Лінзи для окулярів: які купити

Вікове зниження зору якості – процес неминучий, але це не значить, що з такими змінами варто змиритися. Повністю запобігти фізіологічні зміни дійсно не можна, але можна згладити симптоми. Для корекції зору лікарі призначають окуляри зі спеціальними лінзами для далекозорості або короткозорості. Дізнайтеся, з яких матеріалів їх виготовляють, як правильно вибрати і чи варто купувати варіанти з різним напиленням.

Як правильно підібрати лінзи для окулярів

Перед тим, як відправиться в оптику необхідно відвідати окуліста і пройти повне обстеження, особливо якщо ви підбираєте цей аксесуар вперше. Лікар-офтальмолог досліджує рефракцію, виміряє кривизну рогівки, зіничні реакції, внутрішньоочний тиск, проведе огляд очного дня і після цього поставить точний діагноз. Не варто економити час на похід до лікаря, адже навіть найменше відхилення в рецепті приведе вас на неправильну покупку і призведе до зайвих фінансових витрат.

Після того, як лікар виписав рецепт, можна йти в оптику. Оправа буває металевою або пластиковою. Перші найбільш високоміцні і менше схильні до деформації, але збільшують окуляри і можуть викликати алергію. Пластмасові варіанти не такі масивні, але поступаються по міцності. Ідеальний варіант – металеві дужки і пластикові заушники. Добре якщо на носоупорів будуть силіконові подушечки.

Індекс заломлення

Вибір основи очок здійснюється відразу за кількома показниками, один з найважливіших – індекс заломлення. Він визначає здатність очок пропускати сонячні промені. Чим вище цей показник, тим тонше, легше і дорожче будуть коштувати лінзи. Высокиндексные елементи відображають на 50% більше світла, ніж їх побратими з низьким коефіцієнтом. Вони забезпечують максимальну ефективність і часто виконані у асферическом дизайні.

Орієнтуючись на індекс заломлення, варто враховувати й індивідуальні характеристики, поради лікаря і матеріал для оправи. За коефіцієнтом заломлення і модифікації лінзи розрізняють:

Коефіцієнт

Призначення

1,49-1,5

низкоиндексные підходять для малої діоптрії

1,5-1,56

ідеально підходять для будь оправи, надійно захищають око від ультрафіолетових променів

1,61-1,67

набагато міцніше і тонше стандартних стекол, найкраще підходять для безободковых оправ

1,74

ультратонкі призначені для корекції зору при високій діоптрії, використовуються в ободковых оправах.

Єдиний мінус высокоиндексированных скла – низький коефіцієнт диспепсії, такі лінзи викликають сильні колірні спотворення. Світло, проходячи через полімер, розкладається на кілька складових, із-за чого по краях можуть виникати райдужні спотворення, які в медицині називаються хроматичною аберацією. Чим нижче коефіцієнт диспепсії, тим більша кількість кольорових плям ви будете бачити навколо об'єктів.

Вибір оптичної зони

Наступний тип класифікації – оптична зона. Вона характеризує те, скільки фокусів мають окуляри. Виділяють три основних види:

 • Афокальные. Не мають оптичної зони і призначаються лікарями, тільки якщо немає необхідності коригувати зір. Афокальные варіанти встановлюються сонцезахисні, комп'ютерні, іміджеві або офісні окуляри.
 • Однофокальные. Можуть забезпечувати корекцію зору або поблизу, або далеко. По всій поверхні таких стекол розташоване однакову кількість діоптрій. Однофокальные окуляри призначаються літнім пацієнтам для виправлення слабкість акомодації.
 • Многофокальные. Поверхня таких стекол розділена на зони з різними діоптріями. Многофокальные елементи допомагають фокусувати погляд на різну відстань.

Форма лінз

Сучасні технології виробництва дозволяють розробляти лінзи не тільки з високим індексом заломлення і різною оптичною зоною, але і всіляких геометричних форм. Форма впливає на товщину, легкість оправи, естетичні вигляд людини, яскравість периферичного зору. За формою лінзи діляться на:

 • стигматические або сферичні;
 • астигматичні або асферичні;
 • біфокальні або биасферические;
 • прогресивні або трифокальні.

Стигматична форма

Це один з найпопулярніших дизайнів – опуклий. Сферична форма коштує дешево і підходить практично для будь-якого випадку. Поверхня таких стекол поточечно розмічена однаковими діоптріями, має рівний радіус кривизни. Сферичні елементи забезпечують якісне зір лише в центральній частині, вигнута сторона дає спотворений огляд по сторонам. Стигматична форма буває двох видів:

 • двояковыпуклая – для корекції далекозорості;
 • двояковогнутая – для виправлення короткозорості.

Астигматическая

Це лінзи, у яких одна або дві поверхні мають несферическую форму. Завдяки такій особливості геометричної вони володіють мінімальним оптичним спотворенням предметів. При носінні аксесуарів асферичної форми може спостерігатися спотворення величини очей. До недоліків можна віднести і численні відблиски, що виникають на поверхні стекол, тому їх часто випускають зі спеціальним покриттям антивідблиску. Призначаються астигматический тип людям з високою ступінь короткозорості або далекозорості.

Біфокальні лінзи

Вони володіють відразу двома сферичними поверхнями з внутрішнього і з зовнішнього боку. Специфічне побудова забезпечує максимально широкий огляд і чіткість зображення предметів. Крім того, бифокальная форма більш тонка порівняно з іншими типами. Її офтальмологи рекомендують носити при високих діоптріях або астигматизмі, коли пацієнту необхідна максимально легка конструкція.

Прогресивні

Якщо раніше люди купували відразу кілька типів очок (одні для зору, інші для перегляду телевізора або читання), то сьогодні вчені пропонують скористатися прогресивними лінзами. На верхній частині розташована зона для зору вдалину, а нижній – для розгляду предметів, які знаходяться поряд. Вони не розмивають контури предметів при переході від одного типу зору в інший. Недоліки лише в тому, що до них треба довго звикати. Вони не рекомендуються пацієнтам, у яких виявлена катаракта, косоокість, велика різниця в діоптріях біля правого та лівого ока.

Типи лінз для окулярів

Якщо раніше для корекції зору використовували лише скло, то зараз існує широкий вибір інших безпечних для людини матеріалів, а технологія виготовлення окулярів вдосконалюється з кожним разом. Скляні або мінеральні елементи залишаються популярними, завдяки своїй низькій вартості, але на зміну їм пропонуються полімерні елементи, які володіють меншою вагою, але більш високою ціною.

Скляні (мінеральні)

Самий популярний тип лінз. Їх виробляють із спеціальних марок мінерального скла, які характеризуються високою пропускною здатністю кислородf. Основні переваги мінеральних скла:

 • Довговічність. Окуляри можуть експлуатуватися тривалий час, при цьому поверхня залишається нескаламученої.
 • Високі оптичні характеристики і підвищена стійкість до появи подряпин на поверхні.
 • Оптимальний варіант для людей з високим мінусом. Індекс заломлення у них вище, ніж у пластикових варіантів.
 • Висока пропускна здатність, завдяки якій скляні елементи використовуються для створення антивідблисків, поляризаційних і сонцезахисних окулярів.

Безліч переваг не приховують суттєві недоліки скляних лінз:

 • Вони володіють низькими протиударними властивостями, тому не рекомендуються для носіння дітей і спортсменам. Щоб зберегти цілісність скла, зберігати і переносити такі окуляри рекомендується в спеціальній міцному футлярі.
 • Можуть доставляти дискомфорт при тривалому носінні, залишаючи на переніссі сліди від оправи, провокуючи головний біль, запаморочення.
 • Лінзи з фотохромним покриттям володіють низькими світло-пропускними характеристиками.

Полімерні

Сучасний безпечний пластик став відмінною альтернативою скла для корекції зору і швидко завоював популярність серед споживачів. Основні переваги полімерних елементів:

 • Короткий термін адаптації. Порівняно зі скляними, вони набагато легше, тому не викликають втому, дискомфорт при тривалому носінні.
 • Безпека, низький рівень травматизму. Пластик небиткий, навіть при сильному ударі можна не переживати, що осколок потрапить в око.
 • Пластик легко піддається обробці, завдяки чому виробники можуть створювати різні дизайни.
 • Полімерні елементи зберігають оптичні властивості навіть при екстремальних умовах, що не запотівають, допомагають чітко бачити в дощ.

При виборі полімерів варто знати, що в залежності від кольорової палітри може дещо спотворюватися сприйняття навколишнього світу і навіть настрій. З цих причин офтальмологи рекомендують вибирати безбарвні або скла непомітних відтінків, які мінімально спотворюють колір. До інших мінусів полімерів відносяться:

 • Дряпаються, тому переносити їх потрібно тільки у футлярі.
 • Не підходить для людей з високим мінусом.
 • Висока вартість лінз для окулярів, порівняно зі скляними елементами.

В залежності від того, який з органічних матеріалів був використаний для виробництва, полімери поділяються на три підвиди:

 • Реактопласти – з'єднання молекул рідкого мономера, який отримують шляхом полімеризації ультрафіолету. Найпоширеніший матеріал CR-39. Його властивості близькі до мінералам кронового типу, але він на 40% легше.
 • Термопласти – полімери, одержані шляхом теплової взаємодії або методом лиття гранул. Найвідоміший термопласт – полікарбонат. Він відрізняється високою травмоустойчивостью.
 • Квазиреактопласты – сукупність декількох видів пластику. Вони відрізняються високими оптичними властивостями, травмоустойчивы, не викривляють простір.

Види покриття

При виборі окулярів варто звернути окрему увагу на наявність спеціальних захисних покриттів. Воно буває антижировым, з дзеркальним напиленням, антистатичним або з брудовідштовхуючим ефектом. Популярні види напилення:

 • світловідбиваючий – перешкоджає нанесення шкоди очам від яскравих спалахів фар, переважно для автомобілістів;
 • гідрофобний – захистить поверхню від скупчення води;
 • покриття – зменшить навантаження на очі, переважно для тих, хто довго сидить за комп'ютерним монітором;
 • дзеркальне – забезпечує максимальний захист від УФ-променів, використовується для створення сонцезахисних окулярів.

Водовідштовхувальне

Для кожного споживача важливо, щоб оптичні поверхні очок залишалися чистими, максимально пропускали світло навіть в екстремальних погодних умовах. Для задоволення таких потреб виробники наносять спеціальне гідрофобне покриття. Тонка силіконова плівка повністю закриває всі нерівності, завдяки чому краплі води легко скочуються з поверхні. Такі окуляри легше позбавити від бруду і пилу, вони практично ніколи не запотівають при переміщенні з теплого приміщення на холод.

Антиблікове

Це напилення допомагає захистити очі і швидше відновитися після засліплені яскравим світлом в умовах поганої видимості. Антиблікові покриття використовуються для створення очок для автомобілістів і користуються великою популярністю. Спеціальний шар знімає напругу з очей, заспокоює, добре заломлює світло в темний час доби. Противобликовые покриття використовуються не тільки для створення окулярів з діоптріями, але і для аксесуарів, призначених для корекції зору.

Зміцнюючі

Таке напилення допомагає зберегти цілісність поверхні при ударі, запобігає появі подряпин, які спотворюють бачення. Зміцнюючі напилення присутній тільки на лінзах з органічних полімерів, на склі використовується рідко. Для різних матеріалів виробники підбирають зміцнюючі лаки, з відповідним індексом заломлення світла.

Просвітлююче

Покриття, яке використовується для збільшення прозорості лінзи і зменшення відбиття світла від її поверхні. Недолік просветляющей плівки в тому, що вона знижує міцність. При сильних навантаженнях на скло, падіннях або ударах просвітлюючі елементи можуть потріскатися або расслоиться. З цих причин носити окуляри з таким напиленням рекомендується тільки при роботі за комп'ютером.

Антирефлексне

Покриття, яке допомагає усунути відблиски з поверхні скла. Крім того, їх наявність заважає зоровому контакту між співрозмовниками. Для усунення дефекту виробники часто наносять на поверхні скла або пластику антирефлексную плівку. Вона покращує якість картинки, прохідність світла і кисню, усуває відблиски, не заважає огляду. Крім того, антирефлексне покриття підвищує гостроту зору.

Дзеркальне напилення

Покриття, яке володіє високим рівнем фільтрації ультрафіолетових променів. Дзеркальне напилення використовується для виробництва сонцезахисних аксесуарів, як з діоптріями, так і без них. Цей вид покриття наносять для отримання косметичного ефекту і захисту очей, на гостроту, якість і корекцію зору воно ніякого впливу не робить. Дзеркальне напилення різних кольорів надає аксесуарів стильний вигляд і незвичайний дизайн.

Виробник

При виборі правильної оптики звернути увагу потрібно і на репутацію виробника. Надійна і якісна продукція допоможе надовго зберегти зір і прослужить довгий час. Останніми розробками в сфері оптики можуть похвалитися такі світові бренди:

 • Essilor (Франція);
 • Hoya (Японія);
 • Carl Zeiss (Німеччина);
 • Rodenstock (Німеччина);
 • Seiko (Японія);
 • Nikon (Японія).

Які лінзи для окулярів краще вибрати

Існує багато різноманітного скла і високоякісної органіки, які допомагають берегти зір, доповнюють образ і навіть створюють особливий привабливий акцент у зовнішності, мають акуратний вигляд і підходять для людей з різним ступенем спотворення бачення. Перед купівлею тієї чи іншої моделі необхідно проконсультуватися з лікарем-офтальмологом. У топ-10 популярних моделей входять:

Вид та найменування

Виробник

Характеристика

Ціна, рублі

Ormix 1.61 Crizal Prevencia

ESSILOR

покриття блокує УФ і інфрачервоне випромінювання, дизайн – сферичні, матеріал – пластик

3400

HILUX EYAS 1.6 HVLL

HOYA

дизайн – сферичний, матеріал – пластик, сфера від -8 до +6

3450

MAXIMA AS 1.6 HMC PROTECT+

GRANDVISION

фотохромное покриття, матеріал – пластик, асферичний дизайн

1400

Lite AS 1.5 ECC (астигматика)

NIKON

матеріал – пластик, асферичний дизайн

1300

LATCH REPL LENS KIT

OAKLEY

фотохромное покриття синього, сріблястого, оранжевого кольору, квадратна форма

3680

Cosmolux 1.6 Supersin

RODENSTOCK

матеріал – скло, дизайн – асферичні

3200

INDI-SV 1,61

SEIKO

монофокальная оптична зона, асферичний дизайн, матеріал – пластик

3450

SP 1.5 HMC (лентикуляры для позитивних рефракцій)

Top Vision

матеріал – пластик, дизайн – лентикулярні

3450

Single Vision AS 1.6 DV Platinum

ZEISS

матеріал – пластик, асферичний дизайн

3250

ЛЗ-КОМ 1.5

Лорнет-М

матеріал – пластик, сферичний дизайн, без додаткового покриття

1750

Особливості вибору для дітей

Головний критерій – скло виключається з-за того, що може розбитися і подряпати шкіру і слизову. Прийшовши в оптику, варто звернути увагу на прозорий полімер – акрил або полікарбонат. Металева оправа теж виключається. Він дуже жорсткий, може викликати алергію, прогнутися і зіпсувати тонкі деталі. Оправа повинна бути м'якою, монолітною. Бажано, щоб каркас був на флексовых шарнірах, які виключать перекіс, навіть якщо дитина буде знімати його однією рукою.

Для занять активними видами спорту

Спортивні аксесуари для очей повинні давати чітку картину навколишнього простору, щоб спортсмен міг точно розраховувати координацію своїх рухів. Для цього більшість спеціалізованих спортивних аксесуарів випускаються з антибліковим покриттям. Щоб оправа щільно прилягала до обличчя, її постачають силіконовими прокладками на носоупорных складках, каучуковими заушниками і роблять під певним кутом вигину. Щільно зафіксувати оправу на обличчі допомагає спеціальний потиличний ремінь.

При виборі різновидів професійних стекол необхідно врахувати і рід заняття спортсмена:

 • Для вело - і мотоспорту кращі полімерні вставки з діоптріями. Ступінь затемнення скла не повинна бути вище 1-3. Краще вибрати градієнтне дзеркальне покриття з жовтим, золотистим, зеленим або кольору морської хвилі напиленням.
 • Для плавання кращий матеріал лінзи – полікарбонат з гідрофобним покриттям. Колір стекол підбирається в залежності від басейну.
 • Для гри в теніс, волейбол, бадмінтон окуляри повинні бути з УФ-фільтром. Оправа – полуободок, щоб не звужувала кут огляду.

Для автомобілістів

Скляні лінзи для автолюбителів протипоказані. Оптимальний матеріал – пластик або склопластик (полікарбонат, трайвекс). Лінзи повинні бути прозорими, щоб не знижувалася ступінь світлопропускання. Для водіння автомобіля днем підійдуть поляризаційні варіанти, які ефективно захищають від сліпучого сонця, відблисків на мокрому асфальті або на будівлях. Для нічної їзди бажано купити антифари з жовтими або жовтогарячими лінзами.

Де купити лінзи для окулярів

Купити хороші скла для оправи можна в будь-якій аптеці свого міста. Порадьтеся з продавцем яку оправу краще вибрати, врахуйте всі рекомендації, дані вище. Крім того, замовити лінзи для окулярів можна і через інтернет-магазин або каталог офіційного виробника, уточнивши для продавця наявність сертифіката, наявність необхідних діоптрій, дизайну.

Відео

Як вибрати лінзи для окулярів?

Скло або пластик. Які лінзи краще скло або пластик? Які окуляри краще скло або пластик?

Відгуки

Микола, 43 рокиКожен рік з сім'єю їздимо на гірськолижний курорт. При гарній погоді, коли на небі яскраво світить сонце, кататися без окулярів зі спеціальним покриттям антивідблиску практично неможливо. Купив лінзи Nikon зі спеціальним покриттям. Відмінна якість: немає відблисків, запотівання стекол в теплі.
Марина, 32 рокиКороткозорість у мене з дитинства. Раніше намагалася купити дешевий продукт, думаючи, що все скла за принципом роботи однакові. Подруга дала спробувати свої окуляри з полімерів. Мені так сподобалося їх носити – немає відчуття перенапруження або стомлення, вони не тиснуть, зручні. Купила собі такі ж, асферичної форми.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!