Аналіз крові при лейкозі - підготовка до дослідження, показники у дітей і дорослих
Білокрів'я, лейкемія, лейкоз – терміни, які вживають щодо злоякісного захворювання кровотворної системи. В кістковому мозку порушується процес дозрівання клітин. Патологічні кров'яні тільця у великій кількості потрапляють у кров'яне русло, здорові клітини гинуть. Розшифровка аналізу крові вказує на небезпечну недугу.
Підготовка до аналізу крові
Для отримання достовірного результату до паркану лабораторного матеріалу потрібно підготуватися. Кількісні та якісні показники змінюються при надмірних фізичних і нервових навантажень, вживання деяких продуктів харчування, дії рентгенівських променів і проведенні інших апаратних діагностичних методик. Показники крові при лейкозі будуть максимально інформативними при дотриманні наступних правил:
- Здавати кров слід вранці.
- За 8 годин (як мінімум) потрібно припинити вживання їжі.
- За 2 тижні до процедури виключити прийом лікарських препаратів. При неможливості їх відміни необхідно попередити лікаря про те, які препарати призначені.
- За 2 доби виключити з раціону жирні страви.
- Перед процедурою заспокоїтися, розслабитися.
- За годину до здачі аналізу не можна палити.
- Пити воду не забороняється.
Лабораторне дослідження біологічного матеріалу на лейкоз, інші методи діагностики роботи органів кровотворення (томографія, УЗД органів черевної порожнини, рентген) призначає лікар. Список аналізів включає:
- Клінічний. Визначає показники головних формених елементів крові. Самий перший і значущий.
- Біохімічний. Виявляє функціональні порушення внутрішніх органів, допомагає призначати коригуючу терапію.
- Пункція кісткового мозку і лімфатичних вузлів.
Загальний аналіз крові при лейкозі
Розрізняють хронічну і гостру форму лейкозу. У першому випадку збільшується кількість більш зрілих патологічних кров'яних тілець в селезінці, лімфатичних вузлах, печінці, крові. Значні відхилення від норми кількісних показників формених елементів свідчать про наявність патології. Аналіз крові при лейкозі у дорослих (при хронічному перебігу) має наступні особливості:
- Анемія (значне зниження кількості гемоглобіну за умови, що у пацієнта не було крововтрат і операцій). На початкових стадіях захворювання показник може залишатися нормальним. Різке зменшення гемоглобіну характерно для розгорнутої стадії патології.
- Зменшення кількості еритроцитів (червоних клітин, які транспортують кисень і вуглекислий газ). Воно становить 1,0–1,5х1012/л (нормальне значення 3,6-5,0х1012/л).
- Пойкилоцитоз (порушення функціональності еритроцитів).
- Зниження вмісту попередників еритроцитів (ретикулоцитів).
- Різке збільшення (лейкоцитоз) або зменшення (лейкопенія) кількості лейкоцитів (білі кров'яні клітини, які забезпечують реакції імунного захисту). Це залежить від виду і стадії захворювання. Коливання вмісту лейкоцитів у більшою мірою виражено у дітей.
- Тромбоцитопенія (зменшення вмісту тромбоцитів, які беруть участь у процесі згортання крові). Показники знижуються до 20х109/л (норма 180–320х109/л).
- Відсутні деякі види лейкоцитів (еозинофіли, базофіли).
- Збільшення швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ), показник перевищує 15 мм/год.
- Анізоцитоз (розмір кров'яних клітин різний).
При гострій формі захворювання
Неконтрольоване зростання незрілих кров'яних клітин – характерна особливість гострої форми патології. Зміни в загальному аналізі при прогресуючому захворюванні подібними до таких при хронічному лейкозі. Відмітні особливості наступні:
- Сильно знижений рівень гемоглобіну (досягає позначки 20 г/л, при нормі 120 г/л у жінок і 130 г/л у чоловіків).
- Виражений лейкемічного провалу – присутні у великій кількості незрілі клітини (лимфобласты, эритробласты, миелобласты), вміст зрілих форм незначно. Перехідних структурних елементів мало або вони відсутні.
Біохімія крові
Для уточнення діагнозу, визначення форми і стадії лейкозу проводять біохімічний аналіз. Доповнює інформацію лабораторне дослідження з використанням онкомаркерів. Воно дозволяє визначити наявність метастазів. На патологію вказує наступна картина:
- менше норми кількість таких речовин: фібриногену (білок, який бере участь у згортанні крові), альбуміну (білок, що становить невід'ємну частину плазми), глюкози;
- підвищений вміст характерно для таких з'єднань: сечовини, білірубіну, сечової кислоти, гамма-глобуліни, АСТ (аспартатамінотрансфераза – фермент, який бере участь в обміні незамінних амінокислот), ЛДГ (лактатдегідрогеназа – фермент для розщеплення глюкози і утворення молочної кислоти).
Відео
Лейкози. Причини, діагностика, лікування.