Біль в потиличній частині голови
- 1. Чому болить потилиця голови
- 2. Особливості болю в потиличній частині
- 2.1. У правій частині
- 2.2. З лівого боку
- 2.3. Біль у потилиці біля основи черепа
- 3. Від чого болить потилиця голови у дитини
- 4. До якого фахівця звертатися
- 5. Що робити, якщо болить голова в потилиці
- 5.1. Масаж
- 5.2. Фізіотерапія
- 5.3. Мануальна терапія
- 5.4. Медикаментозні засоби
- 6. Відео: причини і лікування болю в шиї і потилиці
Протягом життя з болем у голові стикаються всі. Неприємний синдром може з'являтися епізодично або переслідувати роками, а рішення представляється простим – прийняти таблетку. Задуматися над тим, що хворобливий дискомфорт внизу голови або на потилиці дає знати про серйозну проблему зі здоров'ям, здатні одиниці.
Чому болить потилиця голови
Передумови можуть бути різними – від перевтоми до захворювання хребта або неврологічної патології. Сильна пульсуючий біль в потиличній частині голови служить сигналом про необхідність терміново проконсультуватися з медичним фахівцем, щоб точно дізнатися причину нездужання. Лише поодинокі випадки хворобливих відчуттів на потилиці, наприклад, травма голови, не служить симптомом хвороби. Частими ж причинами її появи вважаються наступні:
артеріальна гіпертонія;
- хронічний стрес;
- надмірні фізичні навантаження;
- остеохондроз;
- кіста головного мозку;
- остеофіт (деформація бічних відростків хребців);
- підвищений внутрішньочерепний тиск;
- шийний міозит (запалення м'язів шиї).
Особливості болю в потиличній частині
Разові випадки виникнення болю в потиличній частині голови нехай і не привід для серйозних хвилювань, але якщо характер больового синдрому сильно виражений, спостерігається ломота, запаморочення, тоді може знадобитися госпіталізація. Складність постановки правильного діагнозу пов'язана з тим, що біль в потиличній частині може виникати періодично. Для вибору схеми лікування лікаря треба знати, де з'являються болі: в самій голові або шийному відділі. Неприємна особливість дискомфортних відчуттів: біль може переміщатися з однієї зони потиличної частини в іншу.
У правій частині
Головний біль в ділянці потилиці, яка локалізується тільки з одного боку, може бути симптом захворювання головного мозку, верхнього відділу хребта, нервових корінців. Поява хворобливого дискомфорту з правого боку в потиличній частині голови – не привід підозрювати серйозну проблему, тому що здатний викликати її навіть елементарний протяг. Не запускати ситуацію до критичного стану слід при пульсуючого головного болю, повторюється періодично разом з відчуттям оніміння ззаду.
Такий випадок вимагає обов'язкового обстеження, а один з можливих діагнозів – остеохондроз шийних хребців, для лікування якого застосовують комплексну терапію. Скаржитися на пульсуючий біль з правого боку потилиці можуть люди з порушенням мозкового кровообігу, при цьому ймовірний розвиток патології – інсульт. Однією корекцією способу життя або прийом таблетки не усуне причину, ломити голову з правої сторони буде все сильніше, а відчуття тяжкості ззаду стане нестерпним.
З лівого боку
Локалізація болю в потиличній частині голови може служити ознакою невралгії. Больовий синдром являє собою реакцію організму на защемлення великого нерва в цій області черепа, при цьому неприємна пульсація зліва зустрічається рідше, ніж у потилиці праворуч. Частими причинами розвитку цієї патології стають перенесені травми. З лівого боку потиличної частини голови викликати больові відчуття здатна мігрень: від скроні тупий біль поширюється до потиличної частини.
Біль у потилиці біля основи черепа
Дискомфортні відчуття, які носять постійний характер, часто свідчать про наявність шийного остеохондрозу. Причиною болю в потиличній частині голови вважається малорухливий спосіб життя і довге перебування в незручній позі, що з часом призводить до обмеження рухливості біля основи черепа. Якщо вчасно не розпочати лікування цього захворювання, то його розвиток призведе до протрузії дисків і утворення міжхребцевої грижі, що сильно обмежить рухливість.
Від чого болить потилиця голови у дитини
Зрозуміти, що у малюка болить голова, а не вуха, вийде лише при спостереженні за поведінкою. Діти молодшого віку не можуть самі точно визначити область поява больового синдрому. Коли дитина починає нити, стискає голову руками, то це служить підказками для дорослих. Якщо ж непосида вкаже, що болить в потиличній частині, тоді причиною можуть стати занадто активні дії, наприклад, перекидання, стрибки, біг. Тривале перебування на сонці теж відгукнеться тупим болем. Серед інших частих причин чому з'являється неприємний симптом наступні:
утруднення лікворного відтоку;
- гостра інтоксикація, викликана бактеріальної або вірусної інфекцією;
- сильний кашель;
- вегетосудинна дистонія;
- гіпотензія;
- менінгіт;
- травма голови;
- емоційне перенапруження;
- гормональний дисбаланс у підлітків.
До якого фахівця звертатися
Поставити точний діагноз при хворобливості в потиличній частині голови може тільки досвідчений фахівець. Поява тривожних сигналів, які дають про себе знати помірною або інтенсивним болем, служить серйозним приводом для звернення до наступним медичним фахівцям: невролог, кардіолог, травматолог, фізіотерапевт, а для практичної допомоги – до масажиста. Відкладати візит до лікаря небезпечно, якщо разом з хворобливістю з'являються такі симптоми, як нудота, печіння або при різких поворотах шиї крутитися голова.
Спроби самостійно впоратися з регулярно з'являються больовим синдромом в потиличній частині голови приведуть до розвитку можливої патології, тому що, знімаючи біль прийомом ліків, пацієнт не лікує причину, а лише тимчасово усуває симптом. Якщо болить вся потилична частина голови, то потрібно комплексне лікування. Підібрати ж адекватну схему з урахуванням симптоматики і порадити додаткові методи, процедури, засоби може лише практикуючий фахівець.
Що робити, якщо болить голова в потилиці
Протистояти неприємних відчуттів тільки прийомом ліків не вийде. Періодичний біль в потиличній частині голови погіршує самопочуття, а запобігти цьому допомагають методи фізіо - і мануальної терапії. Дискомфортний стан, заставая зненацька, проходить швидше завдяки легкого масажу в лежачому положенні. Компреси, провітрювання, сон або полежати, закривши очі, щоб розслабитися – це хороші способи, які прискорять дію ліків і головний біль у потилиці пройде.
Масаж
Лікувальні заходи являють собою цілий комплекс різних методик для усунення причин того чи іншого захворювання. Якщо біль в шиї і потилиці не пов'язана гіпертензією або спондильозом, то значно зменшити дискомфортні відчуття і навіть загальмувати розвиток патологій допомагає масаж. Ідеально, коли його буде проводити курсами з інтервалом один-два місяці професійний масажист. Непоганою альтернативою цим варіантом вважається самомасаж: тиснути злегка подушечками пальців ззаду на шию, щоб зменшити дискомфорт, вийде у кожного.
Фізіотерапія
Щоб головний біль в потиличній частині голови доставляла менше дискомфорту, застосовується лікувальна фізкультура. Комплекс спеціальних вправ підбирається для розвантаження напружених м'язів і поліпшення циркуляції крові. Перевага фізіотерапії – відсутність протипоказань, але важливою умовою для досягнення успішного результату є правильне виконання рекомендацій. З допомогою електрофорезу, магнітотерапії та інших методів ЛФК вийде позбутися болю при остеохондрозі, спондильоз, невралгії.
Мануальна терапія
Спритність рук лікаря необхідна при лікуванні грижі міжхребцевого диска або для усунення м'язового болю. Ця лікувальна методика успішно застосовується при комплексному підході, коли головний біль в області потилиці спровокована шийним остеохондрозом. Мануальна терапія при цьому діагноз допомагає ефективніше протистояти розвитку захворювання і швидше знімає хворобливі відчуття, ніж лікарські засоби. Посилити позитивний ефект може поєднання з точковим масажем, але при підвищеному артеріальному тиску від цього методу краще відмовитися.
Медикаментозні засоби
Раптові больові відчуття не застануть зненацька, якщо знайдуться підходящі ліки. Єдина умова – приймати медикаменти, коли голова болить в потиличній частині з періодичністю або напади бувають сильними, дозволяється тільки за узгодженням з лікарем. Деякі ліки мають серйозні побічні ефекти, наприклад, Аспірин. Пульсуючий біль краще знімати парацетамолом або Ібупрофеном, іноді добре допомагають спазмолітики (Солпадеїн, Панадол, Но-шпалгин), а для профілактики слід приймати седативні препарати або міорелаксанти.
Відео: причини і лікування болю в шиї і потилиці
Біль у потилиці. Чому і що робити? Pain in the back of his head. Why and what to do?