Лэпбук для дошкільнят - що це таке, види, теми і як зробити своїми руками з фото
- 1. Що таке лэпбук
- 1.1. Для чого потрібен
- 1.2. Види
- 2. Лэпбук для дошкільнят
- 3. Технологія лэпбук для дошкільнят
- 4. Теми для лэпбука
- 4.1. За професіями
- 4.2. По біології
- 4.3. З математики
- 4.4. По навколишнього світу
- 4.5. Про сім'ю
- 4.6. Тварини
- 4.7. З розвитку мовлення
- 4.8. Про школу
- 5. Як зробити своїми руками
- 5.1. З чого зробити
- 5.2. Макет
- 5.3. Ідеї
- 5.4. Як робити поетапно
- 6. Відео
Раніше закріплення інформації в установах для дошкільнят і школярів проходила шляхом її повторення, оформлення у вигляді рефератів, проектних робіт. Лэпбук (дитяча книжка-розкладушка) – це новий метод вивчення, запам'ятовування певної теми, який будується за шаблоном і складається з безлічі кишеньок, вкладок, віконець, пересувних елементів, картинок і т. д.
Що таке лэпбук
Слово lapbook прийшло до нас з Америки, в дослівному перекладі – «наколенная книга» (lap – коліно, book – книга). Це свого роду саморобні інтерактивні папки, що включають кишеньки, дверки, віконця, картки, пересувні деталі з паперу, з допомогою яких дитина вчить і закріплює пройдений матеріал. Вони присвячуються певній темі, будучи заключним етапом її вивчення.
Для чого потрібен
Лэпбуки допомагають у закріпленні пройденого матеріалу, поняття та запам'ятовуванні змісту книги, проведення дослідницького проекту, долучаючи до процесів дітей (пошук інформації, її сортування і аналізі). Такий засіб навчання – один із напрямів партнерської діяльності дорослого і дитини, приравнивающее їх один до одного. Зміст залежить від теми, що вимагає вивчення, освоєння.
В цілому лэпбук включає не тільки навчальні моменти, але і виховний процес, допомагає зрозуміти потреби дітей і допомогти створити умови для самостійного освоєння світу. «Наколенная книга» може складатися дорослими (батьками, педагогами, вихователями) і повинна включати наступні моменти:
- Міцність. У руках дітей паперова інтерактивна папка швидко перетвориться в ганчірочку, тому краще її робити з міцних матеріалів.
- Естетичність. Вона зобов'язана бути яскравою, барвистою, привертає увагу, інакше діти не захочуть грати.
- Інформативність. Викладайте інформацію, що закладаються в лэпбук зрозумілою дитині мовою, повністю розкриваючи тему.
- Доступність. Діти можуть самостійно вибирати вподобаний розділ. Підписи, довгі тексти з описом, рекомендації та інструкції ускладнять гру, подавлять інтерес до книжки.
- Варіативність. Всі розділи, теми, що входять в це засіб навчання, що потрібно робити в різних варіантах, які передбачають різні способи освоєння інформації.
- Можливість використовувати цю колективну книжку одночасно кількома людьми, включаючи дорослого.
Види
Ця книжка-папка має формат А4 в складеному стані і формат А3 в розкритому. Вони поділяються на групи за способом подання інформації, структурованості і змістом. Розрізняють такі види лэпбуков:
- Енциклопедичні. Відомості подаються за типом енциклопедії.
- Казкові, мультиплікаційні. Такі лэпбуки робляться на основі казки, мультфільму, містять фігурку улюбленого героя, що дозволяє грати з ним, придумувати різні історії, програвати сценки.
- Тематичні. Включають пісні, вірші, казки, картинки – все, що подобається дитині за конкретно заданій темі.
- Шкільні. Містять відомості щодо шкільних предметів. Це прекрасний спосіб закріпити матеріал, підготуватися до контрольної роботи.
Лэпбук для дошкільнят
Тематичний лэпбук для дитячого садка переслідує відразу кілька цілей: розвиває самостійну дослідницьку діяльність, творче мислення, спостережливість, пізнавальну активність, формує інтерес до об'єкту вивчення. Батькам книжка - розкладушка допомагає зміцнити відносини з дітьми, поповнити знання по конкретній тематиці, самореалізуватися. Педагогам дошкільної організації такі навчальні посібники надають сприяння у впровадженні нової форми роботи з дітьми, організації взаємодії між батьками і дітьми.
Технологія лэпбук для дошкільнят
Порівняно зі старшими дітьми, дошкільнятам важко сприймати інформацію на слух, особливо, коли її багато. «Наколенные книги» допомагають зробити заняття яскравими, емоційними і захоплюючими за допомогою візуального, тактильного сприйняття. Лэпбук для дітей дошкільного віку сприяє розвитку пам'яті, творчих здібностей, комунікативних навичок. З допомогою творчого завдання діти із задоволенням вивчають тему, повторюють пройдене, систематизують отримані відомості.
Завдяки своїй барвистості, папка сприяє вихованню в дитині художньо-естетичних навичок, залучаючи до сфери мистецтва. Технологія створення лэпбука з дошкільної освіти складається з наступних етапів:
- Вибір теми. Вона може бути якою завгодно. Зверніть увагу, що дітям молодшої групи дитячого саду інформацію можна подавати в глобальному вигляді, наприклад, загальні відомості про тварин. Хлопцям постарше потрібна конкретика, тобто лэпбук потрібно складати про якомусь одному тварину.
- Складання плану. Визначтеся з тим, які моменти, факти ви хочете освітити, розкрити.
- Створення макета. Намалюйте зменшену копію майбутньої книжки-розкладачки в подробицях.
- Поклейка лэпбука.
Теми для лэпбука
Один з важливих моментів у створенні папки lapbook є визначення тематики заняття. Вона може бути абсолютно будь-який, в залежності від того, чого ви хочете навчити дитину. Лэпбук для малюків часто є оглядовим, ознайомлювальним, що містить загальні аспекти та поняття. Дітям шкільного віку роблять тематичну папку, що допомагає наочно засвоїти, закріпити теми конкретних предметів. Дидактичний матеріал, що міститься в них, зобов'язаний включати повноцінну інформацію, бути максимально корисним у вивченні уроку.
За професіями
Спрямованість цієї інтерактивної книжки-папки – загальний екскурс по існуючих професій. Тут важливо пояснити дитині в чому полягає принцип роботи людини певної спеціальності, допомогти зорієнтуватися у світі професій і зрозуміти, хто ким хоче стати. Такий лэпбук може містити наступні навчальні розділи і допоміжні елементи:
- Для чого потрібна кожна із спеціальностей, використовуючи картинки, картки, що знаходяться в кишеньках. Діткам постарше можна прикріплювати міні-книжки або книжки-гармошки, містять текстові описи.
- Демонстрація спецодягу на картках, але краще зробити маленького паперового чоловічка і кілька комплектів одягу. Так дитина зможе сам визначати і наряджати ляльку.
- Супутні атрибути, інструменти у вигляді картинок в кишені.
- Конверт з загадками.
- Конверт з маленькими розмальовками.
- Обертовий круг зі стрілкою – гра «Хто де працює?».
По біології
Лэпбук з біології сприяє вивченню різних класів живих організмів (птахи, тварини, комахи, гриби тощо). Дошкільнятам буде цікаво знати про еволюції і взаємодії всього живого на Землі, побудоване у вигляді ланцюжків з картинками, карток з описом живих істот, їх ролі в природі. Такий дидактичний матеріал подається в узагальненому вигляді. Конкретизуйте відомості, склавши папку про конкретному класі або представника живих істот.
З математики
Папка-розкладачка з математики у дошкільників спрямована на формування поняття про цифри, числах, рахунку. Помістіть сюди картки з віршами про цифри, загадками, міні-кишені, містять геометричні фігури, розмальовки, легкі завдання на додавання, віднімання. Дітям молодшого шкільного віку краще спорудити лэпбук у вигляді будиночка з декількох сторінок і помістити в нього:
- картки для тренування написання цифр;
- скрині, набиті загадками на математичну тему;
- годинник для навчання визначення часу;
- кишенька з розмальовками, де кожна цифра відповідає певному кольору;
- міні-папка із завданнями;
- шафка зі зразками малюнків, складених з геометричних фігур і конверт з фігурами та ін.
По навколишнього світу
Пізнавальні лэпбуки по навколишнього світу допомагають розширити кругозір знань дітей про пори року, погодних явищ, рослинах і т. д. Їх краще робити окремо на осінню, зимову, весняну, зимову тематику, забезпечивши такими розділами:
- міні-книжка з казкою про пори року;
- конверти з картками: ознаки пори року, загадки, вірші;
- відкриваються кружечки з відмітними особливостями кожного місяця;
- кишені з пазлами, розмальовками;
- барвисті ілюстрації, атрибути, властиві конкретній порі.
Про сім'ю
Такий матеріал формує у дитини уявлення про сім'ю, роль в ній кожного її члена, виховує повагу до рідних. В папку можна включити:
- Конверт з розрізаними зображеннями кожного члена сім'ї, які потрібно зібрати.
- Кишеня з різнокольоровими смужками, з яких необхідно зробити килимок певної форми.
- Кишенька з фігурками людей, з яких складається сім'я дитини з описом кожної людини.
- Набір картинок з сюжетами з життя, дитина повинна з ним скласти розповідь.
- Картки із зображенням справ, їх необхідно зіставити з кожним з членів сім'ї.
- Книжка-крихітка з загадками.
Тварини
Дидактичний посібник про тварин оповідає про конкретних представників цього класу. Складаючи такий лэпбук, подбайте про наявність наступних елементів:
- фото тварини;
- карта з місцями проживання;
- кишенька з пазлом-картинкою;
- обертовий круг із зображенням їжі, що вживається досліджуваним тваринам;
- міні-книжка з цікавими фактами;
- смужка, куди можна вписати статус тварини Червоної Книги;
- конверт з розфарбуванням;
- ромашку з загадками і прислів'ями на пелюстках.
З розвитку мовлення
Лэпбук з розвитку мовлення спрямований на усунення проблем у цій сфері у дітей: правильно вимовляти звуки, складати речення і маленькі розповіді, використовуючи прийменники, вміти розуміти зміст творів, переказувати їх. Складаючи такий лэпбук, використовуйте:
- приказки, лічилки, загадки;
- вірші, притчі, оповідання;
- картки з літерами, словами;
- розмальовки;
- картинки для їх усного опису;
- конверти із завданнями: назви слово, скажи лагідно, знайди відмінність та ін.
Про школу
Така тематика повинна містити відомості про цей заклад, правила поведінки, взаємодії з іншими дітьми, вчителями і т. д. Використовуйте наступні напрацювання для створення своєї папки-книжки:
- Кишеня у вигляді рюкзака і конверт з маленькими зображеннями шкільного приладдя. Запропонуйте дитині пограти в гру «Збери портфель».
- Зображення школи з новими вікнами, дверима.
- Кишенька з підручниками (в картинках).
- Конверт із загадками про школу.
- Книжка-крихітка з правилами поведінки.
- Картки, які містять правила взаємодії між дітьми і вчителем.
Як зробити своїми руками
Спорудити будь лэпбук можна самостійно. Для цього ознайомтеся з технологією її створення, визначитеся з тематикою і запасіться необхідними матеріалами, інструментами. Перший раз скористайтеся готовими шаблонами, наданих в електронному вигляді в інтернеті, але потім пробуйте робити все самі, залучаючи до захоплюючого процесу дітей.
З чого зробити
Приступаючи до створення пізнавального дидактичного паперового лэпбука, приготуйте такі матеріали:
- Картонну папку. Купіть або зробіть самостійно з ватману.
- Кольоровий папір, картон, фоамиран, різні шматки тканини.
- Ножиці, клей.
- Скотч, степлер, нитки.
- Картки, картинки, зображення тварин, людей і т. д. Виріжте їх, намалюйте або надрукувати на кольоровому принтері.
- Олівці, фарби, фломастери, маркери.
Макет
Наступний етап – побудова макету (того, як буде виглядати лэпбук). Для цього складіть відразу вашу папку так, щоб вона потім відкривалася, розгорталася, і простим олівцем накидайте місця, де будуть кишеньки, книжечки, картинки, в якому вигляді і розмірі усе це буде представлено. Далі вам залишиться склеїти всі деталі і прикріпити до заготівлі.
Ідеї
Урізноманітнити свою інтерактивну «наколінні книгу», зробити її цікавішою, можливо завдяки різним ідеям за оригінальним створення тематичних зон. Наприклад, задійте конверти різних розмірів і форм, можна взяти упаковку для дисків або зробити їх своїми руками. Дуже незвично виглядають книжки-гармошки, розрізні блокноти, картки-роздільники і відкриваються віконця. Однак найбільше дітям подобаються обертові деталі і елементи з безліччю відкриттів.
Як робити поетапно
Отже, детальна покрокова інструкція по створенню паперової інтерактивної папки виглядає наступним чином:
- Визначитеся з тематикою.
- Підготуйте макет і всі необхідні матеріали.
- Далі потрібно зробити кишеньки для лэпбука, конверти, блокноти, гармошки, картки, зображення, фігурки і т. д.
- Приклейте заготовки до макету за наміченим планом.
Відео
Як використовувати лэпбуки для ефективного навчання і запам'ятовування
Як використовувати лэпбуки для ефективного навчання і запам'ятовування
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!