Вимірювання артеріального тиску - алгоритм дій. Вимірювачі артеріального тиску та техніка процедури

До тієї пори, поки параметри АТ укладаються в межі норми, людина не замислюється про проблеми зі здоров'ям. Але варто показниками відхилитися від норми, як настає запаморочення, а хвороби прогресують. Як виміряти тиск тонометром, щоб отримати правильний результат? Спробуємо розібратися разом.

Для чого вимірюють артеріальний тиск

ПЕКЛО – важливий показник функціонування серцево-судинної системи, різний для кожної категорії - відрізняється у дітей, у людей похилого віку, у вагітних жінок. Якщо людина здорова, то показники АТ завжди приблизно однакові, але неправильний спосіб життя, стресові ситуації, втома і безліч інших зовнішніх факторів змінюють його показники. Як правило, за день вони змінюються незначно. Якщо скачки тиску не перевищують 10 мм для діастолічного (нижнього), 20 мм для систолічного (верхнього), це вважається нормою.

Артеріальний тиск вимірюють для того щоб вчасно знизити підвищені або підняти знижені показники. Потрібно розуміти, що стійкі зміни ПЕКЛО, що виходять за межі норми, що можуть вказувати на хвороби, наприклад, вони трапляються при кардиоаритмии. Постійно низький або постійно високий АТ повинно лікуватися фахівцем. За порушеннями тиску може ховатися гіпертонія, а за нею гіпертонічна хвороба зі своїми страшними наслідками. Тому так важливо навчитися самостійно робити заміри людям з проблемним ПЕКЛО.

У чому вимірюється артеріальний тиск

Якщо людина вперше стикається з визначенням своєї тиску, він може не знати, як користуватися автоматичним приладом, і що означають загадкові літери «мм рт. ст». Між тим, це міліметри ртутного стовпа, у яких артеріальний тиск вимірюється. Винайшли прилад кілька десятиліть тому, але він актуальний дотепер. Функціонує апарат дуже просто. Під впливом сили кров'яного тиску, ртутний стовпчик в ньому відпускається або піднімається, показуючи одиницю тиску в міліметрах.

Алгоритм вимірювання артеріального тиску

Якщо після заміру результат виявився вищим норми, не панікуйте. Для точності тиск повинен вимірюватися тричі: другий раз - через 20 хвилин, третій - через 3 години. Крім того, щоб отримати максимально достовірні результати, доведеться дотримуватися певний алгоритм вимірювання тиску:

  • Вимірювати слід в зручній позі: сидячи і поклавши руку на стіл долонею вгору.
  • Лікоть розмістити так, щоб він опинився на рівні серця.
  • Манжетою обернути руку на три см вище ліктя.
  • Щоб правильно визначити тиск, не можна говорити під час процедури.
  • Через 5 хвилин необхідно повторно поміряти тиск.
  • Уникнути помилки дозволить вимірювання артеріального тиску на обох руках.
  • Щоб простежити динаміку, поміряти ПЕКЛО потрібно до їжі три рази на день.

Техніка вимірювання артеріального тиску

Вимірювання тиску у людини має відбуватися за певним планом. Точність виміру гарантують наступні дії:

  • Вимірювати слід через 2 години після прийому їжі, щоб виключити похибку.
  • Не курити, не пити алкоголь і каву перед процедурою.
  • Забороняється використовувати назальні або судинозвужувальні краплі очні.
  • Не слід перед цим працювати фізично або займатися спортом.

Вимірювання тиску на ногах

Вимірювання тиску на ногах проводиться у пацієнтів при функціональних пробах. Не залежно від положення людини, передпліччя руки і апарат розміщують на одному рівні. Повітря нагоняется в манжету швидко, до зникнення пульсу на променевій артерії. Фонендоскоп кладеться в точці пульсації артерії, після чого випускається повітря. Робити це необхідно повільно. Поява ударів пульсу буде систолічним тиском, точка зникнення ударів – діастолічним. Як бачите, поміряти ПЕКЛО без допомоги фахівця дуже просто.

Вимірювання тиску лежачи

Вимірювання тиску лежачи слід робити правильно. Рука повинна лежати уздовж тіла і бути піднесеною до середини грудей. Для цієї мети необхідно підкласти маленьку подушечку під плече і лікоть. Вимірювати показники потрібно тричі, тому кожне наступне вимірювання проводиться вже в іншому положенні тіла. Інтервал між процедурами – 5-10 хвилин. В цей час манжета на руці послаблюється.

Правила вимірювання артеріального тиску

Існують певні правила вимірювання тиску, дозволяють простежувати добове стан АТ людини. Вони дають більш точні показники. Що не можна робити перед процедурою вимірювання, ми вже писали вище. Перший раз заміряти необхідно вранці, через годину після пробудження. Другий раз – через годину після обіду. Третій – увечері, за необхідності, якщо є слабкість, головний біль або інше нездужання.

Вимірювачі артеріального тиску

Способи вимірювання артеріального тиску бувають трьох видів. Непрямий спосіб – механічна методика по Короткову. Її ще називають аускультативним способом. Замір проводиться за допомогою манометра, манжетки з грушею і фонендоскопа. Ще один сестринський метод – осцилометричний. Він передбачає застосування електронних тонометрів. Третій – інвазивний метод, здійснюється шляхом катетеризації однієї з артерій з подальшим приєднанням до вимірювальної системи. Його використовують лікарі при серйозних хірургічних втручаннях.

Як правильно міряти тиск

Правильне вимірювання артеріального тиску проводиться строго по перерахованим вище правилам. Однак найчастіше при вимірі АТ доктором значення бувають вище на 20-40 мм рт. ст. Це пояснюється стресом, який отримує організм при проведенні вимірювання медсестрою. У деяких пацієнтів таке спостерігається і при домашньому вимірі. З цієї причини рекомендується проводити неодноразовий завмер з інтервалом у кілька хвилин.

Як правильно міряти тиск електронним тонометром

Вимірювання тиску тонометром проводиться за певним сценарієм. Електронним приладом потрібно користуватися по інструкції, а з нею впорається і дитина. Важливо правильно одягнути рукав – манжету. Її потрібно розмістити на 3 см вище ліктя на рівні серця. Інше автоматичний прилад зробить сам. По закінченні вимірювання на екрані з'являться результати. Вдосконалені прилади запам'ятовують попередні показники, що допомагає порівняти динаміку зміни ПЕКЛО.

Як міряти тиск ручним тонометром

Вимірювач артеріального тиску механічний вимагає невеликих зусиль, його легко виконати в домашніх умовах. Необхідно надіти манжету, закачати в неї повітря за допомогою грушоподібної насоса, стискаючи і розтискаючи його в руці. Прилад повинен показати на 40 мм рт. ст. вище запланованого результату. Повільно випустити повітря з манжети, і струм крові з артерії відновиться. Записати на листочок отримані результати дробом, а через 15-20 хвилин повторити процедуру і порівняти. Ось і все, ви знаєте, як правильно міряти артеріальний тиск.

Багато пацієнтів скаржаться на свої автоматичні прилади, вважаючи, що вони видають невірні показники. Однак, на думку фахівців, проблема полягає не в тонометрах, а в правильності проведення виміру ПЕКЛО, тому так важливо розпочати підготовку до процедури за кілька годин. Необхідно заспокоїтися і зробити все строго по інструкції. Лікарі рекомендують для домашнього користування придбати напівавтоматичний апарат omron або іншої марки з манжетою на плече, а не на зап'ясті. Манжету перед покупкою потрібно приміряти.

Відео: як правильно міряти тиск механічним тонометром

Як виміряти артеріальний тиск?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!