Сфагнум - будова та властивості моху, різновиди, застосування в лікувальних цілях і для кімнатних рослин

Далеко не кожна людина знає про те, що природа нашої країни багата рослинними матеріалами, які мають велику кількість корисних властивостей і широко застосовуються в різних сферах діяльності людини. Сфагнум одне з унікальних рослин екології, яка знайшла своє застосування у медицині, рослинництві, тваринництві та ін Завдяки корисним властивостям моху наші предки боролися з хворобами, так і сьогодні активно використовують сфагновий багаторічник для лікування ряду захворювань.

Що таке сфагнум

Різновид багаторічного спорового рослини з сімейства sphagnaceae відноситься до класу листяних мохів. Сфагнові мохи розростаються щільним, м'яким килимом, в основному на дерновине, в лісових зонах і болотах Північної півкулі. На Південному в основному ростуть в горах. Відмітна особливість сфагнових — відсутність кореневої системи.

Зовнішній вид сфагнуму нагадує пухнасту траву. Росте мох верхньою частиною, а нижня, відмираючи, утворює торф. На стеблі і бічних гілках рослини розташовуються дрібні листя, вони ростуть спіраллю. Сфаг має різноманітне забарвлення, в природі частіше зустрічають коричневий, червоний, білий і рожевий мох.

Будова рослини

Сфагнум – велика рослина, в середньому може досягати висоти 10-20 см На верхівці гілки формуються коробочки, в яких згодом утворюються спори. Сфагнові – єдині з мохових, хто не має ризоидов, тому вони вбирають вологу стеблом та листям. Стебло включає три типи гілок: стирчать, які звисають і верхівкові. Лист рослини складається з двох клітин: зелених (живих) і мертвих. Перші відповідають за фотосинтез, а другі служать накопичувачем вологи та повітря.

Всередині тіло складається з рослинних тканин з клітинами, структура утворюється шляхом з'єднання зелених клітин один з одним. Завдяки своїй будові цей вид сфагнових мохів має можливість вбирати велику кількість води. При насиченні вологою торф'яної багаторічник набуває світло-зелений відтінок, а при повному висиханні біліє.

Властивості сфагнуму

Сфагнові рослини ростуть на місцях з підвищеною вологістю і сприяють заболочуванню території. В тілі рослини міститься карболова кислота, тому сфаг допомагає утворення торфу і майже не гниє. Гігроскопічність дозволяє моху вбирати велику кількість вологи, тому він відіграє роль розпушувача грунту, а завдяки сфагнолу запобігає загнивання коренів, тому використовується в садівництві. З допомогою рослин даної групи формуються сфагнові болота.

Різновиди

Розрізняють наступні види моху:

 • сухий;
 • болотний;
 • білий.

Перший вид частіше використовують у квітникарстві, їм вкривають рослини в холодний період, щоб уникнути вимерзання кореневої системи. Збираючи зайву вологу, він захищає втечі від загнивання і розвитку паразитів. Сфагнум болотний активно використовується в медицині, садівництві та будівництві. Білий мох сфагнум застосовується садівниками в якості підгодівлі і для підкислення грунту, це дає рослинам насичений колір, а в медицині – для виготовлення засобів дезінфекції.

Як розмножується сфагнум

Розмноження сприяють спори, дозрілі в спорофите, і нащадки. Запліднення відбувається за участю води, утворюється зигота і відбувається поділ. З нижньої клітини розвивається гаустория, яка споживає поживні речовини з гаметофита і сприяє розвитку спорофіта. Далі на верхівці стебла утворюється коробочка і формуються спори, достиглі спори потрапляють на землю і сприяють розвитку нової рослини.

Застосування сфагнуму

Протягом багатьох років корисні властивості сфагнуму полегшували людям побут і рятували життя. Активно застосовувати сфагновий багаторічний мох стали під час військових дій, оскільки спостерігався дефіцит перев'язувальних матеріалів. Жителі Північної Америки по сьогоднішній день застосовують сухе рослина замість підкладки в дитячих колисках, т. к. завдяки своїм якостям він допомагає уникнути попрілостей.

У лікувальних цілях

Сфагнум застосовується в медицині і відомий бактерицидними і антисептичними властивостями, його застосовують для дезінфекції та інших цілей:

 1. Він протистоїть зараження ран і порізів.
 2. Завдяки вмісту фенольних речовин, кумарину, з'єднань цукру і смоли, сфагновий мох є антисептиком.
 3. Використовуючи рослина при переломі як перев'язувальний матеріал або пов'язку, можна не вдаватися до додаткової стерилізації.
 4. Мох бореться з бактерією, грибком шкіри і нігтів, корисний при псоріазі і шкірних подразненнях, бореться з нагноєнням ран.
 5. Багаторічний сфагнум можна використовувати в якості сировини для виготовлення медичного та інших видів спирту, кормових дріжджів. Крім того, мох корисний при опіку та обмороженні. Для цього слід подрібнити сухий мох і залити окропом до стану кашки, потім трохи остиглий мох прикласти до хворого місця.
 6. Для боротьби з пролежнями у лежачих хворих використовують сфагнові підстилки: вони абсорбують піт, усувають неприємні запахи.
 7. Даний вид багаторічного рослини використовують в якості додаткових шин при переломі кісток.
 8. Відомо, що жування сфагнового моху притуплює родові болі і прискорює процес народження.
 9. При високій пітливості ніг використовують устілки з сфага, для цього його необхідно подрібнити і залити їм лляний мішечок, повторюючий контур ноги.

 1. Відвар з сфагнуму вже давно застосовується в китайській медицині при болях в горлі, грипі, в якості дезинфікуючого засобу при стоматитах та інфекції в носоглотці. Відваром активно лікують укуси комах і гнійники.
 2. На основі екстракту багаторічної рослини створені ліки для лікування простати і запаленні в сечовому міхурі.
 3. Сфаг можна використовувати в якості вати або бинта, він вбирає набагато більше вологи, ніж вата.
 4. При колітах використовують подрібнений сфагнум: його з'їдають по чайній ложці за півгодини до прийому їжі.
 5. Враховуючи дерматологічні властивості, багаторічник використовують при шкірних хворобах – роблять спеціальний компрес.
 6. Для боротьби зі стафілококом збирають сфагновий багаторічник на болотних місцях, віджимають торф'яну воду, потім промивають нею заражені місця або прикладають вологий сфагнум до інфікованого місцем.

Кілька рецептів, які допомагають при різноманітних захворюваннях:

 • Порошок, що сприяє загоєнню відкритих ран і виразок. Висушені шматки сфагнуму необхідно ретельно розтерти, потім присипати поріз і почекати кілька хвилин. Після цього необхідно промити рану і накласти бинт.
 • Настій проти грибка нігтів Сто грам сухої рослини залити склянкою медичного спирту, настояти чотири хвилини, потім злити спирт, а мох прикласти до зараженому нігтя і залишити на кілька годин.
 • Відвар для лікування хвороб суглобів. Сто грам сфагнуму необхідно залити десятьма літрами води, довести до кипіння і дати настоятися кілька хвилин. Після повного охолодження відвару необхідно наповнити ванну теплою водою і додати його туди. Приймати лікувальну ванну слід від півгодини до сорока хвилин.

Використання в господарстві

Наша природа багата ресурсами, які відіграють велику роль у побуті, а їх корисні властивості найчастіше відомі не кожному. У господарських цілях використання сфагнуму набуло широкого поширення. Сотні садівників і будівельників, квітникарів та травників застосовують мох в якості помічника в повсякденному житті.

Сфагновий багаторічник часто відіграє роль декоративної рослини, його використовують в оформленні квіткових клумб або саду. Цей багаторічник часто застосовують квітникарі: любителі орхідей і кімнатних рослин утеплюють їм кореневу систему. Для городу торф'яний мох виконує роль добрива, він придатний для аерації і поліпшення якості ґрунту, для зберігання коренеплодів і цибулі, пророщування насіння.

Перед додаванням сфагнуму в грунт необхідно його дрібно нарізати. Завдяки водозапасающему ефекту мох сфагнум для кімнатних рослин, що знаходяться в приміщеннях зі зниженою вологістю, використовують як додаткове джерело вологи і поживних речовин, якщо немає можливості доглядати за квітами щодня.

Бджолярі застосовують сфагнум в якості утеплювача для вуликів, для збору зайвої вологи в період зимових похолодань, а тваринники – як підстилку для худоби або домашніх тварин, т. к. він має властивість поглинати неприємні запахи, а використаний матеріал застосовують в якості добрива для ослабленого грунту.

Рослина підходить для забивання щілин або утеплення стін в будинках з бруса або лазнях: для цього вологий мох укладають між брусами. Завдяки антисептичним властивостям сфагнум запобігає появі шкідників, які можуть пошкодити деревне шар, цвілі, а ще забезпечує вентиляцію. Крім того, рослина володіє природним запахом, на відміну від інших теплоізоляційних матеріалів, і не поступається їм за якістю.

Рослина широко використовується в якості декоративного матеріалу, його можна застосувати для створення флораріумов, декоративних флористичних композицій і панно. Він не тільки пожвавить зовнішній вигляд, але і продовжить сусідять рослинам життя. Його можна використовувати в якості органічної підкладки, замість флористичної губки.

Заготівля рослини

Збирати паростки сфагнуму слід на місцях з мінімальною вологістю, наприклад, біля дерев, уникаючи боліт. При зборі верхівка зрізається ножем. Збір необхідно проводити вибірково, щоб дати моху відновиться на зібраному ділянці. Заготівля моху для лікарських цілей проводиться з травня по вересень в суху погоду. Для сушіння матеріалу виготовляють просту дерев'яну конструкцію – вішалки, зовні нагадують відкритий стелаж. Встановлюють їх у сухому місці, захищеному від дощу і сонця.

Після того, як проведений збір, багаторічник заливають теплою водою на 35 хвилин, щоб позбутися від комах, потім віджимають, сушать. Зберігати заготовлений природний матеріал слід в темному місці, в паперовому або тканинному мішку. Взимку сфагнум можна зберігати на балконі, але для використання його необхідно розморозити. При бажанні паростки сфагнуму можна розмножувати будинку. Необхідно підібрати зручну пластикову тару, забезпечити її вентиляційним отвором, додати води і укласти мох нижньою частиною на воду.

Протипоказання до застосування

Єдина причина, по якій не варто вдаватися до лікування сфагнумом, це алергічна реакція на хімічні компоненти.

Відео

Мох Сфагнум заготівля і властивості.mov

Для чого потрібен мох сфагнум і де його можна знайти

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!