30 тиждень вагітності: що відбувається з дитиною і мамою

Настав термін довгоочікуваного декретної відпустки, вам тепер можна в повній мірі віддатися приємним домашнім клопотам і підготовці приданого для малюка. До пологів залишається близько 10 тижнів, це менше двох з половиною місяців, дві третини терміну вже позаду. Зараз вам вже важко носити свій животик, але це приємна тяжкість, малюк все сильніше і більше, а ваше тіло все більше змінюється. Якщо дитина народиться цього тижня – у нього високі шанси на життя, при повноцінному догляді він буде нормально рости і розвиватися, але краще все-таки доходити визначений термін.

Зміни в організмі на 30 тижні

Тридцять тижнів – це восьмий акушерський місяць, його друга тиждень, або закінчення сьомого календарного місяця, третій триместр вагітності. Ви вийшли в декрет і тепер вам потрібно більше відпочивати і присвячувати час собі і майбутньому малюкові, готувати місце для нього, збирати придане і сумки в пологовий будинок. Зараз у вас собою повинна завжди бути обмінна карта з усіма даними ваших аналізів і прийомів, на випадок, якщо раптом пологи почнуться раніше і поза домом. Завжди, виходячи з дому беріть її з собою. Якщо ви продовжите працювати, потрібно поступово зменшувати темпи, не варто звалювати на себе непосильну роботу і перенапружуватися, вам потрібно не нервувати і більше відпочивати.

Зараз ви активно набираєте вагу, і важливо стежити за харчуванням, щоб не додати зайвих кілограмів. Однак, вага може прибувати ще й з-за затримки рідини тілом, що може бути початком пізнього токсикозу вагітності. Уважно стежити за кількістю споживаної і виділюваної рідини, відзначайте ознаки набряклості і повідомляйте про це лікаря. Варто обмежувати сіль і солодощі, дотримуватися рекомендацій лікаря.

Зараз животик вже великий і потрібно стежити за тим, щоб підтримувати поставу, ходити обережно, щоб уникнути болю і травм. Важливо підібрати зручний одяг та взуття, щоб нічого не стесняло рухів, при болях у спині відмінно виручить носіння бандажа для вагітних.

Розвиток плоду на 30-му тижні: вага розмір і стать

Зараз малюк доріс до 40 см в довжину і важить близько 1400-1500г, у нього активно розвивається підшкірно-жирова клітковина. З цього терміну легені вже активно починають синтезувати спеціальна речовина, сурфактант, який дозволяє легким не злипатися і не спадаться на видиху. Але поки ще дихальна система недосконала і дозріває з кожним тижнем, що залишилася до пологів. Не менш активно розвивається і мозкова тканина, в якій стає все більше звивин і борозен, і нервова система поступово включається в роботу по всіх відділах. Нервові клітини виконують свої основні функції, утворюються особливі нервові волокна, які оточені мієлінової оболонкою, яка захищає їх під час роботи. Поступово зморщена шкіра малюка розгладжується, відкладається підшкірний жир. Шкіра ще покрита первородної мастилом, яка накопичується в складках, але поступово починає зникати лануго (пушкова волоски), але у деяких дітей можуть до пологів залишатися волоски на тілі, тоді вони зникну в перші дні життя.

З цього терміну печінка дитини починає активно накопичувати залізо, формуючи його запаси на кілька місяців життя. Якщо малюк народиться недоношеним, у нього може розвиватися анемія з-за дефіциту заліза. Залізо необхідно для синтезу і оновлення клітин крові – еритроцитів, які доставляють до тканин плоду кисень. Зараз у плода вже чіткий ритм серця – воно б'ється приблизно 130-160 ударів в хвилину, при гіпоксії серцебиття може сповільнюватися, і лікар буде відзначати цей факт. У дівчаток і хлопчиків можуть бути невеликі відмінності в частоті серцебиття, в межах 10 ударів.

У цьому терміні плоду дуже тісно в матці і він зазвичай вже займає своє стабільне становище до пологів, голівкою вниз, хоча ще протягом двох-трьох тижнів при неправильному його становищі, він може розвернутися. Для цього може знадобитися спеціальна гімнастика або спеціальні положення. За рахунок обмеженого місця дитина вже не може активно рухатися, тільки штовхається, може гримасувати, мружитися, позіхати, гикати. Якщо рухів немає або вони занадто різкі, це має насторожити, можливо, у нього розвивається гіпоксія. У дитини розвинене зір, він може розрізняти світло і темряву, відмінно чує і відчуває дотики. Дитина постійно чує шуми серця мами роботу кишечника, відчуває похитування при русі, що його заспокоює. А від різких звуків зовні він морщиться і завмирає. Зараз варто стежити за своїми емоціями. Дитина вже відмінно реагує на викид адреналіну в організмі матері. У цьому терміні вже можна чітко визначити стать плоду, якщо ви не робили цього раніше, по ультразвуковому дослідженню його буде чітко видно.

Відчуття майбутньої мами

Постійно зростаюча матка сильніше тисне на внутрішні органи, особливо на кишечник і шлунок, змінюючи їх анатомічне розташування, це призводить до виникнення частих печії, запорів, здуття живота, а з-за тиску на нирки і сечовий міхур можуть виникати почастішання сечовипускання і дискомфорт. За рахунок тиску матки на область хребта з проходять поруч судинами, можуть виникати напади запаморочення, особливо лежачи на спині – це називають «синдром нижньої порожнистої вени». Через підняття вгору діафрагми може виникати задишка при фізичному навантаженні і навіть у спокої, дихання стає менш глибоким і частим. З-за виріс живота все складніше знайти зручне положення в ліжку і можуть виникати напади безсоння, намагайтеся частіше відпочивати і спати вдень.

Одними з приємних і хвилюючих відчуттів будуть ворушіння плода, жінка всім своїм тілом відчуває зростання і розвиток плоду, його рухи та емоції. Із-за обмеження вільного простору в порожнині матки і тісноти характер рухів поступово змінюється. Тепер ви відчуваєте поштовхи колінами, ніжками, ручками або ліктями, гикавку, ворочания головкою і потягування. Варто контролювати кількість ворушінь плода за добу, якщо вони занадто різкі і часті, навіть хворобливі, плід неспокійний, варто звернутися до лікаря, можливо дитина відчуває дискомфорт. Не менш тривожним буде і тривала відсутність рухів або дуже рідкісні і мляві рухи. Зазвичай на характер рухів впливає харчування плода і надходження до нього кисню, після їжі малюк зазвичай більш активним з-за підвищення рівня глюкози, в умовах духоти приміщення, коли плоду мало кисню, він може зникати. В цьому терміні за годину повинно відчуватися хоча б п'ять рухів, а за добу не менше двадцяти п'яти разів.

Зараз за рахунок збільшення ваги тіла і розмірів живота може виникати дискомфорт і навіть біль у спині, тазу, можуть виникати набряклість і втому ніг, варикозне розширення вен в області нижніх кінцівок, нерідко на цьому терміні може давати про себе знати геморой. Потрібно частіше відпочивати з піднятими догори ногами для профілактики застою крові у венах таза і ніг.

Стан матки на 30 акушерської тижня

Матка ще не досягла своїх максимальних розмірів, але вже досить велика. Її дно розташоване приблизно в 30 см від області лобкового зчленування і на відстані приблизно 10 см над пупком. У цьому терміні стінки матки стають тонше за рахунок розтягування, вага матки збільшується, шийка повністю закрита, її зіві знаходиться клубочок устрій слизу (слизова пробка), захищає плід і оболонки від інфекції. У цьому терміні стають частіше тренувальні перейми брекстон - Хигса, безболісне і нерегулярне напруга стінок матки для підготовки м'язових волокон до пологів. Ці сутички не призводять до розкриття шийки матки, не завдають сильного дискомфорту, можуть виникати частіше при стомленні і до вечора. Вони проходять при зміні положення тіла, відпочинок в лежачому положенні.

Небезпечними можуть бути ритмічні і хворобливі скорочення матки, що супроводжуються виділеннями з піхви, болями і вагою в попереку, появою крові на білизні або відходженням навколоплідних вод. У цьому випадку припускають початок передчасних пологів і потрібно негайно в пологовий будинок.

Живіт за рахунок зростання матки значно збільшився, він випирає вперед, пупок вивернуть, від нього вниз проходить яскраво виражена темна пігментна смуга. Зміна центру ваги за рахунок живота впливає на ходу мами, вона йде мелено і вперевалочку, чому сприяє розслаблення зв'язок кульшового суглоба. З таким животом потрібно акуратніше вставати з ліжка через бік, підніматися по сходах і ходити по вулиці. За рахунок розтягування шкіри може виникати свербіж і розтяжки, потрібно проводити профілактику застосуванням зволожуючих засобів або олій.

Ультразвукове дослідження (Узд)

Найчастіше в терміні 30-32 тижнів проводять третє планове ультразвукове дослідження плода з метою виявлення пізніх вад розвитку і вроджених дефектів. Крім цього на УЗД контролюють стан плода, плаценти і матки. У цьому терміні можливе проведення як звичайного, так і 3Д УЗД, але з тридцяти тижнів побачити малюка через його розмірів повністю складно, зазвичай видно тільки частини тіла.

Основні показники УЗД, визначаються лікарем, це товщина і ступінь зрілості плаценти, стан матково-плацентарного кровотоку, кількість навколоплідних вод і їхній стан, стан плаценти, відстань від її краю до внутрішнього зіву шийки матки. Також лікар уважно вивчає всі частини тіла плода і його внутрішні органи, особливо нирки, серце, головний мозок. Паралельно з УЗД зазвичай проводиться і доплерометрия – оцінка стану кровотоку в серці та судинах плода, стінки матки і плаценти, пуповині.

Які аналізи здавати

З моменту виходу в декрет вас направлять на проходження чергових аналізів:

  • вам потрібні будуть аналіз крові загальний, аналіз сечі загальний,
  • біохімічний аналіз крові,
  • кров на згортання,
  • мазок з піхви на флору,
  • кров на ВІЛ, гепатити і сифіліс,
  • визначення резус-фактора і групи крові.

Крім цього регулярно буде проводитися вимірювання окружності живота та висоти стояння дна матки, тиску і пульсу, ваги, серцебиття плоду.

Виділення

Нормальні виділення в цьому терміні можуть бути трохи щедріше, ніж це було раніше, через утворення слизової пробки в області шийки матки. При цьому характер цих виділень не повинен змінюватися, залишаючись фізіологічним. Нормальні виділення безбарвні або слабко-білого кольору, майже без запаху, без патологічних включень. Вас повинні насторожити виділення зеленуватого або жовтуватого кольору, сірого, білого чи кремового кольору, з пінистим, крошковидным характером, домішками грудочок слизу або гною, з різким кислуватим або тухлы, рибним запахом. Також варто звертати увагу на такі ознаки як свербіж і печіння в піхву, цистит, почервоніння промежини і геніталій. Всі ці ознаки можуть вказувати на наявність кандидозу (молочнцы), бактеріального вагінозу (дисбактеріоз піхвової флори) або розвиток статевих інфекцій. Необхідно здати мазок і провести повноцінне лікування якомога швидше, щоб не провокувати передчасних пологів та не створювати загрози інфікування оболонок плода і самого малюка. Особливо небезпечні цьому терміні кров'янисті виділення – коричневі, мажучі або з виділенням темної або червоної крові. Вони вказують на можливу відшарування плаценти, патології шийки матки або початок пологів. Негайно треба викликати швидку допомогу і в пологовий будинок.

Як розпізнати підтікання навколоплідних вод

Не менш небезпечним може бути наявність подтекающих навколоплідних вод. Якщо води підтікають, це говорить про порушенні цілісності плідного міхура, можливості початку пологів у будь-який момент або проникнення інфекції до плоду. Такий стан вимагає негайної госпіталізації в пологовий будинок для вирішення питання про те, яким чином далі продовжувати вагітність або родоразрешать жінку. Для визначення підтікання навколоплідних вод існують особливі тести, найпростішим з них є використання особливої прокладки з індикатором, при підтіканні вод вона змінить колір. Води можуть відходити рясно або зовсім потроху, з-за чого жінка може приймати їх виділення, а у цьому випадку важливо визначити дефекти плодового міхура.

Болі в животі

У 30 тижнів вагітності можуть періодично турбувати неприємні відчуття і болі, що виникають як результат росту матки і змін тіла. Нерідкими є болі в області спини та попереку, оніміння рук за рахунок здавлення нервових корінців з-за набряклості і перенесення центру тяжіння. Це не небезпечно, потрібно просто більше відпочивати. Також відбувається розслаблення зв'язок і суглобів за рахунок дії гормону релаксину, що може призводити до зміни ходи, потягивающим відчуттями з боків живота і в області тазу. Допомогти полегшення дискомфорту допоможе носіння бандажа, гімнастика для вагітних і частий відпочинок. У цьому терміні варто кілька разів на день приймати колінно-ліктьове положення для відпочинку внутрішніх органів, особливо нирок.

Можуть також виникати болі в животі як результат запорів і неправильного харчування, здуття кишечника. У пізні терміни вагітності за рахунок зміни обміну речовин і підвищення естрогенів виникає схильність до застою жовчі і провокування жовчнокам'яної хвороби. Тоді можуть виникати тяжкість і болі в правому боці, відчуття гіркоти в роті, а при русі камінчиків – напади жовчної кольки. Важливо швидко звернутися до лікаря для адекватного лікування і дієти, щоб не провокувати ускладнення.

За рахунок коливань тиску можуть виникати головні болі, які можуть виникати до вечора або при емоційних стресах. Варто більше відпочивати і спати в добре провітрюваному приміщенні, напад головного болю краще знімати не медикаментозними засобами (сон, прохолодний компрес, прийом душу, прогулянка на повітрі).

Небезпечними можуть бути болі внизу живота, якщо є відчуття, що тягне низ живота ниє поперек. Це можуть бути провісники передчасних пологів, гіпертонусу матки. Особливо небезпечні подібні явища разом з ущільненням стінок матки, регулярними її скороченнями або виділеннями кровянистого або водянистого характеру, відходженням навколоплідних вод. Необхідний негайний виклик швидкої допомоги та госпіталізація.

Пологи на 30 тижні

Пологи в цьому терміні будуть передчасними, малюк буде недоношеним і незрілим. Пологи повинні починатися як мінімум в 38 тижнів, а це цього терміну малюк ще не готовий до народження, а родові шляхи матері – до пологів. Але якщо в результаті яких-небудь змін або процесів пологи почнуться на цьому тижні, дитина має дуже високі шанси на виживання, майже 100% при забезпеченні йому правильного повноцінного догляду. Зараз всі його основні системи і органи розвинені, але він ще може відчувати труднощі з підтриманням температури тіла, мало важить, і може погано дихати самостійно з-за дефіциту сурфактанту. Тому, таких малюків виходжують в умовах дитячого відділення та спеціальних кювезів з подачею кисню, допоміжним диханням і підтриманням температури. Зазвичай через кілька тижнів малюки набирають достатньо ваги і сил для подальшого вже самостійного виживання.

Застуда та способи лікування

Хоча малюк вже досить великий і його організм розвинений, застуда та грип в цьому терміні для матері вкрай небажана. По-перше, може страждати функціонування нервової системи і виникає відставання в розвитку, по-друге, вірусні інфекції впливають на стан плаценти і призводять до раннього старіння. Це підвищує шанс на формування фето-плацентарної недостатності і гіпоксії плода, що в підсумку може уповільнити зростання і набір ваги, дозрівання плоду. Вкрай негативно позначається на здоров'ї плоду підвищена температура, а кашель і нежить призводять до порушення загального стану мами. З питанням про те, як лікувати застуду в цьому терміні, потрібно обов'язково звертатися до лікаря, самолікування прийом медикаментів заборонені, це може негативно відбитися на дитині.

Режим харчування і вага мами

Третій триместр – час активного набору ваги плодом, а значить і мамою. У цьому терміні потрібно ретельно стежити за збільшеннями щотижня, щоб коригувати харчування і вчасно відзначити затримку рідини в тілі. До цього терміну загальна прибавка ваги в середньому становить близько 10 кг, але коливання можуть бути з поправкою на статуру і вихідний вага мами до вагітності. Повненькі жінки повинні набирати вагу менше (близько 6 кг), ніж субтильні (близько 12-13 кг). Більшу частину набраної ваги складає сам плід, навколоплідні води, вага матки і плаценти, затримка рідини в тілі і зовсім трохи – запаси жиру для перших тижнів після пологів і годування грудьми.

Щоб набір ваги йшов правильними темпами, потрібно дотримуватися раціонального режиму харчування. У харчуванні має бути достатньо білка і вітамінів з мінералами, клітковини, а ось жирів і вуглеводів багато споживати не варто, вони дають зайву вагу. З вуглеводів варто віддати перевагу складні – крупи, крохмаль, які насичують і дають поступове підвищення рівня глюкози в крові. Варто обмежувати солодощі і цукор, продукти із білого борошна. Менше треба їсти солоних і гострих продуктів, маринадів, консервів і продуктів з харчовою хімією. Потрібно відмовитися від солодких газованих напоїв і фаст-фуду. Для зменшення дискомфорту в кишечнику важливо знизити вживання бобових, винограду, капусти і темного хліба.

Їжу готувати на пару, запікати, варити і тушкувати, смаження в олії не дуже корисна. Також варто відмовитися від вживання сирих або напівсирі, погано термічно оброблених страв (морепродукти, суші, рибні закуски, біфштексів з кров'ю). Вони небезпечні в плані зараження гельмінтами та отруєння. Поступово потрібно знижувати алергенну навантаження на організм, усуваючи з раціону такі продукти як ікра, мед, шоколад, яскраві та екзотичні фрукти.

Секс

У цьому терміні секс може бути протипоказаний при багатоплідній вагітності, загрозу передчасних пологів, низькому розташуванні плаценти або її передлежанні, істміко-цервікальної недостатності або гіпертонусі матки. У всіх інших випадках за умови хорошого самопочуття і бажання секс буде приємним і корисним заняттям для майбутніх батьків. Але в цьому терміні поступово відбувається спад сексуального бажання відбуваються за рахунок фізичних і емоційних змін в організмі.

Основний принцип сексуальної близькості – це обережність і відсутність різких рухів, глибокого проникнення і незручних поз з тиском на живіт. Також варто зменшити і темп інтимної близькості, потрібно все робити повільно, ніжно і акуратно. Тоді сексуальні відносини будуть приносити задоволення і приємні відчуття.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!