Панкреатит - це: симптоми і лікування
Хвороби підшлункової залози приковують пацієнта до ліжка, вимагають негайної госпіталізації. Серед таких діагнозів – панкреатит, який проявляється в гострій або хронічній формі. Це запалення підшлункової залози, що виникає по причині порушення вироблення панкреатичного соку. Важливо вчасно діагностувати хворобу і лікувати його.
Що таке панкреатит
Якщо з'явилося здуття живота та біль в області очеревини при пальпації, лікарі підозрюють запалення підшлункової залози. Не всі пацієнти знають, що таке панкреатит, але такі симптоми як раз і характеризують зазначений недуга, знижують якість життя хворого. Проблема частіше властива людям зі схильністю до систематичного переїдання, частих порушень травлення.
Патологічний процес частіше прогресує у дорослому віці, а з гострої стадії модифікується в хронічну, якщо вчасно не почати інтенсивну терапію. Якщо в першому випадку лікування забезпечує позитивну динаміку і повне одужання, то в другому – пацієнтові доводиться жити з характерним недугою, консервативними методами продовжуючи період ремісії.
Гострий панкреатит
Оскільки підшлункова залоза – це особливо великий орган, гострий напад панкреатиту починається з інтенсивного больового синдрому, який паралізує людину. Симптоми запалення нагадують ознаки інтоксикації організму, як при харчовому отруєнні. Щоб правильно диференціювати захворювання і по поставленому діагнозу почати лікування, необхідно терміново звернутися до фахівця. Для подальшого збору даних анамнезу необхідно звернути увагу на такі симптоми панкреатиту, як:
- висока температура, лихоманка;
- порушений показник артеріального тиску;
- нудота і затяжна блювання;
- ознаки диспепсії, наприклад, пронос, запор;
- синюшність шкірних покривів;
- здуття живота;
- пожовтіння шкірних покривів, склер очей.
Хронічний
Якщо не лікувати гостру стадію захворювання, запальний процес поступово прогресує. Пацієнт постійно п'є знеболювальне, але не розуміє, що придушення симптомів – це ще не повне видужання. Так через 1-2 місяця в організмі розвивається загострення хронічного панкреатиту. Це небезпечна стадія недуги, оскільки усунути патологічний процес не вдасться, хіба тільки тимчасово придушити напад. Симптоми хронічного панкреатиту наступні:
- короткочасні больові відчуття, атакуючі нападами;
- поява болю і ознак диспепсії після прийому важкої їжі;
- геморагічний синдром;
- легке пожовтіння склер очей, шкіри;
- здуття живота, метеоризм;
- різке схуднення, порушення апетиту.
Причини панкреатиту
Перш ніж призначати ефективне лікування, важливо визначити етіологію патологічного процесу. Коли стануть відомі причини панкреатиту, пацієнт може розраховувати на швидке одужання. У такому разі запропоновані медичні препарати будуть забезпечувати не тільки короткочасне знеболювання, але реальну допомогу в боротьбі з джерелом неприємних відчуттів. Лікарі виділяють наступні причини деструктивних змін підшлункової залози:
- хронічні хвороби шлунка і кишечника;
- тривалий прийом окремих медичних препаратів;
- неправильне харчування;
- хронічний алкоголізм;
- отруєння різного походження;
- гормональний дисбаланс;
- прогресуючий холецистит;
- цукровий діабет;
- генетична схильність.
Ознаки
Симптоми захворювання зумовлені класифікацією патологічного процесу. Коли несподівано загострилася панкреатит – що це, підкаже лікуючий лікар, призначивши повне обстеження. Ознаки хвороби важливі при зборі даних анамнезу, прискорюють постачання остаточного діагнозу. Важливо своєчасно реагувати на такі сигнали свого організму, як:
- підвищена температура при панкреатиті;
- порушений стілець і процес травлення;
- больові відчуття в області живота.
Дізнайтеся, які симптоми панкреатиту у жінок.
Діагностика
В додаток до збору даних анамнезу необхідно повне клінічне обстеження. Потрібно чимало лабораторних досліджень. Це вкрай важливо для одержання точного уявлення про таке неприємне захворювання, як панкреатит – що це, як виявляється, які причини і яким способом його лікувати. Застосовують такі діагностичні методи, як:
- загальний і біохімічний аналіз крові при панкреатиті;
- УЗД очеревини, рідше – рентген черевної області;
- КТ підшлункової залози;
- функціональні тести;
- гастроскопія.
Як лікувати панкреатит
Вивчивши патогенез захворювання, лікарі прийшли до висновку, що характерний хвороба важко піддається лікуванню. Відповідь на питання, чи можна вилікувати панкреатит, швидше негативний; проте його реально залікувати, подовжити періоди ремісії. Хірургічні методи залучаються рідко, частіше це прийом лікарських засобів за складною схемою, правильне харчування, повний відмова від алкоголізму та інших шкідливих звичок. Основна мета терапії – усунути антиферментний процес, позбавити пацієнта від нападу болю.
Ліки
Для гострої стадії консервативна терапія є особливо ефективною, головне – дотримуватися всі лікарські приписи. Ліки при панкреатиті представлені різними фармакологічними групами, а в комплексі кошти забезпечать стійку позитивну динаміку. Знаючи, що таке гострий панкреатит, важливо не зволікати, інакше хвороба незабаром придбає хронічну форму. Призначають:
- периферичні М-холінолітиків, як варіант – Гастроцепін;
- блокатори Н2-гістамінових рецепторів: Циметидин;
- блокатори «протоновой помпи»: Омепразол;
- інгібітори ферментів при холециститі: Трасилол, Гордокс, Контрикал;
- протизапальні препарати: Но-шпа, Папаверин;
- антибіотики: Ампіцилін, Кефзол, Оксацилін, Клафоран, Ампіокс;
- жовчогінні таблетки – по рекомендації фахівця.
Народні засоби
Ефективно доповнюють медикаментозні методи рецепти альтернативної медицини, які забезпечують протизапальний, знеболюючий, загальнозміцнюючий ефект. Лікування панкреатиту в домашніх умовах повинно бути узгоджене з лікарем, інакше на деякі інгредієнти рослинного походження у пацієнта може виникнути алергічна реакція. Не виключено, що при такому комплексному підході можна уникнути операції при рецидивуючому панкреатиті. Найбільш ефективні рецепти в даному напрямку представлені нижче:
- Траву манжетки в подрібненому вигляді залити горілкою, взявши 50 грам першого інгредієнта і 500 мл другого. Настоювати у темному місці, приймати по 30 крапель перед їжею, курс лікування днів.
- Дві великі цибулини залити горілкою, настояти 5 діб. Приймати по чайній ложці перед їжею, можна в комплексі з іншими народними засобами.
- За таким же принципом приготувати настоянку з листя волоського горіха використовувати для придушення нападу болю. Якщо загострився панкреатит – що може це засіб, розповість лікар.
Дієта при хронічному панкреатиті
Неважливо, розвинувся чи біліарний, вірусний, реактивний або калькульозний панкреатит, ефективне лікування починається зі спеціальної дієти. Важливо виключити споживання жирної, смаженої, гострої і пряної їжі. Що можна їсти при хронічному панкреатиті, щоб скоротити число рецидивів? Дієтичне меню за Певзнером, стіл №5 – ось ідеальне рішення, яке при чіткому дотриманні лікувального раціону допоможе надовго забути, що таке хронічний панкреатит. Основні принципи такі:
- Харчування має бути дробовим, частим, при цьому їжу потрібно ретельно пережовувати.
- Основний акцент робити на білкової продукції, звести до мінімуму жирні страви, легкі вуглеводи.
- Щоб зняти запалення, треба пити більше рідини, особливо з сечогінним ефектом.
- Повністю виключити присутність в меню кухонної солі, цукру.
- Перевірити відсутність алергії на окремі страви, продукти харчування.
- Вживати натуральні вітаміни або комплекси в таблетованій формі.
Що можна їсти при гострому панкреатиті
При такому серйозному захворюванні пацієнт часто скаржиться на подступающую нудоту і діарею. Щоб нормалізувати травлення і запобігти ускладнення гострого панкреатиту, важливо стежити за харчуванням, виключити алкоголь, включити в добове меню тільки корисні для чоловіка і жінки продукти. Додатково контролювати водний баланс, приймати сечогінні препарати. Якщо діагностовано панкреатит – що може цей пацієнт їсти? Корисні продукти харчування при холециститі будь мірою такі:
- пісні сорти м'яса;
- молочна продукція (знежирений сир, кефір);
- картопляний сік;
- курячі жовтки;
- кабачковий відвар.
Відео
Жити Здорово! Хронічний панкреатит