Кунжут - корисні властивості і протипоказання

Зі східних казок і легенд всі пам'ятають знамениту фразу Алі-Баби: «Сезам, відкрийся!». Згідно з повір'ям, після цих слів всі багатства світу опиняться біля ніг шукача скарбів. А адже старовинні казки не брешуть – відкриваючи з гучним клацанням стручок Sesamum indicum, а по-нашому, кунжут, ви стаєте володарем мільйонів корисних скарбів: вітамінів, дають нам сили; мікроелементів, жирних кислот, без яких складно уявити здоровий організм. За незвичайні властивості, унікальний склад кунжут цінується і в наші дні.

Склад кунжуту і його калорійність

Багатий і... дуже калорійний мінеральний і вітамінний склад насіння вражає корисними властивостями:

  • Токоферол – відповідає за тонус, проникність судин, постачаючи киснем кровоносну систему людини.
  • Ретинол – кращий захисник здоров'я очей, бере участь у більшості біохімічних процесів організму. Сильний антиоксидант.
  • Вітаміни групи В – захищають від наслідків стресових ситуацій, стимулюють клітини мозку, що відповідають за нервову систему.
  • Мікро-, макроелементи: цинк, калій, магній, залізо, фосфор, а, головне, кальцій.
  • Лецитин, фетін. Корисною властивістю останнього є здатність підтримувати мінеральний баланс організму.
  • Сезамін – потужний антиоксидант, який знижує показники холестерину.

Насіння кунжуту багаті жирними маслами, що становлять до 60 % загальної маси. Тому, кунжутне масло володіє тим же багатим складом і корисними властивостями, що і насіння. Варто відзначити, що сезамін, проходячи процес рафінування, перетворюється в фенольний антиоксидант – сезамол, а ось вітаміни А, Е «губляться» при переробці.

Калорійність насіння сезаму висока – близько 500 ккал. Тому, прихильникам дієт необхідно суворо контролювати обсяг споживання кунжуту. Розмова йде про насіння, які використовуються для лікувальних цілей, а не в кулінарії. Зате спортсменам, охочим набрати м'язову масу, кунжут подарує не тільки енергетично цінні калорії, але й білки, поліненасичені жири, мінерали.

Корисні і лікувальні властивості кунжуту

Корисні властивості, як і протипоказання сезаму відомі з давніх часів. Для чого корисний кунжут ще в лікувальних цілях? Багатий кальцієм, він зміцнює кісткову тканину, перешкоджаючи розвитку остеопорозу. Відвари насіння сезаму – чудовий відхаркувальний засіб. Для дітей, які страждають на астму, легеневими захворюваннями, гарні кунжутне настої, полегшують дихання, знімають спазми.

Широко застосовуються корисні смакові властивості кунжуту в кулінарії. Різноманітна випічка, щедро засіяна маленькими насінням, хлібобулочні вироби з чорними або білими насінням у складі борошна, кунжутна халва, козинаки – тішать смакові рецептори, збагачуючи організм цінними мікроелементами, мінералами.

У косметології використовуються насичені кунжутне олії, які включаються до складу деяких кремів. Популярні лікувальні омолоджуючі маски на основі запареного перемеленого кунжуту. Здоров'я волосся, нігтів, пружність, еластичність шкіри безпосередньо залежать від включення в раціон сезаму. Відзначено корисне властивість кунжуту при боротьбі з лупою і екземою.

Кунжутне насіння

Якщо правильно вживати кунжутне насіння, вони приносять максимальну користь. Враховуючи деякі протипоказання, обмеження, сезам і його насіння допомагає при різних захворюваннях, профілактиці. Сезамол, сезамінол – антиоксиданти, які містяться в значній кількості в насінні цієї рослини і практично ніде більше не зустрічаються в природі.

Підігріті до 37 – 38⁰С 2 год. л. зерна кунжуту з медом, прийняті через пару годин після пробудження, сприяють зниження почуття голоду. Заварені насіння з додаванням меду – відмінний засіб зупинити діарею. Не забудьте про протипоказання: часте вживання медово-кунжутного відвару призводить до запорів.

Корисними властивостями є очищення і відновлення організму від токсинів. Приготуйте кунжутний кефір: до 200 р замоченого на 12 год сезаму додати 400 г фільтрованої води. Збити блендером до однорідного стану, протерти через сито, отриману суміш поставити в тепле місце. Через 12 год кефір буде готовий. Приймайте не більше півсклянки на день протягом місяця.

Масло

Масло сезаму володіє унікальною здатністю зберігатися тривалий час (до 9 років), не втрачаючи корисних властивостей, мінералів. Користь кунжутної олії для організму при гастритах, виразковій хворобі величезна: їдальня ложка 3 рази в день перед їжею покращує процес прийому їжі. Коліти, закрепи добре виліковуються вживанням 1 ст. л. кунжутної олії на ніч. Незамінне останнім при необхідності зупинити кров, поліпшити згортання.

Косметологи включають масло сезаму до складу солнцепротекторных коштів. Масажі з використанням масла кунжуту допоможуть зняти тонус м'язів, відновити, омолодити шкіру, приємно зігріваючи і затягуючи ранки. Щоб збагатити організм корисними речовинами, що містяться в сезаме, використовуйте масло насіння для приготування салатів, овочевих закусок.

Борошно з кунжуту

Борошно кунжуту володіє сильним ефектом детоксикації. Столова ложка подрібненого насіння перед кожним прийомом їжі допоможе звільнити організм від шлаків. Завдяки протизапальній дії, кашка з борошна та олії сезаму полегшить симптоми мастопатії. Підігріті на сковороді насіння, розтерті в порошок, стануть незамінними при невралгічних болях кінцівок, попереку.

Чим корисний кунжут для організму

Корисні властивості сезаму впливають на численні процеси людського організму:

  • У медичних цілях. Для профілактики серцево-судинних захворювань, виразкової хвороби, гастритів, гіпокальціємії, імунних розладах та ін.
  • Для покращення стану шкіри, волосся. Включаються до складу кремів, шампунів, бальзамів для волосся.
  • Кулінарне використання.

Користь для жінок

Чим корисний кунжут для жінок? Організм прекрасної статі, в період менопаузи, «економить» на вироблення гормонів, які захищають жінок від онкологічних захворювань, відповідають за молодість і привабливість. Фітоестрогени, якими багатий сезам, допомагають заповнювати дефіцит жіночих статевих гормонів, сповільнюючи процеси старіння, охороняючи від раку. Насіння кунжуту сприяють формуванню кісткової тканини малюка, зміцненню кісток жінки при вагітності.

Для чоловіків

Здавна лляна каша з додаванням кунжутного масла викликала незвичайний приплив сексуальної енергії, впливаючи на її шанувальників як потужний афродизіак, незалежно від статі. На Сході сезам вживається для підвищення потенції: 40 г нагрітих насіння з 20 г меду перетворять чоловіка в чудового коханця. Спортсменам, охочим надати рельєф тіла, збільшити м'язову масу, фахівці рекомендують включити в раціон кунжутне масло, сирі насіння – чорні або білі.

Який кунжут корисніше: чорний або білий

Насіння кунжуту можуть похвалитися розмаїттям кольорів: від білого до сіро-коричневого і чорного. Існує думка, що насіння останнього – найкорисніші, багаті вітамінами, мінералами. Чорний кунжут – це неочищені насіння звичайного білого. Дослідження вчених підтверджують, що насіння чорного сезаму містять більшу кількість антиоксидантів, що перешкоджають старінню. Азіатська медицина віддає перевагу ці зернятка для вживання в лікарських цілях.

Як правильно приймати кунжут

Вживати кунжут слід після мінімальної термічної обробки. Тому, смажений сезам, яким рясно всипані магазинні булочки, паски та інші вироби, що тільки смачна добавка, що містить мінімум корисних речовин. Щоб не розгубити цінні властивості, застосовувати його слід:

  • сиром;
  • вареному
  • запареному;
  • підігрітому вигляді.

Протипоказання і шкоду кунжуту

З урахуванням маси корисних властивостей, кунжут має протипоказання:

  • індивідуальна алергія;
  • особам, які мають в анамнезі тромбоцитоз;
  • страждають сечокам'яною хворобою;
  • при хворобах ШКТ (натщесерце).

Акуратно використовувати корисні властивості сезаму щоб уникнути протипоказань слід:

  • При вагітності. Надлишок кальцію призводить до відсутності «джерельця» у немовляти, підвищення внутрішньочерепного тиску малюка.
  • У поєднанні з щавлевої, ацетилсаліцилової кислоти вживання кунжуту перетворює корисні властивості шкоду, утворюючи нерозчинні сполуки – «камені» - у нирках.
  • Під час ранкових прийомів. Вживання кунжутного насіння, олії, відварів і кефірів натще у 90 % людей викликає нудоту, подразнення слизової.

Відгуки

Олександра Юріївна, 47 років:Дізналася про корисні властивості кунжуту недавно. Рік тому почалася вікова перебудова організму – припливи жару, роздратований стан стали нормою. Подруга порадила вживати насіння кунжуту, щоб нормалізувати гормональний баланс. Третій місяць роблю корисні кунжутне кефирчики в йогуртниці. Помітила, що менше злюся, дратуюся; чоловік зазначив похорошевший зовнішній вигляд, стало менше сивого волосся, вони більш густі.
Анна, 25 років:Стежу за своїм харчуванням регулярно. Обожнюю овочеві салатики, куди додаю кунжутне масло. Подобається демократична ціна, хоча за цінністю не поступається більшості звичних, особливо соняшниковій. Та і питання: «Де купити кунжутне масло?» - не варто, адже воно є в більшості супермаркетів. Люблю японську кухню, вчуся сама готувати. Східні люди шанують вікові традиції, додаючи насіння кунжуту в усі страви, тому в моєму раціоні олія насіння кунжуту – на першому місці.
Інна, 22 роки:Після народження малюка довелося вийти на роботу. Режим дня такий, що іноді пропускала одне годування. Утворився застій в грудях, вона припухла і затверділа. Стало погано зціджувати молоко. Я дуже злякалася. Лікар виписала купу ліків, але мені хотілося максимально уникнути. Бабуся принесла мішечок кунжутного насіння і порадила зробити компрес з перемелених зерен. Уявляєте, через два все пройшло і я знову годую моє маленьке диво грудьми!
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!