Продукти харчування підвищують рівень гемоглобіну в крові
Коли у будь-якої людини падає гемоглобін у крові, то він відчуває запаморочення, головний біль, втому, швидку стомлюваність. За статистикою, низьким гемоглобіном страждають 20% населення нашої планети, а основною масою вважаються жінки, які страждають анемією під час вагітності, менструації, годування грудьми або авітамінозу. Гемоглобін – це залізовмісний білок, що забарвлює нашу кров у червоний колір. Щоб рівень цього білка підвищити, потрібно вживати продукти, які підвищують гемоглобін у крові. А що це за продукти, спробуємо розібратися.
Наскільки важливі продукти підвищують гемоглобін у крові
Головна функція гемоглобіну – це доставка кисню до тканин і клітин нашого організму. Його норма: 130-160 г/л для чоловіків, 120-140 г/л для жінок. Щоб досягти цієї норми, наша кров повинна збагачуватися певною кількістю заліза, що потрапляє в організм разом з їжею. Якщо його недостатньо, то людина відчуває нестачу кисню і, як наслідок, анемію. На фото показано, як виглядає гемоглобін, збільшений під мікроскопом:
Головні ознаки анемії (зниженого гемоглобіну в крові):
При дефіциті гемоглобіну куточки рота тріскаються, шкіра стає сухою, а волосся рідкісними, погано ростуть і ламаються. Найпоширеніша причина зниженого гемоглобіну – неповноцінне харчування, тому коригування раціону важлива для людини, що страждає від анемії будь-якого ступеня. Якщо анемія викликана іншими причинами, то до коректування живлення лікар може призначити додаткове медикаментозне лікування.
Які продукти підвищують рівень гемоглобіну в крові? Насамперед, це м'ясо великої рогатої худоби, печінка і нирки домашніх тварин. Серед рослинної їжі відмінно підвищать гемоглобін бобові, гречка, кропива, петрушка, цільні злаки. Серед овочів – буряк, морква, помідори, кабачки, шпинат. Фрукти – чорна смородина, яблука, банани, дині, журавлина, сливи, персики.
Продукти харчування підвищують гемоглобін при вагітності
Вагітність – це важливий життєвий період будь-якої жінки, коли відбувається перебудова всіх функцій в організмі. Період вагітності у жінки знаменується споживанням достатньої кількості мінералів, вітамінів і всіх інших корисних мікроелементів, щоб забезпечувати ними не тільки себе, але і майбутнього малюка. Так як гемоглобін – головний транспортувальник кисню до всіх органів, то за його рівнем у цей період потрібно стежити особливо.
Рівень гемоглобіну у вагітних жінок падає на термін близько 20 тижнів. Іноді гемоглобін в два рази нижче норми і досягає в деяких 70 одиниць. Це вважається природним для майбутніх мам, адже організм отримує навантаження і змушений підлаштовуватися, розслабляючи судини, сжижая кров, що призводить до зниження рівня заліза. Однак якщо норма білка у вагітної знизилася ще на першому триместрі, то причина – неповноцінне харчування.
Підвищити рівень гемоглобіну вагітної нелегко, тому лікарі разом з правильно підібраним харчуванням нерідко призначають лікарські залізовмісні препарати. Серед продуктів, які підвищують вміст білка в крові і рекомендовані вагітним при анемії, зазначають:
- М'ясні: яловичина, язик, печінка, серце, нирки.
- Крупи: жито, гречка, бобові.
- Яєчний жовток.
- Овочі: молода картопля, гарбуз, буряк, помідори, зелень і інші зелені овочі.
- Фрукти: груші, сливи, гранати, яблука, хурма, абрикоси, айва.
- Ягоди: чорниця, суниця, журавлина.
- Свіжовичавлений сік: гранатовий, буряковий, яблучний, морквяний.
- Червона або чорна ікра, волоські горіхи, сухофрукти, чорний шоколад.
М'ясо не повинно піддаватися заморожування – його слід готувати відразу. Всі продукти, що підвищують гемоглобін потрібно запивати слабокислыми морсами або водою з лимоном, адже так білок швидше засвоюється. Не можна вживати вищеперелічені продукти разом з рибою або запивати їх молоком, щоб це не спричинило низьке засвоєння. Нормально засвоюватися залозу заважають чай і кава.
Вагітній жінці бажано навчитися самостійно готувати різні вітамінні суміші, що включають в себе відразу кілька залізовмісних продуктів. Продукти повинні бути з'єднані між собою якісно, щоб сприяти ефективному підвищенню гемоглобіну.
- Рецепт №1
Стакан волоських горіхів змішати з такою ж кількістю сирої гречки, а потім додати склянку меду. Всі продукти ретельно перемішати і поставити в холодильник. Вживати щодня по одній столовій ложці.
- Рецепт №2
Щоранку пити один стакан свіжовичавленого соку: 100 г морквяного + 100 г бурякового.
- Рецепт № 3
Змішати з 200 г наступних компонентів: мед, курага, родзинки, волоські горіхи. Все ретельно перемішати і зберігати в холодильнику. Вживати щодня по одній столовій ложці, незалежно від прийому їжі.
Якими продуктами підвищувати гемоглобін у дітей
Железосодержащая анемія – часта гостя маленької дитини, адже той запас заліза, який при народженні йому дістався від матері, закінчується вже через півроку. Після 6 місяців життя всі необхідні елементи повинні надходити в організм малюка разом з продуктами харчування. Організм немовляти щодня втрачає до 5% заліза, яке виводиться разом з калом, а якщо його вигодовують коров'ячим молоком, зв'язує гемоглобін, то дитина обов'язково буде відчувати брак білка в крові. Норма гемоглобіну у малюка залежить від віку:
- при народженні – 180-240;
- від 1 місяця до 1 року – 115-175;
- з 1 року до 12 років – 110-145;
- з 13 років – 120-155.
Підвищити вміст гемоглобіну у дитини можна як залізовмісними препаратами, так і продуктами для підвищення гемоглобіну в крові, які набагато краще справляються з проблемою анемії, ніж багато хімічні препарати. Щоб підвищити у малюка рівень білка, потрібно включити в меню наступні продукти харчування:
- Біле м'ясо курки, курячу печінку, яловиче серце і мова, які слід просто відварити і щодня давати дитині, а якщо він це є відмовиться, то робляться всілякі салати зі сметаною, паштети, пудинги і запіканки.
- Яблука червоних і зелених сортів повинні входити в раціон дитини обов'язково, а також такі фрукти, як банани, абрикоси, полуниця, гранати, хурма. Давати дітям фрукти бажано сирими, але робити салати з декількох видів теж корисно.
- Овочі не менш корисні, тому для підвищення гемоглобіну картопля запікається або вариться в мундирі і подається зі свіжою зеленню або іншими залізовмісними овочами, які краще їсти сирими.
- Дитина навряд чи відмовиться від зеленого горошку, який, до того ж є продуктом з високим вмістом заліза. Квасоля і сочевиця також повинні входити в його раціон.
- Ягоди даються як свіжими, так і у вигляді компотів, киселів або морсів. До особливо підвищує гемоглобін ягід відносять чорницю, чорну смородину та журавлину.
Докладніше про те, як підвищити рівень заліза у дитини, як йому потрібно давати продукти, які підвищують гемоглобін у крові, розповість Доктор Комаровський:
Низький гемоглобін - Школа доктора Комаровського
Список продуктів впливають на рівень гемоглобіну
Маленьким дітям і чоловікам потрібно отримувати не менше 10 мг заліза щодня, підліткам хлопчикам – 12 мг, а дівчатам підліткового віку і дорослим жінкам – не менше 18 мг, адже залізо губиться у великих кількостях під час менструального циклу. Щоб гемоглобін був на рівні, потрібно завжди враховувати ці цифри при складанні раціону, в який в обов'язковому порядку повинні входити:
- Риба та м'ясо
Особливо багато заліза міститься в червоному м'ясі: печінки, фарші, м'ясі індички. Тваринна їжа сприяє найкращому засвоєнню заліза організмом людини. Серед морепродуктів відрізняються залізовмісними елементами сардини, лосось, креветки, устриці.
- Боби і насіння
Всі продукти, виготовлені з сої, відрізняються багатим вмістом заліза. Хочеться відзначити насіння гарбуза, які на одну порцію містять 4,2 мг білка. Нут, квасоля, сочевиця, квасоля на кожні 100 грам сухої маси містять до 3,9 мг білка.
- Сухофрукти
Сухофрукти сильно підвищують гемоглобін, тому в раціон, особливо в зимовий період, слід включати інжир, родзинки, шипшина, фініки, чорнослив і сушені абрикоси. Дослідження показали, що у людей, що регулярно споживають сухофрукти гемоглобін в крові завжди на рівні.
- Каші
Сучасні вітамінізовані каші швидкого приготування часто вже збагачені залізом. Хоча це ефективний спосіб боротьби з анемією, але не варто забувати про те, що людський організм здатний поглинати не більше 10% білка, який міститься в зернових продуктах.
- Фрукти і овочі
Відмінні джерела гемоглобіну знаходяться у багатьох овочевих культурах: помідори, броколі, артишоках, буряках, картоплі. Серед фруктів вибилися на перше місце всі цитрусові, ківі і сливи.
При формуванні червоних кров'яних тілець активну участь приймає фолієва кислота і вітамін В9, кращими джерелами яких вважаються такі продукти, як шпинат, капуста, сушений горох, горіхи, хліб, листові овочі, каші. Для виробництва еритроцитів і для синтезу ДНК нам потрібен вітамін В12, що міститься в нежирних йогуртах, яйцях, рибі, печінці, червоному вині, ріпі, артишоку. Вживаючи в їжу всі ці продукти, ви не тільки забудете про втому, але і про багатьох хронічних захворюваннях, які завдавали незручності протягом багатьох років. Будьте здорові!