Як визначити і лікувати шлунково-кишковий грип

Визначити самостійно підступне захворювання складно. Перші ознаки кишкового грипу нічим не відрізняються від просто отруєння або розлади: висока температура, нудота, блювота. Однак варто дуже уважно поставитися до таких проявів. Це допоможе на ранній стадії виявити захворювання і приступити до комплексної терапії. Завдяки статті ви дізнаєтеся, що собою представляють симптоми і лікування шлункового грипу. Отримана інформація допоможе уберегти себе і близьких від ротавірусної інфекції.

Що таке шлунковий грип

Збудники проникають в організм через шлунковий-кишковий тракт. Причиною кишкового грипу стає ротавірусна інфекція, астровіруси, калицивирусы. У медицині захворювання називають гастроентеритом. Заразитися грипом може як дорослий, так і маленька дитина. У останніх інфікування протікає набагато складніше, триває довше і може призвести до плачевних наслідків. Якщо ви помітили найменші ознаки грипу, то варто одразу звертатися до лікаря. Тільки він зможе призначити кваліфіковане лікування, яке знищить причину і підвищить імунітет організму.

Симптоматика вірусу яскраво проявляється у немовлят. Запалення шлунково-кишкового тракту викликає пронос, кольки. Завдяки міцному імунітету у дорослого організму захворювання може протікати у прихованій формі. При цьому інфікована людина буде переносником захворювання протягом 7 днів. Після закінчення інкубаційного періоду настане повне одужання.

Як відбувається зараження ротавирусом

Інфікування організму здійснюється через слизову шлунково-кишкового тракту. Швидкість розвитку захворювання і його інтенсивність залежать від сили імунної системи людини і активності вірусу, який потрапив в організм. Інфікована людина може передавати кишковий грип, починаючи з 16 години після зараження і за 7 день інкубаційного періоду.

Збудник шлункового грипу дуже стійкий до несприятливих умов. На нього абсолютно не впливають миючі засоби, високі і низькі температури. Вбити мікроби допоможуть тільки дезінфектори на основі хлору. Зараження ротавирусом може передаватися двома способами:

  1. Оральний. Немиті руки, фрукти, неякісна молочка і термічно необроблені продукти приведуть до ураження організму. Збудник може потрапити в шлунково-кишковий тракт через сиру воду з-під крана або при купанні у відкритих водоймах без спеціальної обробки.
  2. Повітряно-крапельний. Голосна розмова, чхання і кашель хворого призводять до передачі мікробів оточуючим. Велика ймовірність зараження через предмети в автобусах, офісах, дитячих садках.

Симптоматика захворювання

Після зараження хворого супроводжують нудота, діарея, гострий біль в області живота. Протягом перших 2-х днів хвороби можлива втрата смакової чутливості. У інфікованої піднімається температура, з'являється слабкість, шкіра блідне. Крім перелічених симптомів, особливої уваги заслуговують такі ознаки кишкового грипу:

  • лихоманка;
  • блювання;
  • втрата апетиту;
  • запаморочення;
  • зневоднення;
  • рідкий стілець;
  • нежить;
  • біль у горлі;
  • інші ознаки респіраторних захворювань.

Лікування кишкового грипу

Багато хто задається питанням про те, як лікувати ротавірусну інфекцію. Насправді чіткого плану терапії такого грипу не існує. Головна задача процедур – це знищити мікроби у кишечнику, підвищити імунітет та відновити водно-сольовий баланс організму. Противірусне лікування здійснюється в кілька етапів:

  1. Регідратаційна терапія. Щоб відновити водний баланс, необхідно приймати спеціальні препарати. Відмінним засобом вважається відвар ромашки, розведене відваром кураги.
  2. Сорбенти і активні речовини. Прийом активного вугілля і препаратів, які відновлюють мікрофлору кишечника.
  3. Режим харчування. Виключити важкі продукти і перейти на щадну дієту.
  4. Дотримувати постільний режим. Зменшити активність в період захворювання.

У дорослих

Ротавірус у дорослих може перебувати в прихованому стані. При цьому хворий є переносником кишкового грипу. Для відновлення організму йому призначають сорбенти, щадну дієту, медикаменти для нормалізації травлення. Коли пройдуть основні симптоми захворювання, лікування кишкового грипу продовжують за допомогою прийому препаратів для відновлення мікрофлори.

У дітей

У малюків хвороба протікає набагато складніше, ніж у дорослих. Ротавірусна інфекція у дітей може безпосередньо загрожувати життю. Тому кожен батько повинен знати все про основні симптоми і лікування шлункового грипу. У важких випадках терапія немовляти проводиться в стаціонарі. Лікування вдома здійснюється наступним чином:

  1. Дитину необхідно забезпечити великою кількістю рідини (теплий компот, чай).
  2. Слідкуйте, щоб під час сну головка малюка була трохи піднята і повернута вбік.
  3. Годуйте дитину кашами на воді і натуральними продуктами на пару.
  4. Якщо чадо мучить температура, необхідно дати жарознижуючі препарати.
  5. Обов'язково зверніться до лікаря для додаткової діагностики стану дитини.

У вагітних

Визначити захворювання у жінок в положенні складно, адже кишковий грип маскується під токсикоз. У більшості випадків захворювання не становить загрози для плоду. Щоб позбутися від вірусного захворювання, необхідно забезпечити організм великою кількістю теплої корисної рідини. Це можуть бути компоти з сухофруктів, правильні настоянки або чай. Також варто стежити за харчуванням: перейти на щадний раціон. Такого лікування вистачить для відновлення організму під час вагітності.

Препаратами

Назвати конкретні ліки від кишкового грипу неможливо, так як терапія вимагає комплексного підходу. Для лікування захворювання можна використовувати такі препарати:

  1. Сорбенти: «Смекта», вугілля, «Ентеросгель», «Полісорб».
  2. Для нормалізації роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту: «Мезим», «Панкреатин».
  3. Для відновлення мікрофлори: «Хілак форте», «Лінекс», «Біфіформ».

Дієтою

Якщо ви не знаєте, як лікувати кишковий грип, то зверніть увагу на щадне харчування. Такий раціон допоможе відновити нормальну роботу кишечника. Згідно дієті забороняється жирне, борошняне, соління, газовані напої і соки. Харчування повинно складатися з продуктів, приготованих на пару або на воді: каші, супи, запіканки. Серед напоїв вітаються відвари, компоти з сухофруктів. Такий спосіб прибере симптоми і забезпечить лікування кишкового грипу.

Можливі ускладнення

Найсерйознішою проблемою, до якої може призвести ротавірус, є зневоднення організму. Таке ускладнення може призвести до втрати мінералів і вітамінів, а у важких випадках – летальним результатом. При виявленні зневоднення хворому необхідна термінова госпіталізація. Запобігти такий симптом можна, збільшивши кількість вживаної рідини.

Профілактика

Щоб запобігти захворюванню, необхідно стежити за гігієною рук і проводити правильну термічну обробку продуктів. Слід забути про вживанні сирої води, бути обережними під час купання в громадських водоймах. Надійним способом профілактики захворювання вважається вакцинація від кишкового грипу. Препарат випускають у вигляді крапель, які вживають перорально. Вакцинація проводиться дітям у 1.5 і в 3-5 місяців.

Відео про ротавірусної інфекції

Ротавірус - Школа доктора Комаровського

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!