апарату ультразвукового дослідження. Завдяки такому локалізованого впливу в ураженій зоні підвищується рівень радіації, а довколишні тканини не відчувають сильного шкідливого впливу. Виконати процедуру брахітерапії можна амбулаторно, це займає близько години.

Лікування медикаментами

Зростання раку простати стимулюється тестостероном (чоловічим статевим гормоном). Медикаментозне лікування – це використання гормонів, які знижують синтез тестостерону. Лікування раку передміхурової залози медикаментами, наприклад гонадолиберином, тільки гальмують ріст пухлини і поширення метастаз, знижують прояв симптомів, покращує самопочуття хворих, але не виліковують захворювання.

Лікування народними засобами

Щоб побороти онкозахворювання, має зійтися безліч факторів: своєчасне раннє виявлення, успішне лікування, міцний імунітет і інше. Це складний і довгий процес. Немає гарантій, що лікування раку передміхурової залози народними засобами чимось допоможе. У будь-якому разі не можна зволікати, шукати легкий шлях, самостійно лікуватися травами, корінням та іншими речовинами. Зверніться до лікаря, а народні засоби нехай будуть доповненням до основного лікування. Цілком можливо, що вони полегшать стан хворого, зміцнять імунітет, виведуть токсини з організму.

При раку простати знахарі рекомендують наступні трави і збори:

  1. Медуниця.
  2. Збір: ромашка, полин, листя смородини, листя берези, чистотіл, овес, гілки омели, пирій, деревій.
  3. Збір з шипшини, пирію, кореня лепехи, лопуха, чорного тополі.
  4. Збір з листя барбарису, плодів шипшини, листя брусниці і суниці, квіток бузини, первоцвіту, календули.
  5. Збір: барбарис, кора крушини, листя клена, листя берези, барвінок, аїр, квіти конюшини лугового.
  6. Настій на спирту шишок хмелю.
  7. Спиртовий настій свіжих вербових сережок.
  8. Відвар іван-чаю.
  9. Водний або спиртовий настій молодих пагонів туї, покритих листочками. (Обережно! Туя у великих кількостях отруйна).
  10. Ректальні свічки і ванни з прополісом.

Прогноз

Який лікар зможе дати прогноз при раку простати залежить від стадії вперше виявленого захворювання. Виявлення на ранніх стадіях підвищує шанси хворого на повну перемогу над хворобою. У Німеччині, наприклад, даним захворюванням приділяється особлива увага, чоловіки регулярно проходять обстеження і лише у 18% діагностують рак простати. В Америці 80% чоловіків, яким був поставлений аналогічний діагноз, успішно вилікували рак. Позитивний прогноз залежить від того, скільки ви самі приділяєте увагу своєму здоров'ю.

Профілактика

Найкраще лікування хвороби – це її профілактика. Існує ряд рекомендацій для профілактики раку передміхурової залози:

  1. Здоровий спосіб життя – відмова від алкоголю і куріння, фізична активність.
  2. Харчування. Збільшити вживання овочів і фруктів, обмежено вживати тваринні жири, що містять кальцій продукти, яйця.
  3. Регулярні огляди у уролога, щоб не упустити вирішальний момент появи раку.

Відео

РАК ПРОСТАТИ: Які Перші Ознаки Раку Передміхурової Залози?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!