Гіпертонічна клізма - склад, техніка постановки та протипоказання

Це один з видів даної процедури, який має свої особливості, показання та протипоказання. Застосовують, як правило, при атонічних, хронічних запорах. Процедура показала високу ефективність при різного роду набряках через венозного застою крові.

Склад гіпертонічної клізми

Дана процедура може мати різну ступінь впливу на пацієнта. Можуть бути використані лікувальні клізми, гіпертонічні або сифонні. Вони мають деякі відмінності в обсязі рідини, концентрації і температури. Гіпертонічна клізма може бути зроблена з різним видом розчину, але частіше застосовується сольовий. Нижче буде описано рецепт створення правильних пропорцій для сольовий клізми. У складі можуть бути використані і інші компоненти, наприклад:

  • розчин сульфату магнію;
  • сірчанокисла магнезія.

Показання до гіпертонічної клізми

Перед початком таких заходів необхідно визначитися з метою. Гіпертонічна клізма володіє певними властивостями, які будуть мати позитивний ефект у конкретних випадках. Крім цього виду, існує ще лікувальна, очисна або сифонна. Не варто забувати і про протипоказання, які будуть розглянуті нижче. Існують наступні показання до постановки гіпертонічної клізми:

  • перша допомога при інтоксикації, отруєння;
  • для очищення кишкового тракту;
  • при протипоказаннях, неефективності медикаментозної терапії запорів;
  • надає проносне дію при затримці дефекації понад 3 днів;
  • терапія дисбактеріозу, сігмоідітов, проктиту за допомогою введення лікарських трав'яних відварів, розчинів, суспензій;
  • підготовка пацієнта перед хірургічним втручанням, проведенням аналізів.

Клізма з сіллю при запорі

Введення міцного сольового розчину допомагає активізувати рецептори, які спровокують самостійне випорожнення. Сольова клізма при запорі (гіпертонічна мікроклізма) покращує перистальтику, сприяє звільненню фекальних мас за рахунок збільшення в просвіті кишки осмотичного тиску. Розчин допоможе безболісно розм'якшити їх, вивести. Даний ефект настає через 15-20 хвилин після проведення процедури. Розчин готують із звичайної кухонної солі або англійської (порошок магнезії).

Клізма при набряках

Коли відбувається накопичення зайвої рідини, відбуваються набряклі процеси в прилеглих тканинах, органах. В цьому випадку допоможе гіпертонічна клізма від набряків, яка допоможе позбавитися від цієї проблеми. Гіпертонічну клізму від набряків можна ставити тільки стерильними предметами один раз. Для постановки знадобиться:

  • шприц Жане або грушоподібна гумова спринцівки;
  • не більше 150 мл хлориду натрію (10%) або магнію сульфату (25%);
  • паперові серветки, гумові рукавички;
  • спеціальний катетер;
  • водний термометр;
  • дезінфікуючий засіб;
  • вазелін або вазелінова олія;
  • клейонка, тазик.

Як приготувати гіпертонічний розчин для клізми

У більшості випадків для процедури готують суміш кухонної солі або магнезії. Можна брати готовий гіпертонічний розчин для клізми – 5% хлорид натрію, його можна приготувати самостійно в домашніх умовах. Необхідно враховувати, що такі методи очищення кишечника мають подразнюючий ефект на стінки кишки, тому робити клізму слід тільки у разі крайньої необхідності. Для приготування розчину треба зробити наступне:

  • підігрійте воду;
  • підготуйте столову ложку солі;
  • розчиніть її в 200 мл рідини.

Температура гіпертонічної клізми

Даний показник безпосередньо впливає на результат, який вийде після виконання процедури. Температура розчину при постановці гіпертонічної клізми поділяється за такими параметрами:

  1. Прохолодна клізма. Має кімнатну температуру (близько 22-24 градусів за Цельсієм). Відчувається суб'єктивно кишечником як прохолодна, але не холодна. Допомагає знизити температуру тіла, застосовна при гіпертермії, атонічних запорах. Рекомендована для постановки дитині, якщо ввести холодну воду важко. Для дорослих підходить при менш вираженої гіпертермії, легких запорах. Не можна ставити при спазмах кишечника, спастичних запорах.
  2. Тепла клізма (37-40 градусів, але не більше). Сприймається кишечником суб'єктивно як тепла. Добре розслабляє товсту кишку, виконує спазмолітичну дію, стимулює перистальтику не так сильно, як прохолодні та холодні гіпертонічні клізми. Тепла рідина краще всмоктується, розчиняє калові маси та не впливає на температуру тіла. Використовується така температура при спазмах гладкої мускулатури прямої і товстої кишки, спастичних запорах, для введення дітям, якщо холодну поставити не вдалося із-за опору. Вводити лікарські речовини теж слід тільки у вигляді теплого розчину.

Обсяг гіпертонічної клізми

Особливість даного виду процедури полягає у використанні лікарського або сольового розчину. Обсяг гіпертонічної клізми може бути різним в залежності від поставлених цілей. Виділяють наступні варіанти за кількістю використовуваної водяній складової:

  1. Мікроклізма. Проводять виконання процедури для введення лікарських засобів, обсяг не перевищує 10-100 мл
  2. Очисна. Загальний обсяг становить 1-2 літра, які ставляться в декілька заходів. Ставлять гіпертонічну клізму при необхідності очищення товстої кишки перед проведенням діагностичних процедур, при запорі.

Механізм дії гіпертонічної клізми

Існує певний алгоритм цієї процедури, який запускає необхідні процеси. Гіпертонічна клізма допомагає викликати в слизовій оболонці кишечника роздратування, що призводить до скорочення стінок і виведення калових мас. За допомогою трубки або клізми вводять магнезію, 10% сольовий розчин (обидва препарати є в аптеці) ректально (через анальний прохід). Процедура володіє наступним алгоритмом впливу:

  1. Рідина, потрапляючи в кишечник, збільшує осмотичний тиск, що провокує випіт рідини із стінок.
  2. Сіль надає дратівливу дію на стінки прямої товстої кишки, посилюючи перистальтику.
  3. Ці фактори провокують просування калових мас.

Протікає процес швидко, ефекту настає вже після 3 хвилин після виконання постановки. Харчова сіль в рідини допомагає подолати запор. Готується він легко в домашніх умовах з 1 ст. л. солі, яку розчиняють у склянці води. За умови невеликих обсягів можна ефективно використовувати гумову грушу (спринцівку). При великих обсягах знадобиться ємність з трубкою.

Техніка постановки гіпертонічної клізми

Як правило, проводять такі процедури фахівці в медичних установах, але при необхідності можна виконати її самостійно в домашніх умовах. Постановка гіпертонічної клізми вимагає певний набір інструментів, які слід придбати заздалегідь, підходять тільки стерильні одноразові компоненти. Після проведення очищення необхідно їх викинути. Алгоритм дій наступний:

  1. Нагрійте рідину для процедури до 26 градусів, вона не повинна бути холодною.
  2. Обов'язково додатково стерилізуйте всі використовувані інструменти маніпуляції.
  3. На руки відразу ж надіньте гумові рукавички, у грушоподібний балончик наберіть розчин через ректальную трубку.
  4. Людина повинна лягти на рівну поверхню, на якій зведено попередньо клейонка. Лягти на лівий бік, підтягти коліна до живота.
  5. Трубку змастіть вазеліном, плавними обертальними рухами починайте вводити її в анальний отвір. Глибина проникнення повинна бути не більше 15 див.
  6. Щоб дія лікувального розчину було безболісним і плавним, потрібно вводити її невеликими порціями.
  7. Чекайте близько півгодини, щоб з'явилися перші позиви до дефекації.
  8. Якщо всі дії виконані вірно, то у пацієнта не буде неприємних відчуттів після виконання маніпуляції.
  9. Обов'язково після всіх дій ректальную трубку продезінфікуйте у розчині хлораміну (3%) протягом години.

Протипоказання гіпертонічної клізми

Випадки, коли людина без консультації з лікарем при перших же ознаках запору намагається спринцюватися, зустрічаються часто. Лікарі рекомендують до останнього уникати таких дій і використовувати в лікувальних цілях чаї або медикаменти. Постановка показана тільки в екстрених випадках, при частих проведення даної процедури є ризик погіршити патологію і далі з нею впоратися буде складніше. Існують критичні протипоказання клізми:

  • перші кілька днів після абдомінальної операції;
  • тяжка серцева недостатність;
  • запор з причини геморою, маткові, шлунково-кишкові, гемороїдальні кровотечі;
  • запалення в прямій кишці, яке пов'язане з ерозійними, виразковими проявами (виразки, ерозії, проктит, сигмоидит, тріщини);
  • перитоніт, апендицит та інші гострі стани при патології органів черевної порожнини;
  • випадіння прямої кишки;
  • пухлини кишечника (при будь-якій їх локалізації);
  • підозра на хірургічну патологію, наявність больового синдрому під час запору.

Відео: що таке гіпертонічний розчин солі

Що таке гіпертонічний розчин?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!