Вірменські прізвища - найпопулярніші, список 2019

Як дізнатися національність людини, якщо немає можливості запитати про це у нього самого? Способів декілька: можна прислухатися до мови і придивитися до зовнішності, намагаючись виявити характерні особливості. Ще простий, але ефективний метод – проаналізувати прізвище. Якщо вона закінчується на «ян», «ан», «енц», ймовірно, що вас цікавить людина є вірменином.

Вірменські імена та прізвища

Спочатку у жителів цієї землі не було повних імен, оскільки не було в них потреби. Вірмени жили невеликими групами і добре знали один одного. Якщо в селищі зустрічалося кілька людей, кого звали однаково, що оточують знаходили відмітні характеристики і додавали до родових імен: за аналогічним принципом з'явилися прізвища у багатьох народів, у тому числі у росіян.

Походження вірменських прізвищ можна відстежити з часів середньовіччя, коли почалась активна торгівля, майстерність відокремилося від землеробства. У цю епоху людям вже не вистачало тільки прізвиська. Щоб розуміти, про кого йде мова, люди, розповідаючи один про одного, додавали до імені місце, звідки людина родом, або його вид діяльності, чи особливу рису.

Якщо ремесло в родині передавалася з покоління в покоління, то і молода людина обов'язково успадкував ім'я своїх попередників. Часто за основу бралося ім'я авторитетного засновника роду, до нього додавався суфікс належності, наприклад, «уні», «ян», «енц», «внц», «унц» і інші. Так родові імена вірмен постійно розвивалися і поступово перетворилися у сучасні, звичні вуха, проте кожна має своє значення.

Чому у вірмен прізвище ян

У простих людей повноцінні імена (у тому форматі, до якого ми звикли сьогодні) почали з'являтися на початку 19 століття. У тієї ж епохи можна знайти відповідь на питання, чому у вірмен прізвище ян? Дана кінцівка є дуже поширеною для цієї національності, хоча вона запозичена з іранської мови. Цей суфікс використовувався для позначення приналежності до якого-небудь роду, вираження родинного зв'язку. На «ян» закінчуються: Арамян, Маргарян, Картяшан, Мірзоян, Багдасяран, Аршадян, Орманян і інші похідні від імен власних.

Приставка тер у вірменських прізвищах

Ця стародавня приставка використовувалася до початку 19 століття. Її додавали до повного імені знатних вірмен, священнослужителів або дворян (причому перші апріорі ставилися до окремого стану і вибиралися із знатних князівських родів). Приставка тер у вірменських прізвищах сучасних представників не зустрічається, проте серед історичних персонажів можна зустріти її: наприклад, Тер-Ясаянцы, Тер-Асатуровы, Тер-Овакимяны, Тер-Гуксаяны.

Схиляються чи вірменські прізвища

Як зазначають лінгвісти, шквал запитань про те, чи можливо відмінювання вірменських прізвищ, надходить до них влітку або на початку осені, коли діти починають записуватися до школи, а студенти – поступати в навчальні заклади. Точну відповідь на запитання можна знайти на порталі Грамота.ру або в перевіреному надійному довіднику Розенталя.

Правило говорить, що будь-яке слово підпорядковується законам граматики і повинно схилятися, якщо кінцевий елемент піддається словоизменению. Тобто зрозуміти, схиляється вірменська чоловіча прізвище, можна по букві закінчення. Якщо закінчується на приголосний – схиляється, на гласний – ні. Жіночі вірменські прізвища (як і будь-які несклоняемые) не змінюються ні за яких умов. Тобто слід писати так: «Армену Мурадяну», але «Ганні Мурадян».

Вірменські євреї – прізвища

Євреї проживають на території Вірменії більше 2000 років: коли-то вони становили значну частину міського населення, займалися торгівлею і ремеслами. Якщо говорити про вірменських євреїв – прізвища у них дуже своєрідні, нерідко похідні від імен біблійних персонажів. Наприклад, Петросян, Матевосян, Тадевосян, Гукасян, Ананьян... Список вірменських прізвищ такого різновиду можна продовжувати нескінченно довго; крім того, потрібно враховувати, що раніше імена могли звучати по-іншому, а з часом змінитися.

Вірменські чоловічі прізвища

Для тих, хто не знайомий з мовою, алфавітом і культурою країни, імена вірмен ні про що не говорять. Однак, майже кожна з них має певне значення. Якщо звернутися до ономастики, можна дізнатися багато цікавого. Для прикладу наведемо деякі вірменські чоловічі прізвища, які означають щось конкретне:

 • Асадян «(щасливий»);
 • Кочарян («кочівник»);
 • Арвандян («швидкий», «стрімкий»);
 • Башхиян («наставник», «учитель»);
 • Давудян («люблячий»);
 • Геворгян («хлібороб»);
 • Заварян («небо»).

Красиві вірменські прізвища

У російській мові немає такого розмаїття імен, як у вірменському. Багато сучасні представники нації досі носять старовинні імена, пишаючись ними, передаючи іншим членам сім'ї. Красиві вірменські прізвища, що збереглися після перепису, наприклад, мають такі значення:

 • Амбарцумян («небесне сяйво»);
 • Дуринян («сильна голова»);
 • Капутікян («голуб»);
 • Багдишян («щастя в місяці»);
 • Адиманян («перша душа»).

Відео: значення вірменських прізвищ

Великий і могутній Вірменські прізвища

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!