Амбра - що це таке, хімічний склад і властивості речовини, добування та застосування у парфюмерній промисловості
Амбра перекладається з англійської (ambre) та французької (amber) як «янтар». Арабське значення слова «анбар» – «пахуча смола». Це один з натуральних інгредієнтів люксової парфумерії, який використовується в якості закріплювача аромату. Ефірні олії та духи цієї категорії довго утримують летючі речовини на шкірі, володіють стійким, терпким шлейфом з ноткою сексуальності. Справжня амбра – цінна сировина, яке часто називають афродизіаком.
Амбра кашалота - походження і видобуток
Речовина, що утворюється в шлунково-кишковому тракті кашалота, називають амброю. Основний раціон ссавця – восьминоги і кальмари. Потрапляючи в шлунок, головоногі молюски негативно впливають на його стан: ранять, дряпають, залишають садна. Захисний організм кашалота виробляє особливий секрет, здатний загоїти утворилися виразки стравоходу. Після використання згустки речовини виводяться через кишечник назовні. Є інша версія, яка полягає в тому, що амбра – відрижка кашалота.
Потрапивши в морську воду, згусток твердне. Застиглий шматок може плавати десятиліттями: чим довше речовина знаходиться у воді, тим стає ціннішим. Визначити вік амбри неможливо: кожен згусток має унікальні властивості. Знайдені шматки можуть бути значних розмірів: зустрічаються екземпляри вагою більше 300 кг. На острові Мадейра виявлений найбільший шматок з рекордною вагою 340 кг Речовина сушать, а потім витримують у спиртовому розчині. В результаті змінюється колір (стає сірим або білим) і запах. На підготовчі процедури потрібно близько 6 років.
Перші згадки про продукт життєдіяльності кита відносяться до Х століття, коли правитель Мавританії привіз його з острова Сунд як презент від місцевого султана. Рідке речовина знаходять на берегах Бразилії, Африки, Китаю, Індії, Мадагаскару, Японії. Також амбру коричневого або чорного кольору збирають на Молуккських островах і в прибережних зонах Атлантичного океану.
Хімічний склад і властивості
Натуральна амбра – субстанція чорного або сірого кольору з неприємним запахом. Під впливом світла і морської води ці характеристики змінюються: колір стає коричневим або сірим, а запах – мускусним і солодкуватим. До складу входять политерпеновые з'єднання:
- хлорид натрію;
- бензойна кислота;
- фосфат кальцію;
- эпикопростанол;
- алкалоїди;
- тритерпеновий спирт амбреин (схожий на холестерин).
Властивості речовини
Воскоподобная субстанція має округлу форму і вагу від декількох грамів до десятків кілограмів. Пальне речовина піддається розм'якшенню, легко тане при 62°C, перетворюючись на в'язку рідину жовтого кольору. При температурі 100 °C відбувається випаровування. Речовина не розчиняється у воді, а в жирних ефірних оліях, спирті добре розріджується. Амбра легше води: щільність становить 900 кг/м.
Особливості застосування
Природний компонент високо цінується як фіксатор запаху, його навіть називають алмазом парфумерії. Виробники скуповують цінна речовина для виготовлення першокласних духів. Іноді натуральний продукт застосовують в традиційній, гомеопатичної медицини. У Х столітті продукт життєдіяльності ссавця використовували як приправу, виготовляли з неї амулети, застосовували в якості проносного, протисудомної, антисептичного засобу.
У XVII ст. амбра виступала панацеєю від усіх захворювань. Лікувальним речовиною намагалися перемогти епілепсію, серцеві проблеми, слабоумство, ревматизм, використовували для боротьби з хворобою Паркінсона. На Сході речовина застосовується як приправа і добавка до вина. Араби використовують алмаз парфумерії як ладану – підпалюють і вдихають аромат. Вважається, що якщо жінка буде вживати амбру всередину, це допоможе вилікувати безпліддя. У Марокко запарюють разом з нею чай: маленький шматочок фіксують з внутрішньої сторони кришки заварника.
Амбра в парфумерії
Специфічний запах амбри, поєднуючись з іншими інгредієнтами, звучить інакше. Завдяки цьому вона цінується в парфумерії. Речовина додає продукту тварини нотки, роблять аромат збудливим і привабливим, тому його використовують при виробництві люксових духів. Для того щоб відрізнити цю речовину від інших матеріалів, потрібно доторкнутися до нього розпеченою голкою: амбра перетвориться в смолисто-чорну воду або блискучу густу консистенцію.
В природної середовищі вона існує в 4-х видах:
- темно-коричнева або вугільно-чорна амбра (непридатна для парфумерії);
- сріблясто-сіра або коричнева;
- сірувата або білосніжна;
- темна.
На що схожий запах
Однозначної відповіді на питання, чим пахне амброю, немає. Речовина змінює запах під впливом світла, солоної води, різних маніпуляцій. У парфумерної індустрії цінується біла або сіра амбра, вік якої понад 100 років. Запах свіжої субстанції неприємний, смердючий і відштовхуючий. Перед тим, як потрапити до парфюмеру, речовина повинна прогрітися сонячними променями, просочитися морською водою, дати висохнути і затвердіти. Після цього воно набуває багатоступінчастий запах: солодкий, тваринний, пудровий, земельна, моховитий, деревний, смолисто-тютюновий, землисто-морський.
Духи з амброю
Окремі виробники використовують тільки натуральну амбру, яка надає терпкість і солодкість парфумерної композиції. Речовина вдало поєднується з ваніллю, мускусом і східними прянощами. Композиції характеризуються як теплі, зігріваючі. Серед амбрових духів багато нудотно солодкі жіночих ароматів і мало чоловічих. Це категорія духів відноситься до вечірніх або зимовим варіантами: дуже важкі і сильні.
Основні аромати, що містять амбру:
- Chanel №5. Немає жінки, яка не чула про парфуми Chanel №5. Верхні ноти парфумерної композиції – іланг-іланг, бергамот, неролі, альдегіди; середні ноти – конвалія, троянда, ірис, жасмин; фінальні ноти ванілі, пачулі, мускус.
- Givenchy, l'interdit de Givenchy парфуми 1957 р. Верхні ноти – суниця, персик, мандарин, альдегіди, бергамот; середні ноти – жасмин, ірис, фіалка, іланг-іланг, нарцис; фінальні – ветивер, сандалове дерево, бензоїн.
- Yves Saint Laurent, Opium створено у 1977 р. Це духи з східними нотками ладану і ароматної деревини (сандал). Початкові ноти – лаванда, вербена, лимон, бергамот; ноти серця – розмарин, гвоздика, майоран, герань; ноти шлейфа – сандал, кедр, мускус, пачулі.
- Christian Dior Dune. Квітково-амбровий запах був випущений в 1991 р. Верхні ноти півонії, мандарин, бергамот, палісандр, альдегіди; ноти серця – лілія, жасмин, троянда; ноти бази: сандалове дерево, пачулі, ваніль, мох.
Синтетичні аналоги і технологія виробництва
Натуральної амбри з кожним роком залишається все менше. Її видобуток пов'язана з вбивством ссавців. Організації по захисту дикої природи проти таких дій, тому парфумерна галузь стала переходити на синтетичні аналоги, найпоширеніший з яких – амброксид. Дослідження компанії Firmenich дозволили синтезувати молекулу амброксана з насіння мускусного дерева.
Виробляють аналог синтетичним шляхом – методом екстракції. Зовні речовина виглядає як білий порошок, який розчиняють у дипропиленгликоле або этиле. Сучасна парфумерна промисловість застосовує амбриаль – аналог з тютюнової нотою, максимально наближений до аромату сірої амбри. Отримують замінник шляхом окислення склареол хромовою сумішшю.
З чого отримують амброксид
У 1950 р швейцарські хіміки Хиндер і Штолль отримали штучний замінник з шалфейного масла (склареол) – амброксид. Пізніше компонент стали добувати з туйона (компонент туї, полину, пижма). Паралельно була розроблена біотехнологічна схема отримання синтетичного аналога. Незаперечна гідність підходу в тому, що замінник готується кілька годин. Отриманий таким шляхом штучний феромон володіє стійкою деревної нотою.
Скільки коштує амбра
Натуральна амбра – це дорогий продукт. Кити перебувають на межі вимирання, полювання на них заборонено, тому дістати такий компонент важко. З появою синтетичних замінників ціна на амбру стабілізувалася: 18 $ за 1 л або 9 $ за пінту. У сирому вигляді вартість речовини залежить від якості сировини і складає від 2 до 35 $ за 1 г (для порівняння – ціна за 1 г золота – 30 $). У США, наприклад, продаж натуральної амбри заборонена з 1973 року. Купити можна штучний аналог – амброксан, який теж відноситься до категорії дорогих продуктів: ціна за 1 кг 1300 $.
Відео
Амбра і амброві ноти - в чому різниця? Історія парфумерії. Що таке амбра? ♥ Beauty Anisia
Смердючий камінь виявився цілим станом
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!