Йодофильная флора в калі у дитини: лікування захворювання кишечника
Для оцінки роботи травної системи лікарі рекомендують проводити копрограму – лабораторне дослідження калових мас. За результатами аналізу можна визначити стан кишкової мікрофлори, своєчасно виявити присутність патогенних мікроорганізмів і усунути їх консервативними методами. Якщо в дитячому організмі діагностована йодофильная флора, важливо визначити її концентрацію. При підвищених значеннях мова йде про патології, яка вимагає ефективного лікування.
Що таке йодофильная флора в калі у дитини
Необхідність в лабораторному дослідженні калу виникає при скаргах маленького пацієнта. Йодофильная флора – це стан кишечника, при якому починає стрімко розмножуватися умовно-патогенна середа, представлена коками, паличками, дріжджовими клітинами, які відповідають за виникнення процесів бродіння в організмі. Якщо скарги у дитини відсутні, навіть при підвищеному значенні цього показника не йдеться про патології, лікування не потрібно. Частково йодофильная флора залежить від особливостей повсякденного раціону дитини.
Особливості освіти йодофільной бактерій
Кишкову мікрофлору представляють корисні та умовно-патогенні мікроорганізми. У першому випадку мова йде про лакто - і бифидобактериях, які беруть участь у процесі травлення, синтезі органічних речовин, зміцненні кишкового імунітету. Що стосується умовно-патогенної флори, її представляють коки, палички, дріжджоподібні клітини, які, по-хорошому, посилюють перистальтику кишечника, переробляють білки. В ідеалі, корисні молочнокислі бактерії повинні домінувати, умовно-патогенні залишатися в меншості і переважати у стадії спокою.
При підвищеній активності йодофільной флори помітно посилюються процеси бродіння, у результаті чого порушується природне перетравлення їжі. Дитину починають турбувати виражені ознаки диспепсії, розлад травлення і не тільки. Щоб відновити баланс кишкової середовища, необхідний додатковий прийом пробіотиків, реалізація інших методів консервативної терапії.
Виявлення йодофільной флори
Щоб визначити присутність у дитини йодофільной флори, необхідно здати аналіз калу. Лікар в лабораторних умовах проводить копрограму, де в процесі дослідження домінуючі коки, палички та інші бактерії під впливом розчину Люголя темніють (чорніють), а клостридії будуть забарвлюватися йодом. Присутність дріжджовий палички в ємною концентрації свідчить про прогресуюче дисбактеріозі, який частіше розвивається у дітей на першому році життя.
Йодофильная патологічна флора в копрограми
У ході лабораторного дослідження мікроорганізми змінюють свій колір, завдяки чому можна підрахувати співвідношення йодофільной патологічної флори і нормальних бактерій. Якщо перші переважають у переважній більшості, це означає, що в дитячому організмі присутні явні або приховані проблеми травлення. Коли показник патологічної йодофільной флори наближений до 1, значення допустиме, але вкрай небажане. Більш високі показники стають для педіатра тривожним сигналом, вимагають призначити лікування переглянути добовий раціон дитини.
Причини виникнення
Частіше захворювання травної системи обумовлено специфікою добового раціону. Наприклад, присутність їжі зі складними вуглеводами і продуктів харчування, багатих рослинною клітковиною, дає початок розвитку йодофільной флори, посилює процеси бродіння і створює сприятливі умови для подальшого формування патогенної середовища кишечника. Серед інших провокуючих патологічний процес чинників лікарі виділяють наступні моменти:
- тривала антибактеріальна терапія;
- ослаблений хворобою імунітет;
- глистні інвазії (інфікування паразитами);
- хвороби органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту (гастрит, панкреатит, дисбактеріоз);
- запальні процеси кишечнику;
- попередній курс хіміотерапії;
- підвищена перистальтика товстого кишечника;
- особливості грудного вигодовування (порушений режим харчування);
- слідство харчової інтоксикації;
- гнильна диспепсія на тлі вживання надмірної кількості фруктів.
Ознаки
Навіть у здоровому організмі може переважати в надлишку умовно-патогенна флора. При відсутності симптоматики лікарі не вдаються до консервативного лікування, проте настійно рекомендують батькам придивитися до загального стану здоров'я їх дітей. Якщо ж порушується стілець, і з'являються приступоподібні болі в животі, не виключено розвиток дисбактеріозу. Інші ознаки йодофільной флори представлені наступним списком:
- напади затяжної діареї;
- констипація (складності спорожнення шлунка);
- відсутність апетиту;
- поява крові в калі;
- часте здуття живота, метеоризм;
- зміна кольору калу, специфічний запах;
- помилкові позиви до дефекації;
- різке схуднення;
- часті запори;
- домішки неперетравленої їжі в калі;
- поганий сон;
- підвищена нервозність, капризи дитини.
Чи обов'язково знищувати йодофильную флору
Якщо дитина бадьорий і веселий, а температурний режим відрізняється своєю стабільністю, в додатковому лікуванні порушеної йодофільной флори немає необхідності навіть при високих показниках. До травному тракту дитини в таких клінічних картинах немає претензій, а стілець не лякає зеленуватим відтінком, гнильним запахом. Тому винищувати йодофильную флору не потрібно, тим більше, за участю антибіотиків та інших фармакологічних груп ліків можна тільки погіршити загальне самопочуття дитини.
Якщо ж йодофильная флора в копрограми у дитини доповняться вираженими ознаками диспепсії і різким схудненням, таку проблему зі здоров'ям не можна залишати без уваги фахівців. Необхідно терміново почати консервативне лікування, яке, крім дієтичного харчування включає пероральний прийом окремих медикаментів. Після закінчення курсу потрібно повторно виконати копрограму, щоб зафіксувати зміну обсягу йодофільной флори. При відсутності позитивної динаміки показано змінити схему інтенсивної терапії.
Особливості лікування
Якщо визначені патогенні йодофильные бактерії в калі у дитини, діяти потрібно негайно. Займаються такою проблемою зі здоров'ям дільничні педіатри та дитячі гастроентерологи, на прийом до якого потрібно записатися позапланово. Ось цінні рекомендації фахівців:
- Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, годуючої матусі потрібно переглянути звичний раціон. Наприклад, з повсякденного меню потрібно тимчасово виключити продукти харчування з великим вмістом складних вуглеводів, рослинної клітковини, крохмалю.
- Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, основною причиною такого порушення може стати склад обраної дитячої суміші, в якому присутні компоненти, що сприяють розвитку йодофільной мікроорганізмів.
- Більш дорослим дітям, наприклад, дошкільного віку теж необхідно змінити добовий раціон, обмежити споживання крохмалистих овочів і фруктів, щоб уникнути посилення процесів бродіння.
Нижче представлений список продуктів харчування, які при зазначеної проблеми зі здоров'ям потрапляють під категоричну заборону на будь-якому віці пацієнта:
- кисломолочна продукція;
- хлібобулочні вироби;
- капуста всіх видів і сортів;
- бобові і крохмалисті овочі;
- свіжі фрукти з високим вмістом цукру.
Коли проблема зі здоров'ям вже існує, маленький пацієнт систематично скаржиться на приступоподібні болі в животі і порушений стілець, йодофильная флора в калі у дитини підлягає корекції вже медикаментозними методами. Лікарі виділяють актуальність наступних фармакологічних груп та їх яскравих представників:
- пробіотики для нормалізації природної мікрофлори кишечника, зміцнення калу: Симбітер, Лінекс, Біфідумбактерин, Біфіформ, Аципол, Біоспорин, Ацилакт;
- бактеріофаги: Секстафаг, Интести, Пиобактериофаг, Клебсиелл, Псевдомонас аэругиноза;
- пребіотики для примусового заселення і розмноження корисної середовища кишечника: Хілак-форте, Фервитал, Дюфалак, Лактусан;
- фітопрепарати для поліпшення кишкової перистальтики, що містять шавлія, материнку, календулу, брусницю, звіробій, деревій, перстач;
- антимікробні препарати для знищення патогенної флори, на місці якої буде формуватися корисна середовище кишечника: Тетрациклін, Пеніцилін, Цефалоспорин, Метронідазол.
Йодофильные бактерії в калі у дитини можуть свідчити про самостійну дисфункції органів ШКТ або ж ставати ускладненням основного захворювання організму дитини. Це може бути хронічна форма гастриту, панкреатиту, дуоденіту. У таких клінічних картинах необхідно детально обстежити і лікувати головний осередок патології, а йодофильная флора в калі у немовляти нормалізується після забезпечення остойчивого терапевтичного ефекту. В іншому випадку про нормалізації складу кишкової середовища говорити не доводиться, навіть за участі медикаментів.
Щоб виключити неприємну симптоматику і виключити розвиток йодофільной флори в калі у дитини, батьки мають не тільки контролювати добовий раціон свого малюка, але і дотримуватися інших правил профілактики. Серед великого списку рекомендацій педіатри роблять особливий акцент на наступних моментах:
- Важливо регулярно зміцнювати дитячий імунітет натуральними і таблеточными вітамінами, особливо в період сезонного авітамінозу, після хвороби.
- В ході антибактеріальної терапії основного захворювання (вірусного або інфекційного) не зайвим буде додатковий прийом пробіотиків повним курсом.
- Необхідно контролювати раціон здорової дитини, вчасно виключити харчові інгредієнти, які посилюють процес бродіння в кишечнику, газоутворення.
Якщо захворювання вже є, необхідно спочатку звернутися до дільничного педіатра, потім записатися на прийом до дитячого гастроентеролога і обов'язково дати згоду на лабораторне дослідження калу. Пероральний прийом медикаментів призначає лікуючий лікар: добові дози важливо не порушувати, оскільки одужання швидше не настане, а от нашкодити дитячого здоров'я цілком реально. При своєчасному реагуванні на проблему можна забезпечити баланс кишкової флори без участі медикаментів, виключно індивідуальною корекцією повсякденного харчування.
Відео
Кишкові інфекції - Школа доктора Комаровського