Туніське в'язання гачком: схеми і відео для початківців

Створюючи річ своїми руками – елегантну шаль, стильну сумочку чи в'язані гачком красиві пінетки для улюбленої крихітки – ви втілюєте в життя творчі задуми. Вкладає частинку власної душі хочеться, щоб hand-made вироби довго їх радували. Туніське в'язання гачком – незвична для багатьох рукодільниць техніка, освоєння якої не займе багато часу. Одночасно щільне і м'яке, воно не дасть розтягнутися, втратити форму плед або шапочці, дитячих штанцях чи трендового купальнику, створеному досвідченими (або не дуже) руками майстрині.

Що таке туніська техніка в'язання

Незвичайні узори для в'язання гачком, що нагадують лицьову гладь або патентну гумку, «соти» і шишечки, ви зможете створити, скориставшись звичайним гачком. Щоправда, не зовсім звичайним, а спеціально подовженим – до 20-30 див. Афганський, воно ж – туніське в'язання гачком – це метод створення полотна, при якому зображення формується на основі дворівневої схеми рядів. Один виконується справа наліво, а другий – в зворотному напрямку.

Що являє собою туніська в'язання гачком? Перший ряд кожною «сходинки» формується шляхом набору необхідної кількості петель з різноманітними способами витягування нитки, що впливають на зовнішній вигляд візерунка. «Простягаючи» нитку через петельки другого ряду, ви створюєте поперечний переплетення, в результаті якого отримуєте легке, повітряне і одночасно щільне полотно. Класичне поєднання качка й основи, характерне для тканих матеріалів, допоможе речей, пов'язаних гачком з використанням туніської техніки, зберігати первісний вигляд.

Теплі жакети та пальто на основі афганської в'язки ніколи не будуть витягнутими на стегнах або ліктях навіть без підкладки. Горловина та рукави светрів, жилетів точно співпадуть з викрійкою, а трендові сумки не втратять форми. Красиво виглядають жакардові візерунки з використанням різнокольорових ниток на теплих виробах в скандинавському стилі. Відсутністю перекосів, розтягувань і усадки відрізняються серветки і мереживо, пов'язані туніським способом. Клітинки-стільники, що виходять при створенні «простий плетінки», ідеальні для вишивки бісером.

Які інструменти вам знадобляться:

 1. Подовжений гачок. Щось середнє між гачком і спицею зі спеціальним блокатором (від узвозу петель) на кінці. Середня довжина «в'язального приладу» – 20 див. Придбати гачок ви зможете в спеціалізованих магазинах або на сайтах для любительок рукоділля: «Осинка.ру», «Лавка рукоділля» і схожих.
 2. Гачок для в'язання з волосінню. Дозволяє створювати великі по ширині речі – пледи, шалі – без сполучних швів цілісним виробом.
 3. «Подвійний» гачок. Нагадує зовні кругові спиці. Довга волосінь (до 1 м), що з'єднує короткі гачки-спиці, ідеальна для косого або поперечного полотна. Він полегшить туніське в'язання кола гачком – дизайнерського килимка або модною шапки.
 4. Нитки. Афганському способу притаманна висока щільність в'язання. Вибираючи нитка, враховуйте, що співвідношення з туніським гачком повинна бути на розмір-два більше на користь останнього.

Основні петлі і прийоми в'язання довгим гачком

Як правильно в'язати гачком, використовуючи туніський техніку створення полотна? Цьому способу притаманні деякі особливості, які слід враховувати початківцям майстриням:

 1. Різноманітні візерунки, малюнки, а також вироби на їх основі в'яжуться тільки з лицьового боку.
 2. Схема напрямку нитки – човникова. У нижньому, або першому рядку кожного візерунка виконується набір петель гачком для туніського в'язання справа наліво. Провязування петельок здійснюється в зворотному напрямку.
 3. Ступінь натягу основної нитки при в'язанні повинна бути середньої: набрані петлі з туго натягнутою ниткою буде дуже складно робити.
 4. Тримати гачок при виконанні туніського в'язання при наборі петель, вывязывании вихідної ланцюжка зручно як при стандартній техніці (трьома пальцями, аналогічно олівця або ручки). Другий ряд добре виконувати, тримаючи довгий гачок як спицю.
 5. Приступаючи до створення речі з використанням туніської техніки, необхідно попередньо зв'язати зразок розміром 10х10 см. Це допоможе розрахувати точну щільність полотна для відповідності виробу вашій схемі (схемі).

В'язання для початківців в туніському стилі полягає у первісному ознайомленні зі схемами візерунків, позначеннями. На фото наведено схематичне зображення простого плетіння, є базовим для афганського методу:

 • маленьким кружечком позначаються петлі нульового ряду – ланцюжка (косички), які не враховуються в узорах;
 • довга вертикальна пряма означає набірні петлі нижнього ряду кожною «сходинки»;
 • хвилеподібна риска – це петлі, з яких створюється повітряна ланцюжок поперечно простягнутою основи другого ряду.

Спробуйте оформити невеликий фрагмент (зразок) полотна, скориставшись покроковими поясненнями та інструкціями:

 1. Закріпіть нитку за допомогою вузлика, обернувши навколо гачка і залишивши невеликий хвостик.
 2. Починайте робити повітряну ланцюжок, як при стандартному в'язанні. Кількість петель «косички» повинно співпадати з кількістю вертикальних рисок на вашій схемі.
 3. Закінчивши робити нульовий ряд, поверніть полотно лицьовою стороною. Починаючи з крайньої правої петлі, введіть гачок в петельку нульового ряду і витягайте нову. Зверніть увагу: гачок повинен розташовуватися над основною ниткою, щоб петля не перекручувалася.
 4. Дійшовши до лівого краю попереднього ряду, на туніському гачку ви повинні нарахувати стільки ж петель, скільки вказано на схемі.
 5. Потім провяжите одну повітряну петлю «підйому» для другого ряду.
 6. Простягайте по черзі нитку через кожні дві петлі, створюючи повітряну ланцюжок, що служить поперечним підставою полотна.
 7. Заведіть гачок головкою вгору під вертикально розташований стовпчик (петлю) попереднього ряду, як зазначено на фото. Витягніть нову петлю без провязывания.
 8. Повторюйте візерунок зазначене в схемі кількість рядів.

Схеми і опис візерунків туніського в'язання

Незвичайні сумки, шкарпетки або в'язані чобітки для дому, шарфи, пальто – неповний перелік виробів, для яких відмінно підійде туніський спосіб рукоділля. Часто навіть досвідчені майстрині дивуються, наскільки незвично і стильно виглядають речі, зроблені на основі цієї техніки. Серед різноманітних візерунків найбільшою популярністю користуються:

 • лицьове і изнаночное плетіння;

 • рогожка;

 • ажурні хвилі;

 • «клітка».

Чому варто віддати перевагу перші два варіанти в'язання гачком, що імітують створення трикотажного полотна на спицях? Туніський метод передбачає щільну, міцну структуру виробу, що ви зможете носити дуже довго. Та й економія ниток вийде не менше 20% відносно більш звичних майстриням способів. Оволодівши навичками створення візерунків з використанням туніського в'язання, ви зможете створити справжні шедеври дизайнерського мистецтва своїми руками:

 • Лицьова в'язка. На нашій схемі, як і в безкоштовних онлайн підручниках по туніському рукоділлю, на авторських сторінках, спосіб провязывания панчішної (лицьового) петлі позначається у вигляді перевернутої краплі. Отже, щоб створити полотно, що імітує лицьову гладь спицями, вам необхідно виконувати ряд дій:
  1. Провяжите ланцюжком нульовий ряд, набравши потрібну кількість петель.
  2. Перший «рівень» (позначений на схемі як «1р.») виконайте в техніці «простого плетіння», наведеної вище.
  3. Починаючи з другої сходинки, при наборі першого ряду рівня головку гачка необхідно ввести з лицьового боку в простягнуту петлю попереднього стовпчика так, щоб зверху була верхівка петельки і горизонтальна ланцюжок зворотного ряду.
  4. Захопіть основну робочу нитку і зробіть лицьову петлю.
  5. Зворотний ряд – з лівого краю до правого – в'яжеться аналогічно простому узору туніського стилю.
 • Изнаночное в'язання туніським гачком:
  1. Провяжите нульовий та перший рівні, використовуючи візерунок «простий плетінки» афганським способом.
  2. Робочу нитку переведіть на лицьову сторону полотна. Вона повинна «лежати» поверх вироби.
  3. Введіть гачок в набраний стовпчик попереднього ряду, як при звичайному туніському плетінні.
  4. Захопіть робочу нитку головку гачка, виконуючи рух зліва направо.
  5. Протягніть петлю і залиште на гачку.
  6. Другий ряд кожного рівня вывязывайте звичайної ланцюжком.
 • Ажурний візерунок «Хвиля». Заснований на традиційному «туніському плетінні». Кожен нижній ряд «сходинки» провязывается традиційним стовпчиком, як показано на схемі. У другому (зворотному) ряду слід провязать разом 5 набраних петель + 1 петля «піднесення», тобто сумарно – 6 петельок. Потім провяжите 4 петлі повітряної ланцюжка.

Навчальні відеоуроки з туніського в'язання гачком

Особливість туніського в'язання гачком – двоступенева техніка – зовсім не складна для освоєння. Вона характеризується як «складальна в'язка»: перший ряд кожною «сходинки» складається з набраних, але не провязанных петельок. Навчившись по декількох відео техніці «простого туніського плетіння», ви зможете розширити навички. Ви створите вишукані квіти для виробів з 3D ефектом, освоїте нові візерунки і схеми в'язання гачком, порядок збавляння і додавання петель. Відеоуроки допоможуть покроково розібратися в тонкощах цього виду рукоділля.

Докладний урок для початківців

Туніське в'язання - Урок 1.wmv

Майстер-клас з в'язання квітки

В'язання КВІТКИ . Урок в'язання гачком. Туніське в'язання.Crochet flower.

Візерунок "Соти" туніським гачком

Візерунок "Соти" гачком. Туніське в'язання.

Фото моделей виконаних в туніської техніці в'язання

Затишні пледи, пов'язані дбайливими руками майстрині, зігріють холодним зимовим вечором. Яскраві подушки в афганському стилі прикрасять інтер'єр вітальні. Покривала з кумедними героями мультиків або тематичними малюнками порадують мешканців дитячої. Хочете попрацювати дизайнером-оформлювачем власній кухні? Зв'яжіть комплект стильних прихваток з бавовни – міцні, надійні, вони підкреслять самобутній стиль і домашній затишок.

Красиві і елегантні речі, виконані туніським способом в'язання, сподобаються малюкам, і дорослим домочадцям. Теплі тапочки hand-made або чобітки-уггі душі юним панянкам. Мам і бабусь порадують стильні сумочки, ажурні серветки, скатертини. Не забудьте про себе, коханої: в'язані пальто і кардигани – на піку популярності. Що зв'язати – легкий головний убір, тепла шапочка або вишукана туніка – вирішувати вам. Нижче представлені добірки фото виробів, створених гачком на основі туніської техніки в'язання.

Пледи

Подушки

Покривала

Інші вироби

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!